ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.821 μέλη

    Oλομέτωπη επίθεση Αγγελάκα σε Νταλάρα

    johnygrohl
    07.10.2008, 16:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 15:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnygrohl στις 07-10-2008 στις 12:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 08:02 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη...

    ...αλλά ποιος είναι αυτός ο Αγγελάκας και τι έχει να επιδείξει στο μουσικό στερέωμα;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 08:03 ]



     

    Kala milame gia tin apoluti ierosyleia.... Poios einai autos o Aggelakas??? Kai ti exei na epideiksei??? Oi Trypes sou lene kati??? Ena apo ta kalutera, an oxi to kalutero, ellinika rock sygrotimata pou ypirkse???



    ΌΧΙ!

    Πειράζει που δεν μου λένε τίποτα απολύτως;

    Σε αντίθεση με τα μεγάλα τραγούδια του Κουγιουμτζή,του Λοίζου,  τη "Μικρά Ασία" και το "Βυζαντινό Εσπερινό" του Καλδάρα, τα "18 Λιανοτράγουδα" του Θεοδωράκη και του Ρίτσου, τα Ρεμπέτικα, όπως τα είπε και τα ξαναείπε, τα τραγούδια του Μαρκόπουλου, του Λάγιου, του Άκη Πάνου, του Μικρούτσικου, του Ξαρχάκου και του Γκάτσου, του Δημητρίου, του Νικολόπουλου, του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Μάνου Ελευθερίου, του Μαχαιρίτσα, του Χάρη και του Πάνου, του Χριστοδουλίδη αλλά και όλων των άλλων...

    Αλλά είπαμε, όταν είσαι 40 χρόνια στην κορυφή,αυτονόητο είναι πως  θα υπάρξουν και διάφοροι Αγγελάκες και "αγγελάκια"....Άλλωστε είναι της μόδας πια...Αν θες να ακουστείς με οποιονδήποτε τρόπο πες κάτι για τον Νταλάρα...Είτε έτσι, είτε αλλιώς πουλάει ακόμα, πως να το κάνουμε...

    Βαρέθηκα να ακούω και να λέω τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια πια...Βαρέθηκα...



     

    An den sou lene tipota tote apla lupamai, alla afou den xereis ton Aggelaka den tha xeis akousei kai ti mousiki tou... Oso gia to Ntalara kai diafora alla "ntalarakia" einai enas aplos mesolavitis...Den tha kataferei na grapsei pote tou mousikh...Mono na tragoudaei tragoudia allwn, pou sumfwnw mazi sou oti einai koryfaioi. To oti poulaei akoma den to thewrw epixeirima aksiwsis kapoiou kallitexni...kai o Pantazhs poulaei akoma...kai malista trela....


    Chitarrista
    07.10.2008, 17:37

    Καθήστε και παίξτε τώρα ποιος έχει κάνει πιο πολύ δουλειά και ποιος έχει να επιδείξει μεγαλύτερο έργο... Διάλογος ενηλίκων...

     

    Εγώ και τον Νταλάρα ξέρω και τον Αγγελακά και είναι άλλη η δουλειά του ενός και άλλη του άλλου.

    Αυτό που θέλω να σας πω είναι όταν εκτιμάτε και ταυτίζεστε σε πολλά θέματα με κάποιον (καλλιτέχνη στη προκειμένη περίπτωση) μην εστερνίζεστε άκριτα ό,τι @@ριά μπορεί να πετάξει.

    Κι εμένα μαρέσει ο Αγγελάκας και τον πάω αρκετά αλλά στη προκειμένη περίπτωση ο Νταλάρας δεν είναι κάποιος που περιφέρεται στα κανάλια και στη τηλεόραση. Και σίγουρα δουλεύει πολύ όπως ανέφερε και ο/η δημοσιογράφος. Είναι εργασιομανής και η μουσική έχει γίνει η ζωή του.

    Κι ένα τρίτο σαν ερώτημα. Πως δλδ της έχει κάνει ζημιά της μουσικής ο Νταλάρας εφόσον δεν είναι συνθέτης (πέρα πολύ λίγων κομματιών που έγραψε και ήταν τα περισσότερα πάρα πολυ καλά) αλλά τραγουδιστής??? Μερικές λανθασμένες συνεργασίες σίγουρα έκανε και πονάνε τα αυτιά μου όταν τα ακούω, όπως πονάνε όμως τα αυτιά μου και απο τη συνεργασία του Αγγελάκα με τον Βελιώτη.


    inkve
    07.10.2008, 18:01

    ουτε νταλαρα...

    ουτε αγγελακα ακουω...

    αλλα θα πω τα εξης..

    χωρις να παιρνω το μερος κανενος...

     

    ποιος εχει τα <κοτσια>να σταθει διπλα στον al di meola?

    στην ελλαδα τουλαχιστον μονο ο νταλαρας...

     

    η εχετε ποτε ακουσει πιο ωραιους στιχους(σε ροκ) απο αυτους που εχει γραψει ο αγγελακας με τους τρυπες?

     

    ισως τα βλεπω πιο <σφαιρικα> απο τους περισσοτερους σε αυτο το τοπικ γιατι δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση σε κανεναν απο τους δυο....

     


    Debauchee
    07.10.2008, 18:19

    Ο Αγγελακας απλα σα πραγματικος ροκας ειναι εντελως ασυμβιβαστος και επιτιθεται παντα σε αυτους που συμβιβαζονται και υπηρετουν αμεσσα η εμεσσα το ολο συστημα και κατεστημενο και ο Νταλαρας θελετε δε θελετε,οσο και αν ειναι απο τις καλυτερες φωνες που εβγαλε η χωρα ειναι ενας απο αυτους.


    gikostas
    07.10.2008, 19:27

    Και οι δύο,καθένας στο είδος του είναι μοναδικοί.Απλά πιστεύω πως ένας τραγουδοποιός είναι πιό ολοκληρωμένος καλιττέχνης από έναν τραγουδιστή.Αν και υπερβολικός πολλές φορές ο Αγγελάκας,λέει αλήθειες.


    jorge
    07.10.2008, 19:35

    Επειδή αρκετοί παρασύρονται σε μια σύγκριση Νταλάρα - Αγγελάκα, παραθέτω πάλι τις δηλώσεις του δεύτερου, τις οποίες σχολιάζουμε σε αυτό το topic:

     

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 07-10-2008 στις 01:08 έγραψε...

    Χρειαζόμαστε πιστούς, καλλιτέχνες που θα δοθούν στους ήχους τους. Για πολλούς η μουσική έχει γίνει δημόσιες σχέσεις. Ο Νταλάρας το ξεκίνησε.

     

    Ο Νταλάρας κάνει δημόσιες σχέσεις παρά μουσική;

    Γ.Α.: Όχι μόνον αυτός. Κι άλλοι. Βρίσκονται διαρκώς στο προσκήνιο, συναναστρέφονται με πολιτικούς, κάνουν μεθοδευμένες κινήσεις και καριέρα.

     

    Μπορεί ο Νταλάρας να μην αγαπάει τη μουσική; Απ’ όσο ξέρω, έχει φτιάξει στούντιο στο σπίτι του και χώνεται εκεί μέσα από το πρωί έως το βράδυ.

    Γ.Α.: Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ στις τηλεοράσεις, στα έντυπα, στα ραδιόφωνα. Ποια είναι η σχέση τους με τη μουσική; Μπορείτε να το κρίνετε και από το αποτέλεσμα. Το λαϊκό τραγούδι έχει νερώσει αρκετά, έχει χάσει τον πυρήνα του. Έπεσε σε μία αυταρέσκεια και μία ενορχηστρωτική ελαφράδα που προσπαθεί να τους μαζέψει όλους. Δεν ξεκινάς να κάνεις μουσική για να γοητεύσεις τους πάντες. Πολύ ελαφριά ως στάση. Ακόμα κι αν ο Νταλάρας νομίζει πως αγαπά τη μουσική, αισθητικά της έχει κάνει πολύ μεγάλη ζημιά.




    spypal
    08.10.2008, 09:48

    Καλά έκανες Γιώργο και επανέφερες το θέμα... άλλωστε δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

    Απο την άλλη όμως τέτοιες δηλώσεις όπως αυτές που διαβάζουμε παραπάνω όταν δεν βασίζονται σε αλήθειες μόνο εμπάθεια μπορούν να κρύβουν.....

    Το ότι το λαϊκό τραγούδι έχει νερώσει αρκετά, έχει χάσει τον πυρήνα του, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και καλά κάνει και το επισημαίνει ο κ.Αγγελάκας. Καλό είναι να ακούγονται και μερικά πράγματα σήμερα, αλλά τι σχέση έχει αυτό με την δήλωση πως ο Γ.Νταλάρας αισθητικά έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην μουσική ...!!! που το βασίζει αυτό και πως το τεκμηριώνει ή το άλλο κορυφαίο ότι για τον Νταλάρα η μουσική έχει γίνει δημόσιες σχέσεις ....???

    Αυτά δεν τα λες για έναν άνθρωπο που πραγματικά δίνει την ζωή του στο τραγούδι... ΚΡΙΜΑ !!!

    Θες να πεις τις απόψεις σου και έχεις τις ενστάσεις σου για κάποια πράγματα κε Αγγελάκα ? Τεκμηρίωσε τα  όχι να πετάς έτσι την λάσπη σου...

    Και μια απορία την οποία την έχω και για άλλους που κάνουν κατά καιρούς τέτοιου είδους δηλώσεις είναι, μπροστά στον Γ.Νταλάρα θα λέγανε τα ίδια πράγματα ....? και το λέω όχι πως θα φοβόντουσαν να του μιλήσουν, κάθε άλλο,  αλλά έχουμε δει και στο παρελθόν παραδείγματα ανθρώπων που λέγανε διάφορα και μόλις τους πρότεινε μια συνεργασία έκαναν 180ο στροφή ..... και τα ξέχασαν όλα.... δεν πάει όμως έτσι ....

    {#emotions_dlg.huh}


    gazakas
    08.10.2008, 12:32

    Για να συνεχίσω στον ίδιο τόνο με την παρέμβαση του jorge θα ήθελα να σημειώσω πρώτα δυο-τρία πραγματάκια μεθοδολογικά και μετά να περάσω στις συγκεκριμένες δηλώσεις:

    1. Το πώς λέγεται κάτι σε μια συνέντευξη και το πώς τελικά γράφεται είναι γνωστό ότι απέχουν συχνά μεταξύ τους. Εξάλλου σε μια συνέντευξη μπορεί κάτι να διατυπωθεί έτσι που θα αδικεί πρώτα-πρώτα τον ίδιο τον συνεντευξιαζόμενο -όχι πως αυτό τον αθωώνει και τον καθιστά ανεύθυνο...
    2. Ο καθένας έχει το προφανές δικαίωμα να λέει ό,τι θέλει -εκτός κι αν συκοφαντεί- για όποιον θέλει. Τη στιγμή όμως που γίνεται κριτής είναι ταυτόχρονα και κρινόμενος.
    3. Τι κρίνουμε λοιπόν όταν βρισκόμαστε μπροστά σε μια κρίση για κάποιον; Αν η κρίση περιλαμβάνει αναφορές στην πραγματικότητα πρώτα ελέγχουμε αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Αν πάλι πρόκειται για αξιολογική κρίση τη συγκρίνουμε με τη δική μας αξιολόγηση και συμφωνούμε ή διαφωνούμε.
    4. Στις περιπτώσεις που έχουμε κάποια αρνητική αξιολογική κρίση, μπορούμε επίσης να ελέγξουμε τον κρίνοντα και ως προς το αν "δικαιούται διά να ομιλεί", αν δηλαδή αυτό που καταλογίζει στον άλλο μπορούμε να το καταλογίσουμε κι εμείς σ' αυτόν, πράγμα που αν συμβαίνει μάλλον κλονίζει ιδιαίτερα την συγκεκριμένη κρίση.

     

    Ας δούμε τώρα τις επίμαχες δηλώσεις του Αγγελάκα από τη συγκεκριμένη συνέντευξη (μπορείτε να τη βρείτε  ολόκληρη εδώ). Επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω αν μεταφέρθηκαν πιστά τα λόγια του Αγγελάκα, δέχομαι ότι αυτό έχει συμβεί, όπως φυσικά σέβομαι και το δικαίωμά του να εκφράσει τη γνώμη του για το Νταλάρα. Ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα όμως τα όσα λέει; Πρώτα-πρώτα, ο Α. επιδεικνύει γνώσεις εφάμιλλες του Κώστα Μυλωνά που έγραψε την Ιστορία του Ελληνικού Τραγουδιού δηλώνοντας ότι αυτός που ξεκίνησε τη μετατροπή της μουσικής σε δημόσιες σχέσεις ήταν ο Ν. Ωπ! Βαριά κουβέντα, για να μην πω βαριά κατηγορία... Και πώς το αιτιολογεί αυτό ο Α.; Μήπως δίνει κανένα παράδειγμα; Μήπως μας λέει πότε ξεκίνησε ο πρωτοπόρος Ντ. το σφιχταγκάλιασμά του με τις δημόσιες σχέσεις;

    Πάμε παρακάτω: στην ερώτηση αν ο Ντ. κάνει δημόσιες σχέσεις παρά μουσική, ο Α απαντά "Όχι μόνο αυτός..." δηλαδή "Ναι." ΟΚ. Ιδού η άποψη, μπορεί να την κρίνει ο καθείς. Στο ότι ο Ντ. και άλλοι βρίσκονται διαρκώς στο προσκήνιο και συναναστρέφονται πολιτικούς θα συμφωνήσω, αν και από μόνα τους αυτά δεν τα θεωρώ εγκλήματα καθοσιώσεως. Το τρίτο που λέει για τις μεθοδευμένες κινήσεις και την καριέρα προφανώς το απορρίπτει γιατί ο ίδιος είναι ένας τόσο χύμα τύπος που όλα τα κάνει για το μεράκι και για την ευχαρίστησή του χωρίς να έχει σχέση ούτε με μεθοδευμένες κινήσεις ούτε με καριέρα. Μπράβο στο Γιάννη...

    Στην τρίτη ερώτηση που αφορά την αγάπη του Ντ. για τη μουσική και για το στούντιο που έχει δημιουργήσει, ο Α. αρχικά υπεκφεύγει με μια αναφορά που είναι αν μη τι άλλο υπερβολική, αμφισβητώντας το γεγονός ότι ο Ντ. περνά πολλές ώρες το στούντιο εμφανίζοντάς τον λίγο-πολύ ως μαϊντανό, στη συνέχεια μιλά γενικά και αόριστα για την κατάντια του ελληνικού τραγουδιού και στο τέλος εμφανίζεται γενναιόδωρος, αφού κάνει τη μεγάλη παραχώρηση να πει ότι υπάρχει η πιθανότητα ο Ντ. να νομίζει ότι αγαπά τη μουσική... Το αν έχει κάνει αισθητικά στη μουσική ο Ντ. πολύ μεγάλη ζημιά παρότι το βρίσκω αμετροεπές το δέχομαι ως μια αξιολογική κρίση και ο καθένας με βάση τη δική του αισθητική μπορεί να την κρίνει ως τέτοια.

    Προσωπικά, διαφωνώ με τα περισσότερα από όσα λέει ο Α. ούτως ή άλλως, αλλά αυτό που με θύμωσε στις δηλώσεις του (και εδώ που τα λέμε σε όλη τη συνέντευξη) είναι αυτό το υφάκι του "εγώ είμαι καλύτερος, τα ξέρω καλύτερα, σας κοιτάω από ψηλά κτλ." Αυτός λοιπόν ο γνήσιος ροκ σταρ δεν μπήκε ποτέ στο τριπάκι των δημοσίων σχέσεων και της καλλιέργειας ενός συγκεκριμένου προφίλ στο κοινό του. Ποτέ δεν έβαλε το "εγώ" του πιο πάνω από το συγκρότημα (τις Τρύπες) για να κάνει άλλα ή "κι άλλα". Ποτέ δεν οδήγησε το συγκρότημα στο τέλος για να γίνει μετά Γιάννης Αγγελάκας (σκέτος ή ακόμα χειρότερα "Γιάννης Αγγελάκας και οι Επισκέπτες"). Ποτέ δεν υπήρξε αυτάρεσκος. Όλα αυτά είναι βέβαιο ότι δεν τον άγγιξαν ποτέ. Αυτό που είναι βέβαιο επίσης είναι ότι αυτός δεν είχε ποτέ ελαφριά στάση απέναντι στη μουσική. Αντίθετα την είχε πάντα πολύ βαριά. Κι ασήκωτη.

    Και για να μην παρεξηγηθώ: δεν κρίνω μουσικά τον Α. Ίσα-ίσα που μου αρέσει σχεδόν το σύνολο της δουλειάς του. Αυτά όμως που λειτουργούν μια χαρά ως συνθήματα στα τραγούδια με τη βεβαιότητα και την απολυτότητά τους, ως απόψεις μάλλον ισοπεδωτικές και υπερβολικά αυτάρεσκες ακούγονται...

     


    black_devil
    08.10.2008, 17:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 15:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnygrohl στις 07-10-2008 στις 12:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 08:02 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη...

    ...αλλά ποιος είναι αυτός ο Αγγελάκας και τι έχει να επιδείξει στο μουσικό στερέωμα;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 08:03 ]



     

    Kala milame gia tin apoluti ierosyleia.... Poios einai autos o Aggelakas??? Kai ti exei na epideiksei??? Oi Trypes sou lene kati??? Ena apo ta kalutera, an oxi to kalutero, ellinika rock sygrotimata pou ypirkse???



    ΌΧΙ!

    Πειράζει που δεν μου λένε τίποτα απολύτως;

    Σε αντίθεση με τα μεγάλα τραγούδια του Κουγιουμτζή,του Λοίζου,  τη "Μικρά Ασία" και το "Βυζαντινό Εσπερινό" του Καλδάρα, τα "18 Λιανοτράγουδα" του Θεοδωράκη και του Ρίτσου, τα Ρεμπέτικα, όπως τα είπε και τα ξαναείπε, τα τραγούδια του Μαρκόπουλου, του Λάγιου, του Άκη Πάνου, του Μικρούτσικου, του Ξαρχάκου και του Γκάτσου, του Δημητρίου, του Νικολόπουλου, του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Μάνου Ελευθερίου, του Μαχαιρίτσα, του Χάρη και του Πάνου, του Χριστοδουλίδη αλλά και όλων των άλλων...

    Αλλά είπαμε, όταν είσαι 40 χρόνια στην κορυφή,αυτονόητο είναι πως  θα υπάρξουν και διάφοροι Αγγελάκες και "αγγελάκια"....Άλλωστε είναι της μόδας πια...Αν θες να ακουστείς με οποιονδήποτε τρόπο πες κάτι για τον Νταλάρα...Είτε έτσι, είτε αλλιώς πουλάει ακόμα, πως να το κάνουμε...

    Βαρέθηκα να ακούω και να λέω τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια πια...Βαρέθηκα...



     

    O Aγγελακας κατ' αρχας δεν ειναι ενας τυχαιος, νεος μουσικος, που τον εφεραν στο προσκηνιο τα συμφεροντα καποιας δισκογραφικης. Ο ανθρωπος εχει γραψει κομματαρες με απιστευτους στιχους και οσες φορες εχω διαβασει η εχω παρακολουθησει συνεντευξη του εμεινα με το στομα ανοιχτο με αυτα που ελεγε και τον τροπο που τα ελεγε και τα τεκμηριωνε. Θελω να καταληξω λοιπον, πως ειτε συμφωνεις με την αποψη του ειτε οχι, δεν μπορεις να λες οτι μιλαει καποιος ασχετος. Ουτε οτι ο Αγγελακας εχει αναγκη να μιλησει για τον Νταλαρα για να προβληθει. Ο Αγγελακας ποτε δεν θελησε να προβληθει. Και πιστεψε με ειχε καθε ευκαιρια εκει γυρω στα τελη του '90, οταν οι Τρυπες ηταν στα καλυτερα τους. Ειναι ο τελευταιος ανθρωπος που κυνηγαει τη δημοσιοτητα. Γι αυτο και δεν τον ξερεις αλλωστε... (και φυσικα επειδη δεν ακους ροκ)

    Αφου θετεις αυτη τη συγκριση καλο θα ηταν να ψαξεις λιγο το βιογραφικο του Αγγελακα, για να καταλαβεις ποιος εχει προσφερει τι και ποιος συνεχιζει να προσφερει ακομα..

     

     

    Γενικα γι αυτη τη συνεντευξη, δεν ξερω αν ο Νταλαρας ειναι το καλυτερο παραδειγμα για την κατασταση του λαικου τραγουδιου σημερα.. Υποθετω οτι τον ανεφερε γιατι του "την εσπασαν" καποια συγκεκριμενα γεγονοτα... Ετσι ειναι ο Αγγελακας..  Δεν θα τον μαθουμε τωρα...


    Jelevel
    08.10.2008, 19:45

    Εμένα η άποψη μου είναι κάπου μεταξύ στου Gazaka και Black_Devil . Και μένα ο Αγγέλακας σε συνέντευξη που είχε δώσει σε ελληνικό μουσικό κανάλι μπορώ να πω ότι με αποστόμωσε ,για τα όσα είπε ότι συμβαίνουν στο ελληνικό μουσικό στερέωμα και συγχρόνως με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο . Τώρα όσων αφορά τη συγκεκριμένη συνέντευξη την οποία έδωσε, τη θεωρώ όντως μη τεκμηριωμένη . Δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο ο Νταλάρας ήταν ο πρώτος ο οποίος ώθησε τη μουσική του με τις δημόσιες σχέσεις γιατί δεν είμαι και τόσο βαθιά ψαγμένος όσων αφορά την ελληνική μουσική σκηνή . Για το δεύτερο σκέλος τώρα είναι γεγονός ότι ο Νταλάρας έχει δώσει του κόσμου τις συνεντεύξεις , κάτι για το οποίο για κάποιον ο οποίος υπηρετεί τη μουσική και όχι την πάρτη του , είναι μάλλον ύποπτο . Επίσης ο Νταλάρας κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν ρίσκαρε . Ο πιο εύκολος δρόμος για ένα καλλιτέχνη είναι να βγάζει άλμπουμ με διασκευές κομματιών που έμειναν στην ιστορία , το θέμα είναι όμως μπορεί ο ίδιος να γράψει τέτοια δικά του κομμάτια; Δεν πρέπει κάποια στιγμή να γραφτούν και νέα κομμάτια τα οποία θα αντέξουν στο χρόνο; Νομίζω ότι κρίνεται η αξία ενός καλλιτέχνη και από αυτό. Επίσης για όσα είπε για το λαϊκό τραγούδι συμφωνώ απολύτως . Στο τελευταίο όμως σκέλος "Ακόμα κι αν ο Νταλάρας νομίζει πως αγαπά τη μουσική, αισθητικά της έχει κάνει πολύ μεγάλη ζημιά." , πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω και το θεωρώ συγκεχυμένο. Δεν θεωρώ ότι ο Νταλάρας έχει κάνει και τόση πολύ ζημιά στη μουσική , και πιστεύω ότι είναι υπερβολικό και αδικαιολόγητο με τον τρόπο που ειπώθηκε.


    Astron
    08.10.2008, 20:30

    Μήπως μια τέτοιου είδους συνέντευξη -σαν αυτή του Αγγελάκα- είναι ένας εναλλακτικός τρόπος προβολής; Τί θα εμπόδιζε τον οποιοδήποτε κακοπροαίρετο να αντέστρεφε όσα είπε ο Αγγελάκας και να τα χρησιμοποιούσε εναντίον του; Δε θα μπορούσαμε κάλλιστα να πούμε ότι όλο αυτό το ύφος του περιθωριοποιημένου σκοτεινού ροκά είναι απλά άλλο ένα προϊόν που πουλιέται;

    Το να κατηγορείς έναν άνθρωπο που ασχολείται 40 χρόνια μανιωδώς με τη μουσική ότι δεν την αγαπάει, είναι καταρχήν επιπόλαιο. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τον Νταλάρα ξέρουν ότι είναι πάνω απ' όλα μουσικός και ότι η ιδιότητα του τραγουδιστή είναι μόνο ένα υποσύνολο της δουλειάς που κάνει πάνω στη μουσική. Δεν υπάρχει όμως λόγος να μπούμε σε κουραστικές λεπτομέρειες για το πώς και τί έχει κάνει ο Νταλάρας ή να μπούμε σε μια ανούσια σύγκριση αφού έτσι κι αλλιώς το τί είναι ο Νταλάρας και τί ο Αγγελάκας θα το γράψει έτσι κι αλλιώς η (μουσική) ιστορία.

    Πάντως αυτό που προκύπτει από όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι όποιος κατηγορήσει τον Νταλάρα κερδίζει τελικά αρκετή δημοσιότητα. Ίσως το κλειδί όλης της ιστορίας βρίσκεται σε μία απάντηση του Αγγελάκα στην ερώτηση "Ο Νταλάρας κάνει δημόσιες σχέσεις παρά μουσική;"
    Γ.Α.: Όχι μόνον αυτός. Κι άλλοι. Βρίσκονται διαρκώς στο προσκήνιο...

    Νομίζω ότι ένας άνθρωπος που βρίσκεται διαρκώς στο προσκήνιο επί 40 χρόνια είναι επόμενο να αντιμετωπίσει κάποια στιγμή επιθέσεις. Κατά τη γνώμη μου κύρια πηγή τέτοιων επιθέσεων ειναι συνήθως ο φθόνος.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 08-10-2008 23:12 ]


    freakhood
    08.10.2008, 22:18

    Επειδή έχω γνωρίσει και τους δυο από κοντά και έχω μιλήσει και με τους δυο (τον ένα σε συνέντευξη που του πήρα πριν 6-7 περιπου χρόνια και τον άλλον τελείως τυχαία στο στούντιο του στην Μεσογείων πρόπερσι) θα σας πω ένα πράγμα:

    Ο ένας ενδιαφέρεται για το image που βγάζει προς τα έξω ενώ ο άλλος αδιαφορεί πλήρως. Δεν χρειάζεται να πω ποιός είναι ο πρώτος και ποιός είναι ο δεύτερος. Τα ευκόλως εννονούμενα παραλείπονται.

    Και έχω απαξιώσει και τους δυο. Για τον έναν έχω γράψει τους λόγους σε σχετικά topic.

    Για τον άλλον δεν χρειάζεται να γράψει και πολλά κάποιος. Αν δεν υπάρχουν αποστειρωμένα μυαλά που θεοποιούν και μυθοποιούν τον οποιονδήποτε "μουσικοπατέρα", τότε μπορούμε να συνεννοηθούμε.

    Αλλά αυτή είναι η Ελλάδα. Αποστειρωμένη σκεψη. Να μας χαιρώμαστε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 09-10-2008 10:34 ]


    fantasma
    20.10.2008, 21:04

    -Μα ποιος ειναι αυτος ο Νταλάρας??????

    -Νατος βρε συ...

    -Ποιος? Αυτος με τα μούσια?

    - ΟΧΙ, ΑΥΤΟΣ με τη φιγουρα CIA - FBI κλπ..κλπ...

     

    ...

    ....

    -Ααααααα.....!!!!! Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΑΣΚΕΥΗ!!!! πες μου ετσι για να καταλάβω.....

    (Διαλογος fantastikos αλλα με μεγαλη δοση αληθειας....){#emotions_dlg.walkman}

     

    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΝΤΑΛΑΡΑ, ΠΑΡΙΟ ΚΙ ΑΛΕΞΙΟΥ......

    Και για οσους δε ξερουν το Νταλάρα για να μ το ξεχάσω..:

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ στις τηλεοράσεις, στα έντυπα, στα ραδιόφωνα. (Γ.Αγγελακας)

    Ορίστε μια φωτογραφια απο το MUsicHEaven....., για τους τυφλους και δυσπιστους..

     


    jorge
    20.10.2008, 21:23

    Δηλαδή η φωτογραφία τι αποδεικνύει; {#emotions_dlg.rolleyes}


    Kinezes_trexoun_gimnes
    20.10.2008, 22:51

    Οταν ρώτησαν το Μαχαιρίτσα γιατί τραγούδισε μαζί με το Νταλαρα το Διδυμότειχο blues είπε..."Ο Νταλάρας είναι ένα μεγάλο όχημα...όλοι θέλουν να ανεβουν... "

    Και η τελευταία τηλεφωνήτρια σε μουσικό περιοδικό ξέρει ότι μια αναφορα στο Νταλάρα όχι μόνο δεν κανει κακό αλλά φέρνει και νούμερα...

    Λυπάμαι που ακόμα και ο Αγγελάκας παίζει το παιχνίδι... "θα πω κατι για το Νταλάρα...να γίνει ντόρος να με μάθουν και κάποιοι που δε με ξέρουν γιατί πλησιαζει χειμώνας και έχω και εμφανίσεις..."

    Είτε σας αρέσει, είτε όχι αυτό ακριβως συμβαίνει... δείτε πόσο μελάνι χύσαμε όλοι εδω επειδή είπε ο Αγγελάκας για το Νταλάρα.. αν έλεγε για το νέο του CD θα ποιός θα έγραφε?

    Περίμενα ο Αγγελάκας να είχε περισσότερη φαντασία στο marketing ... εκτός και αν οι εμφανίσεις του είναι κοντα και το CD του δεν παει καλά οποτε κατέφυγε σε γνωστά κόλπα....

     αυτός είναι ο ασυμβίβαστός... και συγνώμη που τα λέω λίγο χύμα αλλά όταν ακούω για ασυμβίβαστούς δισκογραφημένους τραγουδιστες γελάω...

     


    -----------------
    Κάνω ό,τι με αφήνουν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kinezes_trexoun_gimnes στις 20-10-2008 23:00 ]


    Hastaroth
    20.10.2008, 22:58

    Καλά,ο Αγγελάκας δηλαδή δέν βρίσκεται διαρκώς στο προσκήνιο;Δέν ακούγεται τό όνομά του στά μουσικά δρώμενα;Δέν κάνει μεθοδευμένες κινήσεις;Ακόμα και το να δώση συνέντευξη σέ ένα έντυπο,δέν γίνεται μέ σκοπό να λάβη δημοσιότητα ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης;

    Χωρίς να αμφισβητώ το γεγονός οτι ο Νταλάρας κάνει αρκετές δημόσιες εμφανίσεις καί σχέσεις,δέν μπορώ νά μήν δεχτώ και οτι περνά ένα πολύ σημαντικό μέρος τού χρόνου του δουλεύοντας πάνω στη μουσική,μελετώντας τά τραγούδια που πρόκειται να πή,κάνοντας πρόβες κλπ.Αλλιώς δέν θά μπορούσε να παρουσιάση όλες αυτές τίς συναυλίες καί δισκογραφικές δουλειές.

    Μήπως τελικά όλα αυτά υποκρύπτουν απλώς φθόνο;


    Debauchee
    20.10.2008, 23:05

    τι πλησιαζει χειμωνας και εχει εμφανισεις?

    που εμφανιζεται σε καμια πιστα ο Αγγελακας?

    ο Αγγελακας και ολοι οι παρεμφερεις το καλοκαιρι κανουν περιοδειες και το χειμωνα αντε να εμφανιστουν κανα 2 φορες Θεσσαλονικη και αλλες τοσες Αθηνα.

    και δε νομιζω οτι εχουν αναγκη διαφημισης για να γεμισουν εναν χωρο με 2 εμφανισεις.

    Αλλοι ειναι αυτοι που εμφανιζονται σε μουσικες σκηνες και πιστες με 120 και 150 ευρω το μπουκαλι και ολως τυχαιως πριν τη χειμερινη σεζον εμφανιζονται σε γιορτες για το πρασινο,σε μουσικοταβερνιστικες εκπομπες της τηλεορασης κτλ κτλ...


    Kinezes_trexoun_gimnes
    20.10.2008, 23:16

    Μαλιστα...συμφωνούμε... εμφανίσεις είπα και γω...όχι σεζον...πως να το πω....

    Αναγκη διαφήμισης έχουν οι πάντες... απο την coca cola μέχρι τον τελευταίο δισκογραφημένο τραγουδιστή... και τα δύο είναι προιοντα... αν δεν το καταλάβουμε αυτό δεν μπορει η κουβέντα να πάει πιο κάτω...

    όταν μια δισκογραφική "βγάζει" ένα CD περιμένει πωλήσεις... αν δεν έρθουν τότε υπάρχουν αρκετά όπλα στο συρτάρι...τώρα μάλλον βγήκε ο Νταλάρας !

     


    Debauchee
    20.10.2008, 23:29

    ok παω πασο.

    αν ο Αγγελακας κανει διαφημιση 6 μηνες πριν για τις 2 του εμφανισεις οκ.

    εξαλλου και οταν του προτειναν τα Mcdonalds να παρουν τραγουδι του για διαφημιση εναντι ενος τεραστιου ποσου(περιπου οσα τα εσοδα που εβγαλαν οι Τρυπες με το εννια πληρωμενα τραγουδια) αυτος τρεχωντας δεχτηκε.

    Εξαλλου ειναι και τεραστια η πιεση της all together now τοσο μεγαλης εταιρειας για πωλησεις που τον εβαλε με το στανιο να κανει αυτες τις δηλωσεις.


    vero
    20.10.2008, 23:41

    θα συμφωνήσω με άλλα παιδια!  οτι ΑΛΛΟ είναι ο Αγγελακας και ΆΛΛΟ ο Νταλάρας....
    Τώρα εαν βγάζουν μουσική άλλο αυτο.... εμένα σε αυτο που μ αρέσει ο Νταλάρας είναι οτι τραγουδάει παλιά κομμάτια τα όποια θυμούνται οι παλιοί και μαθαίνου οι μικρότεροι.

    Ο Αγγέλακας είναι να προωθήσει με την ψυχή του το ροκ.... Και οι δυο κάνου κάτι κοινο....
    Και επίσης θεωρώ οτι ο Νταλάρας είναι μουσικός... δεν σημαίνει ότι επειδή δεν γράφει μουσικός δεν ξέρει απο μουσικη.....

    Αν και τον ακούω πάρα πολυ τον Αγγέλακα διαφωνώ σε αυτό που είπε!