ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Που θα βρουμε κανα korg extreme?

    nikospliktra
    06.10.2008, 17:14

    εχω ενα Α1000(με εχει βγαλει ασρποπροσωπο)....και ψαχνομαι για να το παντρεψω...το extreme ειναι καλο εργαλειο...η και κανα le... η TR(σε μεταχειρισμενα)?μιλαμε για 60αρια παντα!!εχει κανενας υποψη του τιποτα?


    piterpiano
    17.10.2008, 00:58

    χρυση ευκαιρια κατι υπαρχει

    και e-bay!!

    εγω ψαχνω για την MOSS και το TRINITY...


    nikospliktra
    17.10.2008, 02:15

    και το TRINITY απ οτι εχω ακουσει ειναι πολυ καλο...

    οσον αφορα το e-bay συμφωνω ...πολυ καλες περιπτωσεις αλλα τι παιζει με τα μεταφορικα???και σε τι κατασταση θα ερθει το εργαλειο στο σπιτι μου...???σε πατατακια????


    gkook
    19.10.2008, 22:30

    Πρόσφατα πήρα το ΤR ... και το συνιστώ ανεπιφύλακτα ... πολύ καλό κλαβιέ με τέλειους ήχους λαϊκούς και μοντέρνους ...ελαφρύ ... και πολύ οικονομικό ... και με την επέκταση EXB - SMPL γίνεται και sampler ....! Τι άλλο να ζητήσεις απο ένα όργανο ?


    noizreduction
    19.10.2008, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος gkook στις 19-10-2008 στις 22:30 έγραψε...

    Τι άλλο να ζητήσεις απο ένα όργανο ?



     

    ( ακολουθει κακια off topic )

    ...να ειναι Yamaha? {#emotions_dlg.whistling}


    nikospliktra
    20.10.2008, 02:36

    κοιτα πιστευω οτι ειναι στο χερι του καθε χειρηστη να δωσει αξια στο οργανο οτι μαρκα και αν ειναι αυτο...εγω εχω το Α1000 και ειμαι υπερευχαριστημενος αλλοι δεν μπορουν να το δουλεψουν...ο σωστος ο μουσικος ακομη και με ενα παιδικο πιανακι της ντισνει που λεει ο λογος κανει δουλεια...ενταξη ακουσα προσφατα το κορυφαιο απο εναν που πηγα να ρωτησω για αρμονιο,οτι αν παρεις korg τελειωσε...εισαι μουσικαρα και αν θα πας σε καποιο μαγαζι και δουν korg θα σε προτιμισουν...αυτες τις π@π@ριες δεν τις μπορω καθολου......


    noizreduction
    20.10.2008, 03:14

    Θα διαφωνησω καθετως και εξηγω αμεσως γιατι.

     

    Εαν μιλαγαμε για ακουστικα οργανα, θα μπορουσα να καταλαβω τη λογικη "ο,τι κι αν πεσει στο χερι σου, εαν εισαι μουσικαρα, θα το κανεις να κελαηδαει" ( με καποιες ενστασεις ως προς το ποσο γενικευμενο μπορει να ειναι αυτο )

     

    Στο θεμα των synths/keyboards μπαινουν πολλοι παραγοντες που δεν ειναι δυνατον να τους κατεχει ο καθε μουσικος για να μπορει να κανει το οργανο να "κελαηδαει".

    Απο το θεμα του interface ( που κακα τα ψεμματα, καθε εταιρια εχει το δικο της ), μεχρι το θεμα του sample rom του οργανου, ο μουσικος πρεπει να μετατρεψει τον εαυτο σου σε τεχνολογο. Αρα, οσο καλη τεχνικη κι εαν εχει, οταν ρυθμιζει το οργανο χαζοειδως, τοτε εισπρατει και τον αναλογο ηχο.

    Προσωπικα, εχω συνηθισει στα interfaces της Yamaha και της Roland. Εαν με βαλεις μπροστα σε ενα Kurzweil της σειρας Κ και μου πεις "παιξε οπως παιζεις με τα Yamaha/Roland", θα παθω...πολιτισμικο σοκ! Σαν αυτους τους ιθαγενεις που βλεπουν αεροπλανο και ασπριζουν!

    Η καθε εταιρια εχει διαφορετικη φιλοσοφια και αυτη την περναει στο μουσικο που θα την προτιμησει.

    Για δειτε τι εγινε με το KORG M3.

    Ηταν τοσο χαλια οργανο για τους σκυλαδες; Οχι!

    Τι ηταν αυτο που τους εκανε να το απομακρυνουν απο τον εξοπλισμο τους;

    Η ασυμβατοτητα με τα παλια οργανα της Korg!

     

    Αλλαγη φιλοσοφιας, αλλαγη μουσικων που θα χειριστουν το οργανο!

     

    Αρα για τους πληκτραδες το "ο,τι κι αν πιασει, θα παιξει" ειναι τελειως σχετικο και σιγουρα αρκετα επιφοβο εαν το λεμε με απολυτη πεποιηθηση πως ετσι γινεται..

     

     

    Αλλιως ολοι θα ειμασταν ο Vangelis και ο Michel Zarre, ενω στα διαλειματα θα παιζαμε με τους Tangerine Dream..


    nikospliktra
    20.10.2008, 16:07

    ναι σε αυτο εχεις δικιο,συμφωνω...!


    tsipos72
    11.11.2008, 15:10

    Γεια σου φιλε. Εχω το korg extreme που θελεις και το δινω. Εαν ενδιαφερεσαι πραγματικα απαντησε μου. Το οργανο ειναι σε αριστη κατασταση με πολους και καλους λαικους ηχους.{#emotions_dlg.thumbup}