ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.830 μέλη

    Πείτε έναν καλό λόγο για τον προηγούμενο !!

    gate
    11.03.2005, 13:57
    Λοιπόν... η καινούρια φουρνιά του Μ/Η έχει πραγματικά δώσει ζωή στο site. Η Haroulinda, η Ελένη, η Jasmine (καλά η KIT KAT είναι από τα παλιά μας καλά παιδιά... - άνευ συναγωνισμού) και όλη η υπόλοιπη παρέα δίνουν κάθε μέρα με τα μηνύματά τους φρεσκάδα και ζωντάνια στο φόρουμ...
    Θέλω όμως να γράψω και κάτι ξεχωριστά για τον Παναγιώτη (vouliakis), που παρά τις υποχρέώσεις του βρίσκει πάντα χρόνο να μας γεμίζει γνώσεις, ότι είναι ξεχωριστή η χαρά - είμαι σίγουρη όλων μας - που είναι κομμάτι του Μουσικού μας Παραδείσου. Με τα άρθρα του μας αναβαθμίζει. Κι αν μ' αρέσει κάτι ιδιαίτερα στον Παναγιώτη, είναι που δεν έχει μείνει μόνο στη αρθρογραφία αλλά συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ, γράφοντας από τα πιο "σοβαρά" μέχρι τα πιο "αστεία"..., όπως άλλωστε και ο Γιώργος (Orfeus) και άλλα παιδιά...
    (σόρρυ, αναφέρω επιλεκτικά τον Orfeus, γιατί είναι ο δάσκαλός μου στη rock μουσική κι εγώ τους δασκάλους μου βρίσκω πάντα αφορμή και τρόπο για να τους επικαλούμαι...)

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 11-03-2005 14:00 ]
    elenigeladari
    11.03.2005, 14:22
    η gate είναι ένα χαρισματικό άτομο, που έχει δώσει τον καλύτερο εαυτό της στο μουσικό παράδεισο.. επίσης είναι μια κούκλα, μια θεά... (μετά βέβαια απο την χαρουλίντα και μένα..)
    Orfeus
    11.03.2005, 14:35
    Είχα παρακολουθήσει πριν από μερικά χρόνια μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής στο "Αττικό Ωδείο".
    Τα εγκατέλειψα γιατί ο καθηγητής μου ήθελε να με κάνει ....ψάλτη!!!!

    Η κόντρα μας ήταν ότι επέμενε να ξυπνάω τα πρωινά της Κυριακής και να βρίσκομαι στον Αγ. Κων/νο της Αργυρούπολης στις ....07.30 (!!!!) για να ψέλνω.
    Ομολογώ ότι θα μ' άρεσε να ....ψέλνω (δεδομένου ότι εκείνη την εποχή έγραφα μία ροκ όπερα με θρησκευτικό θέμα και ήθελα να περνάω μέσα από τη μουσική μου στοιχεία Βυζαντινής μουσικής), αλλά το πρωινό ξύπνημα είναι ο χειρότερος εχθρός μου!!!!

    Τη Νεκταρία την γνώρισα πριν από ένα χρόνο (περίπου) στην συνάντηση που κάναμε στον Παντελή Θαλασσινό και ομολογώ πως είναι πολύ γλυκιά!!!

    (Για να πω έτσι και μία κουβέντα για ....την προηγούμενη!!!)

    Να πιω μια μπύρα;

    ???????
    vouliakis
    11.03.2005, 14:49
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 11-03-2005 στις 14:35 έγραψε:



    Η κόντρα μας ήταν ότι επέμενε να ξυπνάω τα πρωινά της Κυριακής και να βρίσκομαι στον Αγ. Κων/νο της Αργυρούπολης στις ....07.30 (!!!!) για να ψέλνω.
    Ομολογώ ότι θα μ' άρεσε να ....ψέλνω (δεδομένου ότι εκείνη την εποχή έγραφα μία ροκ όπερα με θρησκευτικό θέμα και ήθελα να περνάω μέσα από τη μουσική μου στοιχεία Βυζαντινής μουσικής), αλλά το πρωινό ξύπνημα είναι ο χειρότερος εχθρός μου!!!!

    Τη Νεκταρία την γνώρισα πριν από ένα χρόνο (περίπου) στην συνάντηση που κάναμε στον Παντελή Θαλασσινό και ομολογώ πως είναι πολύ γλυκιά!!!

    (Για να πω έτσι και μία κουβέντα για ....την προηγούμενη!!!)

    Να πιω μια μπύρα;

    ???????





    Γιώργο, ήταν ανάγκη να κοιμηθείς? Σε τέτοιες φάσεις πας "σερί" και κοιμάσαι Κυριακή πρωί, μετά τη λειτουργία.

    Και βέβαια, επί της ουσίας, δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν το MusicHeaven αν έλειπε η Νεκταρία...
    Haroulinda
    11.03.2005, 14:58
    ούτε αν έλειπε ο vouliakis... ή εγώ... ή η Ελένη!!!
    Orfeus
    11.03.2005, 15:00
    .......εγώ;;;;;;;;


    elenigeladari
    11.03.2005, 15:04
    γιώργο εννοείται πως συμπληρώνεις το team της music heaven.. με ποιον θα "έβριζα" χθες τον διαιτητή αν δεν ήσουν έσύ;;...
    Orfeus
    11.03.2005, 15:07
    Τώρα εγώ να πω για τον διαιτητή ή για σένα;


    gate
    11.03.2005, 15:07
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 11-03-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Είχα παρακολουθήσει πριν από μερικά χρόνια μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής στο "Αττικό Ωδείο".
    Τα εγκατέλειψα γιατί ο καθηγητής μου ήθελε να με κάνει ....ψάλτη!!!!

    Η κόντρα μας ήταν ότι επέμενε να ξυπνάω τα πρωινά της Κυριακής και να βρίσκομαι στον Αγ. Κων/νο της Αργυρούπολης στις ....07.30 (!!!!) για να ψέλνω.
    Ομολογώ ότι θα μ' άρεσε να ....ψέλνω (δεδομένου ότι εκείνη την εποχή έγραφα μία ροκ όπερα με θρησκευτικό θέμα και ήθελα να περνάω μέσα από τη μουσική μου στοιχεία Βυζαντινής μουσικής), αλλά το πρωινό ξύπνημα είναι ο χειρότερος εχθρός μου!!!!

    Τη Νεκταρία την γνώρισα πριν από ένα χρόνο (περίπου) στην συνάντηση που κάναμε στον Παντελή Θαλασσινό και ομολογώ πως είναι πολύ γλυκιά!!!

    (Για να πω έτσι και μία κουβέντα για ....την προηγούμενη!!!)

    Να πιω μια μπύρα;

    ???????





    ...χωρίς αμφισβήτηση...

    Γιώργο, το ότι θα σου άρεσε να ψάλλεις...δε μου κάνει καθόλου εντύπωση...και χαίρομαι που το ακούω και από εσένα.
    Οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει και ασχολούνται με τη rock μουσική, έλκονται ιδιαίτερα από τους βυζαντινούς ήχους και δημιουργούν απίστευτους ήχους, όταν επιχειρούν να τους συνδυάσουν...
    Έχω και το αδερφό μου το μεγάλο που ασχολείται με τη rock και με άλλα είδη μουσικής (μάλιστα κάποτε τραγουδουσε σε ένα συγκρότημα - "Καινά Δαιμόνια", αν έχεις ακουστά) που παρότι βρίσκεται στο άλλο άκρο από εμένα μουσικά, πάντα ρίχνει τις ματιές του και στους βυζαντινούς ήχους...

    rock και βυζαντινή λοιπόν.... Μ' αρέσει πολύ ο συνδυασμός...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 06-05-2005 22:13 ]
    Orfeus
    11.03.2005, 16:01
    Ναι Νεκταρία...

    Ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα.

    Το έργο είχε 5 πράξεις. Είχα ήδη συνθέσει τις 2, αλλά ξαφνικά ο σεναριογράφος /σκηνοθέτης μας άφησε .....χρόνους!!!


    Haroulinda
    11.03.2005, 17:38
    O Orfeus θυμώνει...

    αλλά δίνει σοκολατάκια... ΑΛΛΑ η αλήθεια να λέγετε δεν μπορεί κανείς να φανταστεί ΜΗ χωρίς τον Orfeus... είναι η ψυχή του ΜΗ... και της παρέας... και της μουσικής... και της κιθάρας! Δεν είμαι σίγουρη αλλά λατρεύει τον Νταλάρα, τον Σαββόπουλο νομίζω του αρέσει και ο Μπομπ Ντίλαν... καλά σταματώ εδώ!

    Να ναι καλά!



    Υ.Γ. Το πρωί πίνει καφέ!
    elenigeladari
    11.03.2005, 17:49
    λοιπόν..η χαρούλα είναι μια θεά.. το έχουμε πει τόσες φορές άλλη μια δεν βλάπτει... είναι νοικοκυρά, αγαπάει τα ζώα, είναι καλη φιλενάδα, αλλα τα ρούχα της δεν με αφήνει να τα φοράω, και φτιάχνει υπέροχη ...σπακανόπιτα...
    Haroulinda
    11.03.2005, 17:53
    η Ελένη μα τί να πρωτο πεί κανείς για την Ελένη Είναι μια κούκλα, με υπέροχο χιούμορ, νοικοκυρά, φιλόζωη, τις αρέσουν οι κάκτοι, τα λουλούδια, τα ποιήματα, και δεν αφήνει ποτάμι να περάσει απο δίπλα της χωρίς να... πιεί μια στάλα!
    GL
    11.03.2005, 19:04
    Kατω στις αφροδιτης το νησι
    ακουω για μια χαρουλα
    που ολο το site της μιλα
    και νοιαζεται για ουλα..

    Με ταχυδρομο την καρδια
    τη σκεψη καραβακι
    της ευχομαι παντα νοστιμα
    να φτιαχνει το σπανακι...
    -------------------------------------
    shine on you crazy diamond
    elenigeladari
    14.03.2005, 21:45
    ο γιώργος είναι κούκλος, γράφει υπέροχα στιχάκια για το σπανάκι της χαρούλας, (μάλλον θα το έχει δοκιμάσει),καλόκαρδος, και πάντα παρών στο μουσικό παράδεισο..

    **χμ..τα υπόλοιπα προτερήματα επί της οθόνης..**


    GL
    14.03.2005, 21:53
    Quote:

    Το μέλος elenigeladari στις 14-03-2005 στις 21:45 έγραψε:

    ο γιώργος είναι κούκλος, γράφει υπέροχα στιχάκια για το σπανάκι της χαρούλας, (μάλλον θα το έχει δοκιμάσει),καλόκαρδος, και πάντα παρών στο μουσικό παράδεισο..

    **χμ..τα υπόλοιπα προτερήματα επί της οθόνης..**





    Ελενιτσα μαλλον οντως εχεις προβλημα στα ματια και πρεπει ν'αλλαξεις οφθαλμιατρο(χι χι χι),οσον αφορα το κουκλος.....οσο για τα υπολοιπα μμμμμ δεν ξερω.....
    Konnie
    30.03.2005, 10:11
    Μπορει στους στιχους Γιωργο να’σαι αυθεντια
    Και ποιηματακια να σκαρωνεις στο λεπτο
    Μα να κι εγω με τη σειρα μου το παιδευω
    Και κατι βγαζω για να σ’ανταγωνιστω…!

    Πρωτο σε γνωρισα απ’όλα εδώ τα μελη
    Ταυτιση αποψεων υπηρξε στη στιγμη
    Και αναποφευκτο ηταν να σε συμπαθησω
    Αφου κοινα ειχαμε πολλα στη μουσικη

    Μα τωρα σιγουρη ειμαι πως αναρωτιεσαι
    Πως μου’ρθε κι εγραψα ένα κατεβατο
    Μα θα σου λυσω,φιλε,ευθυς την απορια
    Ειναι που μια χαρουλα θελω, μονο αυτό!!!
    Στο live σας,σε δυο βδομαδουλες από τωρα
    Από τους πρωτους θα’ρθω(θα’μαι τυπικη)
    2-3 θεσουλες να φυλαξεις και για μενα
    (να’χουνε θέα και καλη ακουστικη)
    αφου υπαρχει λογος,Γιωργο,και το ξερεις
    η Κυριακη εκεινη να’ναι μαγικη!
    θερμη παρακληση λοιπον θε να σου κανω
    κι αναλαμβανεις απο δω κ μπρος εσυ!!!!


    Φιλια Γιωργαρα!!!!!

    GL
    30.03.2005, 16:36
    Ευχαριστω παρα πολυ
    που μου γραψες στοιχακι
    και εγω ευθυς με τη σειρα
    θα πιω ενα ποτυρακι

    Αμεσως κωσταντινα μου
    θα τρεξω να σου κλεισω
    τις θεσεις που μου ζητησες
    εγω να στις κρατησω

    MariannaP
    30.03.2005, 16:51
    Αντε τώρα εγώ να σου γράψω καλό λόγο που με μπερδεύεις με τον Τροχανά!!!
    Δεν πειράζει βρε Γιωργάρα, θα τον πω τον καλό μου τον λόγο...
    Παιδιά ο Γιωργάρας είναι το καλύτερο παιδί! Τι; δε με πιστεύετε;;;
    Ο Χριστός είπε: Ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον έναν!
    Ε, και ο Γιώργος όταν έχει μια κρέπα, την κόβει στην μέση!!!
    Πάλι για φαϊ μιλάω...

    Προσοχή: Λέω να αντιστρέψουμε λίγο το παιχνίδι... Δε γουστάρω να ακούω καλά λογάκια, οπότε επιτρέπω στον επόμενο να πει μόνο κακά, χε χε
    GL
    30.03.2005, 17:29
    Παιδια θυμαστε την Σαπφω Νοταρα και την Γεωργια Βασιλιαδου στο σινεμα?Λοιπον η μαριαννα(aggelina)ειναι ενα μειγμα των δυο αυτων κυριων απλα συνεχιζει την παραδοση τους...!!!!Μιλαει πολυ..,ειναι εγωιστρια..,ειναι κακασχημη,αφηστε που τρωει και πολυ...και κατεβαζει τα σουβλακια δυο δυο....
    παντως κατα βαθος ειναι ψυχουλα.....
    χεχεχεχεχεχε!!!!!!!!

    Υ.Γ κακο λογο δεν μου θελες??