ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.830 μέλη

    Οι 2 band live & unplugged στην Boite

    antreas_dr
    02.12.2008, 17:50

    Αν και είναι δύσκολο να είμαι αντικειμενικός γιατί είναι και οι 2  "2" πολύ καλοί μου φίλοι...

    Μπράβο παιδιά, τα δικά τους τραγούδια αν και απογυμνωμένα απο ενορχηστρώσεις και στολίδια, μου άρεσαν πάρα πολυ.

    Πάνω στη σκηνή υπάρχει πολύ καλό vibe και απο τους 2 με αποτέλεσμα την ωραία επικοινωνία με το κοινό και την θετική αντιμετώπιση των δυσκολιών...

    Αντε ρε Μάνοοο κατέβα κάτω λέμεεεεεεε!!!!!!

     

     

     

     

     


    PHILIPPOSSM
    02.12.2008, 21:36

    Αν και σχολίασα την βραδιά σε άλλο topic θέλω να πω και εδώ ότι ήταν από τις καλύτερες βραδιές στην Boite για το ΜΗ.

    Πραγματικά οι Δυο(2) έχουν πολλά κοινά στοιχεία και τα πάνε πάρα πολύ καλά πάνω στην σκηνή με τρομερή χημεία. Ο ageras μοναδικός με απίστευτη όρεξη για τραγούδι, άλλα αυτός που έκλεψε την παράσταση για μένα ήταν ο zabetistas που είχε κάτι τρελά σόλα με την κιθάρα του και για κάποιες στιγμές ένιωθα σαν να άκουγα Αμερικάνο jazzιστα.(Λίγο ένταση στον ήχο ήθελε έτσι Σπύρο;)

    Επίσης και οι Βραδυνυ τυπυ που μας χάρισαν το soundtrack από την ταινία Ζάχαρη Άχνη

    Μπράβο Παιδιά.

    Μπράβο και στον orfeus για της επιλογες του, περιμενουμε νεωτερα.


    zabetistas
    02.12.2008, 22:04

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 02-12-2008 στις 21:36 έγραψε...

    Αν και σχολίασα την βραδιά σε άλλο topic θέλω να πω και εδώ ότι ήταν από τις καλύτερες βραδιές στην Boite για το ΜΗ.

    Πραγματικά οι Δυο(2) έχουν πολλά κοινά στοιχεία και τα πάνε πάρα πολύ καλά πάνω στην σκηνή με τρομερή χημεία. Ο ageras μοναδικός με απίστευτη όρεξη για τραγούδι, άλλα αυτός που έκλεψε την παράσταση για μένα ήταν ο zabetistas που είχε κάτι τρελά σόλα με την κιθάρα του και για κάποιες στιγμές ένιωθα σαν να άκουγα Αμερικάνο jazzιστα.(Λίγο ένταση στον ήχο ήθελε έτσι Σπύρο;)

    Επίσης και οι Βραδυνυ τυπυ που μας χάρισαν το soundtrack από την ταινία Ζάχαρη Άχνη

    Μπράβο Παιδιά.

    Μπράβο και στον orfeus για της επιλογες του, περιμενουμε νεωτερα.



     εχω να πω μονο ευχαριστω. φιλιππε .


    ageras
    03.12.2008, 09:35

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 02-12-2008 στις 21:36 έγραψε...

    Αν και σχολίασα την βραδιά σε άλλο topic θέλω να πω και εδώ ότι ήταν από τις καλύτερες βραδιές στην Boite για το ΜΗ.

    Πραγματικά οι Δυο(2) έχουν πολλά κοινά στοιχεία και τα πάνε πάρα πολύ καλά πάνω στην σκηνή με τρομερή χημεία. Ο ageras μοναδικός με απίστευτη όρεξη για τραγούδι, άλλα αυτός που έκλεψε την παράσταση για μένα ήταν ο zabetistas που είχε κάτι τρελά σόλα με την κιθάρα του και για κάποιες στιγμές ένιωθα σαν να άκουγα Αμερικάνο jazzιστα.(Λίγο ένταση στον ήχο ήθελε έτσι Σπύρο;)

    Επίσης και οι Βραδυνυ τυπυ που μας χάρισαν το soundtrack από την ταινία Ζάχαρη Άχνη

    Μπράβο Παιδιά.

    Μπράβο και στον orfeus για της επιλογες του, περιμενουμε νεωτερα.



     

    Φίλιππε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!!

    Ο  τρόπος που πάιζει ο Σπύρος είναι μοναδικός και όντως ήθελε ένταση(αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...χε χε)!!Την επόμενη φορά (η οποία δεν θα αργήσει) ηχητικά αλλά και παικτικά θα έιμαστε πιο έτοιμοι!!


    jorge
    03.12.2008, 19:29

    Επειδή ο zabetistas αγχώθηκε που δεν σχολίασα κάτι τόσες μέρες, ας κάνω κι εγώ ένα review!

    Καταρχήν μου άρεσαν οι επιλογές τους, τα σόλο του zabetista και βέβαια η φωνάρα του Μανώλη.

    Κατά δεύτερον, ομολογώ οτι επειδή τους έχω αυνηθίσει full-band, ο ήχος μου φαινόταν άδειος. Όταν έχεις γνωρίσει ένα γκρουπ, το περιμένεις όσο περνάει ο καιρός πιο "πλούσιο ηχητικά" και όχι πιο άδειο. Δεν πειράζει όμως, μια και καταλαβαίνω οτι η προσπάθεια που γίνεται είναι εντελώς καινούρια.

    Ο ήχος θα περίμενα επίσης να είναι καλύτερος (ο zabetistas δεν ακουγόταν δυνατά, ενώ η κιθάρα του Agera πολλές φορές νομιζα οτι παραμόφωνε), ενώ πρέπει τα τραγούδια να τα μαθαίνετε απ' έξω, ώστε να έχετε μεγαλύτερη άνεση και επικοινωνία με τον κόσμο επί σκηνή. Επίσης θα ήθελα πιο πολλές δεύτερες.

    Δυστυχώς έφυγα στη μέση και δεν άκουσα τη Ζάχαρη Άχνη {#emotions_dlg.crying}


    ageras
    04.12.2008, 09:11

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-12-2008 στις 19:29 έγραψε...

    Επειδή ο zabetistas αγχώθηκε που δεν σχολίασα κάτι τόσες μέρες, ας κάνω κι εγώ ένα review!

    Καταρχήν μου άρεσαν οι επιλογές τους, τα σόλο του zabetista και βέβαια η φωνάρα του Μανώλη.

    Κατά δεύτερον, ομολογώ οτι επειδή τους έχω αυνηθίσει full-band, ο ήχος μου φαινόταν άδειος. Όταν έχεις γνωρίσει ένα γκρουπ, το περιμένεις όσο περνάει ο καιρός πιο "πλούσιο ηχητικά" και όχι πιο άδειο. Δεν πειράζει όμως, μια και καταλαβαίνω οτι η προσπάθεια που γίνεται είναι εντελώς καινούρια.

    Ο ήχος θα περίμενα επίσης να είναι καλύτερος (ο zabetistas δεν ακουγόταν δυνατά, ενώ η κιθάρα του Agera πολλές φορές νομιζα οτι παραμόφωνε), ενώ πρέπει τα τραγούδια να τα μαθαίνετε απ' έξω, ώστε να έχετε μεγαλύτερη άνεση και επικοινωνία με τον κόσμο επί σκηνή. Επίσης θα ήθελα πιο πολλές δεύτερες.

    Δυστυχώς έφυγα στη μέση και δεν άκουσα τη Ζάχαρη Άχνη {#emotions_dlg.crying}



    Σε ακουστικές εμφανίσεις λογικό είναι να "αδειάζουμε" λιγάκι.Φυσικά έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι η κιθάρα του Σπύρου ήταν χαμηλά.Δυστυχώς εγώ δεν καταλάβαινα οτι η κιθάρα μου ήταν πολύ δυνατά..το κατάλαβα όταν είδα μερικά βιντεάκια..Πάνω στην σκηνή ήταν αρκετά διαφορετικός ο ήχος.Όσο για τους στίχους ένα δίκιο το έχεις..Την επόμενη φορά θα είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα.

    Η Ζάχαρη βγήκε πολύ καλή..Την επόμενη φορά θα κάτσεις μέχρι το τέλος..Γιατί μόνο έτσι θα ακούσεις μια διασκευή που έχουμε κάνει σε ένα αγαπημένο σου τραγούδι!!!!!!!

    Σε λίγες μέρες θα ανακοινώσουμε την ημερομηνία της επόμενης μας εμφάνισης.

    {#emotions_dlg.rockon}

     


    frou-frou
    04.12.2008, 15:42

    Όντως ο ήχος θέλει περισσότερη προσοχή για την επόμενη φορά αλλά θα παρακαλούσα να αδειάσετε και τη σκηνή απο περριτά αναλόγια, σκαμπό, μικρόφωνα και μουσικά όργανα που δεν είναι για εσάς (όσο είναι αυτό εφικτό) και εσείς θα είστε πιο άνετοι και εμείς να έχουμε καλύτερα πλάνα για τις φωτογραφίες μας...

    Χάρηκα που ήμουν μάρτυρας της πρώτης εμφάνισης σας, πέρασα πολύ ωραία (δεν κατάλαβα πως πέρασε η ώρα). Και η διασκευή ωραία και από τα δικά σας το "Μην ψάχνεις στα χαμένα" και το "Για σένα" super!!! Τα καλύτερα φαντάζομαι έρχονται και ερμηνευτικά (Μανο) και  παικτιkά (Σπύρο) και δημιουργικά (2band)!!!


    jorge
    04.12.2008, 16:32

    Σωστή frou-frou, μέχρι και μπουζούκι είδα στη σκηνή!

     


    zabetistas
    04.12.2008, 16:39

    το μπουζούκι ήταν του Αγίου Ανδρέα που γιόρταζε εκείνη την μέρα.......


    uNick
    04.12.2008, 19:12

    Από τις καλύτερες εμφανίσεις μέχρι τώρα στην Boite.

    Δεν έχω να πω πολλά μιας και τα περισσότερα τα είπαν οι προηγούμενοι. Ελπίζω μόνο την επόμενη φορά να μην έρθουμε πάλι από ταξίδι κατευθείαν, για να έχουμε αντοχές να κάτσουμε παραπάνω και να μην φύγουμε πάλι στα μισά...

    Καλή συνέχεια, τρελά αγόρια. {#emotions_dlg.rockon}

     

     

     


    PHILIPPOSSM
    04.12.2008, 19:34

     

     

    Σπύρο...για αφίσα έτσι;

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:40 ]

     



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:43 ]


    επισυναπτόμενα: Zabetistas soul in my soul.JPG 
    zabetistas
    04.12.2008, 21:03

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 στις 19:34 έγραψε...

     

     

    Σπύρο...για αφίσα έτσι;

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:40 ]

     



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 19:43 ]



    σιγουρα.....

    με μια ιδια του Μανου και το λογοτυπο, την εχουμε ετοιμη για το επομενο live. . .. . . . 


    PHILIPPOSSM
    04.12.2008, 21:24

     

    Μανώλης Πασχαλιδης

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 21:25 ]


    επισυναπτόμενα: Manos Pasxalidis Se trela kefia.JPG 
    PHILIPPOSSM
    04.12.2008, 21:29

     

    Και οι Δυο μαζι.


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 21:30 ]




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 21:31 ]


    επισυναπτόμενα: 30-11-08 051.JPG 
    anna2405
    04.12.2008, 22:29

    Καλησπέρα σας!

    Άργησα να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου αλλά έπρεπε να προσαρμοστώ ξανά μετά τις διακοπές μου (off topic, sorry).

    Μου άρεσαν πάρα πολύ οι 2 !!Ειδικά τα δικά τους κομμάτια είναι απίστευτα όμορφα! Ελπίζω την επόμενη φορά να ακούσω μέχρι τέλους το δίδυμο της διασκέδασης ;)

    Χάρηκα που σας έιδα

    Φιλια από Κρήτη!


    jorge
    04.12.2008, 22:46

    Παράθεση:

    Το μέλος anna2405 στις 04-12-2008 στις 22:29 έγραψε...
    ...το δίδυμο της διασκέδασης ...

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    alena
    04.12.2008, 23:52

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 04-12-2008 στις 21:29 έγραψε...

     

    Και οι Δυο μαζι.


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος



     

     

    Καλά, πάνω που είχα ψήσει το Σπύρο να με πληρώσει για τις φωτογραφίες, εσύ πας και τις ποστάρεις έτσι εύκολα??? τς, τς,τς...

     


    Hastaroth
    05.12.2008, 10:49

    Αν καί "καθυστερημένος" σχολιαστής κι'εγώ λόγω πολλών ασχολιών (δουλειά,πρόβες παντός είδους,μετακομίσεις,συνάχια...),έχω νά επισημάνω οτι γιά 2 καί unplugged,ο ήχος τους ήταν αρκετά γεμάτος.Ασφαλώς ήταν διαφορετικά από αυτό που τους έχουμε συνηθίσει αλλά ήταν 2 καί όχι 5 (οι άλλοι τρείς εκάθηντο στό τραπέζι).Η κιθάρα τού Σπύρου όντως ήθελε λιγάκι περισσότερη ένταση,αλλά καί πάλι,απο εκεί που ήμουν (δηλαδή κοντά στό πίσω μέρος τού χώρου),ακουγόταν ευδιάκριτα καί καθαρά.Γιά την κιθάρα τού Μάνου,δέν πρόσεξα κάπου να παραμορφώνη αλλά ναί,ήταν ελαφρά δυνατώτερη από όσο θά περίμενα νά είναι μιά ακουστική κιθάρα.

    Τά κομμάτια επίσης ήταν όλα πολύ ωραία.Από τίς συνθέσεις τών 2 ξεχώρισα ειδικά τό "Μήν ψάχνης στά χαμένα" (όχι οτι τά άλλα ήταν άσχημα,όλα μιά χαρά ήταν).

    Δυστυχώς κι'εγώ έφυγα στη μέση τού προγράμματος καί δέν είδα να ανεβαίνουν επί σκηνής οι τρείς (που καθόντουσαν στό τραπέζι) γιά να παίξουν το soundtrack τής ταινίας (που δέν την έχουμε δεί ακόμα όμως Smile ).

    Ωραία στιγμή καί τό σβήσιμο τού κεριού (ή πυροτεχνήματος; ) έπί τής τούρτας από τόν γενεθλιάζοντα Orfeus.Τού εύχομαι να είναι πάντα καλά καί πάντα νά γιορτάζη έτσι τά γενέθλιά του ανάμεσα σέ φίλους.

    ΥΓ.Εβγαλα και εγώ ολίγες φωτογραφίες αλλά μέ όλα αυτά που έπεσαν μαζεμένα πάνω μου,νά δώ πότε θά καταφέρω να τίς ανεβάσω (προφανώς στό gallery στην κατηγορία τών συναντήσεων).