ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Δ.Γαλάνη: Το σ' αγαπώ μπορεί

    Nafpaktos___
    13.11.2006, 17:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-11-2006 στις 09:50 έγραψε...


    Επίσης θα ήθελα να αναφέρω και το μεγάλο δώρο που έκανε η Δήμητρα στην ελληνική μουσική.


    Τον Αλκίνοο.




    Soiram
    13.11.2006, 17:39
    Δεν ξέρω τι κατάλαβε η Αγγελική με το πιο ευρύ ρεπερτόριο, αλλά θεωρώ πως τα είδη τραγουδιών που έχει πει η Δήμητρα είναι πιο πολλά, ίσως και από την Χαρούλα. Ομολογουμένως δεν έχω παρακολουθήσει στενά την δισκογραφία της Χαρούλας, όμως αν δεν απατώμαι, δεν έχει τραγουδήσει ξένο στίχο...

    Συγκεκριμένα για την Δήμητρα, μπορώ να σας παραπέμψω στο δίσκο της "Τραγούδια του κόσμου", με τραγούδια που πιάνουν από ροκ, μέχρι τζάζ και εθνικ. Στο δίσκο της "Επί σκηνής" ερμηνεύει μοναδικά το "NAture Boy" αλλά και το "Cucurucucu Paloma". Ή δεινότητα της σε λαικά τραγούδια νομίζω δεν αμφισβητείται (συγκεκριμένα πχ στο διπλο δίσκο "Αφιέρωμα στο Γκάτσο" υπάρχουν μερικές πολύ καλές ερμηνείες) και τέλος σε αυτό που θα λέγαμε έντεχνο, πρωτοστατεί εδώ και πολλά χρόνια με επιτυχία.

    Τέλος να διαφωνήσω με το σχόλιο σου karelia σχετικά με την επικοινωνία της με το κοινό. Η Άλκηστη είναι διάσημη για ακριβώς αυτή την ενέργεια που εκπέμπει πάνω στη σκηνή που μαγνητίζει τα βλέμματα και τις ψυχές των ακροατών της. Τρέχει, χορεύει, γελάει, τραγουδάει (προφανώς), όλα μαζί σε ένα εκρηκτικό μίγμα! Η σύμπραξη της με την Γαλάνη ήταν ιδιαίτερα επιτυχής, διότι είχαν κοινές ρίζες και πάνω σε αυτές στηρίχθηκαν για να φτιάξουν ένα πολύ καλό πρόγραμμα (αντίθετα με την σύμπραξη Πρωτοψάλτη-Ρέμου). Αυτό μάλιστα το είχα διαβάσει και σε κάποιο περιοδικό (στο Αθηνόραμα ίσως) πως η Άλκηστη κατάφερε την Δήμητρα να χορέψει και να παίξει με το κοινό, όπως συνηθίζει να κάνει η Άλκηστη στις προσωπικές της συναυλίες.

    Νομίζω η ειδοποιός διαφορά των δύο καλλιτέχνιδων είναι το προφιλ που δείχνουν στον κόσμο. Ομολογουμένως εκεί η Δήμητρα εμφανίζεται πολύ πιο κοντά στον κόσμο και πιο προσβάσιμη, σε αντίθεση με την Άλκηστη που θεωρεί πως χρειάζεται να υπάρχει μια απόσταση ανάμεσα στον καλλιτέχνη και στο κοινό του. Για να συντηρηθεί ένας μύθος, δεν πρέπει να τον βλέπεις από πολύ κοντά και προσωπικά. Σε αυτό μολογουμένως δεν ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ, πάντως αυτή είναι η άποψη της Άλκηστης...ή τουλάχιστον αυτό δείχνει να πιστεύει και να πράττει!
    karelia
    13.11.2006, 18:40
    Αυτή τη στιγμή δισκογραφημένα για τη Χαρούλα θυμάμαι ότι έχει τραγουδήσει
    Γαλλικά,Γερμανικά,Τουρκικά,Ιαπωνικά,Ιταλικά,Αραβικά.

    Τώρα όσων αφορά τα ρεπερτόρια του καθενός..τι να πω.Εγώ απόσο έχω μελετήσει τα ρεπερτόρια,νομίζω ότι τα πιο πλήρη έχουν η Χαρούλα,και αμέσως μετά η Αρβανιτάκη.
    Ίσως και γι αυτό στις εμφανίσεις τους να βασίστηκαν κατά 90% στο ρεπερτόριο τους,σε αντίθεση με τη Δήμητρα και την Άλκηστις...


    aggeliki
    13.11.2006, 18:57
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 13-11-2006 στις 18:40 έγραψε...

    Αυτή τη στιγμή δισκογραφημένα για τη Χαρούλα θυμάμαι ότι έχει τραγουδήσει
    Γαλλικά,Γερμανικά,Τουρκικά,Ιαπωνικά,Ιταλικά,Αραβικά.

    Τώρα όσων αφορά τα ρεπερτόρια του καθενός..τι να πω.Εγώ απόσο έχω μελετήσει τα ρεπερτόρια,νομίζω ότι τα πιο πλήρη έχουν η Χαρούλα,και αμέσως μετά η Αρβανιτάκη.
    Ίσως και γι αυτό στις εμφανίσεις τους να βασίστηκαν κατά 90% στο ρεπερτόριο τους,σε αντίθεση με τη Δήμητρα και την Άλκηστις...





    Kαι να προσθέσω και στ'αγγλικά αλλά σε live εμφάνιση.
    Επίσης η Χαρούλα λέει και δημοτικά κάτι που η Δήμητρα δεν...


    Και όσον αφορά την επικοινωνία έχω δει και τις 2 ζωντανά πάνω από 5 φορές την καθε μια...Καιμου βγάζειπερισσότερη επικοινωνία η Άλκηστη....Και από κοντά που τους έχω μιλήσει και των δύο, η Δήμητρα ήταν πολύ πιο κοινωνική σε αντίθεση με την Άλκηστη....Τώρα δεν ξέρω μπορεί και να έτυχε.
    megaloserwtikos
    13.11.2006, 20:22
    Προφανώς δεν έχεις ακούσει τα ηπειρώτικα με την Γαλάνη.

    Αν και νομίζω, ότι η συζήτηση ποιά έχει μεγαλύτερο ρεπερτόριο, είναι άσχετη. Η καθεμιά έχει την δική της προσωπικότητα. Τι σημασία έχει αυτή η σύγκριση;
    movflower
    13.11.2006, 20:58
    ότα τα ονόματα που αναφέρετε, βρίσκονται από χρόνια τώρα στο ίδιο επίπεδο τέχνης και θαυμασμού.
    έχουνε όλες συνεργαστεί με ξένους τραγουδιστές, έχουνε όλες τραγουδήσει παραδοσιακή μουσική, έχουνε πειραματιστεί με διάφορα είδη της ενδοχώριας μουσικής σκηνής.
    και είναι όλες τους αξιοθαύμαστες.
    κρίμα να συγκρίνετε τις φωνές αυτές, που η κάθε μια τους πρόσφερε στον πολιτισμό της χώρας πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη ομάδα τραγουδιστών.
    διότι για μένα αυτές οι γυναίκες, είναι μια ομάδα. δημιουργική και ένανστρη.

    αυτά!
    Soiram
    13.11.2006, 23:21
    Ομολογώ άγνοια...Όπως είπα την δισκογραφία της Χαρούλας δεν την έχω μελετήσει και άρα δεν ξέρω. Όντως στη τελική τέτοιες συγκρίσεις ίσως να μην έχουν και νόημα. Όλες αυτές οι καλλιτέχνιδες είναι πραγματικά κοσμήματα της ελληνικής μουσικής και απορώ ποιές θα μπορούσαν να πάρουν τις θέσεις τους στο μέλλον...
    Για να δούμε!
    aggeliki
    13.11.2006, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 13-11-2006 στις 20:22 έγραψε...

    Προφανώς δεν έχεις ακούσει τα ηπειρώτικα με την Γαλάνη.

    Αν και νομίζω, ότι η συζήτηση ποιά έχει μεγαλύτερο ρεπερτόριο, είναι άσχετη. Η καθεμιά έχει την δική της προσωπικότητα. Τι σημασία έχει αυτή η σύγκριση;



    Mήπως ήρθε η ώρα ν'ανταποδώσεις(το υπερωκεάνιο) και να μου δώσεις πληροφορίες σχετικά με τα ηπειρώτικα???
    megaloserwtikos
    14.11.2006, 00:39
    Δεν τον έχω τον δίσκο με τα ηπειρώτικα, αλλά θυμάμαι που έπαιζαν τα ραδιόφωνα ''Γιάννη μου το μαντήλι σου'' κ. α.
    Επίσης τώρα που το καλοσκέφτομαι δεν πρέπει να ήταν μόνο ηπειρώτικα....
    αλλά ήταν δημοτικά.
    Ποιός δίσκος ήταν;
    Θα ψάξω και θα σου πω τίτλο.
    karelia
    14.11.2006, 13:07
    Και μιας και μιλάμε για τη Δήμητρα Γαλάνη,είπα να αποτυπώσω όσα τραγούδια της γνωρίζω στο πέρασμα των χρόνων,που αγαπήθηκαν.Συγχωρέστε με για τυχόν παραλείψεις.

    1969 Με πνίγει τούτη η σιωπή***Ρήνα Κατερίνα
    1970 Μη μου μιλάς για αγάπη***Η πίκρα σήμερα
    1971 Μαρία με τα κίτρινα***Άσπρο περιστέρι***Αγάπη μέσα στη καρδιά***Χασάπικο40***Σ αγαπώ πολύ
    1972 Ήταν μια φορά κι έναν καιρό***Με γαρύφαλλο στο πέτο***Μια Κυριακή του Μάρτη
    1973 Συγνώμη που σαγάπησα πολύ***Ακρογιαλιές Δειλινά***Αν μαγαπάς φίλα σταυρό***Βρε πως αλλάζουν οι καιροί***Εηβαλά
    1974 Θα υπάρχω θες δε θες
    1975 Γιαρέμ γιαρέμ***Η σκιά μου και γω
    1976 Τα γαλάζια σου γράμματα***Αθανασία
    1978 Μ αγαπούσες θυμάμαι***Αχ αυτά τα μάτια σου***Συνάντηση
    1979 Ζω***Θα σ αγαπώ***Το γρανάζι***Κοίτα πράματα***Ξέρω δε θαρθεις***Δεν έχουμε να πούμε τίποτα
    1980 Κουτσή κιθάρα***Η μέρα εκείνη δε θαργήσει(με Μ.Λοίζο)
    1981 Σαν με κοιτάς***Τζαμάικα(με Χ.Αλεξίου)***Έλα μαζί μου***Δεν είναι η αγάπη ζωγραφιά***Τα κίτρινα φώτα
    1982 Νύχτα μαγικιά
    1983 Αχ ουρανέ
    1984 Παραδώσου
    1985 Τι σήμερα,τι αύριο,τι τώρα***Μου ταξες ταξίδι να με πας***Όταν τραγουδάω***Αχ τα μάτια σου***Καληνύχτα μη φοβάσαι
    1986 Σ όποιον αρέσουμε
    1987 Όποιον δρόμο και να πάρω
    1988 Θ αλλάξω τακτική***Εξ επαφής***Χειροκρότημα(ως δημιουργός)***Δικαίωμα(ως δημιουργός)
    1989 Δεν είσαι εδώ***Και σ αγαπώ
    1991 Φως
    1992 Η πιο μεγάλη ώρα***Πρασινομάτα
    1994 Το κόκκινο φεγγάρι
    1995 Ατομική μου ενέργεια***Εγώ μιλάω για δύναμη
    1996 Εσένα δε σου άξιζε αγάπη
    1997 Τα χάρτινα
    1998 Μη το ρωτάς τον ουρανό-all alone am i(με Αλ.Ιωαννίδη)***Έλα σε μένα
    2001 Η μέρα εκείνη δε θαργήσει(σε remix Κων.Βήτα)
    2002 Τράβα σκανδάλη (ως δημιουργός)
    2003 Φοβήθηκες
    2004 Το σ αγαπώ μπορεί***Παραιτούμαι
    2005 Δυο μέρες μόνο***Αν μου τηλεφωνούσες-Δώδεκα(με Άλ.Πρωτοψάλτη)

    Αρα μιλάμε για 70(τουλάχιστο) αγαπημένα τραγούδια(απόσα γνωρίζω και θυμήθηκα),και 37 χρόνια στην Ελληνική Μουσική Σκηνή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 14-11-2006 23:03 ]


    movflower
    14.11.2006, 13:09
    karelia μου!!!!!



    karelia
    14.11.2006, 13:59
    Και επίσης ότι έχει ερμηνεύσει τραγούδια των παρακάτω δημιουργών:

    Μάνος Χατζιδάκις,Μίκης Θεοδωράκης,Οδυσσέας Ελύτης,Γιάννης Ρίτσος,Μάνος Λοίζος,Σταύρος Ξαρχάκος,Κωστής Παλαμάς,Νίκος Γκάτσος,Βασίλης Τσιτσάνης,Σταμάτης Κραουνάκης,Νίκος Καββαδίας,Λίνα Νικολακοπούλου,Θάνος Μικρούτσικος,Δήμος Μούτσης,Λευτέρης Παπαδόπουλος,Κώστας Τριπολίτης,Άκης Πάνου,Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου,Άλκης Αλκαίος,Μάνος Ελευθερίου,Μυρτιώτισσα,Χρήστος Λεοντής,Γιάννης Σπανός,Διονύσης Σαββόπουλος,Γιάννης Μαρκόπουλος,Σαπφώ,Παρασκευάς Καρασούλος,Μίμης Πλέσσας,Αντώνης Βαρδής,Μανώλης Ρασούλης,Ελένη Καραίνδρου,Βαγγέλης Παπαθανασίου,Χρήστος Νικολόπουλος,Διονύσης Τσακνής,Γιώργος Χατζηνάσιος,Λουκιανός Κελαηδόνης,Μάριος Τόκας,Γιώργος Κατσαρός,Τάκης Σούκας,Αφροδίτη Μάνου,Στέφανος Κορκολής,Ελένη Ζιώγα,Παναγιώτης Καλατζόπουλος,Νίκος Ζούδιαρης,
    Νίκος Καρβέλας κ.α.

    Επίσης έχει πάρει και 2 βραβεία Αρίων
    aggeliki
    14.11.2006, 16:34
    Kαι σαν σήμερα η Δήμητρα ήρθε στον κόσμο...
    karelia
    14.11.2006, 16:49

    Χρόνια της πολλά λοιπόν να είναι γερή!

    megaloserwtikos
    14.11.2006, 17:11
    Karelia , άσχετα αν έχεις παραλείψεις, το ότι παρέθεσες τόσα γνωστά τραγούδια της, είναι πολύ καλή κίνηση.

    Εμένα μου αρέσουν και το ''κανονικά'', αλλά και το ''σκάλα του θυρανού'', που δεν έγιναν γνωστά. Αλλά και το ''προφίλ'' από το ''σ' αγαπώ μπορεί''.

    Επίσης από το πρώτο του Αλκίνοου και τα δύο, ειδικά όμως το 7 ''τα φιλιά μου θα στα 'δινα''.