ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.826 μέλη

    Keyboard γα λαικό -παραδοσιακό πρόγραμμά solo live!

    IOANNIST
    18.11.2008, 18:00

    Απευθύνονομαι στους έμπειρους του είδους που από ότι είδα στο forum είναι αρκετοί.Θέλω να αγοράσω ένα keyboard το οποίο θέλω να έχει ελληνικό κυρίως προσανατολισμό.Δηλαδή το είδος της μουσικής που με ενδιαφέρει είναι το ελληνικό λαικό-παραδοσιακό πρόγραμμα. Θα πάιζω μόνος χωρίς την συνοδεία επί το πλείστον κάποιου οργάνου οπότε η ποιότητα του θα πρέπει να είναι κάλη για να σταθεί αξιοπρεπώς.Δοκίμασα το PSR OR700 και ομολογουμένως εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα των ήχων και των ρυθμών. Το πρόβλημα είναι οτι μόνο με YAMAHA έχω έρθει σε επαφή τόσα χρόνια. Και με μια μικρή έρευνα που έκανα γενικά προέκυψαν και άλλοι διεκδικητές όπως KORG GEM ROLAND κτλπ και κάπου χάθηκα. Θα ήθελα λοιπόν δεδομένου της χρήσης που το θέλω κάποιος να μου πει δυο κουβέντες να με κατατοπίσει ώστε να τα δοκιμάσω έχοντας κάποια άποψη. Θα ήθελα δηλαδή μια τριάδα τετράδα ιεραρχημένη των κατά την άποψή σας καλύτερων εργαλέιων για την συγκεκριμένη χρήση.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!


    Sokratis121974
    19.11.2008, 16:11

    Αγαπητε φιλε Γιαννη.

    Η γνωμη μου ειναι να πας ή στο KORG σειρα PA800, ή ακομα καλυτερα στο PA2 που ειναι και η ναυαρχιδα της σειρας. Και αυτο διοτι η KORG εχει πολυ περισοτερη υποστηριξη σε ηχους και ρυθμους, και το κυριοτερο ειναι οτι αγοραζεις ενα οργανο που δεν ειναι αυστηρα ενα oriental οργανο, ομως η διαφορα εδω ειναι οτι το προτιμουν παρα πολλοι πληκτραδες των αραβικων κρατων, και αυτο εχει σαν αποτελεσμα (στο Internet κυριως) να υπαρχει πληθωρα απο ρυθμους και ηχους, ακομα και νεα samples οργανων.

    Επισης πολυ καλο ειναι οτι αυτα τα οργανα μπορουν να κανουν import ηχους απο τη σειρα Triton (της KORG παντα οπου εκει πραγματικα υπαρχει πληθωρα απο λαϊκους ηχους αφου σχεδον ολοι οι αρμονιστες της Ελλαδας στο λαϊκο ρεπερτοριο δουλευουν με Triton) και ακομα να κανουν επισης import (να φορτωσουν δηλαδη) και ηχους απο samples της ΑΚΑΙ που ως γνωστον εχει χιλιαδες δειγματα που μπορουν να φορτωθουν, να επεξεργαστουν και να αποθηκευτουν ή σε καποιο εσωτερικο δισκο, ή σε καποιο USB stick αφαιρουμενο δισκο, (αφου και τα δυο μοντελα το υποστηριζουν) και ετσι ανα πασα στιγμη μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε. Αν μαλιστα ασχοληθουμε να φτιαξουμε και δικα μας πραγματα, εκει πλεον οι οριζοντες ειναι παρα πολυ μεγαλοι!!!

    Εκτος αυτων να πουμε οτι αυτα τα οργανα ερχονται και με μια μεγαλη γκαμα απο oriental ηχους απο το εργοστασιο και απο εκει και περα ενα με μικρο ψαξιμο στο Google ας πουμε, μπορουμε να βρουμε χιλιαδες ισως πραγματα, που θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε.

    Αλλη μια λυση παρα πολυ καλη και σχετικα καινουρια στην Ελλαδα ειναι τα Ketron. Το νεο μαλιστα oriental style οργανο της πολυ καλης αυτης Ιταλικης εταιριας το SX 3000  http://www.ketronusa.com/itemdetails.asp?mod=SX3000 ειναι ενα εκπληκτικο οργανο με απιθανα samples και ρυθμους. Σαν χρηστης της εταιριας αυτης επι σχεδον μια δεκαετια μπορω να πω τα καλυτερα λογια για αυτα τα οργανα... Απο ποιοτητα ηχου γενικα εγω τουλαχιστον τα βγαζω νικητες... Δες το link και πατα εκει αριστερα Audio sampes για να ακουσεις τα demo του, ή ακομα και στο youtube υπαρχουν παρα πολλα βιντεο απο πολυ καλους τουρκους και αραβες πληκτραδες για να παρεις μια γευση.

    Αυτα τα δυο εχω εγω να σου προτεινω..και τα δυο εχουν υποστιρηξη (το ξαναλεω κυριως στο internet)  και οι δυο κατηγοριες ειναι παρα πολυ καλες, και αν ρωτουσες εμενα θα ψηφιζα Ketron κυριως για την παρα πολυ καλη ποιοτητα του ηχου που συνολικα βγαζουν ολα τα οργανα της εν λογω εταιριας.

    Η αποφαση ειναι δικη σου.

    Φιλικα Σωκρατης.

     

     


    ctct
    22.12.2008, 22:59

    καλο φαινεται το Ketron. Ξερουμε τιμή στην Ελλάδα?


    Sokratis121974
    23.12.2008, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος ctct στις 22-12-2008 στις 22:59 έγραψε...

    καλο φαινεται το Ketron. Ξερουμε τιμή στην Ελλάδα?



    Υπαρχουν πολλα μοντελα (σχετικα πολλα).

    Πρωτο και καρυφαιο το Audya που κυμαινεται στα 4.100 euro το το SX 3000 Oriental  γυρω στα 2500 και αρκετα αλλα που μπορειτε να δειτε εδω http://www.ketron.it/prodotti/index.asp?idTipo=2 και σας λεω με βεβαιοτητα οτι προκειται για πολυ καλα ποιοτικα μηχανηματα.

    Στην Ελλαδα αντιπροσωπος ειναι ο ΛΙΟΛΙΟΣ. Τηλ. 2310-949412


    GL
    23.12.2008, 17:17

    Παράθεση:

    Το μέλος IOANNIST στις 18-11-2008 στις 18:00 έγραψε...

    Απευθύνονομαι στους έμπειρους του είδους που από ότι είδα στο forum είναι αρκετοί.Θέλω να αγοράσω ένα keyboard το οποίο θέλω να έχει ελληνικό κυρίως προσανατολισμό.Δηλαδή το είδος της μουσικής που με ενδιαφέρει είναι το ελληνικό λαικό-παραδοσιακό πρόγραμμα. Θα πάιζω μόνος χωρίς την συνοδεία επί το πλείστον κάποιου οργάνου οπότε η ποιότητα του θα πρέπει να είναι κάλη για να σταθεί αξιοπρεπώς.Δοκίμασα το PSR OR700 και ομολογουμένως εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα των ήχων και των ρυθμών. Το πρόβλημα είναι οτι μόνο με YAMAHA έχω έρθει σε επαφή τόσα χρόνια. Και με μια μικρή έρευνα που έκανα γενικά προέκυψαν και άλλοι διεκδικητές όπως KORG GEM ROLAND κτλπ και κάπου χάθηκα. Θα ήθελα λοιπόν δεδομένου της χρήσης που το θέλω κάποιος να μου πει δυο κουβέντες να με κατατοπίσει ώστε να τα δοκιμάσω έχοντας κάποια άποψη. Θα ήθελα δηλαδή μια τριάδα τετράδα ιεραρχημένη των κατά την άποψή σας καλύτερων εργαλέιων για την συγκεκριμένη χρήση.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!


    Αγαπητέ μου φίλε,

    να ξεκαθαρίσω κατ' αρχήν ότι ως προς την απάντηση μου θα είμαι τελείως υποκειμενικός! Κάθε συνάδελφος άλλωστε αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον τρόπο λειτουργίας των οργάνων που θέλει να έχει ως επαγγελματικά εργαλεία.

    Βασικά έχω δοκιμάσει όλες τις εταιρίες οργάνων στα οποία αναφέρεσαι! Εδώ και κάποια χρόνια όμως έχω καταλήξει στην επιλογή της YAMAHA....Οι λόγοι είναι οι εξής:

    1) Για σόλο δουλειές θεωρώ ότι σου προσφέρουν ( τα ΥΑΜΑΗΑ) μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων ώστε να κάνεις στο πλήκτρο σου πολλές δουλείες ταυτόχρονα με το να τραγουδάς.

    2α) Οι ρυθμοί στα Α1000 και OR700 έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με προηγούμενα μοντέλα, όπως επίσης και σε σχέση με αντίστοιχα πλήκτρα άλλων εταιριών. Η μεγαλύτερη φυσικότητα τους έχει αρχίσει να αποτελεί σοβαρό πλεονέκτημα. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έχει προκαλέσει το τελείως στεγνό μπασοτύμπανο χωρίς κανένα ηλεκτρονικό ψευτοεφέ...

    2β) Μπορείς να φτιάξεις εύκολα και τους δικούς σου ρυθμούς αλλάζοντας τις παραμέτρους των ήδη υπαρχόντων βασικών οργάνων.

    3) Τα pads έχουν αποκτήσει πρωτεύοντα ρόλο, και μπορείς να στηριχθείς πολύ σε αυτά ώστε να φορτώνεις τα ρεφραίν των τραγουδιών ή και να κάνεις τα σόλα σου πιο γεμάτα....(βλέπε Αrabian loops , κλπ)

    4) Τα registration memories είναι πλεόν σε συγκεκριμένες internal banks ώστε να σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις non stop πρόγραμμα με συνδιασμέμα fill in και fill out μεταξύ των ρυθμών...(Εγώ για παράδειγμα έχω έτοιμους non stop ρυθμούς για πρόγραμμα δύο μαγαζιών, συνολικά για 8 ώρες και 35 λεπτά)

    5) Αν χρησημοποιείς μόρια τότε έχεις την δυνατότητα για πολλούς εύκολους πειραματισμούς..

    6) Τα όργανα θεωρώ ότι έχουν έχουν αποκτήσει μια νέα ταυτότητα και μπορείς να πειραματιστείς με όποιον συνδιασμό θέλεις...Άκου τα new oriental strings που πλεόν ανταγωνίζονται επάξια αυτά του triton...

    7) Το OR700 επιτέλους δεν παίρνει δισκέτα, υπάρχει υποδοχή usb με ότι αναβαθμισμένο συνεπάγεται αυτό. Εδώ να σημειώσω πως για πολλά μοντέλα αυτό αποτελούσε ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα των YAMAHA.

    8) Κατά κάποιον τρόπο θα επανέλθω στο 1. Η ιδεολογία της YAMAHA στα τελευταία της μοντέλα και ιδίως στο OR700 σύμφωνα με την πείρα μου είναι η εξής: Όλα έχουν φτιαχτεί έτσι πάνω στα pannels ώστε να μπορείς να δουλεύεις μηχανικά μετά από κάποιο στάδιο προσαρμογής. Πάνω στην οθόνη μπορείς να βλέπεις ανα πάσα στιγμή τις επιλογές που έχεις κάνει και να αλλάξεις με ένα απλό πάτημα από εκεί κάτι το οποίο θες να διορθώσεις...


    Αυτά φίλε μου με λίγα λόγια.
    Επαναλαμβάνω ότι ψηφίζω ΟR700 για την δουλειά ΑΚΡΙΒΩΣ που θες!! Για οτιδήποτε άλλο πιστεύω ότι η YAMAΗΑ υστερεί ακόμα έναντι του ανταγωνισμού...

    Ελπίζω να σε βοήθισα κάπως. Αν θες οτιδήποτε άλλο πιο εξειδικευμένο είμαι στη διάθεση σου..

    Υ.Γ: Δεν αναφέρθηκα σε όργανα άλλων εταιριών μιας και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να μπω στην διαδικασία σύγκρισης με όργανα που δεν χρησημοποιώ πάνω στη δουλειά. Τα άλλα όργανα απλά τα έχω δοκιμάσω στα στούντιο...

    Χρόνια πολλά και καλά να περάσεις τις γιορτές!!!!


    tzatzanasj
    04.03.2009, 16:19

    καλημέρα θα προσπαθήσω και γω να σου δώσω μια γνώμη και ελπίζω να μη σε μπερδέψω περισσότερο

    εγώ ξεκίνησα να παίζω ρυθμικό με τα πρώτα roland σειρα e -5,ε70,μετα gem ws1 oriental και  μετα με τη σειρά πέρασα yamaha psr A3,GEM WK3,WK2,KORG PA80,PA1X,PA800 τώρα PA2X pro

    όλα αυτά τα παραθέτω για να σου δείξω ότι λίγο πολύ πριν καταλήξω σε korg τα'χω δοκιμάσει σχεδόν όλα  και κατέληξα σ'αυτό και φυσικά πολύ δύσκολα θα αλλάξω

    για το φίλο που μίλησε για ketron δεν ξέρω και δεν έχω άποψη,αλλά σε korg θα βρεις χιλιάδες έτοιμους ήχους και έτοιμους ρυθμούς που θα καλύψουν το 99,9999 % των απαιτήσεων σου

    από ποιότητα ήχου δεν το συζητάμε και αν μιλάμε για το pa2X pro τότα έχουμε και πάρα πολύ καλό πληκτρολόγιο

     

    όσον αφορά τον φίλο GL που μιλάει για yamaha ,το Α 1000 δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την κατηγορία οργάνου που μιλάμε

    τώρα όσον αφορά λειτουργικά πάνω στη δουλειά,αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θα σου πουν δεκα γνώμες.το θέμα είναι ο καθένας αν έχει πείρα από διάφορα όσγανα ή αν ξέρει μόνο το δικό του

    στη διαθεσή σου ότι περισότερη βοήθεια χρειαστείς το mail μου είναι tzatzanasj@windowslive.com>

     


    lawrence-gr
    10.04.2009, 21:46

    pa2x αν εχεις χρηματα να διαθεσεις,pa800 αν εχεις παλι να διαθεσεις απλα πιο οικονομικο.στον ηχο του δεν εχει τσιγκουνιες παντως.


    Hastaroth
    11.05.2009, 14:10

    Τό οποίο M1 όμως,ώς παλαιότερης τεχνολογίας,δέν έχει καμμιά τεχνική υποστήριξη και άν πάθη κάτι,τό κηδεύουμε καί τό βάζουμε στό χρονοντούλαπο τής Ιστορίας...

    Ενα άλλο πρόβλημα μέ τά KORG (δέν ξέρω άν έχει επιλυθεί όμως) είναι οτι η εσωτερική μπαταρία που έχουν γιά τήν μνήμη τους εξαντλείται γρήγορα άν αφήσης τό όργανο ανενεργό γιά κάποιο χρονικό διάστημα.Τό έχω πάθει εγώ μέ τό M3R (τό rack αντίστοιχο τού M3).Σέ αντιδιαστολή,όλα τά υπόλοιπα μηχανήματα που έχω (άλλων εταιρειών) καί που παρέμειναν ανενεργά γιά τό ίδιο χρονικό διάστημα εξακολουθούν να λειτουργούν μιά χαρά.