ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Cubase σε 2 οθόνες

    Jonny4
    26.12.2008, 11:32

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας.

    Αγόρασα πρόσφατα μια δεύτερη οθόνη. Ρύθμισα το desktop μου σε Dual view και γεμάτος ενθουσιαμό λανοιξα το cubase. Διαπίστωσα όμως ότι δεν μπορώ να μεταφέρω τα παραθυράκια του (mixer, instruments κλπ) στην άλλη οθόνη, επειδή δεν μπορούν να βγουν από το παράθυρο του cubase που είναι maximized στη μια οθόνη. Εσείς πως δουλεύετε σε 2 οθόνες? Τι προτείνετε?


    Termite
    26.12.2008, 12:07

    Τσέκαρε τις επιλογές του docking των παραθύρων απο τις κεντρικές ρυθμίσεις του CuBase...Νομίζω οτι μπορείς να κάνεις undock τα μικρά παράθυρα και να τα μεταφέρεις όπου θές...

     

    Με κάθε επιφύλαξη πάντα


    billy2002gr
    26.12.2008, 18:57

    Αυτο φιλε μου εχει να κανει με την καρτα γραφικων σου  (ρυθμισεις).

    Εγω εχω μια nvidia την 8500gt.

    Θα σου πω τις ρυθμισεις μου και ελπιζω να βοηθησω.

     

    Στην επιφανεια εργασιας κανεις δεξι κλικ και πηγαινεις ρυθμισεις.

    Στις ρυθμισεις οθονης που θα σου εμφανιστουν, πηγανεις στα settings.

    πρεπει στο κεντρικο παραθυρο να σου εμφανιζει δυο οθονες.

    Πατας πανω στην οθονη 2.

    Στο κατω μερος εχειδυο νταμακι. Τσεκαρεις το δευτερο (extent my windows desktop onto this monitor) και αποδοχη.

    Tωρα πρεπει να εχεις δυο ξεχωριστες οθονες μπροστα σου.(ανεξαρτητες).

    Οταν ανοιξεις το cubase θα σου ανοιξει σε μια οθονη.

    Στην δεξια πανω γωνια υπαρχει το κουμπι με τα δυο παραθυρακια διπλα στο  (Χ)

    Πατα το για να ανοιξει και στα δυο παραθυρα.

    Τωρα μπορεις να βαλεις στην δεξια σου οθονη το mixer η οτι αλλο θες. Το ιδιο και στην αριστερη

     

     

     

     

     


    Jonny4
    27.12.2008, 02:11

    Οταν κάνω maximize το παράθυρο του cubase, ανοίγει στη μια οθόνη. Αυτό συμβαίνει επειδή έχω επιλέξει το dual view στα settings της NVIDIA και όχι το horizontal span γιατι το τελευταίο "τραβάει"  πολύ το desktop kai δε βολευέι να το αφήσω έτσι. Με dual view δεν γίνεται να ρίξω παράθυρα του cubase και στο άλλο monitor?


    billy2002gr
    27.12.2008, 10:49

    Γινετε, απλα δεν κανεις maximize. Το αφηνεις στο φυσικο του ανοιγμα και το ανοιγεις με το χερι απο δεξια και αριστερα και του δινεισ το μεγεθος που θες στις δυο οθονες.


    Jonny4
    27.12.2008, 11:42

    A nai! Τόσο απλό ήταν... Ευχαριστώ πολύ.


    billy2002gr
    27.12.2008, 11:45

    Να'σαι καλα .Καλη Χρονια