ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Σωστή σταση στο ξεκίνημα για Κιθαριστές

    LPs-Musicholic
    18.10.2012, 22:03
    Έχει πολύ μεγάλη σημασία η τεχνική-ο τρόπος με το οποίο κρατάς την κιθάρα (ειδικά στις αρχές), ο τρόπος με τον οποίο έχεις τοποθετημένα τα χέρια κπλ κλπ; Θέλω να πω, η σωστή τεχνική σε βοηθάει στο βγαλείς καλύτερο ήχο και να βγάλεις πιο εύκολα ένα κομμάτι;
    mad_nassos
    01.09.2013, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 09.03.2009, 13:18 έγραψε...

    Εγω θα διαφωνησω ελαφρως.

    1. στο "αυτοδιδακτος".

    Μπορει καποιος να μαθει μονος του απλα χρειαζεται πολυ μεγαλη αντιληψη και πολυ περισσοτερος χρονος απο οτι θα μαθαινε με καποιον "δασκαλο".

    2. Στη σταση του σωματος.

    Η καλυτερη (για ηλεκτρικο ή ακουστικο κιθαριστα) ειναι ορθιος.

    Οπως δηλαδη θα παιξει και live.

    Απλα ειναι κουραστικο.

    Επισης καλο ειναι να γιινεται με καθρεπτη (οπως οι χορευτες του μπαλετου) {#emotions_dlg.biggrin} (σοβαρα)

    Κατα τα αλλα σωστα τα παραπανω περι ορθοπεδιας κλπ.

    Αν και εγω μελεταγα παντου (μεχρι και στο κρεββατι ξαπλα πριν κοιμηθω)

    Η καλυτερη μελετη ηταν αραχτος στον καναπε με μπυρες {#emotions_dlg.lol}

    Πολύ σωστό αυτό για το όρθιο παίξιμο και για τον καθρέφτη.

    Μετά από κάποια χρόνια αποχή από live, μελετώντας κλασικά πάντα καθιστός, με σωστή στάση παρολαυτά, και κάνοντας και πρόβες καθιστός, μετά στο 1ο live δεν μπορούσα να σταυρώσω νότα... (που λέει ο λόγος)

    Η αίσθηση ήταν τελείως διαφορετική και το άγχος επικρατούσε καθ' όλη τη διάρκεια όχι μόνο του 1ου live μετά από καιρό, αλλά και του 2ου και του 3ου...

    Παράθεση:

    Το μέλος geiasas στις 14.03.2009, 19:07 έγραψε...

    Τι λάθη μπορεί να κάνει ενας αυτοδίδακτος ρε παιδιά? Και τι απορίες μπορεί να έχει?

    Πολλά και διαφορετικά λάθη, τα οποία μπορεί να μην φαίνονται, αλλά μπορεί να σε κρατάνε πίσω χωρίς να το ξέρεις.

    Έχουν υπάρξει εννοείται και μουσικοί τελείως αυτοδίδακτοι, οι οποίοι καταλογίζονται στην αφρόκρεμα, αλλά μιλάμε για ανθρώπους μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού, και ανθρώπους για τους οποίους η 10ωρη μελέτη θεωρούνταν "τεμπελιά"...

    Επειδή δεν έχει ο καθένας τόσο χρόνο να εμβαθύνει και να διυλίσει κάθε πληροφορία, είναι σχεδόν αναπόφευκτο να προοδεύει πιο γρήγορα με ένα σωστό δάσκαλο.

    Εδώ έχουμε τον Steve Vai να λέει "[...]κι εγώ ήθελα να γίνει ένας καλός jazz κιθαρίστας, αλλά δεν μπορώ να το κάνω[...]" {#emotions_dlg.lol}



    Τέλος ένα μικρό και ωραίο άρθρο για τη στάση του σώματος: http://www.artist-musikerhalsan.se/en/musician-ergonomics/34-guitar-ergonomics

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 01-09-2013 16:43 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 01-09-2013 16:44 ]


    sv2dxa
    22.11.2014, 11:27
    Η σωστή στάση του σώματος και η σωστή θέση του οργάνου μας βοηθάει στο να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Μπορούμε φυσικά να παίζουμε σε όποια στάση ή θέση επιθυμούμε , σίγουρα όμως όσο κάνουμε εκπτώσεις στα θέματα τεχνικής , τόσο χαμηλότερα θα βάζουμε τον πήχη...
    sv2dxa
    22.08.2016, 19:26

    Είχα υποσχεθει κάποια video για το ξεκίνημα. Κάλιο αργά παρά ποτέ... Δυστυχώς ο χρόνος είναι περιορισμένος κι έτσι καθυστέρησα... "2 χρόνια" . Για ότι μπορώ να φανώ χρήσιμος είμαι στη διάθεσή σας. ( είναι λίγο πρόχειρα τα video αλλα απο τεχνολογία πάσχω λίγο ).

    Απογιάντο και Τιράντο...



    p-theofanis
    23.08.2016, 03:02
    Μπράβο!
    sv2dxa
    28.08.2016, 12:05

    Ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σχόλια.( Η πιο μεγάλη χαρά είναι όταν αισθάνεσαι χρήσιμος ).


    PeterPapantonakos
    07.10.2019, 12:47

    Καλησπέρα! Ζητώ τη βοήθεια σας! Παίζω κλασική κιθάρα περίπου 10 χρόνια. Κρατάω την κιθάρα με τον σωστό τρόπο θεωρώ αλλά όταν παίζω μετά από λίγο με πονάει πολύ η μέση και η πλάτη μου και πιάνομαι. Τι φταίει;