ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.846 μέλη

    Καθοδήγηση για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το σαξόφωνο

    Wannabe
    23.10.2008, 17:32

    WinkΗ αρχή: Εδώ κ ενάμιση χρόνο μου καρφώθηκε η ιδέα να ασχοληθώ με το πανέμορφο αυτό μουσικό όργανο...

    {#emotions_dlg.ohmy}Επί του παρόντος: Είμαι στο "ψάξιμο" για το πώς να ξεκινήσω το μουσικό μου δρόμο. Εντόπισα μια πολύ καλή σαξοφωνήστρια που παραδίδει μαθήματα και σε αρχάριους,και ευελπιστώ ότι σύντομα θα με αναλάβει!Ο λόγος που άνοιξα το θέμα στο φόρουμ είναι ότι 8α 8ελα από κάποιον έμπειρο του είδους να με καθοδηγήσει λίγο κ να μου τονίσει τα βασικά που θα πρεπε να γνωρίζω, λαμβάνοντας υπ όψην οτι

    ι)δεν εχω καμία μουσική παιδεία πέραν της ιδιότητας του φανατικού ακροατή - εξοικειωμένου με τα περισσότερα είδη μουσικής!

    ιι)θέλω να ακολουθήσω τα μονοπάτια της Jazz και της Funk (και αν γίνεται της Rock και της Ska)

    ιιι)το ξαναλέω είμαι αρχάριος αλλα πολύ μα πολύ ορεξάτος!!!

     

    Αυτά!

     

    υγ. ελπίζω να με διαφωτίσετε πάντα υπό το πρίσμα οτι κάποτε όλοι σας (ίσως κ όχι όλοι!) είσασταν εδώ που είμαι ..!Smile

    Αν κάποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση,μπορεί να μου στείλει ΠΜ να συζητήσουμε πιο ελέυθερα.


    ggsaxman
    03.12.2008, 10:44

    Καλο ξεκινημα λοιπον!Εγω παιζω σαξοφωνα και φλαουτο καποια χρονια αρα μπορω να σου πω τα εξης:ΜΙας και ξεκινας απο το μηδεν θα πρεπει να δωσεις μεγαλη σημασια στη μουσικη θεωρια γιατι ΜΟΝΟ ετσι θα μπορεσεις να διαβαζεις και να σημειωνεις προοδο.Το λεω αυτο γιατι ο πολυς κοσμος που ξεκιναει ενα οργανο τη φοβαται/βαριεται...Δεν ειναι αυτο το δυσκολο μερος της εκμαθησης ενος οργανου,το δυσκολο ειναι να ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ!.Το δευτερο ειναι οτι θα πρεπει να διαθετεις χρονο για μελετη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ οχι απαραιτητα πολυ (αυτο θα το ρυθμισεις αναλογα με την κλιση σου και με τις υποδειξεις της δασκαλας σου)..Τριτο και ισως βασικοτερο,ΑΚΟΥ τη μουσικη που θες καποτε να παιξεις!