ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Πληρωμή μουσικών στα ωδεία

    Spotlight_Dancer
    27.11.2008, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 27-11-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-11-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Φτάσαμε στο σημείο να κατηγορούμε όποιον κάνει 2 δουλειές ρε παιδιά; Είμαστε καλά; Εκ των οποίων η μία να αμοίβεται με χρήματα λιγότερα κι απ' αυτά που παίρνει ο συμπαθής μετανάστης στα φανάρια;

    Και παράλληλα θέλετε και να μην κολλάνε ένσημα στους δασκάλους που δουλεύουν στα ωδεία;

     

    liopesiotis, μήπως είσαι ιδιοκτήτης ωδείου;



    Για να μην παρεξηγηθώ για την στάση μου  όχι, δεν είμαι ιδιοκτήτης , ευτυχώς δηλαδή.  Αλλά κι εγώ κάνω μια συζητηση για να καταλάβω κι εγώ τι γίνεται με τα ωδεία.



    Προφανως και δεν εισαι ιδιοκτητης ωδειου,αφου εξαλλου λιγο πιο πανω δηλωσες οτι δεν εισαι μουσικος και δεν εχεις σχεση με αυτα τα πραγματα.Παρ'ολα αυτα προξενει εντυπωση το γεγονος οτι το μεγαλυτερο μερος των δημοσιευσεων σου αφορα τις εκδηλωσεις του Ωδειου Παιανιας Μ.Μπορτζη,το φιλικο των τιμων του απεναντι στους μαθητες κλπ. Προφανως θα εισαι φιλομουσος και στηριζεις τις προσπαθειες του συγκεκριμενου ωδειου.Ευγε!{#emotions_dlg.beer}


    liopesiotis
    27.11.2008, 17:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-11-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 27-11-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-11-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Φτάσαμε στο σημείο να κατηγορούμε όποιον κάνει 2 δουλειές ρε παιδιά; Είμαστε καλά; Εκ των οποίων η μία να αμοίβεται με χρήματα λιγότερα κι απ' αυτά που παίρνει ο συμπαθής μετανάστης στα φανάρια;

    Και παράλληλα θέλετε και να μην κολλάνε ένσημα στους δασκάλους που δουλεύουν στα ωδεία;

     

    liopesiotis, μήπως είσαι ιδιοκτήτης ωδείου;



    Για να μην παρεξηγηθώ για την στάση μου  όχι, δεν είμαι ιδιοκτήτης , ευτυχώς δηλαδή.  Αλλά κι εγώ κάνω μια συζητηση για να καταλάβω κι εγώ τι γίνεται με τα ωδεία.



    Προφανως και δεν εισαι ιδιοκτητης ωδειου,αφου εξαλλου λιγο πιο πανω δηλωσες οτι δεν εισαι μουσικος και δεν εχεις σχεση με αυτα τα πραγματα.Παρ'ολα αυτα προξενει εντυπωση το γεγονος οτι το μεγαλυτερο μερος των δημοσιευσεων σου αφορα τις εκδηλωσεις του Ωδειου Παιανιας Μ.Μπορτζη,το φιλικο των τιμων του απεναντι στους μαθητες κλπ. Προφανως θα εισαι φιλομουσος και στηριζεις τις προσπαθειες του συγκεκριμενου ωδειου.Ευγε!{#emotions_dlg.beer}



    Σωστά.  Επειδή ξέρω τους ανθρώπους που το έχουν, τους είχα προτείνει αν θέλουν να βάζω κανά δελτίο τύπου εδώ, γιατί είναι αξιόλογη ιστοσελίδα το musicheaven.  Τ η συγκεκριμένη συζητηση την άνοιξα εγώ όμως χωρίς να τους ρωτήσω.  Ετσι για να υπάρξει διάλογος γιατι πραγματικά δεν συμφωνω κι εγώ να πληρώνεται ο καθηγητής  τόσο λίγο.  Η ΤΕΧΝΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.  {#emotions_dlg.thumbup}


    delta66
    27.11.2008, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-11-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Φτάσαμε στο σημείο να κατηγορούμε όποιον κάνει 2 δουλειές ρε παιδιά; Είμαστε καλά; Εκ των οποίων η μία να αμοίβεται με χρήματα λιγότερα κι απ' αυτά που παίρνει ο συμπαθής μετανάστης στα φανάρια;

    Και παράλληλα θέλετε και να μην κολλάνε ένσημα στους δασκάλους που δουλεύουν στα ωδεία;

    Εγω ωφειλα να πω οτι ο τροπος που κατεχει τη θεση του καθηγητη ο φιλος αντιστοιχει σε αθεμιτο ανταγωνισμο και παρανομια ταυτοχρονα (μικρη αμοιβη, μη ασφαλιση), και στο τελος υποβιβαζει και το ιδιο το λειτουργημα του καθηγητη μουσικης.

    Το μονο ελαφρυντικο ειναι οτι με το thread που ανοιξε στο φορουμ δειχνει οτι τον ενδιαφερει να διορθωσει το θεμα της αμοιβης (οχι απαραιτητα για να προστατεψει το επαγγελμα Smile)

    Αλλα για το θεμα της ασφαλισης το βλεπω δυσκολο να το διορθωσει, αν και αυτο διορθωνεται (απο αλλον Smile)


    Spotlight_Dancer
    27.11.2008, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 27-11-2008 στις 17:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-11-2008 στις 17:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 27-11-2008 στις 16:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-11-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Φτάσαμε στο σημείο να κατηγορούμε όποιον κάνει 2 δουλειές ρε παιδιά; Είμαστε καλά; Εκ των οποίων η μία να αμοίβεται με χρήματα λιγότερα κι απ' αυτά που παίρνει ο συμπαθής μετανάστης στα φανάρια;

    Και παράλληλα θέλετε και να μην κολλάνε ένσημα στους δασκάλους που δουλεύουν στα ωδεία;

     

    liopesiotis, μήπως είσαι ιδιοκτήτης ωδείου;



    Για να μην παρεξηγηθώ για την στάση μου  όχι, δεν είμαι ιδιοκτήτης , ευτυχώς δηλαδή.  Αλλά κι εγώ κάνω μια συζητηση για να καταλάβω κι εγώ τι γίνεται με τα ωδεία.



    Προφανως και δεν εισαι ιδιοκτητης ωδειου,αφου εξαλλου λιγο πιο πανω δηλωσες οτι δεν εισαι μουσικος και δεν εχεις σχεση με αυτα τα πραγματα.Παρ'ολα αυτα προξενει εντυπωση το γεγονος οτι το μεγαλυτερο μερος των δημοσιευσεων σου αφορα τις εκδηλωσεις του Ωδειου Παιανιας Μ.Μπορτζη,το φιλικο των τιμων του απεναντι στους μαθητες κλπ. Προφανως θα εισαι φιλομουσος και στηριζεις τις προσπαθειες του συγκεκριμενου ωδειου.Ευγε!{#emotions_dlg.beer}



    Σωστά.



    Ειδες πως τα μαντευω ολα ο μπαγασας?


    nvluc
    02.12.2008, 10:10

    Παίδες καλημέρα και απο μένα.

    Τα χρήματα είναι όντως λίγα αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλοι εργαζόμαστε σε μια ελεύθερη -για να μην πω ασύδοτη - αγορά.

    Οπως και να έχει αγαπητέ φίλε,από την στιγμή που βγάζεις τα προς το ζην από την πρώτη σου εργασία, σκέψου ότι από το ωδείο δεν κερδίζεις μόνο την πενιχρότατη αυτή αμοιβή αλλά και πολύτιμη εμπειρία και προυπηρεσία.

    Η συμβουλή μου : συνέχισε εκεί μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο.

    Ολοκληρώνοντας θέλω να προτείνω την ιδέα δημιουργίας δικού μας ωδείου ή καλύτερα την δημιουργία δικής μας μουσικής ακαδημίας που να διοικήται από μουσικούς και όχι επιχειρηματίες.Δύο είναι οι βασικές προυποθέσεις : μεράκι -που πιστεύω διαθέτει όλη η παρέα του Μουσικού Παραδείοου και χώρος στέγασης.

    Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις.


    ikarus260
    05.12.2008, 17:07

    εγώ ξέρω άνθρωπο που διδάσκει μπουζούκι σε ωδείο και περνει για τον κάθε μαθητή 7.5 ευρώ το μάθημα τι να πούμε

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ikarus260 στις 05-12-2008 17:08 ]


    delta66
    05.12.2008, 23:51

    Για να λεμε και τη μαυρη αληθεια, τα χρηματα που ζητανε σε μερικα ωδεια ειναι και πολλα γι'αυτο που προσφερουν. {#emotions_dlg.whistling}


    meloder
    07.12.2008, 16:35

    Παιδια...εχετε μπερδεψει την βουρτσα μα την πατανοβουρτσα...Πρωτα απ ολα για τον φιλο μας που λεει οτι παιρνει 15 ευρω τον μηνα και ευχαριστημενος να ειναι που βρηκε δουλεια σε ωδειο και ασχολειται μ αυτο που αγαπα αλλιως αν θες παραπανω πηγαινε γινε κ εσυ τραγουδιστης σε σκυλαδικα να παιρνεισ 1.000 + ευρω την βραδια (σορρυ αλλα μ αυτα που διαβαζω τοση ωρα εχω ερθει στο αμην)εδω αλλοι καθηγητες που εχουν σπουδασει εξω κ ερχονται εδω κ ειναι ανεργοι κ εσυ μασ λεσ οτι παιρνεις 15 ευρω κ κανεις κ 2η δουλεια που δεν το κατηγορω καθολου.Δευτερον γιατι να μην κολλανε ενσημα στουσ δασκαλουσ των ωδειων?τι ειναι παλι αυτο?καινουριο?να κολλαει ομωσ το κρατοσ ενσημα στουσ δημοσιουσ υπαλληλουσ που καθονται κ ξυνονται ολη την ωρα ειναι καλα ε???τουσ δασκαλουσ μουσικησ στο γραψιμο ετσι???τεσπα ασ μην μιλησω παραπανω γιατι θα πω αληθειεσ που θα πονεσουν..ετσι ειναι σ αυτην την χωρα που ζουμε ολο τετοια θα ακουμε!{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}


    mariasim4
    08.12.2008, 01:12

    Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε και το μισθό για διδασκαλία θεωρητικών , καθώς και ειδικό αρμονίας. Διδάσκω σχεδόν 5 χρόνια σε ωδείο και παίρνω για πιάνο 25 ευρώ το μήνα για κάθε μαθητή και 10 ευρώ για θεωρητικά την ώρα. Απο Ιανουάριο θα διδάξω και ειδικό αρμονίας και δεν έχω ιδέα τί να ζητήσω! 


    maril
    08.12.2008, 09:59

    Εγώ φέτος είμαι πολύ ευχαριστημένη μου δίνουν 25€ για κάθε μαθητή αλλά αρμονίου χωρίς ικα και 25€ για κάθε τμήμα θεωρίας. Πέρυσι όμως σε άλλο ωδείο με ικα μου έδιναν 13 € για μαθητή αρμονίουκαι τους χρωστάω κιολας το ικα

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 26-11-2008 στις 19:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 26-11-2008 στις 04:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Jonny4 στις 22-11-2008 στις 00:48 έγραψε...

    Όντως τα δίδακτρα είναι 50-60 ευρώ. ΔΕΝ έχω προϋπηρεσία σε ωδείο. ΙΚΑ συμφωνήσαμε να μη μου βάζει (έχω από αλλού). Δεν έχω ακούσει κάπου αλλού να πληρώνουν πιο πολύ, αλλά νομίζω ότι παρόλα αυτά είναι πολύ λίγα.

     

    Πολυ κακως και δουλευεις για τοσο λιγα χρηματα και χωρις ασφαλιση (που σημαινει που εισαι διπλοθεσιτης και παιρνεις τη δουλεια ενος επαγγελματια) που ειναι και παρανομο.

    Συγνωμη που σε στεναχωρησα (λεω εγω τωρα) αλλα αυτη ειναι η αληθεια.



    Συμφωνώ με τον delta66. Ή είσαι επαγγελματίας ή όχι. Ας όψεται η οικονομική κριση που μας μαστίζει.   Αμ και το άλλο το κουφό!  Στα ωδεία να κολλάνε ένσημα στους δασκάλους.

    Όταν οι δάσκαλοι έχουν ιδιαίτερο σε σπίτι, γιατί δεν ζητάνε ένσημα από κει;   Τα καλά και συμφέροντα μάλλον.




    anastasialydes
    08.12.2008, 12:06

    καλημέρα είμαι καθηγήτρια πιάνου και εδώ και δέκα τρία χρόνια ωδειάρχισα.όσοι είναι έξω απο το χορό μπορούν να σου λένε τα απίστευτα.άκου λοιπόν  πως έχει.όταν προσλαμβάνουμε έναν καθηγητή με το που μπαινει μέσα στην αίθουσα ανοίγει ρεύμα,ο μαθητης γράφεται σε μαθητολόγια της εφορίας οπότε πληρώνει φόρο,τα δίδακτρα είναι σε μας 46 ευρω το μήνα συν 1000 ευρώ το ενοίκιο το μήνα.αν σε πληρώνουν τα 15 ευρώ το μαθητή που είσαι και ανειδίκευτος γιατί η ειδίκευση ξεκινά με την 5αετη προυπηρεσια σκέψου πόσα του μένουν για να πληρώσει τα υπόλοιπα.προσωπικά το έχω μετανιώσει που άνοιξα ωδείο γιατι το τι πληρώνω το πόσο δουλεύω δεν αντιστοιχεί σε αυτά που βγάζω.μπορεί στα ιδιαίτερα να πέρνεις πιο πολλά που αμφιβάλλω με τους καιρούς που ζούμε όμως την σιγουριά και την ασφάλεια που σου παρέχει το ωδείο δεν την έχεις πουθενά.μπαίνεις κάνεις μάθημα και άλλος αγχώνεται για το αν θα έχεις μαθητές για το πως θα πληρωθείς και αν όλα λειτουργούν εντάξει ώστε να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με τον εκάστοτε γονιό.εντελώς φιλικά είσαι αρκετά καλά.επιπλέον αν με το να δουλεύεις μια μέρα την εβδομάδα τον μήνα σου δίνει 150 μπορείς να βρείς αλλού καλύτερα όταν ένας εργάτης το οκτάωρο παίρνει μόνο 33 ευρώ?

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    delta66
    08.12.2008, 17:01

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasialydes στις 08-12-2008 στις 12:06 έγραψε...

    .....επιπλέον αν με το να δουλεύεις μια μέρα την εβδομάδα τον μήνα σου δίνει 150 μπορείς να βρείς αλλού καλύτερα όταν ένας εργάτης το οκτάωρο παίρνει μόνο 33 ευρώ?

     

    Με αυτο που λες στο τελος ακομα και δικιο να εχεις στα προηγουμενα το χανεις.

    Γιατι δεν συγκρινεις τον καθηγητη μουσικης με ενα δικηγορο ή γιατρο που εχιυν ριξει και αυτοι τη μελετη τους χρονια, για να κανουν το επαγγελμα τους.

    Καταλαβαινω λοιπον οτι βλεπεις τον καθηγητη-υπαλληλο σου ως ανειδικευτο εργατη οπως φαινεται, και θελεις απλα να τον εκμεταλευτεις οπως ολοι.

    Το αν "βγαινεις" ειναι αλλο θεμα, και δεν πιστευω οτι φταιει ο καθηγητης που παιρνει το παχυλο μισθο που του δινεις.


    Spotlight_Dancer
    08.12.2008, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasialydes στις 08-12-2008 στις 12:06 έγραψε...

    τα δίδακτρα είναι σε μας 46 ευρω το μήνα

    Ποιο ειναι καλε αυτο το ωδειο να ερθουμε κι εμεις?

     


    Amarath
    09.12.2008, 00:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Jonny4 στις 20-11-2008 στις 10:05 έγραψε...

    Εδώ και μερικούς μήνες  διδάσκω πιάνο σε ένα ωδείο, αλλά η πληρωμή μου, μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή. Μήπως υπάρχουν άλλοι δάσκαλοι εδώ σε ωδεία να το συζητήσουμε?



    Μεγάλη κουβέντα αυτή!δυστυχώς όλοι οι μουσική έχουμε την ίδια μοίρα!!!


    anastasialydes
    09.12.2008, 17:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 08-12-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasialydes στις 08-12-2008 στις 12:06 έγραψε...

    τα δίδακτρα είναι σε μας 46 ευρω το μήνα

    Ποιο ειναι καλε αυτο το ωδειο να ερθουμε κι εμεις?

    το λυδικο ωδείο στη θεσ/νικη.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 09-12-2008 18:49 ]


    anastasialydes
    09.12.2008, 17:56

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 08-12-2008 στις 16:52 έγραψε...

    Οι επιχειρηματίες μπορεί να λένε "δε βγαίνω και σε πληρώνω ελάχιστα ή καθόλου", αλλά ποτέ δεν έχω δει επιχειρηματία να κάνει έκπτωση στις απαιτήσεις του από τον εργαζόμενο, ακόμα κι αν δεν τον πληρώνει καθόλου.

     

    Από τη στιγμή δε που δεν είναι στο ωδείο ως μόνιμο προσωπικό, δε βλέπω σε τι του παρέχει το ωδείο σιγουριά και ασφάλεια.

     

    Ακόμα και η σύγκριση του καθηγητή μουσικής με τον εργάτη δεν είναι επιτυχής.

    δεν είναι για σένα και για μένα επιτυχής όμως για την εφορία δυστυχώς είναι.βλέπεις τον μουσικό δεν τον βλέπουν σαν κάποιο που έχει σπουδάσει μόνο για ντιρινταχτα και του λένε ότι απλά δεν ανήκει στο φπα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 09-12-2008 18:50 ]


    ma-gi
    14.12.2008, 15:06

    Διαβάζοντας όλη τη συζήτηση αποφάσισα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου ως δασκάλα μουσικής. Διδάσκω σε ένα ωδείο σχεδόν 9 χρόνια. Τα πρώτα χρόνια το είχα πάρει πολύ σοβαρά και τα έδινα όλα και για το ωδείο και στη διδασκαλία. Βέβαι πάντα δούλευα και πρωϊνή δουλειά με στόχο όμως κάποτε να την παρατήσω και να μείνω μόνο στη διδασκαλία της μουσικής γιατί πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ. {#emotions_dlg.clap}

    Πέρασαν έτσι μερικά χρόνια και ¨ευτυχώς" το κατάλαβα νωρίς ότι για να ζήσω από αυτή τη δουλειά και μόνο ήταν πάρα πολύ δύσκολο, οπ[ότε πήρα την απόφαση να αφοσιωθώ στην εύρεση μιας καλή πρωϊνής εργασίας με σταθερές (τουλάχιστον) αποδοχές και το ωδείο να το κρατήσω σαν δεύτερη δουλειά για ένα επιπλέον εισόδημα και ταυτόχρονα να κάνω και αυτό που μου αρέσει και στην τελική να μην πάνε και χαμένα όλα αυτα τα χρόνια σπουδών και τα χρήματα που είχα επενδύσει σε αυτό.

    Από την αρχή που ξεκίνησα να διδάσκω μου εβάζαν κανονικά ένσημα, παρ' όλο που είχα πλήρη ασφάλιση από την πρωϊνή δουλειά, πέρισυ έμαθα ότι τα δεύτερα ένσημα του ωδείου δεν υπολογίζονται από το ΙΚΑ ως συντάξιμα αλλά μόνο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αν και το ποσοστό των κρατήσεων ήταν το ίδιο και στις 2 δουλειές {#emotions_dlg.confused1}. Όσο για το μισθό πέρισυ για μια μαθήτρια στην μέση σχολή που πληρώνει δίδακτρα γύρω στα €110 εγώ έπαιρνα €26{#emotions_dlg.thumbdown} το μήνα με 1ώρα μάθημα την εβδομάδα. Μια άλλη συνάδελφος στο ωδείο με περίπου 16-18 μαθητές σε διάφορες τάξεις παίρνει γύρω στα €350 το μήνα.

    Η άποψη μου είναι ότι όλο το σύστημα της εκπαίδευσης στην Ελλαδάρα είναι ένα χάλι μαύρο οπότε σιγά μην κάτσει κανείς να ασχοληθεί με την μουσική εκπαίδευση στη χώρα του πολιτισμού και της τέχνης {#emotions_dlg.tt2}. Επίσης όταν ο βασικός μισθός στη χώρα μας είναι €700 δεν δέχομαι να με αποκαλούν διπλιθεσίτη επειδή παλεύω να βγάλω μερικά ευρώπουλα ακόμα ώστε να μπορώ να ζώ αξιοπρεπώς και στην τελική να προσφέρω την και την γνώση μου και την αγάπη μου για τη μουσική στα παιδιά.


    delta66
    14.12.2008, 17:53

    Παράθεση:

    Το μέλος ma-gi στις 14-12-2008 στις 15:06 έγραψε...

    Επίσης όταν ο βασικός μισθός στη χώρα μας είναι €700 δεν δέχομαι να με αποκαλούν διπλιθεσίτη επειδή παλεύω να βγάλω μερικά ευρώπουλα ακόμα ώστε να μπορώ να ζώ αξιοπρεπώς και στην τελική να προσφέρω την και την γνώση μου και την αγάπη μου για τη μουσική στα παιδιά.



    Αν ηταν ετσι η νομοθεσια που δεν επετρεπε να κανεις δευτερη δουλεια και επελεγες τη δουλεια του δασκαλου μουσικης, τι θα εκανες για να αμοιβεσαι κανονικα?

    Δεν θα "παλευες" για καλυτερες συνθηκες?

    Πως περιμενεις να αμοιφθεις κανονικα και να ζησεις απο το επαγγελμα που σπουδασες να κανεις?

    Περιμενεις μονοι τους οι ιδοκτητες των ωδειων να σε πληρωσουν κανονικα?

    Με το "βολεμα" επαναπαυεσαι και ολα μενουν ιδια.

    Γι'αυτο το "βολεμα" διαμαρτυρονται οι νεοι σημερα στους δρομους.

     


    paradisefox
    15.12.2008, 10:40

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasialydes στις 09-12-2008 στις 17:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 08-12-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος anastasialydes στις 08-12-2008 στις 12:06 έγραψε...

    τα δίδακτρα είναι σε μας 46 ευρω το μήνα

    Ποιο ειναι καλε αυτο το ωδειο να ερθουμε κι εμεις?

    το λυδικο ωδείο στη θεσ/νικη.

    Εγώ δεν είμαι καθηγήτρια ,αλλά ως μαθήτρια ρωτάω τα 120 ευρώ το μήνα που μου ζήτησε το ωδείο πέρισυ για κατωτέρα βιολιού δεν είναι πολλά ?Ο καθηγητής από αυτά έπαιρνε 80 ευρώ χωρίς ένσημα.Η προκαταρκτική του ωδείου ήταν 85 ευρώ για τον μαθητή.Από ότι έχω καταλάβει η πολιτική του ωδείου είναι να ανεβάζουν τα δίδακτρα 5 ευρώ τον χρόνο ,άρα τα νούμερα που προανέφερα είναι ήδη αυξημένα για τη φετινή χρονιά.

     

     



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-12-2008 15:47 ]


    anastasialydes
    15.12.2008, 16:58

    ναι λυπάμαι που το λέω αλλά 120 το μήνα μόνο για κατωτέρα είναι πάρα πολλά.αλλά σκέψου ότι και ο καθηγητής έπαιρνε 80 δηλαδή του επιχειρηματία του έμεναν 40.τα ένσημα σ αυτήν την περίπτωση σίγουρα ο καθηγητής το ζήτησε να μην έχει για να τα παίρνει κθαρά στο χέρι.όμως και πάλι λέω είναι πάρα μα πάρα πολλά μόνο για βιολί και μόνο για κατωτέρα.