ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.827 μέλη

    Περί ηχοληψίας ο λόγος

    kynegeiros
    05.10.2008, 00:02

    Είμαι 46 χρονών αλλά δεν ξεμένω ποτέ από στόχους. Αγαπώ πολύ το έντεχνο τραγούδι. Πέρισυ τον Σεπτέμβριο έγραψα τα παιδιά (15 και 13 χρονών) μου σε ωδείο για κιθάρα. Κατά τα Χριστούγεννα έπιασα κι εγώ μια κιθάρα στα χέρια μου και από τότε έκανα μεγάλα άλματα(για τα δικά μου δεδομένα). Τώρα θέλω να ηχογραφήσω κιθάρα και φωνή μέσω του υπολογιστή. Έχω εγκαταστήσει το Adobe Audition 3.0.Έχω αγοράσει ένα δυναμικό μικρόφωνο αλλά μέχρι τώρα με την ενσωματωμένη στη μητρική κάρτα ήχου δεν κατάφερα να κάνω το μικρόφωνο να λειτουργήσει. Τί λέτε να φταίει? Μήπως επειδή είναι δυναμικό απαιτείται η ύπαρξη κάρτας ήχου εξωτερικής με προενίσχυση μικροφώνου και κιθάρας? Ή μήπως πρέπει να αγοράσω ένα πυκνωτικό καλύτερα?Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη κάποιου που γνωρίζει από ηχοληψία τέτοιου τύπου.


    billy2002gr
    05.10.2008, 01:08

    Tα δυναμικα μικροφωνα δεν χρειαζονται τροφοδοσια για να λειτουργισουν.

    Εισαι σιγουρος οτι εχεις τοποθετισει το μικροφωνο στην θεση mic in της καρτας σου?

    Γνωριζεις πως δουλευει το Audition?

    Αν θες γινε ποιο σαφης στην περιγραφη του υπολογιστη σου γαι να μπορεσουμε να βοηθησουμε

    Β.Β


    kynegeiros
    05.10.2008, 10:32

    Β.Β. ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν έχω έναν υπολογιστή Intel Dual Core 1,8 GH ο οποίος έχει 1 Gb RAM 300 Gb hard disk και ενσωματωμένη στην μητρική κάρτα ήχου που απ' όσα καταλαβαίνω πρέπει να έχει σχέση με RealTek HD Audio. Δουλεύω με WINDOWS ΧΡ. Είμαι σίγουρος ότι έχω συνδέσει το μικρόφωνό μου στην υποδοχή Mic in. Άλλωστε έχει και το σχετικό σχηματάκι του μικροφώνου ακριβώς δίπλα στην υποδοχή. Ο υπολογιστής μου βγάζει τέτοια υποδοχή και από εμπρός και από πίσω. Το δοκίμασα και στα δυο αλλά τίποτε. Δοκίμασα και με την ηχογράφηση των WINDOWS αλλά πάλι τίποτε. Σε μια προσπάθεια να καταλάβω αν είναι προβληματικό το μικρόφωνο το σύνδεσα στον ενισχυτή της ηλεκτρικής κιθάρας της κόρης μου και μίλησα και δουλεύει κανονικά. Έχω ελέγξει και στον πίνακα ελέγχου των WINDOWS τις ρυθμίσεις του ήχου και όλα δείχνουν καλά αλλά και πάλι όταν κάνω τεστ το μικρόφωνο μου βγάζει πως ο υπολογιστής δεν άκουσε τίποτε. Έχω αγανακτήσει. Όσο για το Adobe Audition δεν το έχω δουλέψει ακόμη αλλά επειδή παλιότερα είχα κάνει κάποια πραγματάκια με το Cool Edit Pro πιστεύω πως θα τα καταφέρω και πάλι. Άλλωστε δεν είναι εκεί το πρόβλημά μου νομίζω. Αν θέλεις πάλι να δεις πιο μικρόφωνο έχω πήγαινε στην παρακάτω διεύθυνση να το δεις και συ. Ευχαριστώ και πάλι. Σάκης.

    http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1113380&catalog=19&category=69980723


    noizreduction
    05.10.2008, 11:00

    Οπως ειπε ο billy2002gr, οντως δεν ειναι αναγκη να τροφοδοτηθει με phantom power το συγκεκριμενο μικροφωνο ( μα..το πουλαει το πλαισιο?!! ).

    Κατα 99% το προβλημα ειναι σε software επιπεδο και 1% σε hardware.

    To 1% μπορει να ειναι καμμενη εισοδος πανω στην καρτα, πραγμα σπανιο ομως που συμβαινει οταν καποιοι κιθαριστες κατα λαθος συνδεεουν στην εισοδο του μικροφωνου, τα πεταλακια τους ( με αποτελεσμα η ενταση του σηματος να προκαλει ζημια στο κυκλωμα εισοδου ).

    Παμε στο 99%..

     

    Για αρχη θα κατεβασεις τους τελευταιους drivers της καρτας σου. Αφου ξερεις πως ειναι realtek, το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να πας στο επισημο site της. Δοκιμασε επισης να δουλεψεις με το windows update, στην περιπτωση που η ιδια η Microsoft προτεινει καποιον driver.

    Κατα δευτερον, εφοσον εχεις την realtek κι εχει εγκατασταθει σωστα, θα πρεπει να σου εμφανιζει ενα εικονιδιο κοντα στο ρολοϊ, το οποιο θα ειναι HD Realtek Center. Εκει θα εχει μια υποτυπωδη κονσολα της καρτας ( συνηθως το εικονιδιο ειναι σαν ενα μικρο ηχειο ), απο την οποια μπορεις να ρυθμισεις ποια καναλια θες ανοιχτα και ποια οχι.

    Κατα τριτον, μπορεις να δοκιμασεις την τυχη σου και με την κονσολα ηχου των Windows. Για να βρεθεις εκει, πηγαινε:

    Start->Settings->Control Panel-> Sound and Audio devices

    Στο νεο παραθυρο που εχει ανοιξει, θα δεις ενα κωνο ηχειου. Κοντα εκει θα λεει Advanced ( προσεξε, οχι εκει που δειχνει ενα σετ απο ηχεια ). Εαν το επιλεξεις, θα σου  βγαλει τη κονσολα των Windows.

    Στην κονσολα, επελεξε το Properties και στο νεο παραθυρο επελεξε το Recording και πατα OK.

    Λογικα, τωρα θα σου εμφανιζει το μικροφωνο. Δες εαν ειναι απενεργοποιημενο ή εαν εχει χαμηλη σταθμη! Ισως εκει να βρισκεται το προβλημα.

     

    Τελος, θα ηθελα να μαθω με τι ειδους καλωδιο συνδεεις το μικροφωνο με την καρτα! Αν φανταζομαι καλα, πρεπει να ειναι XLR απο τη μια και καρφι απο την αλλη. Το θεμα ειναι εαν χρησιμοποιεις καποιο μετατροπεα!

    Εαν ναι, δοκιμασε να "παιξεις" το μετατροπεα γυρω απο το καρφι. Επισης σιγουρεψου πως ο μετατροπεας ειναι μονοφωνικος. Δηλαδη εχει μονο μια μαυρη γραμμουλα πανω στο μεταλλικο του μερος.


    billy2002gr
    05.10.2008, 11:29

    Aπ'οτι βλεπεις Σακη μου ο πανταχου παρων noizreduction με προκαμε{#emotions_dlg.clap}

    Οτι και να σου πω εγω πια... θα ειναι πλεονασμος.

    Επειδη ομως εχω κι εγω την realtek on board αλλα δεν την δουλεβω διοτι σαν κυρια καρτα εχω την Μ-Αudio 1010 (8 in - 8 out), τωρα που την ανοιξα βλεπω οτι εχει στο πανελ της καποια πραγματακια που πρεπει να κανεις.Ισως ομως θα πρεπει να τα πουμε τηλεφωνικα.Σου στελνω π.μ.

     

     


    kynegeiros
    05.10.2008, 15:37

    Λοιπόν φιλε noizreduction τα έκανα όλα αυτά που λες όπως με συμβούλεψε και ο φίλος ο Billy αλλά τίποτε. Κατέβασα και τους drivers της κάρτας από το δίκτυο αλλά λίγο πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μου βγάζει error και αποτυχία εγκατάστασης. δοκίμασα ξανα και ξανα αλλά τίποτε. κατέβασα τους drivers και από άλλες σελίδες που δίνουν drivers αλλά πάλι δεν γίνεται η εγκατάσταση. όσον αφορά το βύσμα που λες όντως έχω μετατροπέα από μεγάλο καρφί σε μικρό αλλά δεν γίνεται αλλιώς. η άλλη υποδοχή πάνω στο μικρόφωνο είναι όπως λες XLR.δοκίμασα και να κουνήσω λίγο το καρφάκι αλλά τίποτε.Θα σκάσω στο τέλος και θα πάω να αλλάξω κάρτα ήχου μου φαίνεται. παίδεψα πολύ και τον Billy  με αυτό το θέμα. Τώρα το μόνο που δεν δοκίμασα είναι το windows update αλλά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. από που να το κάνω?


    noizreduction
    05.10.2008, 16:31

    Εαν εχεις αυθεντικα τα XP, ανοιξε ενα παραθυρο του internet explorer, και πηγαινε στην επιλογη Tools. Εκει θα σου δειξει το Windows update.

     

    Να ξερεις πως εαν δεν εχεις αυθεντικα XP, θα στα "σταμπαρει". Μην ανησυχεις, δεν κινδυνευεις να σε συλλαβουν, αλλα δεν θα μπορεις στο μελλον να κανεις update στα XP.

     

    Περα απο αυτο, νομιζω πως εαν εκανες σωστα ολες τις κινησεις ( εμενα με ανησυχει λιγο το γεγονος πως δεν δεχεται τους drivers ), παμε στο 1% του προβληματος, το οποιο ειναι ελαττωμα στην καρτα. Ενδεχομενως παντως να γινεται κατι λαθος με την καρτα σε επιπεδο software.

     

    Προτεινω να αλλαξεις καρτα, εφοσον θελεις να κανεις ηχογραφησεις.


    kynegeiros
    05.10.2008, 17:04

    Φίλοι μου τελικά βρήκα στο download.com τον driver για τα ΧΡ που εγκαταστάθηκε σωστά και τώρα η κάρτα ήχου λειτουργεί και πάλι. Βέβαια το πρόβλημα με το μικρόφωνο υφίσταται ακόμη. Απλά δεν μπορώ να ηχογραφήσω.Δείχνει σαν να είναι πολύ χαμηλό το σήμα εισόδου. όταν ουρλιάζω στο μικρόφωνο δείχνει μια ελάχιστη κίνηση με ένα η δυο λεντάκια το πολύ. ίσως να φταίει και ο μετατροπέας του βύσματος πάλι. Θα δοκιμάσω να τον αλλάξω και βλέπουμε.


    noizreduction
    05.10.2008, 19:00

    Θυμαμαι πως καποτε υπηρχε αυτο που ονομαζουμε "mic boost" σε καποιες καρτες. Ηταν μια επιλογη στην κονσολα των Windows, που ανεβαζε το σημα εισοδου κατα καποια dB.
    Εχω καιρο ομως να το χρησιμοποιησω ( σχεδον απο τοτε που "ετρεχα" με τα Windows 98SE ) και δεν μπορω να ξερω εαν υφισταται και που ακριβως!

    Παρολαυτα, μπορεις να αναβαθμισεις λιγο τον ηχο σου, αγοραζοντας εναν προενισχυτη μικροφωνου και βαζοντας τον ενδιαμεσα σε μικροφωνο και καρτα. Υποψιν, θα πρεπει να χρησιμοποιησεις πλεον την line in της καρτας κι οχι την mic in.

    Ενας φτηνος προενισχυτης που τον βρισκεις κι ευκολα σε οσα μαγαζια συνεργαζονται με Στολλα ειναι αυτος

     

    Απο την αλλη, μπορεις να "παρακαμψεις" τελειως το mic in της καρτας, αγοραζοντας κατι σαν κι αυτο. Αυτο συνδεεται σε μια οποιαδηποτε USB2.0 θυρα του υπολογιστη και αμεσως δινει σημα στο μικροφωνο που συνδεεις στην αλλα ακρη του ( που ειναι XLR ). Δεν ειναι κατι το εκπληκτικο, ομως οτιδηποτε θα παρακαμψει μια Realtek, ειναι σαφως ανωτερο {#emotions_dlg.biggrin}

    Δεν νομιζω να το πουλανε στην Ελλαδα ομως, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος 100%


    kynegeiros
    05.10.2008, 20:46

    Φίλε Noizreduction (αλήθεια πως είναι το όνομά σου?) το mic boost όντως εξακολουθεί να υπάρχει και μάλιστα ο φίλος Billy μου το πρότεινε να το δοκιμάσω αλλά και πάλι δεν δούλεψε. Δεν παραξενεύομαι για αυτό που μου συμβαίνει ασφαλώς διότι είμαι συνηθισμένος σε τέτοια φαινόμενα. Τα πιο απίστευτα πράματα σε θέματα υπολογιστού συμβαίνουν σε μένα εδώ και πολλά χρόνια. Αν γυριζότανε ποτέ έργο θρίλερ για υπολογιστές θα γινόμουν ο καλύτερος σεναριογράφος. Όσο για το καλώδιο XLR--->σε USB μου φαίνεται καλή λύση και σχετικά προσιτή. Ο προενισχυτής που ανέφερες ίσως είναι καλύτερη λύση αλλά δεν ξέρω αν θα έμπαινα τώρα σε μια τέτοια αγορά αφού έχω σκοπό κάποια στιγμή στο εγγύς (ελπίζω) μέλλον να πάρω μια εξωτερική κάρτα ήχου και μάλιστα αυτήν εδώ:

    http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1088874&catalog=19&category=69980727

    Αν την δείς πές μου την γνώμη σου αν θέλεις. Η συγκεκριμμένη κάρτα ήχου έχει προενίσχυση μικροφώνου και Phantom Power αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω προενίσχυση σε δυναμικό μικρόφωνο. Ο φίλος Billy κάτι μου έλεγε προηγουμένως να προσέξω για να μην κάψω το μικρόφωνο. Αλλά ίσως και να μην κατάλαβα καλά αυτά που μου είπε διότι είμαι εντελώς άσχετος στα συγκεκριμμένα θέματα. Παιδιά σας ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές και θα επανέλθω γρήγορα με ότι νεώτερο. Κοίτα εποχή που διάλεξα να προσπαθήσω να μάθω κιθάρα.¨)¨)¨)


    noizreduction
    05.10.2008, 21:01

    Η αληθεια ειναι πως εγω σταθηκα τυχερος με τους υπολογιστες, αφου απο τα Windows 3.1 μεχρι τα XP ( περνωντας απο 95, 98SE και Me ) ειχα λιγα προβληματα, τα οποια τα ελυνα αρκετα ευκολα.

     

    Γενικα παντως, να εχεις κατα νου πως η εξωτερικη προενισχυση σου δινει ενα επιπλεον χαρακτηριστικο στον ηχο σου. Την ιδιαιτεροτητα του καθε μηχανηματος. Δεν ειναι τυχαιο που αρκετα studios, αντι να χρησιμοποιουν τις προενισχυσεις των καρτων τους ( και μιλαμε για αρκετα ακριβες καρτες ), δουλευουν με εξωτερικα preamps.

    Και ειναι λογικο αυτο, αφου αλλο ειναι να εχεις ενα μηχανημα αφιερωμενο αποκλειστικα στην προενισχυση κι αλλο ενα μηχανημα all around.

    Η καρτα που εχεις κατα νου, ειναι αρκετα καλη και σου δινει πολλα χαρακτηριστικα σε καλη τιμη. Βεβαια, καταλαβαινεις πως οσα περισσοτερα πραγματα εχει μια καρτα, σε μια τετοια τιμη, σημαινει πως καπου θα γινεται ενας "υποβιβασμος" ποιοτητας ( ειτε στη προενισχυση, ειτε στους convertors, ειτε στα υλικα κυκλωματων ). Ομως, η μεταβαση απο μια Realtek σε μια καρτα ηχογραφησεων θα ειναι ενα τεραστιο βημα στον ηχο σου.

     


    kynegeiros
    05.10.2008, 21:11

    το σημαντικό είναι να ξεπεράσω αυτό το ασχημο πρόβλημα με το μικρόφωνο. Λές να την πάρω και πάλι να μην δουλεύει? Πάντως στης κόρης μου τον ενισχυτή κιθάρας που σύνδεσα το μικρόφωνο και μίλησα δούλεψε κανονικά. Δεν καταλαβαίνω εδώ γιατι δεν λειτουργεί. και στο laptop που το δοκίμασα δεν δουλεύει επίσης .


    noizreduction
    05.10.2008, 23:12

    Προτεινω αλλαγη βυσματος. Απο τη στιγμη που καλωδιο και μικροφωνο λειτουργουν καλα, το μονο που μενει ειναι το προλβηματικο βυσμα.

    Γενικα, οτιδηποτε περιλαμβανει "μετατροπεις" ειναι εκ φυσεως προβληματικο. Κι αυτη ειναι η πικρη αληθεια..


    Bilonis
    09.10.2008, 15:12

    Πηγαινε στις ρυθμισεις του υπολογιστη κ της καρτας δες αν τα εχεις ανοιχτα κ μετα δες στο προγραμμα που δουλευεις μηπως πρεπει να βαλεις την εισοδο του μικροφονου στο καναλι που γραφεις....


    kynegeiros
    11.10.2008, 22:35

    Σ'ευχαριστώ φίλε bilonis για την απάντηση. Τα έχω δυστυχώς δοκιμάσει όλα ύστερα και από τις συμβουλές των άλλων δυο φίλωνμου παραπάνω αλλά τίποτε. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα τελικά οτι φταίει η κάρτα ενσωματωμένη ήχου της Realtek ως hardware και όχι ως software. Σ'αυτό κατέληξα διότι τοποθέτησα μια απλή soundblaster της creative σε μια θύρα pci και διεπίστωσα οτι όλα δουλεύουν καμπάνα. έχω κάνει κιόλας μερικες δοκιμαστικές ηχογραφήσεις και όλα πάνε μια χαρά. Αλλά όπως με συνεβούλευσε και ο φίλος billy2002gr θα πάρω κάποια στιγμή μια εξωτερική ειδική για την περίπτωσή μου κάρτα ήχου και όλα θα πάνε τέλεια. Απλά πρέπει πλέον να μάθω να δουλεύω καλά κάποιο πρόγραμμα εγγραφής και επεξεργασίας μουσικής. Αυτή την στιγμή έχω το adobe audition 3.0 αλλά θα ψάξω κι άλλα. αν ελισαι μουσικός όπως κατάλαβα ίσως χρειαστώ μερικές συμβουλές κάποια στιγμή. Θα επανέλθω σε λίγο με μερικές απορίες.


    loops
    22.10.2008, 01:49

    kynegeiros sou euxomai na aniksis kialo tous orizontes sou kai to mellon sou na einai dimiourgiko.

    Tora oso afora gia to thema tis ixografisis mporeis na kaneis tin douleia sou me to dinamiko mic omos ayto pou xrisimopoioume einai to piknotiko, exei poli kaliteri digmetolipsia . ta dinamika einai perisotero gia live .

    sto mellon an thelis na asxolithis na tsekaris piknotika gia ixografisi.

     


    kynegeiros
    22.10.2008, 20:09
    Ευχαριστώ Δημήτρη για τις συμβουλές σου. Κάτσε πρώτα να καταφέρουμε κάτι με τα απλά και μετά βλέπουμε για τα πιο πολύπλοκα. Ας μάθω πρώτα με το δυναμικό και ύστερα παίρνω κι ένα πυκνωτικό για να καταλάβω τις διαφορές. Οι δυο φίλοι παραπάνω άλλωστε μου εξήγησαν αρκετά πράματα. Τώρα μένει να τα εμπεδώσω κάπως.Σημασία έχει πως πάω αρκετά καλά με την κιθάρα και αυτό με κάνει χαρούμενο σαν παιδάκι. Άλλωστε οι άνδρες είμαστε και λίγο παιδιά ε? Ευχαριστώ Σάκης
    kynegeiros
    28.10.2008, 11:07

    Βασίλη και άλλα παιδιά καλημέρα. Νά'μαι και πάλι. Είναι ένα παλιό τραγούδι που λεει: "ωσπου να πω ανάσανα και δόξα Παναγιά μου καινούργια πάλι βάσανα πλακώνουν την καρδιά μου". Αγόρασα μια κάρτα ήχου τελικα την m-audio mobile pre USB και εγκατέστησα το Nuendo-3. Ανοίγω το πρόγραμμα και προσπαθώ να γράψω αλλά τίποτε. Το Nuendo δεν βλέπει την m-audio αλλά την παλιά SoundBlaster που έχω συνδεδεμένη στην PCI. Έφαγα τον τόπο σε όλη την εφαρμογή του Nuendo να βρώ από που θα αλλάξω κάρτα ήχου αλλά τίποτε. Υπ' όψιν οτι το Adobe Audition την βλέπει κανονικά και μπορώ να κάνω εγγραφή.Στην αρχή βέβαια είχα προβλήματα διότι ο ήχος είχε τεράστια καθυστέρηση και ακουγόταν όπως ένας ενήλιξ παρθένος αρσενικός ελέφας με απεριόριστη αδιοχέτευτη τεστοστερόνη. Αλλά κατέβασα τους νέους drivers και διορθώθηκε ως δια μαγείας. Με το Nuendo τώρα τι γίνεται όμως?


    noizreduction
    28.10.2008, 13:59

    To πρωτο βημα ειναι να απενεργοποιησεις πλεον την Soundblaster και να τη βγαλεις απο το PC σου. Το δευτερο ειναι να μας πεις εαν το Nuendο ειναι το αυθεντικο ή καποια "δοκιμαστικη" εκδοση


    kynegeiros
    28.10.2008, 16:37

    Δεν αρκεί μόνον η απεγκατάσταση της SoundBlaster από τον πίνακα ελέγχου δηλαδή? πρέπει και να την βγάλω απο την μητρική? Υπ' όψιν οτι στην μητρική υπάρχει πάντα ενσωματωμένη η Realtek από το εργοστάσιο.Με αυτήν τι γίνεται?