ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη
    Nikos_oud
    24.10.2004, 23:25
    O Νίκος Δημητριάδης περιγράφει το Ούτι και παίζει διάφορους αυτοσχεδιασμούς. (ταξιμια). OYTI
    tasosbiblis
    25.10.2004, 19:39
    συγχαρητήρια για το site σου και τα ταξίμια σου.
    εκείνη η μέθοδος που είχες προαναγγείλει πότε θα εκδοθεί?
    (νομίζω μεταφράζεται απο τα τούρκικα,έτσι δεν είναι?)
    Nikos_oud
    25.10.2004, 23:03
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όσον αφορά για την μέθοδο από ότι μου λέει ο πάτερ Ιωάννης είναι στο τελείωμα όταν τελείωση θα το ανακοινώσω από την σελίδα μου (NEA) Μέθοδος για ούτι
    vouliakis
    25.10.2004, 23:57
    Νίκο
    Αξιόλογη η ιστοσελίδα.
    Πιστεύω ότι πολλοί περιμένουν την έκδοση της μεθόδου. Καλή συνέχεια...
    Παναγιώτης
    polydoroslouca
    26.10.2004, 22:26
    Συχγαρητηρια για την δουλεια που εχεις κανει και ευχαριστω για τις πληροφοριες. προσπαθω να φτιαξω ενα ουτι που βρηκα πεταμενο σε μιαν αυλη. ισος δοκιμασω να μαθω λιγο.ομως εχω ακομα μιαν απορια. οταν πηγα να αγορασω χορδες μου εδωσαν χορδες κλασσικης κιθαρας. ειναι οι καταλληλες? ευχαριστω
    Nikos_oud
    27.10.2004, 15:48
    Φίλε μου

    Η χορδές της κλασικής κιθάρας σαν υλικό είναι περίπου ίδιο με της χορδές του ούτι, αλλά δεν μπορείς να της χρησιμοποιήσεις γιατί το πρόβλημα είναι με το πάχος της χορδής δηλαδή όταν μια χορδή την κουρδίζεις ΝΤΟ αυτή πρέπει να έχει και το ανάλογο πάχος γιατί αν βάλεις χοντρότερη χορδή θα κανείς ζημία στο καπάκι του ούτι
    όποτε όταν ζητάς χορδές για ούτι λες για τη κούρδισμα της θέλεις συνήθως Πάνο στο φακελάκι που αγοράζεις γράφει και το κούρδισμα
    Αν είσαι στην Αθήνα ο ερευνιδης έχει πολλή καλό υλικό για χορδές και είναι πολλή γνώστης για αυτά τα θέματα. <<Μαυρομιχάλη 51 τηλ. 3619924>>

    Νίκος
    polydoroslouca
    27.10.2004, 19:13
    Eυχαριστω Νικο. Συνεχισε την καλη δουλεια.
    tasosbiblis
    27.10.2004, 19:54
    Quote:

    Το μέλος polydoroslouca στις 27-10-2004 στις 19:13 έγραψε:

    Eυχαριστω Νικο. Συνεχισε την καλη δουλεια.


    [/QUOTE

    agapite

    oi xordes gia to elliniko outi einai oi eksis
    re-sol-la-re-sol-do(apo ta basa pros ta prima)
    kai einai simantiko na promithevteis xordes apo tin ellada,
    giati arabes kai toyrkoi exoyn alles xordes.
    tis en logw xordes tis oristikopoiise o megalos daskalos Simwn Karas.

    ...............................................................................................
    o exairetikos moysikos nikos dimitriadis exei kauorisei dikes toy xordes
    pou omws den aforoun ton prwtari stin ekmathisi toy wraiou alla diskolou aytou organoy.
    ...........................