ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Ηλεκτρική κιθάρα για black metal

    Acheron
    08.01.2009, 00:50

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα να πάρω δεξιόχειρη κιθάρα. Στο κάτω κάτω και τα δύο χέρια χρησημοποιείς. Γενικά είμαι αριστερόχειρας αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα οτι θα παίζω ανάποδα και ίσως δεν βρίσκω βιβλία να μου κάνουν. Τι γνώμη έχετε?


    kostas-5150
    08.01.2009, 02:48

    Μπισιριτς kai ksero psomi re,remaliaaaa AAAAAggrrrrr{#emotions_dlg.happycrazy}

    Εχεις κανεις κανα κοτερο να παμε καμια βολτα?


    kostas-5150
    08.01.2009, 02:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 08-01-2009 στις 00:50 έγραψε...

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα να πάρω δεξιόχειρη κιθάρα. Στο κάτω κάτω και τα δύο χέρια χρησημοποιείς. Γενικά είμαι αριστερόχειρας αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα οτι θα παίζω ανάποδα και ίσως δεν βρίσκω βιβλία να μου κάνουν. Τι γνώμη έχετε?



    Μια χαρα θα'σαι. Εξασκηση κ διαβασμα.


    Acheron
    08.01.2009, 03:07

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 08-01-2009 στις 02:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 08-01-2009 στις 00:50 έγραψε...

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα να πάρω δεξιόχειρη κιθάρα. Στο κάτω κάτω και τα δύο χέρια χρησημοποιείς. Γενικά είμαι αριστερόχειρας αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα οτι θα παίζω ανάποδα και ίσως δεν βρίσκω βιβλία να μου κάνουν. Τι γνώμη έχετε?



    Μια χαρα θα'σαι. Εξασκηση κ διαβασμα.



    Φαντάζομαι ενοείς θα είμαι μια χαρά με αριστερόχειρη κιθάρα?

    Απλά κάπου διάβασα οτι μπορεί να συναντήσεις δυσκολίες. Τα βιβλία που δείχνουν συγχορδίες δεν θα μου κάνουν. Επίσης μου φαίνεται ανάποδο να έχω τις ψηλές νότες στα αριστερά(έπαιζα πιάνο παλιά γιαυτό)

    Ίσως πρέπει να δοκιμάσω να παίξω με αριστερό και δεξί χέρι. Όπως το σκέφτομαι πάντως με βολεύει να παίζω ως αριστερόχειρας αλλα απο την άλλη σκέφτομαι οτι η κιθάρα θέλει έτσι και αλλιώς δύο χέρια.


    ExploitedAnarchy
    08.01.2009, 11:16

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-01-2009 στις 20:27 έγραψε...

    Και έρχεσαι σχεδόν στα λόγια μου. Αν θυμάμαι καλά στο συγκεκριμένο βιβλίο του Stetina λέει ότι αναφέρεται σε άτομα που είχαν στο παρελθόν ή έχουν ασχοληθεί με κιθάρα. Δεν είναι για αρχάριους. Γι αυτό αν το πάρει το παιδί δεν θα καταλαβαίνει Χρηστό. Η καλύτερη επιλογή είναι δάσκαλος και αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, βιβλία για αρχάριους.

    ΥΓ Παίζεις Chopin χωρίς να περάσεις από Rose? Κάποια πράγματα δεν γίνονται!



    nai..ALLA..exei bgalei kai biblia gia beginners...pou sou analuei ta panta,akomh kai thn anatomia ths ki8aras...gt egw me auta ksekinhsa kai den eixa ksanadei ki8ara sto parel8on....


    deathminor88
    08.01.2009, 20:51

    Άρα δεν πρέπει να παίζει με distortion και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Πρέπει να παίζει πράγματα για αρχάριους με ήχο για αρχάριους.


    delta66
    09.01.2009, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 08-01-2009 στις 00:50 έγραψε...

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα να πάρω δεξιόχειρη κιθάρα. Στο κάτω κάτω και τα δύο χέρια χρησημοποιείς. Γενικά είμαι αριστερόχειρας αλλα δεν μου αρέσει η ιδέα οτι θα παίζω ανάποδα και ίσως δεν βρίσκω βιβλία να μου κάνουν. Τι γνώμη έχετε?



     

    Φιλε μου παρε μια κιθαρα για αριστεροχειρες καλυτερα.

    Περασαν οι εποχες των "μειονοτητων" και ευτυχως κατασκευαζουν κιθαρες για ολους. Wink Smile

     


    george368
    22.01.2009, 03:11

    φιλε μ acheron, εγω λεω να ξεκινισεις να παιζεις τζοκερ,κινο,προπο,παμε στοιχημα,λοτο ακομα και λα'ι'κο λαχειο, κ αν σ κατσει πιγενε παρε μια jackson kelly(kl1) και εναν peavy μετα μια πεταλιερα,γυρνα σε βρομικο καναλι, παρε καμια 30 μπυρες και θα ερθω να λιωσουμε,βεβαια αν χαλασεις τα λεφτα σ σε τζοκερ κλπ. και δν σου κατσει θα βαλω εγω τις μπυρες κ ας μην εχεις κιθαρα{#emotions_dlg.tt2}  λοιπον σοβαρα τωρα μν καθεσαι και σκας αδικα, παρε οτι κιθαρα σου αρεσει,ετσι κ αλιως μετα απο 1 χρονο (το πολυ) θα ψαχνεις για αλλη επειδη δν θα σε καλυπτει πλεον για ενισχυτη παρε εναν μικρο κ φθηνο και αργοτερα περνεις ενα πολυεφφε μην σκας αδικα   τσιου............


    purplehaze
    22.01.2009, 11:57

    Θα ήθελα να σου προτείνω να ξεκινήσεις από αριστερά μιά και είσαι αριστερόχειρας, γιατί το αριστερό χέρι δίνει το ρυθμό αν και ίσως μπορεί να ξεπεραστεί με φοβερή προσπάθεια και εξάσκηση αν τελικά διαλέξεις να παίζεις από δεξιά. Εγώ είμαι αριστερόχειρας και παίζω κιθάρα από δεξιά γιατί είχαμε μιά κιθάρα με τον αδελφό μου και με αυτή έμαθα να παίζω.

    Η ανηψιά μου είναι και αυτή αριστερόχειρας και παίζει από αριστερά πηγαίνει ωδείο και δεν

    βρίσκει ιδιαίτερο πρόβλημα να βρίσκει  βιβλία ή εξοπλισμό. 


    Acheron
    29.01.2009, 01:00

    Επειδή μου λέτε οτι σε κανένα χρόνο θα θέλω άλλη θέλω να μου εξηγήσετε τον λόγο. Δηλαδή αυτή που θα πάρω θα έχει χαλάσει? ελπίζω να μην χαλάνε τόσο εύκολα γιατί αν είναι έτσι θα το σκεφτώ πολύ να δώσω λεφτά.

    Αν ο λόγος είναι οτι θα θέλω κάτι καλύτερο πάει να πεί οτι μπορώ να μείνω και με την ίδια για χρόνια αν θέλω έτσι? Δηλαδή τόσο μάπα είναι η φθηνές κιθάρες που σκέφομαι που δε θα μου κάνουν στον ένα χρόνο? (για όποιον δεν διάβασε το θέμα σκέφτομαι να πάρω την αριστερόχειρη ibanez grg170 ή κάτι αντίστοιχο σε αυτή την τιμή)

    Και κάτι ακόμα. Επειδή έχω ακούσει οτι τα τρέμολο σε αυτές τις κιθάρες είναι της πλάκας. Το τρέμολο που έχει η ibanez grg170 μπορεί να χαλάσει και να θέλει πέταμα η κιθάρα? Ή αν δεν το πειράζεις δεν σου δημιουργεί πρόβληματα? (το τρέμολο δεν το χρειάζομαι οπότε δεν με νοιάζει και ας είναι της πλάκας μόνο μη μου ξεκουρδίζει την κιθάρα χωρίς να το χρησημοποιώ)


    purplehaze
    29.01.2009, 10:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 29-01-2009 στις 01:00 έγραψε...

    Επειδή μου λέτε οτι σε κανένα χρόνο θα θέλω άλλη θέλω να μου εξηγήσετε τον λόγο. Δηλαδή αυτή που θα πάρω θα έχει χαλάσει? ελπίζω να μην χαλάνε τόσο εύκολα γιατί αν είναι έτσι θα το σκεφτώ πολύ να δώσω λεφτά.

    Αν ο λόγος είναι οτι θα θέλω κάτι καλύτερο πάει να πεί οτι μπορώ να μείνω και με την ίδια για χρόνια αν θέλω έτσι? Δηλαδή τόσο μάπα είναι η φθηνές κιθάρες που σκέφομαι που δε θα μου κάνουν στον ένα χρόνο? (για όποιον δεν διάβασε το θέμα σκέφτομαι να πάρω την αριστερόχειρη ibanez grg170 ή κάτι αντίστοιχο σε αυτή την τιμή)

    Και κάτι ακόμα. Επειδή έχω ακούσει οτι τα τρέμολο σε αυτές τις κιθάρες είναι της πλάκας. Το τρέμολο που έχει η ibanez grg170 μπορεί να χαλάσει και να θέλει πέταμα η κιθάρα? Ή αν δεν το πειράζεις δεν σου δημιουργεί πρόβληματα? (το τρέμολο δεν το χρειάζομαι οπότε δεν με νοιάζει και ας είναι της πλάκας μόνο μη μου ξεκουρδίζει την κιθάρα χωρίς να το χρησημοποιώ)



    Φίλε μου μιά ηλεκτρική κιθάρα με τη σωστή συντήρηση και προσοχή που θα δείξεις μπορείς

    να τη κρατήσεις μιά ζωή. Φυσικά αργότερα μπορείς να της κάνεις διάφορες βελτιώσεις ,πχ διαφορετικούς μαγνήτες , ένα floyd rose τρέμολο, καλύτερα κλειδιά κ.α. Αν σε ικανοποιεί έτσι όπως είναι πάλι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα , η ibanez είναι μιά χαρά κιθάρα. Απλώς

    όσοι λένε πως σε ένα χρόνο θα πάρεις άλλη κιθάρα εννοούν πως τους περισσότερους από μας , μας πιάνει ένα μικρόβιο και θέλουμε να αλλάζουμε κιθάρες από συλλεκτική μανία και

    τρέλλα γιά κάτι καλύτερο . Έχω βρεθεί σε ένα χρόνο να έχω 4 κιθάρες και προχωράω ,αλλά

    αυτό δεν λέει τίποτα. Στη δική μου περίπτωση είναι ένα εφηβικό μου όνειρο που τώρα που

    έχω τη χρηματική ικανότητα εκπληρώνω. Οι κιθάρες είναι σαν τις γυναίκες δοκιμάζουμε πολλές και η κάθε μία είναι και μοναδική . Οσο γιά τρέμολο της ibanez μου φαίνεται μιά χαρά και καλύτερο από της δικής μου Squier που έχω. Το δικό μου τρέμολο δεν μου ξεκουρδίζει τη κιθάρα και δεν νομίζω να χαλάσει μιά κιθάρα και να θέλει πέταμα αν πάθει κάτι το τρέμολο. Το αλλάζεις και είναι μιά χαρά .