ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Για πτυχίο βυζαντινής μουσικής

    nancyb
    30.09.2008, 18:02

    Καλησπέρα.  Θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου πεί υπεύθυνα σε ποιό έτος της βυζαντινής μουσικής μπορώ να γραφτώ έχοντας πτυχίο ειδικού αρμονίας ή αν πρέπει να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις. Ευχαριστώ.


    laftas
    30.09.2008, 21:30

    δεν ξέρω να σου πω ακριβώς αλλα άκουσα για  μια σχολή βυζντινής μουσικής στο μαρούσι οπου εκει σου πέρνουν συνέντευξη και αναλόγως σε βαζουν στο κατάληλο έτος ... για περισσότερα δες εδω http://www.sholeionpsaltikis.gr/page.php?5

    [addsig]
    nancyb
    01.10.2008, 12:26

    Σ ευχαριστω πολύ  laftas  θα το κοιτάξω


    gate
    01.10.2008, 12:27

    nancyb το πτυχίο ειδικού αρμονίας που έχεις, όπως και οποιοδήποτε άλλο πτυχίο σχετικό με δυτική μουσική δεν σε βοηθά να μπεις απευθείας σε κάποιο έτος. Στο μόνο που σε βοηθά είναι να απαλλαγείς από τα μαθήματα δυτικής μουσικής που περιλαμβάνονται στις εγκύκλιες σπουδές καθεμιάς αναγνωρισμένης σχολής βυζαντινής μουσικής. Θα πρέπει δηλαδή να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις, σε περίπτωση που έχεις κάποια γνώση βυζαντινής μουσικής ή να εγγραφείς από το πρώτο έτος, στην αντίθετη περίπτωση. 


    nancyb
    01.10.2008, 13:17

    Σ ευχαριστώ πολύ gate ήσουν σαφής και με βοήθησες αρκετά. Θα δώ τι θα κάνω. Απλά σκέφτομαι αν είναι καλύτερα να αρχίσω βυζαντινή μουσική η να συνεχίσω στην αντίστιξη.


    gate
    01.10.2008, 15:34

    Σίγουρα το να συνεχίζεις πάνω σ' αυτό που ήδη ξέρεις, είναι πάντα καλύτερο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι, αν έχεις όρεξη και μεράκι να ξεκινήσεις την βυζαντινή μουσική, δεν μπορείς να το κάνεις ακόμα και παράλληλα, αν σε παίρνει ο χρόνος. Μια καλή λύση, αν ήθελες να κάνεις και τα δύο μαζί, είναι να συνεχίσεις σε ωδειακό επίπεδο την αντίστιξη και την βυζαντινή να την ξεκινήσεις με ιδιαίτερα μαθήματα, ώστε να είναι προσαρμοσμένα στο χρόνο και στις ανάγκες σου. Κι όταν φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο αργότερα, δίνεις κατατακτήριες σε ένα καλό ωδείο.


    nancyb
    02.10.2008, 10:50

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό  που προτείνεις gate . Κι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω. Οσο για ιδιαίτερα μαθήματα στη βυζαντινή μουσική είναι προς το παρόν ανέφικτο με τις τιμές που ζητάνε. Σκεφτομαι να παρακολουθήσω τα δωρεάν μαθήματα που γίνονται απο καποιους συλλόγους φίλων βυζαντινής μουσικής και οταν φτάσω σε ενα επίπεδο επιθυμιτό να δώσω κατατακτήριες. Σ ευχαριστώ και παλι.


    kostaeri1
    21.08.2010, 22:03

    Παράθεση:

    Το μέλος laftas στις 30-09-2008 στις 21:30 έγραψε...

    δεν ξέρω να σου πω ακριβώς αλλα άκουσα για  μια σχολή βυζντινής μουσικής στο μαρούσι οπου εκει σου πέρνουν συνέντευξη και αναλόγως σε βαζουν στο κατάληλο έτος ... για περισσότερα δες εδω http://www.sholeionpsaltikis.gr/page.php?5

    [addsig]

     

    διόρθωση:

    http://www.sholeionpsaltikis.gr/

     

     


    sakisarabatzis
    22.08.2010, 22:15

    Βασικα το πτυχιο αρμονίας καλύπτει μονο τα υποχρεωτικα μαθηματα.Σημασια εχει τι γνωσεις εχεις στη βυζαντινη μουσικη. σ αυτο θα εξεταστεις.