ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη
    kwstasagas
    24.04.2010, 16:58

    Πω πωωωωω .... ACCEPT !!! Ρέσταααα, με δύναμη από τη Γερμαανική μέταλ σκηνή των 80ςςςς !!!!

    Αφού σε κεράσω μερικές {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}που μού τους θύμισες, επίτρεψέ μου να αναφερθώ σε μία από τις αγαπημένες μου μέταλ μπαλάντες, γραμμένες από αυτή την πολύ αξιόλογη μπάντα .... Feel like Breakin' up again ..... Όταν το πρωτοάκουσα, σε ηλικία 12 - 13 ετών, η εικόνα του τύπου που μετά το χωρισμό "κάθεται μόνος του στο brekafast table" χτύπησε .... νταααν!!! κατευθείαν μέσα μου !!! {πού να φαντασθώ ότι αυτήν την εικόνα, μετά από χρόνια .... θα την έβρισκα κι εγώ μπροστά μου} !!! Επίσης, την ώρα του σολαρίσματος της κιθάρας .... κόντεψα να βάλω τα κλάματα !!!

     


    https://www.youtube.com/watch?v=sIpGO64B2tULink

    >

    Μετά την ακρόαση αυτού του τραγουδιού άρχισαν να δημιουργούνται στο παιδικό / εφηβικό μυαλό μου σκέψεις όπως "μα ... είναι δυνατόν αυτοί οι "αγριάνθρωποι" [σ.σ. το μέταλ ήταν εκείνη την εποχή "περιθωριακό" είδος], για τους οποίους οι μεγάλοι, οι δάσκαλοί μας κλπ μάς λένε να μην ακούμε τη μουσική τους γιατί θα μάς κάνει κακούς ανθρώπους κλπ, να γράφουν τόσο τρυφερά κι ευαίσθητα τραγούδια??? "

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-04-2010 17:01 ]


    errina
    24.04.2010, 18:05

    Wow!! Και τί να πρωτοεπιλέξω {#emotions_dlg.blink} .  Θα συμφωνήσω πάντως με τον προλαλήσαντα καθώς τρέφουμε και μια ιδιαίτερη .."αδυναμία" στους Accept! με το Winter Dreams βεβαίως!!

    Λίγα από τα πολλά που μου έρχονται αυτή τη στιγμή:

    Bruce Dickinson - "Tears Og The Dragon"

    Helloween - "Ιn THe Middle Of a Heartbeat"

    Stratovarius - "Stratosphere" και το "Before The Winter"

    Demons and Wizards - "The Fiddler On The Green"

    Dark Tranquillity - "Insanity's cresendo" (εντάξει, είναι λίγο καφράκια, όμως η μπαλάντα τα σπάει)

    και..φυσικά απο Anathema το "Angelica" και "Fragile Dreams"

     

    Δεν αναφέρω άλλα, θα μου πάρει μέχρι το βράδυ


    XarakiFreeSoul
    25.04.2010, 14:55
    ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ΑΠΛΑ
    XarakiFreeSoul
    25.04.2010, 14:58

    takispag
    25.04.2010, 16:15

    Ok! Το ψηφίζω τώρα ως το αγαπημένο topic...

    Βάλτε πράμα παιδιά, έχω αρχίσει και σκαλίζω πάλι τα βινύλια να θυμηθώ τραγούδια!

    Να πω και το Heartbreak Station - Cinderella

     


    cobal
    26.04.2010, 22:58
    Forever free - Wasp, shot in the dark - OZZY και απο την κορυφαια μεταλ μπαντα το Welcome home (sanitarium) (παντα ανατριχιαζω με αυτο το τραγουδι
    Cenio
    27.04.2010, 01:00

    Μια από τις αγαπημένες μου metal ballads: "Shy" από Sonata Arctica

     

    Κι εδώ σε εκτέλεση από μια αιθέρια ύπαρξη...


    Xaris4529
    28.04.2010, 09:57
    SouLRocK
    01.05.2010, 22:31

    τωρα μου ήρθαν...enjoy{#emotions_dlg.walkman}

    υ.γ. ο Kiske δε παιζεται...  χαχα

    υ.γ 2 μπορεί να λένε χίλια κσι πόσα ακόμη για τους maiden αλλα τραγούδι σαν το Strange World δε ξαναβγαίνει...


    SouLRocK
    03.05.2010, 02:29

    τωρα απο τους καταπληκτικούς Savatage θα μπορούσαμε να βάλουμε ενα κάρο κομμάτια (all that i bleed,believe,when the crowds are gone...) αλλά θα βάλω αυτό:

    {#emotions_dlg.walkman}


    musichell
    03.07.2010, 21:03

     

     

     

     

     

     

     


    TheDarkSideOfTheMoon
    06.07.2010, 00:01


    takispag
    06.07.2010, 11:22

    Μερικά πολύ αγαπημένα....


    sexygirl123
    19.07.2010, 14:10


    -----------------
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sexygirl123 στις 19-07-2010 14:10 ]


    takispag
    02.08.2010, 10:32


    musichell
    08.08.2010, 22:01


    Papiorockaki
    09.08.2010, 01:05

    {#emotions_dlg.thumbup}


    kwstasagas
    09.08.2010, 02:07

    Πριν πολλάααα χρόνια, αυτή η μπαλάντα, από τον [θρυλικό πλέον] δίσκο των TWISTED SISTER "STAY HUNGRY" πολύ μού άρεσε !!! Θυμάμαι, έπαιρνα τηλέφωνο συμμαθήτριές μου κι έβαζα αυτό το τραγούδι να παίζει από το ακουστικό {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}

     


    https://www.youtube.com/watch?v=tz8c7zPYxjY

    Link
    >
    musichell
    10.08.2010, 11:15


    melite
    20.08.2010, 16:20

    Παράθεση:

    Το μέλος crypton145 στις 25-01-2009 στις 17:47 έγραψε...

    Ο όρος μεταλ μπαλαντα μπορεί να περιγραφεί τέλεια από το Angel των Judas Priest....



    +100 Μολις ειδα το τοπικ αυτο ακριβως σκεφτηκα. Μετα απο αυτο για μενα οι καλυτερες μεταλ μπαλαντες ειναι :

    tears of a dragon - bruce dickinson ( ο τροπος που το ερμινευει σε αγγιζει πραγματικα!)

    believe - Savatage

    I died for you - Ιced earth

     

    και μερικες ακομα που μ αρεσουν :

    who's fooling who - bonfire

    I remember you - skid row

    unforgiven - metallica

    The bard's song - Blind Guardian

    shy - sonata arctica

    angels - within temptation

    every rose has it's thorn - poison

    Επισης θα συμφωνισω απολυτα με τον φιλο που ειπε για το undertow των pain of salvation. Το συγκροτημα δεν το ηξερα , μεχρι που ετυχε να βρεθω σε μια συναυλια τους. Φανταστικος ηχος και απιστευτο κομματι.




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία