ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Ρυθμός στην κιθάρα (δεξί χέρι);

    sofitia
    25.02.2010, 20:52

    Παράθεση:

    Το μέλος COonnie στις 23-11-2008 στις 16:07 έγραψε...

    ...που μπορώ να βρω το ρυθμικό ενός τραγουδιού (που παιΖει το δε3ι χέρι στην κιθάρα) ???? Γιατί συνήθως πάω και βρίσκω διάφορες συννοδευτικές συγχορδιες κτλ. απο site και τέτοια..αλλά όταν παω να τα παί3ω δυσκολευομαι να βρώ το ρυ8μικο...και δυστυχώς χωρίς αυτό.... Αν 3έρει κανείς κανενα site οπου εκτός απο τις συγχορδίες δίνει και το ρυθμικό, ας μου απαντήσει... Κατερινα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-11-2008 16:39 ]

     

     

     

     



                  κατέβασε το αρχείο Οδηγός Ρυθμικών Σχημάτων απο το  http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas/1324986            δωρεάν σε ptf θα σε βοηθήσει πιστεύω {#emotions_dlg.thumbup}


    Katzenfreund
    24.07.2010, 20:50

     

    Δεν ξέρω αν η Κατερίνα που υπέβαλε την ερώτηση εξακολουθεί να ενδιαφέρεται, αφού δεν έχει επανέλθει, ούτε απαντήσει το βασικό ερώτημα αν οι υπό συζήτηση ρυθμοί είναι Ελληνικοί ή ξένοι.

    Έχω δώσει λεπτομερή απάντηση σε προηγούμενο μήνυμα μου, οπότε τώρα θα τονίσω απλά ότι, κατά τη γνώμη μου, δύσκολα θα μπορέσει ένας αρχάριος να μάθει τους διάφορους ρυθμούς από βιβλία ή ακούγοντας τα τραγούδια χωρίς καθοδήγηση. Η όλη προσπάθεια διευκολύνεται και επιταχύνεται πολύ όταν ένας εκπαιδευτής υποδείξει τους βασικούς ρυθμούς και τους τρόπους εκτέλεσης τους. Μετά ο κιθαρίστας θα μπορεί να προχωρεί και τελειοποιεί μοναχός του.

    Όσο αφορά τα δίδακτρα, αυτά δεν θα είναι κατ’ ανάγκη αποτρεπτικά. Για παράδειγμα, ένας μπορεί να γραφτεί σε τάξη που διοργανώνει (και επιχορηγεί) το Υπουργείο Παιδείας & Πολιτισμού ή κάποιο άλλο ανάλογο σώμα. Ίσως χρειαστεί λίγο ψάξιμο. Επί πλέον, σε τάξη παρέα με άλλους, η εκμάθηση είναι πιο άνετη και ευχάριστη.

     


    -----------------
    Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katzenfreund στις 29-08-2010 16:06 ]


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    11.09.2010, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος tasosmazis στις 29-12-2009 στις 17:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rotse στις 24-12-2009 στις 08:54 έγραψε...

    Hey guys!!!Αν ψάχνεις για κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι που ίσως έχω τον ρυθμό μπόρω να σε βοηθήσω. Αν ψάχνεις για αγκλικό τραγούδι μπές youtube και γράψε how to play π.χ. hotel california on guitar(classic electroacoustic,acoustic) ok στα πιο πολλά how to play videos αυτός που σε "διδάσκει" πως να παίζεις το τραγούδι σου λέει και τον ρυθμό.πολύ πιθανόν να τον βρεις γραμμενό κάπως έτσι:

    DDUUDDUD

    D(down)=κάτω

    U(up)=πάνω

    Ελπίζω να βοήθησα!

     



    φιλε rotse εισαι οτι χρειαζομαι.εχω φαει το ιντερνετ για τους ρυθμους των προσκυνητης,μ αρεσει να μη λεω πολλα και θα μαι κοντα σου.εχω βγαλει τις συγχορδιες αλλα δεν κατανοω τον ρυθμο(πανω, κατω κτλ)



     

    Καλησπέρα!

    Βάλε να ακούσεις τα τραγούδια & ξεκίνα να βαράς παλαμάκια στο ρυθμό!

    Τα βασικά χτυπήματα στα τέταρτα η πένα ή ο αντίχειρας αν παίξεις με δάκτυλα είναι προς τα κάτω.

    Τα περισσότερα γεμίσματα είναι προς τα πάνω & συνήθως χτυπάς τις μισές χορδές από ότι στα βασικά.

    Για όποια βοήθεια είμαι στη διάθεσή σου!

     


    asiko23
    18.01.2012, 15:44
    egw eimai o original aristeroxeiras (jimmy hendrix) :p pena me to aristero....imh anapaysis!!!!!