ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Περί ηχοληψίας ο λόγος

    noizreduction
    28.10.2008, 17:05

    Η Soundblaster πρεπει να βγει τελειως απο το συστημα σου, για να εισαι σιγουρος 100% για το αποτελεσμα της απεγκαταστασης.

    Οσο για την Realtek μπορεις να την απενεργοποιησεις απο το BIOS, δηλαδη πριν μπουν τα Windows στη boot screen. Ετσι δεν θα παιρνει ρευμα απο τη μητρικη καρτα και τα windows δεν θα τη "βλεπουν"


    kynegeiros
    28.10.2008, 17:37

    Το πρώτο θα το κάνω αμέσως. Για το δεύτερο έχω κάποιες αμφιβολίες αν το μπορώ. Αν θυμάμαι καλά με F-8 μπαίνουμε στο BIOS ή κάνω λάθος? Εκεί μέσα πάντως λίγο χάνομαι και φοβάμαι να το πειράξω.Έξω από περιβάλλον WINDOWS νιώθω λίγο σαν πρόβατο έξω από το μαντρί. Θα δοκιμάσω και βλέπουμε.....


    StavmanR
    28.10.2008, 22:17

    Συνήθως με DEL μπαίνεις στο BIOS. Ψάξε εκεί για κάτι που μοιάζει με "On board sound chipset" ή "on board sound device" και βάλτο στο ανενεργό. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση να έχεις εκτός των άλλων και conflict συσκευών, δηλαδή να μοιράζονται τους ίδιους πόρους συστήματος (κλασικό πρόβλημα στις creative) και να εμφανίζονται διαφόρων τύπων δυσλειτουργίες.


    kynegeiros
    29.10.2008, 00:22

    Εντάξει έχεις δίκιο με DEL μπήκα και απεγκατέστησα την ενσωματωμένη και επίσης εβγαλα εντελώς και την CREATIVE SoundBlaster.Αλλά το NUENDO-3 εξακολουθεί να μην βλέπει την m-audio.Ενώ το Adobe Audition-3 την βλέπει και λειτουργεί κανονικά.


    noizreduction
    29.10.2008, 00:47

    To Νuendo δεν προκειται να "δει" την καρτα σου, εαν δεν του δωσεις εσυ εντολη να τη δει.

     

    Πηγαινε στο Devices -> Device Manager -> Vst AUDIΟBAY. Εκει που λεει MULTIMEDIA ASIO, θα πρεπει να εχει και το δικαιωμα επιλογης αντιστοιχης της καρτας σου. Γενικα η νοοτροπια των πιο επαγγελματικων προγραμματων ηχου δεν ειναι να αυτοματοποιουν τις διαδικασιες αναγνωρισης της καρτας, διοτι απευθυνονται σε επαγγελματιες ή ερασιτεχνες που ξερουν τι θελουν ;)


    kynegeiros
    29.10.2008, 18:18

    Στο μενου "devices" δεν έχει "device manager" αλλά μόνον "MIDI device manager". Αν εννοείς αυτό το έκανα και δεν βγάζει πουθενά. Στο μενου "devices" όμως το δικό μου nuendo-3 έχει "VST-Connections" κάτι που βγαίνει επίσης με το πλήκτρο F4. Το δοκίμασα αλλά και πάλι τίποτε. Εξακολουθεί να βλέπει ως ASIO MUltimedia driver την Creative SoundBlaster την οποία όμως έχω βγάλει από την μητρική από χτες.Και δεν δίνει σε κανένα σημείο την δυνατότητα προσθήκης άλλης συσκευής ούτε σε κανένα drop-menu το δικαίωμα να την αλλάξεις. Στέλνω και σε attachment την εμφάνιση της εφαρμογής για να καταλάβεις.








    επισυναπτόμενα: nuendo VST-connections submenu.jpg nuendo devices menu.jpg 
    kynegeiros
    29.10.2008, 18:28

    κάτσε ...κατσε .....γιατί νομίζω πως το βρήκα πιο κάτω στο device setup.Πήγα στο VST-Audiobay και επέλεξα να αλλάξει ο ASIO-Driver. Απο Creative SoundBlaster το άλλαξα σε m-audio mobile pre.Νομίζω πως θα είναι εντάξει τώρα.Αλλά να επιλέξω το τετραγωνάκι που λέει Release ASIO Driver in background ή όχι?





    επισυναπτόμενα: Nuendo VST-Audiobay card.jpg 
    noizreduction
    30.10.2008, 00:31

    Συγνωμη καταρχας για τη λαθος κατευθυνση που εδωσα, αλλα ο σκληρος με τη μουσικη ειναι διαφορετικος απο το σκληρο που μπαινω στο ιντερνετ, οποτε προσπαθω ανασυρω απο τη μνημη μου τις "ρομποτικες" κινησεις που κανω για να σεταρω τη καρτα.

     

    Δεν χρειαζεται να το επιλεξεις. Αυτη η επιλογη ειναι καθαρα λειτουργικη, γιατι ο σκοπος της ειναι να απελευθερωνει την καρτα οταν κατεβαζεις το παραθυρο του Nuendo.


    kynegeiros
    30.10.2008, 00:40

    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αλήθεια πως είναι το όνομά σου?

    Λοιπόν έχω εγκαταστήσει την κάρτα κανονικά και με την βοήθεια του άλλου φίλου από εδω έκανα ένα σωρό ρυθμίσεις. Μένει τώρα να αρχίσω να γράφω. Θα επιστρέψω με νέες απορίες φαντάζομαι. Όρεξη να έχετε να μου εξηγείτε....{#emotions_dlg.rolleyes}


    billy2002gr
    31.10.2008, 20:17

    Μπραβο αστερι μου ...{#emotions_dlg.happycrazy}

    Σε λιγο θα το παιζεις στα δαχτυλα το προγραμμα...{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Καλες ηχογραφησεις και προσοχη στους καθρεφτες {#emotions_dlg.thumbup}


    kynegeiros
    31.10.2008, 21:08

    Βασίλη καλησπέρα. Ξεκινάω με τις συμβουλές και τις υποδείξεις σου. Ελπίζω κάτι να καταφέρω.Έκανα ήδη εχθές μια δοκιμή γράφοντας δυοκιθάρες και φωνή αλλά μου βγήκε πολύ χάλια. Δεν ξέρω καν αν διορθώνεται.Ειδικά η φωνή παραμορφώνει πολύ ενώ δεν ανάβει το λαμπάκι του clip. Δεν ξέρω γιατί. αλλα και στις κιθάρες την κυματομορφή την βλέπω να γεμίζει συνεχώς ως επάνω. Λες να χαμηλώσω λίγο το gain του καναλιού του μικροφώνου? ή να δοκιμάσω τίποτε άλλο. Πάντως έσωσα το project και προσπάθησα να to ζιπάρω μαζί με όλα τα audio αλλά και πάλι είναι 27Mb. δεν μπορεί να τα στείλει με τίποτε. Δοκίμασα και να στείλω τα audio ένα-ένα αλλά πάλι δεν μπορεί. Είναι κάπου 8 Mb το καθένα. Πολύ μεγάλα αρχεία και δεν ξέρω πως να στα στείλω να τα δείς. Έχεις καμμιά ιδέα. Ένας φίλος κάτι κάνει με μια ιστοσελίδα και μπορεί και στέλνει μεγάλα αρχεία. Κάτσε να τον ρωτήσω........και επανέρχομαι.

    Για να φτιάξω πάντως τον ήχο από που λες να αρχίσω? Θέλω να δώσω αρκετό βάθος και να το υγράνω λιγάκι που είναι ξερός σαν ντάκος Χανίων.{#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    31.10.2008, 21:55

    Σε 2 σημεια μπορει να κλιπαρει το σημα σου:

     

    1) Στην εισοδο της καρτας! Εφοσον η καρτα δεν παραμορφωνει με το clip που εχει, σημαινει πως το σημα που λαμβανει ειναι αρκετα καλο και δεν ξεπερναει τα ορια του κατασκευαστη. Καλο θα ηταν να χαμηλωσεις λιγο το gain του καναλιου ομως

    2) Μεσα απο το Nuendo. Πολλες φορες, ενω η καρτα δεν clipαρει, το Nuendo μας δινει στην εισοδο μας "κοκκινο" σημα! Πατα το F3 και θα σου βγαλει το "μιξερακι" του Nuendo. Αριστερα  ( λογικα απο default ) ειναι οι σταθμες εισοδου του σηματος. Δες ποιο καναλι ειναι το σημα του μικροφωνου και χαμηλωσε το μεχρι που να μην αναβει αυτο το "C" ( clip ). Κανονικα βαζουμε ενα compressor στο σημα αυτο, αλλα για αρχαριους θα ηταν επικινδυνο ;)


    kynegeiros
    31.10.2008, 22:15

    noiz ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μου τα είπε κι ό Billy πριν λίγο. Έχετε δίκιο. Από το gain της κάρτας ήθελε χαμήλωμα. Ελπίζω τώρα πως δεν θα κλιπάρει καθόλου. θα πάρω στάθμες φωνής και κιθάρας και θα ξαναδοκιμάσω με καλύτερες προοπτικές αυτή την φορά πιστεύω. Τώρα με τον ξερό ήχο θα το δούμε αργότερα.