ελληνική μουσική
    490 online   ·  210.823 μέλη

    Ηλεκτρική κιθάρα για black metal

    faltsoo
    03.01.2009, 10:20

    αγαπητε φιλε

    καλη χρονια

    καλη χρονια και σε ολους εσας που ασχολειστε με το προβλημα ..κιθαρα για black metal.

    η λυση σου ειναι απλη.

    1. παρε κιθαρα που τη γουσταρεις οπτικα.

    2.να εχει ενα τουλαχιστον χαμπουργκερ (χωρις τυρι)

    3.το μονο που μετραει ειναι ο ενυσχιτης και το βρωμοπεταλι (για τον ηχο που θελεις)

    4. ψαξε και λιγο σε αγγλια (ειναι φθηνα τωρα λογο λιρας)

    5.α... μη δωσεις παραπανω απο 200 - 250 ε ..γιατι οταν θα αρχισεις να ψαχνεις αργοτερα για πραγματικο ηχο σε κιθαρα , θα τα χρειαστεις.

    {#emotions_dlg.clap}


    odis13
    03.01.2009, 14:14

    Παλι καλα που ειπα οτι η squire δε κανει για το παιδι {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Επι του roland τωρα, το σχολιο περι blues το βρηκα τελειως ακυρο...μαλλον δεν καταλαβες για ποιον ενισχυτη μιλαω.Μιλαμε για roland cube 15 ή 20.Εχει ποσους ήχους πανω, και αρκετους για μεταλ, μεχρι και προσομοιωση triple rectifier για τερμα καφριλες.Να ο ενισχυτης


    Link

    >

    Αν αυτα που παιζει σου φαινονται μονο ηχοι για blues παω πασο, τι να σου πω...

     

     

    Επισης δεν καταλαβα γιατι η cort x2 με τα 24 ταστα και τους 2 high output διπλους ειναι λιγοτερο καταλληλη απο την grg ibanez με hss...ειλικρινα.

     

    Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα?Το εχω ξαναπει, αλλα...Οτι πολλοι,ειδικα εδω στην Ελλαδα βαζουν ολα τα προιοντα μιας εταιρειας σε ενα τσουβαλι.Πχ οι Marshall ειναι καλοι ενισχυτες και κανουν για μεταλ.

    ΤΙ?????

    Η Μarshall ειναι μια εταιρεια που βγαζει 5000 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες!Αλλοι ειναι φοβεροι(Vintage Modern), αλλοι δε κανουν με καμια παναγια για μεταλ(handwired 20, παλιος 18αρης), αλλοι ειναι για τα μπαζα (βλεπε valvestate και σειρα mg).

     

    To ιδιο με τις Ibanez! Λες ειναι πιο καταλληλη μια ibanez παρα μια cort.Σε περιπτωση που δε σου το ειπανε, η ibanez βγαζει ΠΑΡΑ πολλα οργανα,πολλα ΜΗ μεταλλαδικα.Δε ξερω αν εχεις παρει ποτε τον ετησιο καταλογο της Ibanez, αλλα ουτε οι μισες δεν ειναι μεταλλοκιθαρες!

    Δηλαδη πχ αυτη επειδη ειναι ibanez

    http://www.thomann.de/gr/ibanez_as103nt.htm

    ειναι πιο καταλληλη για αυτο που θελει το παιδι απο μια cort x2?

     

     

     

    Συγκεκριμενες προτασεις, για ονομα του θεου!Το ''οι roland ειναι για blues, οι ibanez ειναι πιο καλες για μεταλ απο τις cort" κλπ ειναι, με ολο το σεβασμο, μπουρδες!

    Δεν προτεινα roland ενισχυτη εγω, δε προτεινα roland Jazz Chotus 100, προτεινα roland cube series γιατι κανουνε για το παιδι, για αυτα που θελει να παιξει και για τα λεφτα που δινει.Το να λες οτι δε θελει να παιξει blues αρα να μη παρει roland εκτος του οτι δεν εχει καποια λογικη βαση δε βοηθαει.

     

     

    Και ξαναλεω φιλε μου anarchy, μη μου λες συνεχεια δεν εχεω δει bc rich, δεν εχω παιξει το ταδε και μου παραθετεις το rig σου πιστεψε με δε θες να κατσουμε να μετραμε!Απο τη στιγμη μαλιστα που βγαινεις και λες οτι να ναι (ειπα οτι η squier ΔΕΝ κανει και εκατσες και μου εγραψες ολοκληρη παργραφο να μου την πεις που του προτεινα squire, οτι να ναι?)

     

    Και για κλεισειμο να μια απο αυτες που δε κανουν με τιποτα για μεταλ, πως τις λενε ρε, ferden?...κατι τετοιο τελος παντων...

    http://www.thomann.de/gr/fender_jim_root_telecaster_flat_white.htm

    Αυτα για να σταματησουμε να πεταμε μαρκες στον αερα και να κανουμε αβασιμες γενικευσεις.


    Acheron
    03.01.2009, 15:26

    Σε αυτό το βίντεο δεν μου άρεσαν οι ήχοι αλλα βρήκα
    Link

    " target="_self">αυτό και μου αρέσουν οι ήχοι του Roland Cube(και οι καθαροί και με παραμόρφωση αν και δεν ήταν ακριβώς αυτό που θέλω αλλα ελπίζω να ρυθμίζεται αυτό).

    Ψάχνοντας βρήκα τον "Behringer V-Amp 2" (Guitar Effects Processor) που βγάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ήχους και είναι στα 100Ευρώ και αυτός. Αν και φαίνεται λίγο ψεύτικο αλλα αν μπορεί να αντικαταστήσει ενισχυτή μπορεί να σκεφτώ να το πάρω.

    Τώρα σε σχέση με τον Roland Cube 20x ο 15x δεν έχει Chorus Flanger Phaser Tremolo Delay και Reverb. Αλλα δεν ξέρω αν είναι χρήσιμα αυτά(μερικά δεν ξέρω καν τι είναι) και αν αξίζουν τα 50 Ευρώ παραπάνω.

    @Odis: Η Ibanez GRG170DX υστερεί σε τίποτα σε σχέση με την cort x-2? Γιατί έτσι σα να κατάλαβα απο αυτά που γράφεις.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 03-01-2009 15:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 03-01-2009 15:33 ]


    odis13
    03.01.2009, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 03-01-2009 στις 15:26 έγραψε...

    Σε αυτό το βίντεο δεν μου άρεσαν οι ήχοι αλλα βρήκα
    Link" target="_self">αυτό και μου αρέσουν οι ήχοι του Roland Cube(και οι καθαροί και με παραμόρφωση αν και δεν ήταν ακριβώς αυτό που θέλω αλλα ελπίζω να ρυθμίζεται αυτό).

    Ψάχνοντας βρήκα τον "Behringer V-Amp 2" (Guitar Effects Processor) που βγάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ήχους και είναι στα 100Ευρώ και αυτός. Αν και φαίνεται λίγο ψεύτικο αλλα αν μπορεί να αντικαταστήσει ενισχυτή μπορεί να σκεφτώ να το πάρω.

    Τώρα σε σχέση με τον Roland Cube 20x ο 15x δεν έχει Chorus Flanger Phaser Tremolo Delay και Reverb. Αλλα δεν ξέρω αν είναι χρήσιμα αυτά(μερικά δεν ξέρω καν τι είναι) και αν αξίζουν τα 50 Ευρώ παραπάνω.

    @Odis: Η Ibanez GRG170DX υστερεί σε τίποτα σε σχέση με την cort x-2? Γιατί έτσι σα να κατάλαβα απο αυτά που γράφεις.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 03-01-2009 15:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 03-01-2009 15:33 ]



     

     

    Oχι δε θα ελεγα οτι υστερει σε κατι.Αυτο που εννοουσα ειναι οτι καθοτι ειναι παρομοιες δε καταλαβα το σκεπτικο συμφωνα με το οποιο η μια ειναι πιο καταλληλη απο την αλλη.

    Η grg θα σου δωσει μερικους ηχους παραπανω επειδη ειναι hsh και εχει 5θεσιο η cort μου φανηκε λιγο πιο ωραιο το τρεμολο της.

    Ειναι μικρες οι διαφορες τους.


    ExploitedAnarchy
    04.01.2009, 17:04

    KATSE GIATI AllA LEW KAI ALLA KATALABES, ALLO FENDER KAI ALLO FENDER SQUIER...EIPE KI8ARA F8HNH,OXI ME 1000 EURO FENDER...FENDER EXEI MAGNHTES,SQUIER DEN EXEI,FILE ACHERON AN EISAI A8HNA STEILE MOU PM NA SOU DWSW THN SQUIER NA THN DOKIMASEIS,8A KATALABEIS MONOS SOU..ANTE ARKETA ASXOLH8IKA...KAI KSANALEW DEN EXEIS AKOUSEI BLACK METAL ODIS,ASTO...PES OTI NOMIZEIS....


    Acheron
    04.01.2009, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος ExploitedAnarchy στις 04-01-2009 στις 17:04 έγραψε...

    KATSE GIATI AllA LEW KAI ALLA KATALABES, ALLO FENDER KAI ALLO FENDER SQUIER...EIPE KI8ARA F8HNH,OXI ME 1000 EURO FENDER...FENDER EXEI MAGNHTES,SQUIER DEN EXEI,FILE ACHERON AN EISAI A8HNA STEILE MOU PM NA SOU DWSW THN SQUIER NA THN DOKIMASEIS,8A KATALABEIS MONOS SOU..ANTE ARKETA ASXOLH8IKA...KAI KSANALEW DEN EXEIS AKOUSEI BLACK METAL ODIS,ASTO...PES OTI NOMIZEIS....



    Εσύ που ξέρεις και απο black metal τι λες για τον Ronald cube? έχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές στην κατηγορία του αλλα δεν ξέρω αν βγάζει τον ήχο που θέλω

    κάτι σαν αυτό τον ήχο θέλω:


    odis13
    04.01.2009, 19:03

    Μπορει καποιος να μου παραθεσει παρακαλω το σημειο που προτεινα στον φιλο Acheron να παρει squier?Γιατι ειμαι τυφλος και δε το βλεπω.

    Μπορει επισης καποιος να παραθεσει στον φιλο ExploitedAnarchy το σημειο στο οποιο εγραψε ''gia dokimase na paikseis death me FENDER"   "gia auto kalytera einai mia ibanez para fender" και στο οποιο του απαντησα στο τελος του ποστ μου,στο παραδειγμα με την root?

    Μπορει επισης καποιος να μου εξηγησει με λογικα κριτηρια γιατι μια IBANEZ Pat Metheny Signature ειναι πιο καταλληλη για death και metal απο μια FENDER Jim Root, συμφωνα με το σκεπτικο του φιλου exploited?Γιατι κατι ελεγα περι γενικευσεων κλπ αλλα μαλλον πηγανε στο βροντο.

     

    Aυτα τα λιγα απο εμενα, εκανα μια προσπαθεια να δωσω μια εμπεριστατωμενη γνωμη με αιτιολογησεις και επιχειρηματα, οποιος εχει λιγο καιρο στο φορουμ νομιζω ξερει ποσο βαρος πρεπει να δωσει στη γνωμη μου, ειτε συμφωνει ειτε οχι.Ανταυτου ελαβα μια επιθεση του τυπου "ασε δε ξερεις, δεν εχεις πιασει το ενα, δεν εχεις πιασει το αλλο, δεν ακους αυτο, λεγε οτι θες" απο καποιον που δε με γνωριζει προσωπικα.

     

    Τελος και παρτε μαθηματα ηχου απο καποιον που παιζει με behringer πεταλακια πανω σε marshall mg.Βαρεθηκα να προσπαθω να αντικρουσω με επιχειρηματα ποστ χωρις καμια λογικη βαση απο καποιον που βαριεται να διαβασει προσεκτικα αυτα που γραφουν οι αλλοι (ειναι το τριτο ποστ που μου λεει οτι δε κανει η squire για death!για ονομα του θεου, συμφωνουμε, ειναι η χιλιοστη φορα που το λεω!).

     Και καλη χρονια σε ολους.

     

     

     

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 04-01-2009 19:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 04-01-2009 20:18 ]


    deathminor88
    04.01.2009, 19:56

    Επειδή ο φίλος που θέλει να κάνει την αγορά, όπως ο ίδιος μας λέει, δεν έχει μουσικές γνώσεις,δεν ξέρει να παίζει κιθάρα, δεν έχει κανένα νόημα να πάει να δοκιμάσει..

    Επίσης θα συμφωνήσω με τον Odis σε όλα σχεδόν όσα λέει..

    Οι mg συγκεκριμένα είναι πραγματικά από τους χειρότερους ενισχυτές που έχω ακούσει (ακόμα και οι frontman καλύτεροι είναι). Επειδή όμως το παιδί ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, δεν έχει σημασία να πάρει κάτι ακριβό πρώτον και έπειτα κάτι αποκλειστικά για black/death metal.

    Θέλει μια αξιόπιστη κιθαρίτσα, να μάθει, έναν ενισχυτή με καλά καθαρά για να ακούει τι παίζει. Πως θα μάθει? Βάζοντας στο full το gain και όποιον πάρει ο χάρος?

    Όταν θα φτάσει σε ένα σημείο που θα ξέρει τι παίζει, γιατί το παίζει, κλπ τότε ας μιλήσουμε για πιο συγκεκριμένα πράγματα.

    ΥΓ1 Χωρίς παρεξήγηση παιδιά αλλά δεν νομίζω να τον ξέρει ο φίλος τον Metheny πόσο μάλλον για την κιθάρα του.

    ΥΓ2 πας να αγοράσεις ferrari αν δεν ξέρεις να οδηγείς? πρώτα μαθαίνεις και μετά..νομίζω...


    ExploitedAnarchy
    05.01.2009, 19:17

    basika,mia aporia,egw ton hxo pou i8ela ton ebgala me ta behringer petalia kai ton mg....auto i8ela auto ebgala..kai sto live h to studio,den koubalaw ton diko mou enusxhth...kamia fora den xreiazese to kalutero gia na bgaleis ton hxo pou 8es... Acheron...h gnwmh mou gia ton roland einai oti ontws exei kales kritikes,apla thn exw pathsei asxhma me roland.apo hxo bgazoun kalo,alla apo aksiopistia den me sugkhnhsane...(den einai tuxaio,pou korufaies mpantes exoun marshal enusxhtes...) AKOMH kai apeu8unomai ston Deathminor (xwris na 8elw  na prosbalw),auto me to clean ,h to ksekina se mia akoustikh, klassikh ktl kai oxi se hlektrikh einai enas mu8os,to exoun pei megaloi ki8aristes(opws exoun pei kai to anti8eto),egw me distortion ksekinhsa sthn ki8ara mou...kai pali ema8a..epeidh h koubenta paei allou den asxoloume allo, 8a pw ta ekshs kai telos...o an8rwpos pou mou ekane ma8hmata exei ena tade onoma...mou edeikse ti na parw apo eksoplhsmo me krhtirio ta lefta mou(TO TONIZW AYTO,ALLIWS ALLA PRAGMATA 8A EIXA) kai to ti i8ela na bgalw apo hxo... Acheron,mia sumboulh,pou opoios diafwnei shmainei einai anideos,mhn perimeneis,na bgaleis ton hxo pou 8es ,px egw i8ela na bgalw ton hxo pou eixan oi gamma ray,children of bodom ktl...opws ton bgazoun autoi,einai ligo duskolo oso kai an to 8elei h kardia mas...h upomonh einai to kleidi se olh thn upo8esh..ksekina me mia ibanez(proswpikh apopsh kai opoios diafwnei adiaforw)enan enusxhth oikonomiko kai an 8es luseis apo 8ema hxou,an exeis pc,pare enan adaptora gia to pc,dld ena kalwdio pou sundeeis thn ki8ara me to pc kai uparxoun polla programmata na bgaleis oti hxo 8es,kai 8a deis oti uparxoun para polles epiloges mesw tou pc...

     

     

    ODIS..oso gia auto pou les gia thn fender.ksexnas mia mikrh leptomeria...mikroskopikh...OTI MILAME GIA KI8ARA OIKONOMIKH....kai oxi gia mia FENDER TWN 800 eurw....an htan etsi kalutera na eperne mia jackson rr3 kai me ligotera lefta....tespa lege oti 8es..den asxoloume....bare8hka.an einai na leme gia ki8ares twn 1000 euro...otan leme gia oikonomikh...
    -----------------
    sodomy and lust

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 05-01-2009 19:23 ]


    heliasv
    05.01.2009, 19:55

    Σορρυ που επεμβαίνω, αλλά μια απορία... όλος αυτός ο τσακωμός για να βγάλει το παλικάρι ήχο Burzum γίνεται? Ρε παιδιά με τι όργανα λέτε να έγραφε ο Varg? Ηρεμίστε λίγο.... όλες οι κιθάρες μπορούν να γίνουν πριόνια! δεν είμαι κιθαρίστας και δεν ξέρω όσα ξέρει κάποιος ειδικός εδώ μέσα αλλά 800 ευρώ για fender πάλι λίγα είναι αδερφέ, δεν μιλάμε για ποιότητα σε αυτά τα λεφτά... Πάρε μία κιθάρα που να αντέχει και έναν ενισχυτή με παραμόρφωση και καθάρισες....


    deathminor88
    05.01.2009, 19:59

    Δεν είπα να ξεκινήσει με κλασσική ή ακουστική (αν και είμαι υπέρ).

    Με ηλεκτρική και με καθαρά για να ακούει τι παίζει. Είναι απλό. Να μάθει να βγάζει καθαρούς φθόγγους. Το αν έμαθες εσύ με distortion είναι δικό σου θέμα ( ή ταλεντάρα είσαι, ή δεν έχει μάθει.. Δεν μπορώ να ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω)

    Εξάλλου πολλές κορυφαίες μπάντες έχουν γράψει ύμνους΄και με καθαρά (Βathory).


    montechristos-ole
    05.01.2009, 20:50

    Παιδια εγω εχω καταλαβει πως τρωγεστε για λογαριασμο του παιδιου.Και διαβασα πολλα κολλημενα πραγματα εδω μεσα.Εχετε χαντακωσει κορυφαιες μαρκες ενισχυτων και κιθαρων...Και θα καταληξω λεγοντας οτι αυτα ειναι γουστα και επισης θα πω πως δεν εχει σημασια μονο τι ηχο θες να βγαλεις,αλλα και ποια κιθαρα σε βολευει στο παιξημο.Α και κατι ακομα...Παιδια μην λετε πραγματα για τα οποια γνωριζετε ελαχιστα πραγματα...


    ExploitedAnarchy
    06.01.2009, 00:04

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2009 στις 19:59 έγραψε...

    Δεν είπα να ξεκινήσει με κλασσική ή ακουστική (αν και είμαι υπέρ).

    Με ηλεκτρική και με καθαρά για να ακούει τι παίζει. Είναι απλό. Να μάθει να βγάζει καθαρούς φθόγγους. Το αν έμαθες εσύ με distortion είναι δικό σου θέμα ( ή ταλεντάρα είσαι, ή δεν έχει μάθει.. Δεν μπορώ να ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω)

    Εξάλλου πολλές κορυφαίες μπάντες έχουν γράψει ύμνους΄και με καθαρά (Βathory).



    notes exei otan paizeis se clean...kai notes otan paizeis se distortion...o hxos allazei...den einai tpt to spoudaio...


    odis13
    06.01.2009, 12:27

    Aυτο που εννοει ο Deathminor και με το οποιο συμφωνω ειναι οτι τυχον τριξιματα, τασταρισματα κλπ που θα ακουγονταν με καθαρο ηχο καλυβονται απο το distorsion ειδικα οταν ειναι μπολικο.Επισης η καθαροτητα, το ποσο "στρογγυλη" ειναι η νοτα και που εξαρταται κυριως απο την τεχνικη του αριστερου χεριου (δεξι για το παιδι ) διακρινεται πιο δυσκολα οταν παιζεις με τερμα το gain.Και οταν παιζεις διαστηματα εχεις ,σε πολυ εντονοτερο βαθμο απο οτι αν επαιζες με καθαρα, το φαινομενο του διακροτηματος (για αυτο πχ αν παιξεις μια συγχορδια και με τις 6 χορδες και εχεις distorsion θα ακουστει μια λαλακια).

    Εν ολιγοις εννοειται οτι ο φιλος θα παιζει με gain και μπολικο μαλιστα, αφου black metal θελει να παιξει.Απλα που και που μια ασκηση, μια κλιμακα παιγμενη με καθαρο ηχο και να ακους προσεκτικα τι παιζεις δε βλαπτει.

     

    Και κατι που θυμηθηκα προχτες, ενας πολυ ωραιος ενισχυτης που θα κανει για αυτο που τον θελει το παιδι (εχει αξιοπρεπη καθαρα και μπορει να βγαλει ΠΟΛΥ καφριλα) ειναι ο 30αρης της Ibanez.

    http://www.dv247.com/invt/50317/

    Για αυτο που θελει ο Acheron ίσως ειναι και η καλυτερη λυση.Δεν εχει την ευελιξια και τους πολλους ηχους του roland, αλλα εχει τον ηχο που θελει ο Acheron.Επισης με τα λεφτα που παιρνεις τον 15αρη roland παιρνεις τον 30αρη tbx ο οποιος εχει 10ιντσο ηχειο, μεγαλο πλεονεκτημα.Και ο tbx εχει στο eq παραμετρικο mid το οποιο ειναι πολυ πολυ χρησιμο ειδικα για heavy gain.Εχει δηλαδη τα κλασσικα κουμπια bass-mid-treble αλλα εχει και αλλο ενα κουμπι που σου επιτρεπει να καθορισεις το ευρος του mid, και σου επιτρεπει ετσι να πετυχεις πολυ ωραιους mid scooped ηχους.

     

    Ηighly recommended ο συγκεκριμενος, και το λεω εχοντας δοκιμασει σχεδον τα παντα σε αυτη την κατηγορια χρηματων κυριως λογω φιλων μου που εψαχναν ενισχυτες σε αυτα τα λεφτα.

     

     

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 06-01-2009 12:33 ]


    deathminor88
    06.01.2009, 13:07

    Ελευθερία έχουμε ότι θέλει ας κάνει και το παιδί. Όμως μην του δίνεις τέτοιες συμβουλές. Για να μάθει κιθάρα πρώτα και μετά να μάθει black metal κιθάρα πρέπει να αρχίσει κάπως πιο συμβατικά. Όπως όλοι. Θα συμφωνήσουν και οι περισσότεροι δάσκαλοι εδώ μέσα, ότι αυτή η οδός είναι πιο..ορθή.. Αν θέλει να αποκτήσει σωστή τεχνική, ταχύτητα και να βγάζει καθαρούς-βρώμικους φθόγγους πρέπει να κάνει ασκήσεις με καθαρά κλπ.


    ExploitedAnarchy
    06.01.2009, 14:53

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-01-2009 στις 13:07 έγραψε...

    Ελευθερία έχουμε ότι θέλει ας κάνει και το παιδί. Όμως μην του δίνεις τέτοιες συμβουλές. Για να μάθει κιθάρα πρώτα και μετά να μάθει black metal κιθάρα πρέπει να αρχίσει κάπως πιο συμβατικά. Όπως όλοι. Θα συμφωνήσουν και οι περισσότεροι δάσκαλοι εδώ μέσα, ότι αυτή η οδός είναι πιο..ορθή.. Αν θέλει να αποκτήσει σωστή τεχνική, ταχύτητα και να βγάζει καθαρούς-βρώμικους φθόγγους πρέπει να κάνει ασκήσεις με καθαρά κλπ.



    Nai bre,den lew sunexeia foul distortion,sigoura den akougontai kapoia pragmatakia pou akougontai sto clean,opws usxhei kai to antistrofo....an einai na ksekinhseis monos sou  Acheron,opws ksekinhsa kai egw,(allo an meta i8ela na ekselhx8w pio grhgora kai ta eskasa,opws fantazomai 8a to kaneis kai esu sthn poreia gia ton logo oti 8a 8es na sta deiksoun kai me ton swsto tropo ),kala 8a einai na prothmeiseis biblia,para ma8hmata pou briskeis sto internet...giati to biblio se kaluptei kalutera...egw ksekinhsa me thn seira tou Troy Stetina Metal Lead Guitar,Rhythm ktl...einai kalh seira kai se didaskei Metal,dld texnikes pou xrhsimopoiounte sto metal ktl..opws gia to pws na steiseis ton enusxhth (apo ru8miseis leme panta) ktl...


    deathminor88
    06.01.2009, 20:27

    Και έρχεσαι σχεδόν στα λόγια μου. Αν θυμάμαι καλά στο συγκεκριμένο βιβλίο του Stetina λέει ότι αναφέρεται σε άτομα που είχαν στο παρελθόν ή έχουν ασχοληθεί με κιθάρα. Δεν είναι για αρχάριους. Γι αυτό αν το πάρει το παιδί δεν θα καταλαβαίνει Χρηστό. Η καλύτερη επιλογή είναι δάσκαλος και αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, βιβλία για αρχάριους.

    ΥΓ Παίζεις Chopin χωρίς να περάσεις από Rose? Κάποια πράγματα δεν γίνονται!


    Dalorick
    07.01.2009, 16:20

    Hi! eida to 8ema sto site kai 8elw na rothsw ama oi ki8ares ESP LTD einai kales gia Metal hxo gt 8elw na parw mia apo aytes tis 2 ki8ares

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ax50_blks.htm

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ax260_bk.htm

    h defterh einai ligo akrivh  giayta pou exw na dosw alla 8a to skeftw ligo an me symvoulepsete kaiseis na dw gt maresoun h GMB magnhtes


    ALXthrasher
    07.01.2009, 18:48

    Μια χαρά είναι οι LTD, η ESP γενικώς βγάζει από τις καλύτερες κιθάρες για metal. Σαν συμβουλή όμως δες τις LTD που έχουν αυθεντικούς EMG μαγνήτες (60/81/85), αν και είναι λίγο ακριβές αξίζουν τα λεφτά τους. Πάντως μια καλή κιθάρα για τα λεφτά της είναι αυτή:

    http://www.thomann.de/gr/jackson_rr3_randy_rhodes.htm

    550 αλλά είναι πολύ καλή για την τιμή της κατά τη γνώμη μου.

    Από φθηνές BC Rich μόνο η Bich και η Mockingbird κάτι λενε...


    Dalorick
    07.01.2009, 19:31

    Thx για την συμβουλη αλλα λες να παραμινο στην ESP LTD ax 50 bk οχι οτι δεν μαρεσε η 260BK αλλα γιατι δεν μοθ φτανουν τα λεφτα.

    Τωρα για το θεμα με την Jackson τα σπαει η κιθαρα πολυ καλη με 2 Humbukers γενικα ειναι πολυ καλη αλλα δε μαρεσυ το Locker πουχει στισ χορδες γιατι συνηθος τα κομματια που εκουω ειναι σε κουρδισμα Drop D και δεν γινεται να βγαλεισ το Locker απτο ταστο της Jackson γιατι θα φυγουν σιγοθρα η χορδες




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία