ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Έντεχνα και rock κομμάτια σε κλασσική κιθάρα

    nestor-SALONICA
    06.11.2008, 21:41

    Γεια σας... έκανα 5 χρόνια κλασσική, αλλά με αυτά που μάθαινα δε μπορώ να παίξω έντεχνα κ rock κομμάτια που θέλω (ακούγεται πολύ φτωχός ο ήχος). Αυτά παίζονται μόνο με την τεχνική των συγχορδιών ή μήπως δεν έχω και τις κατάλληλες παρτιτούρες ??? Αν ισχύει το 1ο, μπορείται να μου προτείνεται μερικά site ή βιβλία για να μάθω συγχορδίες χωρίς δάσκαλο (ομοίως και για το 2ο)

    ευχαριστώ εκ των προτέρων...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    freddieKrueger
    06.11.2008, 23:46

    Καλησπερα φιλε μου!Απ οτι φαινεται εσυ εκανες το δυσκολο κομματι της υποθεσης και σου μενει απλα το ευκολο!Τι θελω να πω?Πως οποιος εχει κλασσικη κιθαρα τοπρωτευον που πρεπει να μαθει ειναι να την αξιοποιησει σαν οργανο παιζοντας κλασσικα κοματια και γενικοτερα,μουσικα ειδη που εινα προοριμενα για την κλασσικη κιθαρα πχ φλαμεγκο(συγνωμη αν στις τελευατιες σειρες υπαρχει καποια ανακριβεια)

    Εγω ας πουμε ξεκινησα αναποδα απο εσενα:Επειδη η διαθεσιμη κιθαρα που ειχαμε σπιτι ηταν μια παλια κλασσικη ξεκινησα αναγκαστικα να παιζω με ακκομπανιαμεντα με αυτην...Δεν ειναι τιποτα αυτος ο τροπος παιξιματος-κατα τη γνωμη δε θεωρειται καν οτι καποιος παιζει κιιθαρα,απλα η κιοθαρα ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ αλλα μουσικα οργανα η τη φωνη σ αυτη την περιπτωση...Τωρα ειμαιστην πορεια και την παλευω με κοματια μεσης βαθμιδας της κλασσικης εκπαιδευσης...

    Για ακκομπανιαμεντα δε χρειαζεσαι δασκαλο ουτε και κατι το ιδιαιτερο;Το μονο που θες ειναι απλα να συνηθισεις το ρυθμο στο καθε κομματι,ενω τα ακκομπανιαμεντα ειναι τυποιημενα και μπορεις ευκολα να μαθεις που θα τοποθετεις τα δακτυλα σου...

    Ενα καλο σαιτ για τραγουδια με ακκομπανιαμεντα ειναι αυτο http://kithara.vu/


    yiannisyiannis
    07.11.2008, 09:36

    Αφενός υπάρχει η μέθοδος των συγχορδιών, η οποία όπως έγραψε κι ο φίλος freddieKrueger δεν παρουσιάζει καμιά δυσκολία. Αγόρασε ένα βιβλίο με συγχορδίες και μπες σ' ένα site όπως το ΜΗ που προσφέρει πληθος παρτιτούρες από έντεχνα κομμάτια, με τις συγχορδίες τους. Εφ' όσον όμως έχεις διδαχθεί κλασσική κιθάρα, νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να εξερευνήσεις και μια άλλη οδό. Υπάρχει πλήθος από έντεχνα κομμάτια, διασκευασμένα για κλασσική κιθάρα. Υπάρχουν ακόμη και πολλά ξένα ροκ κομμάτια, επίσης διασκευασμένα για κλασσική κιθάρα. Πολλές απ' αυτές τις παρτιτούρες μπορείς να ανακαλύψεις στο Internet. Φυσικά μπορείς και να τις αγοράσεις απο κάποιο μουσικό βιβλιοπωλείο.


    nestor-SALONICA
    09.11.2008, 22:03

    Ευχαριστώ πολύ... Πάντως απ'όσο έψαξα παρτιτούρες με νότες δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Κάνω λάθος???


    NoQuarter
    10.11.2008, 01:57

    Μπορείς να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα ονόματι Guitar Pro, το οποίο θεωρώ οτι είναι πολύ βολικό για όλους τους κιθαρίστες καθώς έχει μια πολύ μεγάλη γκάμα τραγουδιών με πλήρεις ενορχηστρώσεις (δήλαδή πολλές κιθάρες, μπάσο, πλήκτρα, φωνή, ντράμς) και έχει και νότες και ταμπλατούρες. Επείσης έχει και σχεδόν ότι ακόρντο μπορείς να φανταστείς, μαζί με τοποθέτηση δακτύλων. Ψάξε για Guitar Pro v 5.0 και My Songbook Database για μεγάλη γκάμα τραγουδιών για download.


    nestor-SALONICA
    11.11.2008, 16:38

    Ευχαριστώ... Και μια τελευταία ερώτηση: έχω μάθει μόνος τις συγχορδίες, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι παίζει με το δεξί χέρι, δηλ. με ποιό ρυθμό χτυπάω, πόσες φορές, όλες τις χορδές από πάνω προς τα κάτω??? κλπ 


    NoQuarter
    11.11.2008, 18:59

    Σε αυτό να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να βοηθήσω. Είναι σαν να ρωτάς "Ξέρω να πατάω το γκάζι στο αυτοκίνητο, πως οδηγώ;". Είναι χαόδες το θέμα. Μήπως κάποιος άλλος φίλος έχει κάποια συμβουλή;


    Opeth
    11.11.2008, 23:10

    Φιλε nestor-Salonica  τον ρυθμο ευκολα μπορεις να τον βρεις ! Εφοσον ξερεις τις συγχορδιες η εστο πολλες απ'αυτες παρε ενα τραγουδι που θες να μαθεις,ακου τον ρυθμο κ προσπαθησε να παιξεις πανω σ'αυτον (μαζι με το τραγουδι )...
    Δεν ειναι δυσκολο και πιστευω πως ετσι το μαθαινεις πολυ γρηγορα το πραγμα..!
    Τωρα το ποσες φορες θα χτυπισεις τις χορδες στον ρυθμο νομιζω πως δεν μπορει να στ πει κανενας...γιατι οι περισσοτεροι χτυπαμε καμια φορα παραπανω η λιγοτερο..αυτο το κανεις οπως θες εσυ...αλλα στην ουσια θα ειναι το ιδιο πραγμα...οκ εξαρτατε κ τι παιζεις...σε μερικα ειδη μουσικης (π.χ σε μεταλ τραγουδια..η κ σε αλλα..αλλα ...τεσπα) αν χτυπισεις παραπανω φορες η λιγοτερες...αλλαζει το τραγουδι :P !
    Ελπιζω να βοηθησα !


    nestor-SALONICA
    12.11.2008, 00:18

    Παιδιά thx ... αρκούσαν αυτά που με είπατε + 2-3 ωρίτσες εξάσκηση και τα κατάφερα... Το πρόβλημα τώρα είναι ότι θέλω να παίζω όλη μέρα {#emotions_dlg.thumbup} 

     


    nestor-SALONICA
    22.11.2008, 14:42

    μια ερώτηση για τον φίλο που πρότεινε το guitar pro: γιατί στο my song book database σχεδόν όλα τα κομμάτια είναι κλειδωμένα και δεν μπορούμε να τα κατεβάσουμε? μήπως υπάρχει κ κάτι σχετικό με περισσότερα ελληνικά κομμάτια?


    mitskinis
    10.12.2008, 12:51

    www.kithara.vu και φυσικά στο ΜΗ θα βρεις από ένταχνα και ροκ κομμάτια για την κιθάρα σου.Και εγώ άλλωστε αυτό έκανα.Cool


    annaal
    06.04.2009, 15:50

    γεια σας παιδια!!! και εγω εκανα 6 χρονια κλασσικη κιθαρα ομως σταματησα...επαιζα κλασσικα κομματια ξερετε αλλα ηθελα πολυ να μαθω να παιζω τραγουδια οπως παιζουν τα παιδια στις παρεες με αυτο τον τροπο...και ψαχνοντας βρηκα ενα σαιτ και κατι εχω καταφερει...μιλαω για το www.kithara.vu ...μονο που αναρ τιεμαι...ειναι σιγουρα για κλασσικη? μηπως ειναι για ακουστικη? μπορει να εξανα 6 χρονια αλλα ειμαι ασχετη ουσιαστικα και θελω να παιζω οπως τα παιδια στις παρεες........

    καθε βοηθεια δεκτη.......χεχεχε!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.wacko}