ελληνική μουσική
    519 online   ·  210.842 μέλη

    Πως μπορώ να μάθω φυσαρμόνικα;

    PAVLICIOUS
    31.05.2009, 17:34

    Παράθεση:

    Το μέλος zaharias77 στις 19-10-2007 στις 19:31 έγραψε...

    για σας παιδια αν θελετε να ακουσετε ενα μεγαλο δασκαλο της φισαρμονικας πηγαινετε στο www.myspace.com/zahariaskarounis ειναι η σελιδα μου στο σπεις και δειτε το ωιδεο κλιπ ποθ ειναι κατω απο το βιογραφικο μου.παιζει φισαρμονικα ο λορις τεραστιος π[αιχτης θα το διαπιστωσετε δεν το εχω στα τραγουδια ποθ εχω ανεβασει οποτε δειτε το απο το βιντεο κλιπ κατω απο το βιογραφικο να στε καλα ζαχαριας καρουνης

    Ζαχαρία, έχω πάρει το cd και πραγματικά ο Λώρης είναι καταπληκτικός. Καλό είναι να μπουν στη σελίδα σου στο space και να ακούσουν το Μινόρε της αυγής. Μακάρι όμως να μπορούσαν να ακούσουν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για φυσαρμόνικα και τον αυτοσχεδιασμό που κάνει πριν από το τραγούδι. Συγχαρητήρια για το cd αυτό. Εγώ το πήρα διότι άκουσα το Μινόρε της αυγής δυο φορές από το Β' πρόγραμμα Κυριακή μεσημέρι. Δυστυχώς τέτοιες δουλειές δεν διαφημίζονται...


    katerinapluto
    30.12.2009, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 01-05-2006 στις 03:42 έγραψε...

    Να ξεκινήσεις με διατονική φυσαρμόνικα σε Ντο.

    σε διατονικλη ντο ματζόρε πως μπορώ να παίξω την νότα που  λείπει από την τρύπα 3; όταν ρουφάω δεν ακούγεται τίποτα και επίσης ούτε στην τρύπα 2 ακούγεται το ρούφιγμα.... τι είναι το bending;


    progressive
    31.12.2009, 01:26

    Χρόνια πολλά σε όλους!

    Katerinapluto καταρχήν υπομονή!  Πρώτα πρέπει να καταφέρεις να ακουστεί καθαρά μία (και μόνο μία) νότα οπουδήποτε στην φυσαρμόνικα. Μετά το προσπαθείς αυτό σεόλες τις τρύπες και τέλος στην 3 και 2 . ειδικά η 2 τρύπα είναι το σημαντικότερο πρόβλημα των περισσοτέρων αρχάριων! Αφού τα καταφέρεις τότε μόνο θα ήταν καλό να ασχοληθείς με το bending το οποίο μας βοηθάει να αναπληρώσουμε κάποιες από τις νότες που λείπουν. Όσον αφορά τις τρύπες 2 και 3 δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ αλλά ίσως σου φανούν χρήσιμα κάποια videos στο youtube του Jon gindick. Έχω δει ότι αναφέρεται συχνά στο πρόβλημα που περιγράφεις.

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια από τα κομμάτια που γράφουν τα παιδιά στο θέμα "φυσαρμόνικα παρτιτούρες". Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις κάποια που παίζονται πιο ψηλά και δεν χρησιμοποιούν τις πρώτες τρύπες.

    Μια που ρώτησες όμως για το bending κανω copy paste την απάντηση που είχα δώσει σε μία άλλη ιστοσελίδα στο παρελθόν:

    Για να το πετύχεις προσπάθησε να μιμηθείς πρώτα σφυρίζοντας τον ήχο που έκαναν παλιά κάτι γλυφιτζούρια-σφυρίχτρες. Αν θυμάστε είχαν ένα πλαστικό από κάτω και ανεβοκατεβάζοντάς το άλλαζες τον ήχο. όπως σε ένα τρομπόνι. σφυρίζοντας λοιπόν ανεβοκατέβα την κλίμακα από χαμηλά προς τα ψηλά (η γλώσσα κινείται από πίσω προς τα εμπρός σαν να σπρώχνεις) και αντίστροφα. η δεύτερη κίνηση, από τις ψηλές νότες στις χαμηλές μας ενδιαφέρει περισσότερο. Όπως βλέπεις η γλώσσα τώρα μαζεύεται προς τα μέσα (απομακρύνεται από τα δόντια)  και  λίγο προς τα κάτω. Τώρα κάνε τους ίδιους ήχους όχι φυσώντας αλλά ρουφώντας. Δεν χρειάζεται να ακουστεί καθαρά, πρέπει μόνο να κατανοήσεις την κίνηση. Ρουφάς ξεκινώντας από ψηλά και μαζεύεις την γλώσσα προς τα μέσα. Δοκίμασέ το με τη φυσαρμόνικα τώρα. στην τέταρτη τρύπα  τα κατάφερα την πρώτη φορά εγώ. μάλλον όμως είναι πιο εύκολο στην πρώτη ή δεύτερη. σ αυτές βοηθάει ακόμη περισσότερο αν καθώς ρουφάς με τον τρόπο που είπαμε ταυτόχρονα ρίξεις πιο χαμηλά και το σαγόνι σου, ανοίξεις δηλαδή περισσότερο το στόμα. 

    Ελπίζω να βοήθησα,  καλή επιτυχία!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 31-12-2009 01:57 ]


    katerinapluto
    31.12.2009, 17:54

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 31-12-2009 στις 01:26 έγραψε...

    Χρόνια πολλά σε όλους!

    Katerinapluto καταρχήν υπομονή!  Πρώτα πρέπει να καταφέρεις να ακουστεί καθαρά μία (και μόνο μία) νότα οπουδήποτε στην φυσαρμόνικα. Μετά το προσπαθείς αυτό σεόλες τις τρύπες και τέλος στην 3 και 2 . ειδικά η 2 τρύπα είναι το σημαντικότερο πρόβλημα των περισσοτέρων αρχάριων! Αφού τα καταφέρεις τότε μόνο θα ήταν καλό να ασχοληθείς με το bending το οποίο μας βοηθάει να αναπληρώσουμε κάποιες από τις νότες που λείπουν. Όσον αφορά τις τρύπες 2 και 3 δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ αλλά ίσως σου φανούν χρήσιμα κάποια videos στο youtube του Jon gindick. Έχω δει ότι αναφέρεται συχνά στο πρόβλημα που περιγράφεις.

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια από τα κομμάτια που γράφουν τα παιδιά στο θέμα "φυσαρμόνικα παρτιτούρες". Μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις κάποια που παίζονται πιο ψηλά και δεν χρησιμοποιούν τις πρώτες τρύπες.

    Μια που ρώτησες όμως για το bending κανω copy paste την απάντηση που είχα δώσει σε μία άλλη ιστοσελίδα στο παρελθόν:

    Για να το πετύχεις προσπάθησε να μιμηθείς πρώτα σφυρίζοντας τον ήχο που έκαναν παλιά κάτι γλυφιτζούρια-σφυρίχτρες. Αν θυμάστε είχαν ένα πλαστικό από κάτω και ανεβοκατεβάζοντάς το άλλαζες τον ήχο. όπως σε ένα τρομπόνι. σφυρίζοντας λοιπόν ανεβοκατέβα την κλίμακα από χαμηλά προς τα ψηλά (η γλώσσα κινείται από πίσω προς τα εμπρός σαν να σπρώχνεις) και αντίστροφα. η δεύτερη κίνηση, από τις ψηλές νότες στις χαμηλές μας ενδιαφέρει περισσότερο. Όπως βλέπεις η γλώσσα τώρα μαζεύεται προς τα μέσα (απομακρύνεται από τα δόντια)  και  λίγο προς τα κάτω. Τώρα κάνε τους ίδιους ήχους όχι φυσώντας αλλά ρουφώντας. Δεν χρειάζεται να ακουστεί καθαρά, πρέπει μόνο να κατανοήσεις την κίνηση. Ρουφάς ξεκινώντας από ψηλά και μαζεύεις την γλώσσα προς τα μέσα. Δοκίμασέ το με τη φυσαρμόνικα τώρα. στην τέταρτη τρύπα  τα κατάφερα την πρώτη φορά εγώ. μάλλον όμως είναι πιο εύκολο στην πρώτη ή δεύτερη. σ αυτές βοηθάει ακόμη περισσότερο αν καθώς ρουφάς με τον τρόπο που είπαμε ταυτόχρονα ρίξεις πιο χαμηλά και το σαγόνι σου, ανοίξεις δηλαδή περισσότερο το στόμα. 

    Ελπίζω να βοήθησα,  καλή επιτυχία!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 31-12-2009 01:57 ]



    χρονια πολλα

     

    σε ευχαριστω progressive.

    θα δω το βιντεο και θα προσπαθησω. στις ψηλότερες νότες από ντο ρε στην 4 και κάτω τα πάω πολύ καλά. έχω εξασκηθεί έχω πάρει το βιβλίο του νάκα. επίσης, έχω δει τα βίντεο και κάνω τα μαθήματα του JP Allen's Harmonica.com & FreeHarmonicaLessons . Έχω βγάλει και αρκετά τραγούδια την άγια νύχτα, το αν θυμηθείς τ' ονειρό μου, τα κάλαντα χριστουγέννων και άλλα. αλλα με τις 3 και 2 έχω πρόβλημα. θα δω τα βιντεάκια που μου είπες και μακάρι. ευχαριστώ πολύ.


    progressive
    01.01.2010, 21:18
    progressive
    09.01.2010, 02:30

    όπως επίσης  και εδώ!

     

    http://www.modernbluesharmonica.com/blues_harp_FAQs.html


    katerinapluto
    13.01.2010, 14:00

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 09-01-2010 στις 02:30 έγραψε...

    όπως επίσης  και εδώ!

     

    http://www.modernbluesharmonica.com/blues_harp_FAQs.html



    Το πρώτο το έχω τσεκάρει. θα δω και τα άλλα 2. ευχαριστώ πολύ!

     


    ivet
    20.03.2010, 11:52

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΕΣ, ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ;

    Hohner 1896C Marine Band Harmonica C

    Hohner Blues Harp MS Harmonica Key of C 532

    Hohner 214/20 Piccolo Harmonica Key of C 214

    Hohner Marine Band Special 20 Harmonica 560 Key of C

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ivet στις 20-03-2010 11:55 ]


    progressive
    20.03.2010, 20:51

    Χωρίς δεύτερη σκέψη : Hohner Marine Band Special 20 Harmonica 560 Key of C. Μπορεί να μην είναι τόσο όμορφη εμφανισιακά όσο οι άλλες (!) αλλά είναι με διαφορά η πιο αξιόπιστη.

    Δεύτερη επιλογή κανονικά θα ήταν η Hohner 1896C Marine Band Harmonica C.

    Αλλά για αρχάριο σαν δεύτερη επιλογή θα πρότεινα την Hohner Blues Harp MS Harmonica Key of C 532 (ήταν και η δική μου πρώτη φυσαρμόνικα)

    Την piccolo ξέχνα την! είτε σαν αρχάρια , είτε και αργότερα δεν αξίζει τα χρήματά της.

     


    ivet
    21.03.2010, 12:32
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ Ή ΚΑΠΟΙΟ SITE; EIMAI ΑΡΧΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΝΟΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
    progressive
    21.03.2010, 20:00

    Θα χρειαστείς κάποιο βιβλίο μαζί με cd. υπάρχουν πολλές επιλογές και έτσι κι αλλιώς σχεδόν όλα απευθύνονται μόνο σε αρχάριους. Όποιο και αν διαλέξεις είναι οκ. Εκτός από μία μέθοδο της Hohner. Σου έστειλα μήνυμα με περισσότερες λεπτομέρειες.


    merser
    17.06.2010, 23:40

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : merser στις 30-11-2010 22:55 ]


    stavroz12
    02.01.2011, 16:28

    Ενδιαφερομαι και εγω να μαθω.Ειμαι τελιος αρχαριος αλλα μου αρεσει!

    αυτη η φυσαρμονικα ειναι καλη για αρχη ?http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=7325&Category=1945


    progressive
    03.01.2011, 00:03

    Μια χαρά είναι για αρχή . Προχώρα!


    stavroz12
    07.01.2011, 15:13
    μπορει καποιος να μου δωσει με λινκ παρτιτουρες για αρχαριους? για το πρωτο κομματι ας πουμε
    progressive
    07.01.2011, 15:42
    μπορεις να δεις στο ιδιο site το θεμα : φυσαρμονικα (παρτιτουρες) οπου τα παιδια εχουν γραψει παρα πολλα κομματια.
    Gorfindel
    17.08.2011, 15:25

    Καλησπερα!Θελω να ξεκινησω να μαθαινω λιγο φυσαρμονικα μονος μου σιγα σιγα...Μου εκαναν δωρο μια Hohner pro harp(διατονικη με 10 τρυπες)ειναι ομως σε κλειδι Β.Απ'οτι καταλαβα το προτιμοτερο ειναι να ξεκιναει κανεις με C...αλλα ο ιδιοκτητης του μαγαζιου κοροιδεψε μαλλον αυτον που μου την πηρε και του ειπε οτι αυτη ειναι η πιο συνηθισμενη...(η Β).Θα εχω προβλημα να ξεκινησω με αυτην κατα τη γνωμη σας?