ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Πως μπορώ να βγάλω τέτοιο ήχο;

    nikospliktra
    25.11.2008, 18:26

    και τελικα κυριοι τι παραμετροι χρειαζοντε ακριβως για να βγαλεις κατι τετοιο
    Link

    ???" target="_blank">>επισης ...μονο ο υπερπιεσμενος ηχος βιολου της korg μπορει να το κανει (ας πουμε πως μπορω να φτιαξω κατι τετοιο στο yamaha μου)???

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-11-2008 18:56 ]


    johnfrusciante
    25.11.2008, 19:27

    θεε κ κυριε....


    nikospliktra
    25.11.2008, 19:36

    ....δεν υπαρχει σωτηρια εεε????

     


    delta66
    26.11.2008, 03:45

    ουστ παλιοσκυλο

    κλαψε

     

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Δεν ειναι και τιποτα ιδαιτερο, μετριος παιχτης.

    Εχω ακουσει πολυ μεγαλους κλαψιαρηδες στη δουλεια.

    Τον ηχο κατα 90% πρεπει να τον εχεις "μεσα σου", μετα και με ενα "παιδικο" οργανι θα το παιξεις.

    Κανε και αναζητηση στο u-tube με tag "taksim korg"


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 26-11-2008 04:00 ]


    nikospliktra
    27.11.2008, 02:55

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 26-11-2008 στις 03:45 έγραψε...

    ουστ παλιοσκυλο

    κλαψε

     

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Δεν ειναι και τιποτα ιδαιτερο, μετριος παιχτης.

    Εχω ακουσει πολυ μεγαλους κλαψιαρηδες στη δουλεια.

    Τον ηχο κατα 90% πρεπει να τον εχεις "μεσα σου", μετα και με ενα "παιδικο" οργανι θα το παιξεις.

    Κανε και αναζητηση στο u-tube με tag "taksim korg"


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 26-11-2008 04:00 ]



    χαιρω πολυ και γω στο korg μπορω να σου παιξς παπαδες στο yamaha  τι κανουμε...?


    delta66
    27.11.2008, 18:53

    Παράθεση:

    χαιρω πολυ και γω στο korg μπορω να σου παιξς παπαδες στο yamaha  τι κανουμε...?

    Εχεις δικιο δεν το προσεξα, θελεις με το yamaha να τα παιξεις.

    Εγω σαν κιθαριστας το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι για να παιξω διαφορετικους ηχους και στυλ εχω και διαφερετικες κιθαρες και ενισχυτες.

    Μηπως το ιδιο συμβαινει και στα πληκτρα?

    Δλδ με ενα οργανο δεν μπορεις να παιξεις τα παντα.

     


    nikospliktra
    30.11.2008, 16:29

    δεστε και αυτο...α3ιζει ....

    και αποτι παραταρησα ο φιλος σπυρος εχει ενα μαρτσουκι στο στομα του και φυσαει κα8ε φορα που παει να βγαλει νοτα....τι εξωγηηινο πραγμα ειναι αυτο..μηπως ξερει κανεις?????


    noizreduction
    30.11.2008, 21:27

    Λεγεται breath controller.


    nikospliktra
    01.12.2008, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-11-2008 στις 21:27 έγραψε...

    Λεγεται breath controller.



    και ποια ακριβως η λειτουργια του?


    noizreduction
    01.12.2008, 00:19

    Οπως και αλλα controllers ( sustain, volume pedal, κλπ ) μπορεις να ελεγξεις καποιες παραμετρους του ηχου, αναλογα με το τι επιλογες σου δινει το μηχανημα. Καποιοι ελεγχουν φιλτρα, αλλοι το volume κι αλλοι καποια effect που βαζουν πανω. Στην ουσια δουλευει με το ποσο θα φυσηξεις πανω στο "μαρτσουκι" αυτο που ειδες.


    nikospliktra
    02.12.2008, 02:33

    ενδεχομενως να μπορεις να ελενχεις και το pich...καλο μου ακουγετε...αδιαμφισβητητα εχεις καλυτερο ελενχο...και παντα εαν το υποστηριζει το μηχανιμα σου σωστα?και μηπως ξερουμε ποσο περιπου βγαινει το μαλλι για κατι τετοιο?


    noizreduction
    02.12.2008, 02:38

    Για Yamaha, το μαλλι παει σχετικα φτηνα.

    Σιγουρα πρεπει να εχει και αντιστοιχη υποδοχη το μηχανημα, αλλιως δεν υπαρχει λογος να το αποκτησεις. Προσφατα δανειστηκα το controller ενος φιλου για εναν ηχο lead, στον οποιον ελεγχα το wah του ( σε ενα S80 ). Μπορεις να το ακουσεις στη τελευταια μου δουλεια. Ειναι πραγματικα βολικο, αφου σου ελευθερωνει τα χερια και μπορεις να κανεις ο,τι θες!

     

    ...σπαταλησα ομως πανω απο 2 ωρες προσπαθωντας να το προγραμματισω {#emotions_dlg.whistling}

     

    Εναλλακτικα, μπορεις να παρεις ενα μετατροπεα σηματος, οπως αυτον κι ετσι το breath controller να συνδεεται πανω στο κουτακι αυτο και στη συνεχεια να "μεταφραζεται" σε midi σηματα.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 02-12-2008 02:39 ]


    piterpiano
    11.12.2008, 02:22

    den kserw poio motif exeis,egw pira prin kana xrono to motif xs, me para polla perissotera waveforms stin gennitria tou apo to kathe triton.. me 8 parallila waveforms,enanti mono 2 pou sou dinei to triton, profanws mporeis na vgaleis afto ton ixo apo game boy..alla otan milame gia spiro kotti ta pragmata diskolevoun... prepei na exeis moss kard,i opoia efarmozetai mono sta korg k malista sigkekrimena teleftaias 10etias synths ths seiras triton.o spiros episis exei asxolithei ateleiwtes wres me to sampling,xeirizetai iperoxa to breath controller, exei genika meletisei para poly k prospwika ton thewrw indalma sto SIGKEKRIMENO eidos..

     

    afta

    isterografo

    gia ton sigkekrimeno ixo pantws paikse metaksi kimatomorfwn sine,triangle,ligo square i k akoma tis digi k bell..

    peiramatisou k me talking modulator...(afto to palioeffect ine poli xrisimo gia emas tous laikous k mporeis na parageis poli diaforetiko apotelesma mono k mono me edit se afto to effect,.)episis prosexe to send fx pou tha kaneis ston talk modulator.''arpazei'' sta xamila...


    FORTE
    13.12.2008, 13:28

    Τί ήταν αυτό ρε παιδιά??!!{#emotions_dlg.eek}Τί ζούμε Θεε μουυυυυυ!!!!!!!!{#emotions_dlg.scared}