ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρικού πιάνου

    Art2007
    09.12.2008, 02:11

    Γειά σας φίλοι και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ... :)

    Είμαι 21 και αποφάσισα να ξεκινήσω πιάνο (τυπικά να ... συνεχίσω, αλλά μετά από 10 χρόνια που το χω παρατήσει είναι σαν να ξεκινάω) κι ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα κάποιο ηλεκτρικο πιάνο.

    Να διευκρινίσω ότι δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η απόκτηση πτυχίου, αλλά η απόκτηση σταθερού υπόβαθρου γνώσης, και μία αρκετα καλή τεχνική, ώστε να μπορώ να παίζω κομμάτια ροκ - ποπ - έντεχνα κλπ με κάποια άνεση.

    Όσον αφορά την τιμή, το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα κάτι κατάλληλο με λιγότερα από 500 ευρώ. Όμως επειδή κάνοντας μια έρευνα είδα οτι αυτό είναι μάλλον ουτοπικό, καταλήγω σε μια τιμή μεταξύ 450- 750, άντε 800.

    Οι πιθανές επιλογές που εγώ είδα είναι τρεις

    1. Yamaha clavinova YDP-S30 στα 700E από Νάκα ή στα 711 από thomann http://www.thomann.de/gr/yamaha_ydps30_c.htm

    2. Yamaha clavinova YDP-140 στα 800Ε από Thomann, αφού από Νάκα είναι 980!!! (αλλά και πάλι τσιμπημένο είναι για τα δικά μου δεδομένα) http://www.thomann.de/gr/yamaha_ydp140_arius_set.htm

    3. CASIO CDP - 200  στα 660 από Μουσικόραμα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.pHP?products_id=5982

    Θα ήθελα την άποψη σας γενικά, αλλά και ειδικά αν γνωρίζετε, το συγκεκριμένο Casio είναι πραγματικά κατώτερο από τη φθηνότερη Clavinova?Επειδή σίγουρα υπάρχουν κι άλλες επιλογές, πιθανόν καλύτερες, θα ήθελα πολύ να μου προτείνετε κάποιες που τυχόν έχετε υπόψιν σας, εκτός από αυτές που βρήκα εγώ...

    Σας ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε σχετική βοήθεια! :)


    Art2007
    05.01.2009, 08:33

    Επειδή μάλλον σύντομα πάω ν αγοράσω το Casio, please (!), ας μου πει κάποιος τη γνώμη του γι'αυτό!!! Ευχαριστώ...!


    oscarpeterson
    05.01.2009, 21:02

    Στη θέση σου θα αγόραζα ένα stage piano και όχι ένα ηλεκτρικό πιάνο.  το stage piano είναι το ίδιο καλό με ένα ηλεκτρικό πιάνο και επιπλέον έχει και την ευκολία μεταφοράς σε περίπτωση που αύριο μεθαύριο θελήσεις να πας να παίξεις με μια παρέα.

    Γενικά πάντως, εγώ θα απέφευγα την casio. Korg, roland, yamaha είναι οι δυνατές μάρκες για αυτή τη δουλειά.

    Έπαιξα πρόσφατα σε roland fp-4 και εμεινα πολύ ικανοποιημένος. Στο χιλιάρικο όμως η τιμή.


    Sokratis121974
    06.01.2009, 10:34

    Ετυχε να παιξω (αφου ρωτας για το Casio) στο Μουσικοραμα Ηρακλειου (Κρητης) το συγκεκριμενο οργανο και θα ελεγα οτι ειναι απλα αξιοπρεπες. Μην περιμενεις κατι σε κατηγορια ας που Kurzweil, ομως και οι ηχοι του <Ακουγονται> και τα πληκτρα του (αν και λιγο μαλακα μου φανηκαν) θα ελεγα οτι ειναι καλα χωρις σε ουδεμια περιπτωση να περιμενεις την αισθηση ενος πραγματικου πιανου, οχι μονο σε αυτο αλλα σε κανενα της κατηγοριας του, ή ακομα και σε ποιο ακριβα μοντελα.

    Με λιγα λογια για τα λεφτα του κατα την γνωμη μου απλα καλο.

    Και κατι αλλο μην αγχωνεσαι (γιατι αγχωμενο σε βλεπω),και σου το λεω αυτο γιατι θα επρεπε να αγχωνεσαι στην περιπτωση που διεθετες ενα ποσο της ταξης των 1500euro και πανω. Και αυτο επειδη στην κατηγορια των χρηματων που ψαχνεις ολα περιπου κινουνται στην ιδια ποιοτητα κατασκευης, ηχων, πληκτρων, και γενικοτερα ρεαλισμου. Και ειναι απολυτως λογικο νομιζω. Οτι πληρωνουμε περνουμε. Η αγορα ενως ηλεκτρικου πιανου ειναι (οπως και καθε οργανου) ειναι μια περιπτωση που πρωτα θα πρεπει να εχουμε εξετασει για ποιο σκοπο το θελουμε, και τι απαιτησεις εχει αυτος ο σκοπος. Αφου θα ξερουμε τον σκοπο, θα δουμε που φτανει το πορτοφολι μας. Αφου λοιπον ξερουμε που φτανει το πορτοφολι τοτε θα αρχισουμε το ψαξιμο γυρω απο αυτα που υπαρχουν σε αυτη την κατηγορια. Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να ταξινομισουμε την ψυχολογια μας. Δεν μπορουμε να εχουμε στο μυαλο μας το αριστο ενω οι δυνατοτητες μας ειναι για κατω του μετριου για παραδειγμα. Θα ειμαστε ετοιμοι για το αποτελεσμα!!!

    Ειμαι  18 χρονια  επαγγελματιας μουσικος (πληκτρα) και εχω περασει και εγω πολλες φορες το σταδιο αυτο. Εχω αποκτησει θα ελεγα μια πειρα (θελοντας και μη) και πιστευω ακραδαντα οτι πραγματικα σημερα η τεχνολογια ειναι για ολους εμας (Δωρο Θεου). Που να φανταζοταν οι παλλοι ταλαιπωροι μουσικη της δεκαετιας 80, 70, (για να μην παω ποιο παλια) οτι σημερα πραγματικα με λιγα χρηματα μπορουμε να εχουμε πραγματα που καποτε για να αποκτηθουν θα χρειαζοταν καποιος μια περιουσια. Ακομα και το Casio που ρωτας, καποτε για να παιξει ενα δειγμα ενα sampler επρεπε να ειχες πολλεεεεες χιλιαδες!!!!!!!

    Σε ζαλισα εεε;;; Λοιπον μην αγχωνεσαι. Εγω ειμαι σιγουρος οτι οποια και να ειναι η επιλογη σου (αφου πια ολες οι μαρκες εχουν καποια αξιοπρεπεια, θα μεινεις ευχαριστημενος. Αρκει το μυαλο σου να μην φευγει απο τον στοχο τον τελικο που ποιος αλλος ειναι;; Η μουσικη!!!!!


    evlia
    04.03.2009, 12:07

    Καλημέρα!μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί,αν υπάρχει πιάνο ηλεκτρικό-συνθ. με το οποίο να μπορώ να κάνω ντέμο;{#emotions_dlg.confused1}


    alifieris3
    06.03.2009, 11:43

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΤΩ 1000-1500 ΕΥΡΩ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ...?


    alifieris3
    07.03.2009, 15:59

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΙΑΝΟ... ΔΙΑΘΕΤΩ 1000-1500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ROLAND KAI YAMAHA CLAVINOVA.. ΑΠΟ CLAVINOVA ΕΧΟ ΔΕΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ 12ΟΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ CLP 320 KAI META ΑΠΟ ROLAND TO HP 201, TO HP 203 KAI TO RP101.. AN EXEI ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΜΗ ΣΧΕΤΙΚΗ, ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    Ai8erobamwn
    08.03.2009, 02:06

    Τα clavinova προσωπικά δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση, τουλάχιστον σε σχέση με τα roland (φυσικά δεν αποκλείεται να έχω και άδικο....) Το Roland 203 HP το έχω δοκιμάσει και μου άρεσε, το θεωρώ καλή επιλογή. Αλλά έχεις σκεφτεί την προοπτική του stage piano; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα τα Roland RD-300SX και το Kurzweil SP-88X.