ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    θέλω να μάθω φυσαρμόνικα.μπορώ??

    olybill
    06.10.2008, 23:52

    Γεια  σε όλους,
    θα ήθελα να μάθω φυσαρμόνικα χωρίς  δάσκαλο.
    με τη βοήθεια κάποιου βιβλίου και με πολύ όρεξη πιστεύω πως θα  τα καταφέρω.
    σε αυτό το σημείο θέλω την βοήθεια σας.μπορείτε να μου προτείνετε μία από αυτές που βρίσκονται στην ιστοσελίδα του νάκα?
    επίσης αν γνωρίζετε καποιο βιβλίο ή κάποια ιστοσελίδα θα ήταν πολύ χρήσιμο.

    μπορώ να διαθέσω μέχρι 30 ευρω και θυμηθείτε πως πρόκειται για έναν αρχάριο.

    ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olybill στις 06-10-2008 23:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olybill στις 06-10-2008 23:56 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olybill στις 06-10-2008 23:57 ]


    giotoula15
    07.10.2008, 17:24

    Γεια σου.Επειδή ασχολούμε 7 χρόνια με την μουσική πιστεύω(ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΣ)ότι από την σελίδα με τα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ του ΦΙΛΙΠΟΥ ΝΑΚΑ το 5ο βιβλίο είναι αρκετά καλό..Περιλαμβάνει CD και αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στο να μάθεις να ακούς τον σωστό τρόπο παιξίματος..Και το κυριότερο πρότεινεται για μαθήματα άνευ διδασκάλου..Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.Και εύχομαι να καταφέρεις να μάθεις γιατί είναι ένα πολύ ωραιό πνευστό όργανο και στο λέω αυτό γιατί εγω ασχολούμε με κλαρινέτο που είναι επείσης πνευστό και έρχομαι να απαντήσω στο ερώτημα για τα πνευμόνια.Το κλαρινέτο χρειάζεται αρκετό αέρα το οποίο στην αρχή με κούραζε αρκετά.Αλλά με το καιρό το συνήθησα.Δεν πιστεύω να έχεις κάποιο πρόβλημα εσύ που θα έχεις και ένα όργανο το οποίο δεν θα χρειάζεται πολύ αέρα για να βγει ο ήχος διότι είναι πολύύύ πιο μικρό!Αυτά από μένα..(ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΝΟΙΚΗ..).Σου εύχομαι καλή αρχή!


    olybill
    08.10.2008, 14:18

    ευχαριστω για την βοήθεια,θα το κοιτάξω


    progressive
    10.11.2008, 00:44

    στο ιντερνετ θα βρεις πολύ ωραία μαθήματα. ειδικά στο youtube. μάλλον θα ήταν καλό να ξεκινήσεις με τον jp allen ψάχνοντας στο youtube ο οποίος έχει κάποια μαθήματα για τα πολύ βασικά.δες και στα άλλα topics για φυσαρμ'ονικα εδώ στο musicheaven. Καλή επιτυχία! 


    tweek
    30.12.2008, 15:27
    Κι εγω πιστευω πως στο Internet θα βρεις πραγματα που θα σε βοηθησουν αρκετα.. Στο Youtube εχει καμποσα βιντεακια..Κανε και μια αναζητηση στο google και ολο και κατι θα βρεις!! Εχω μια ερωτηση(σ'αυτους που γνωριζουν απο φυσαρμονικα):Αυτος ο ηχος της φυσαρμονικας που ακουμε στα μπλουζ κομματια,απο τι νοτα ειναι;Ενας φιλος μου ειπε οτι ειναι απο σι..Ισχυει; Εχω αγορασει μια Hohner, Blues Harp..Στο πλαι εχει ενα D..Τι νοτα ειναι;(ειμαι λιγο ασχετος απο νοτες,οπως καταλαβατε!!) Ευχαριστω!
    odis13
    30.12.2008, 19:41

    Παράθεση:

    Το μέλος tweek στις 30-12-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Κι εγω πιστευω πως στο Internet θα βρεις πραγματα που θα σε βοηθησουν αρκετα.. Στο Youtube εχει καμποσα βιντεακια..Κανε και μια αναζητηση στο google και ολο και κατι θα βρεις!! Εχω μια ερωτηση(σ'αυτους που γνωριζουν απο φυσαρμονικα):Αυτος ο ηχος της φυσαρμονικας που ακουμε στα μπλουζ κομματια,απο τι νοτα ειναι;Ενας φιλος μου ειπε οτι ειναι απο σι..Ισχυει; Εχω αγορασει μια Hohner, Blues Harp..Στο πλαι εχει ενα D..Τι νοτα ειναι;(ειμαι λιγο ασχετος απο νοτες,οπως καταλαβατε!!) Ευχαριστω!

     

     

    Η φυσαρμονικα σου ειναι σε κλειδι Ρε ματζορε.Δηλαδη οι νοτες που παραγει ανηκουν σε αυτη την κλιμακα.

    Αυτο που ακους στα blues δεν ειναι καποια νοτα συγκεκριμενη, ουτε κλιμακα.Οπως σε ολα τα ειδη μουσικης, τα κομματια ειναι σε διαφορα κλειδια.

    Ο χαρακτηριστικος μπλουζιαρικος ηχος οφειλεται στην τεχνικη του bending, για την οποια μπορεις να βρεις οδηγιες σε διαφορα site στο ιντερνετ και σιγουρα θα εμπεριεχεται στα βιβλια εκμαθησης που αναφερθηκαν πιο πανω.

     

    Οπως ειπα παραπανω, οι φυσαρμονικες ειναι φτιαγμενες για να παιζουν σε ενα συγκεκριμενο κλειδι.Ετσι καποιος που ασχολειται με φυσαρμονικα θα πρεπει να εχει ενα πληρες σετ απο φυσαρμονικες σε καθε κλειδι ετσι ωστε να μπορει να διαλεξει την καταλληλη, αναλογα με το κλειδι του κομματιου που πρεπει να παιξει.Αν πχ η μπαντα κανει ενα τζαμαρισμα σε ρε μινορε δε μπορει να παει καποιος με μια δυσαρμονικα σε ντο ματζορε και να προσπαθησει να παιξει, θα ακουστει οτι να ναι.

     

    Φυσικα για καποιον που ξεκιναει να παιζει και προσπαθει ακομα να μαθει δεν ειναι απαραιτητο να τα σκασει για ενα πληρες σετ, 1 αρκει για αρχη.

     

    Για αρχη προτεινεται μια φυσαρμονικα σε C δηλαδη Ντο ματζορε.

    Μια πολυ καλη φυσαρμονικα, χι απλα για αρχαριους αλλα και για σοβαρους παικτες ειναι η Hohner Marine Band.Για ποιο φθηνες υπαρχουν και αλλα μοντελα οπως πχ η Hohner Silverstar.


    progressive
    31.12.2008, 02:46

    χρόνια πολλά σε όλους!

    ένα μικρό δωράκι για τις γιορτές:

     

    http://harmonicabooks.110mb.com/

     

    δεν το πίστευα ότι βρήκα κάτι τέτοιο!ελπίζω να μην αλλάξει κάτι μέχρι να τα κατεβάσω!

     

    καλή χρονιά!


    progressive
    31.12.2008, 03:09

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 30-12-2008 στις 19:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tweek στις 30-12-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Κι εγω πιστευω πως στο Internet θα βρεις πραγματα που θα σε βοηθησουν αρκετα.. Στο Youtube εχει καμποσα βιντεακια..Κανε και μια αναζητηση στο google και ολο και κατι θα βρεις!! Εχω μια ερωτηση(σ'αυτους που γνωριζουν απο φυσαρμονικα):Αυτος ο ηχος της φυσαρμονικας που ακουμε στα μπλουζ κομματια,απο τι νοτα ειναι;Ενας φιλος μου ειπε οτι ειναι απο σι..Ισχυει; Εχω αγορασει μια Hohner, Blues Harp..Στο πλαι εχει ενα D..Τι νοτα ειναι;(ειμαι λιγο ασχετος απο νοτες,οπως καταλαβατε!!) Ευχαριστω!

    δες και παρακάτω που γράφει ο odis13. καλό είναι να ξεκινήσεις με μία c διατονική (με δέκα τρύπες) . να προσθέσω τις hohner special 20 και hohner blues harp. κ με αυτή που έχεις μπορείς να παίξεις. όταν πρόκειται για κομμάτια σε κλίμακα ματζόρε παίζεις σε ΡΕ (D) όπως γράφει η φυσαρμονικά σου και αν προκειται για blues σε ΛΑ (Α).

    καλό είναι να πάρεις μία σε ντο (c) γιατί σε αυτή διδάσκουν τα περισσότερα βιβλία. Δες ην ιστοσελίδα που έχω παρακάτω . προτίνω να ξεκινήσεις με το Rock & Blues Harmonica volume01 του Jon Gindick. 

     

     

    Η φυσαρμονικα σου ειναι σε κλειδι Ρε ματζορε.Δηλαδη οι νοτες που παραγει ανηκουν σε αυτη την κλιμακα.

    Αυτο που ακους στα blues δεν ειναι καποια νοτα συγκεκριμενη, ουτε κλιμακα.Οπως σε ολα τα ειδη μουσικης, τα κομματια ειναι σε διαφορα κλειδια.

    Ο χαρακτηριστικος μπλουζιαρικος ηχος οφειλεται στην τεχνικη του bending, για την οποια μπορεις να βρεις οδηγιες σε διαφορα site στο ιντερνετ και σιγουρα θα εμπεριεχεται στα βιβλια εκμαθησης που αναφερθηκαν πιο πανω.

     

    Οπως ειπα παραπανω, οι φυσαρμονικες ειναι φτιαγμενες για να παιζουν σε ενα συγκεκριμενο κλειδι.Ετσι καποιος που ασχολειται με φυσαρμονικα θα πρεπει να εχει ενα πληρες σετ απο φυσαρμονικες σε καθε κλειδι ετσι ωστε να μπορει να διαλεξει την καταλληλη, αναλογα με το κλειδι του κομματιου που πρεπει να παιξει.Αν πχ η μπαντα κανει ενα τζαμαρισμα σε ρε μινορε δε μπορει να παει καποιος με μια δυσαρμονικα σε ντο ματζορε και να προσπαθησει να παιξει, θα ακουστει οτι να ναι.

     

    Φυσικα για καποιον που ξεκιναει να παιζει και προσπαθει ακομα να μαθει δεν ειναι απαραιτητο να τα σκασει για ενα πληρες σετ, 1 αρκει για αρχη.

     

    Για αρχη προτεινεται μια φυσαρμονικα σε C δηλαδη Ντο ματζορε.

    Μια πολυ καλη φυσαρμονικα, χι απλα για αρχαριους αλλα και για σοβαρους παικτες ειναι η Hohner Marine Band.Για ποιο φθηνες υπαρχουν και αλλα μοντελα οπως πχ η Hohner Silverstar.




    tweek
    31.12.2008, 09:03

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!

    Καλη χρονια σε ολους! {#emotions_dlg.biggrin}


    progressive
    23.02.2009, 02:13

    για μαθήματα δείτε και εδώ :

    http://harmopoint.com