ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Αγορά ακουστικής κιθάρας μεταξύ YAMAHA LL-26,MARTIN D-28 και LAKEWOOD D-32

    alximistis2007
    08.10.2008, 22:04

    Ενδιαφέρομαι για μια απο τις παραπάνω ακουστικές κιθάρες και θα ήθελα τη γνώμη σας,αν κάποιος απο εσάς έχει παίξει με κάποια απο αυτές,για να μπορέσω τελικά να επιλέξω.


    inkve
    09.10.2008, 06:30

    εγω εχω να σου κανω μια προταση....

    αν τα χρηματα που θα διαθεσεις ειναι κοντα στο χιλιαρικο πηγαινε ακουσε τις ακουστικες TaylorWink{#emotions_dlg.yes}

     

    δεν ξερω εαν τις γνωριζεις αλλα πραγματικα αξιζει το κοπο...

    ενας καλος μου φιλος ηθελε να παρει martin σαν και εσενα....το σκεφτοταν σοβαρα....οποτε ενα απογευμα τον παιρνω και τον πηγα να παιξει taylor...

    την αγορασε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ενω αρκετες μερες πριν σχεδον καθημερινα πηγαινε και επαιζε με αυτη που ειχε στο μυαλο του να αγορασει...

     

    κανε την δοκιμη...{#emotions_dlg.thumbup}


    alximistis2007
    09.10.2008, 11:06

    Φίλε μου καλημέρα και ευχαριστώ πολυ.'Εχω παίξει με taylor αλλά αν ξέρεις τις κιθάρες για τις οποίες μιλάω μιλάμε για όργανα τα οποία ειναι απο rosewood τα πλαινά και πίσω μέρη τους.Η taylor βάζει rosewood απο τη σειρα 7 και πάνω και πίστεψέ με δεν είναι τελικά τόσο ανώτερα όργανα απο τη yamaha ας πούμε που σκέφτομαι,την οποία αν θές κάνε μια βόλτα στο νάκα να την ακούσεις.Είναι μια κλάση επάνω από ολη τη σειρά 7 της taylor και την 8.Στην 9 δεν αναφέρομαι μιας και είναι εξαιρετική αλλά τα λεφτά ξεφεύγουν.Να σαι καλά.


    johnrgal
    09.10.2008, 11:35

    Το θέμα είναι να βρείς μία κιθάρα η οποία θα κάνει σε σένα....Η αλήθεια όμως να λέγεται...Η martin πραγματικά δεν συγκρίνεται με καμία!!Ειδικά η d-28.....Μπες στο site της martin και ψάξ'το....


    train
    09.10.2008, 17:28

    Παράθεση:

    Το μέλος alximistis2007 στις 08-10-2008 στις 22:04 έγραψε...

    Ενδιαφέρομαι για μια απο τις παραπάνω ακουστικές κιθάρες και θα ήθελα τη γνώμη σας,αν κάποιος απο εσάς έχει παίξει με κάποια απο αυτές,για να μπορέσω τελικά να επιλέξω.



    και εγώ στην ίδια αναζήτηση είμαι :) δοκίμασα την d28 Martin και έχει πραγματικά καλό ήχο αλλά δεν μου αρέσει πολύ το φινίρισμα της, κοιτάζω και μια καλή απομίμιση Μartin τις blueridge άκουσα μία στον Καγμάκη  και μου φάνηκε πολύ ο.κ. και σαν ήχος και σαν φινίρισμα.

    για άκουσε και πες μου γνώμη.

     δες και εδώ φωτο και χαρακτηριστικά!!!

    http://www.carlinoguitars.com/BlueridgeBR183.html

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : train στις 09-10-2008 17:38 ]


    alximistis2007
    10.10.2008, 11:07

    Ευχαριστώ πολύ παιδι'α για τις γνώμες σας.Στον καγμάκη άκουσα μια martin d-28.Απο lakewood έχει ακούσει κανείς κάτι?


    PitsiBlue
    27.10.2008, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος johnrgal στις 09-10-2008 στις 11:35 έγραψε...

    Το θέμα είναι να βρείς μία κιθάρα η οποία θα κάνει σε σένα....Η αλήθεια όμως να λέγεται...Η martin πραγματικά δεν συγκρίνεται με καμία!!Ειδικά η d-28.....Μπες στο site της martin και ψάξ'το....



    Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...Οι Martin κιθάρες είναι κορυφή πραγματικά ΑΛΛΑ... κατα την γνώμη μου μια κιθάρα πρέπει να κάνει σε εσένα..Πρέπει να την πιάσεις μόνος σου και να παίξεις και θα καταλάβεις πως αυτή ειναι για σένα...Αυτά...Καλή τύχη...{#emotions_dlg.walkman}