ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Θέλω βοήθεια φωνητικής επειγόντως!

    sickhorse
    29.12.2008, 13:39

    Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα φωνητικής και χρειάζομαι επιγώντος μια συμβουλή!!!! Βασικά είμαι κανούριο μέλος και δεν ξέρω άμα τα γράφω στη σωστή κατηγορία αυτά που θέλω να πω!!!

    Θέλω κάποιος να μου πει πως γίνεται να βγάλω τον ήχο από το διάφραγμα...

    Βασικά δεν έχω κάνει κανένα μάθημα φωνητικής λόγο οικονομικής στενότητας αν με καταλαβαίνετε. Θα παρακαλέσω να μην μου πείτε να κάνω μαθήματα!!...{#emotions_dlg.tt2}

    Επειδή είμαι σε ένα γκρουπ και είμαι η μοναδική φωνή και με χρειάζονται πραγματικά και αν και η φωνή μου είναι πολύ μελοδική χάνω στους ψιλούς τόνους και φαλτσάρο άγρια, πιστεύω ότι θα με βοηθούσε να μου πείτε πώς να τραγουδάω από το διάφραγμα και τι ασκήσεις πρέπει να κάνω γι αυτό!!!

    Τι λέτε?

    Μπορείτε να με βοηθήσετε?

    Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμον αν με βοηθούσατε!!!

    Ευχαριστώ!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-12-2008 14:17 ]


    MichalisPat
    30.12.2008, 04:51

    Αγαπητέ/ή sickhorse,

    συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω. Πρέπει όμως επειγόντως να βρεις έναν καλό καθηγητή / μία καλή καθηγήτρια φωνητικής για να σε βοηθήσει. Αυτός που θα σου τάξει βοήθεια με συμβουλές και συνταγές με ηλεκτρονικά μηνύματα, ή δεν είναι ειλικρινής, ή δεν ξέρει γιατί μιλάει.

    Γράφεις: "αν και η φωνή μου είναι πολύ μελωδική, χάνω στους ψηλούς τόνους και φαλτσάρω άγρια" και ζητάς "κάποιος να μου πει πως γίνεται να βγάλω τον ήχο από το διάφραγμα". Πρόσεχε: Δεν βγαίνει ήχος από το διάφραγμα. Το διάφραγμα είναι η αντλία αέρα του αναπνευστικού και του φωνητικού μας συστήματος και στηρίζει την φωνή.

    Η διαφραγματική αναπνοή πάντως είναι κάτι που μπορείς να μάθεις αρκετά γρήγορα, γιατί στην πραγματικότητα απλώς θα την "θυμηθείς". Αυτά είναι τα πρώτα βήματα: Στάσου ευθυτενής μπροστά σ' έναν μεγάλο καθρέπτη. Κράτα την κορυφή του κεφαλιού όσο πιο ψηλά μπορείς. Όλο το υπόλοιπο σώμα (και κυρίως η κάτω σιαγόνα και οι ώμοι) πρέπει να κρέμεται χαλαρό. Βάλε τα χέρια σου στην μέση (καλαθάκι) με τον αντίχειρα πίσω και τα άλλα δάκτυλα μπροστά. Προσπάθησε τώρα να εισπνεύσεις βαθειά. Οι ώμοι δεν πρέπει να ανασηκωθούν καθόλου. Πρέπει να αισθανθείς την κοιλιά σου χαμηλά να γεμίζει αέρα τόσο που να σπρώχνει τα χέρια σου προς τα έξω. Μέχρι εδώ είναι σχετικά εύκολο και αν το πετύχεις θα βελτιώσεις την γενική αναπνευστική σου κατάσταση. Η στηριγμένη εκπνοή όμως είναι αυτή που κάνει την διαφορά στην ομιλία και στο τραγούδι!

    Λυπάμαι που θα το επαναλάβω: Χωρίς την επίβλεψη ενός καθηγητή, το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις ούτε αυτό που σου περιέγραψα σωστά, να το μάθεις λάθος και να σφιχτείς. Και τότε θα μου θυμώσεις και δεν θα είσαι καθόλου ευγνώμων.

    Να είσαι καλά. Καλή Χρονιά.

    Φιλικά,

     


    incomplete_angel
    30.12.2008, 11:13

    Παράθεση:

    Το μέλος MichalisPat στις 30-12-2008 στις 04:51 έγραψε...

    Αγαπητέ/ή sickhorse,

    συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω. Πρέπει όμως επειγόντως να βρεις έναν καλό καθηγητή / μία καλή καθηγήτρια φωνητικής για να σε βοηθήσει. Αυτός που θα σου τάξει βοήθεια με συμβουλές και συνταγές με ηλεκτρονικά μηνύματα, ή δεν είναι ειλικρινής, ή δεν ξέρει γιατί μιλάει.

    Λυπάμαι που θα το επαναλάβω: Χωρίς την επίβλεψη ενός καθηγητή, το πιο πιθανό είναι να μην κάνεις ούτε αυτό που σου περιέγραψα σωστά, να το μάθεις λάθος και να σφιχτείς. Και τότε θα μου θυμώσεις και δεν θα είσαι καθόλου ευγνώμων.

    Να είσαι καλά. Καλή Χρονιά.

    Φιλικά,

     



    Με πρόλαβες και συμφωνώ απόλυτα.

    Επιτέλους, δε γίνεται να μάθεις πως να τραγουδάς με μηνύματα-γραπτές οδηγίες!


    sickhorse
    30.12.2008, 11:21

    Aγαπητέ MichalisPat

    Ευχαριστώ για το χρόνο που μου διέθεσες και για την συμβουλή σου. Πιστεύω όμως ότι υπάρχει και άλλη λύση από το να κάνεις μαθήματα. Εγώ προσωπικά εκτός από το οικονομικό, αποφεύγω να πάρω καθηγητή , γιατί μια καθηγήτριά μου κάποτε μου είχε πει ότι αυτοί τα λεφτά τους θέλουν να πάρουν και δεν υπολογίζουν ότι με τις ασκήσεις που θα σου δείξουν μπορεί να σου χαλάσει τελείως η φωνή!! Kαι έχω και ένα ζωντανό παράδειγμα... Κάποτε ένας μαθητής (φίλος μου συγκεκριμένα) έκανε μαθήματα με καθηγητή. Αργότερα όμως τον πληροφόρησε ένας συνάδελφός του ότι σε τέτοια λικία μπορεί να καταστραφεί η φωνή του. Εγώ βασικά είμαι 15.5 χρονών (σε λιγο μπαίνω 16) και ακόμα μετά από αυτό δεν εμπιστεύομαι καθηγητές. Τέλοσπαντων...

    Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου!

    Επίσης Καλή Χρονιά!!

    Φιλικά,

    Sickhorse

     


    incomplete_angel
    30.12.2008, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 30-12-2008 στις 11:21 έγραψε...

    Aγαπητέ MichalisPat

    Ευχαριστώ για το χρόνο που μου διέθεσες και για την συμβουλή σου. Πιστεύω όμως ότι υπάρχει και άλλη λύση από το να κάνεις μαθήματα. Εγώ προσωπικά εκτός από το οικονομικό, αποφεύγω να πάρω καθηγητή , γιατί μια καθηγήτριά μου κάποτε μου είχε πει ότι αυτοί τα λεφτά τους θέλουν να πάρουν και δεν υπολογίζουν ότι με τις ασκήσεις που θα σου δείξουν μπορεί να σου χαλάσει τελείως η φωνή!! Kαι έχω και ένα ζωντανό παράδειγμα... Κάποτε ένας μαθητής (φίλος μου συγκεκριμένα) έκανε μαθήματα με καθηγητή. Αργότερα όμως τον πληροφόρησε ένας συνάδελφός του ότι σε τέτοια λικία μπορεί να καταστραφεί η φωνή του. Εγώ βασικά είμαι 15.5 χρονών (σε λιγο μπαίνω 16) και ακόμα μετά από αυτό δεν εμπιστεύομαι καθηγητές. Τέλοσπαντων...

    Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου!

    Επίσης Καλή Χρονιά!!

    Φιλικά,

    Sickhorse

     



    Η αλήθεια είναι πως η είσαι αρκετά μικρός (και αν είσαι και αγόρι ακόμα χειρότερα) για να κάνεις φωνητική. Αλλά δεν είναι όλοι οι καθηγητές συμφεροντολόγοι με τον τρόπο που περιέγραψες. Είναι ακόμα χειρότερα σε πληροφορώ να κάνεις πράγματα μόνος σου χωρίς καμία γνώση στο αντικείμενο και να στηρίζεσαι σε γραπτές πληροφορίες. Και επίσης επειδή έχεις ακούσει ένα τέτοιο περιστάτικο δε πρέπει να τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. 

    Παρ' όλ' αυτά επιμένω σε αυτά που έγραψε το μέλος MichalisPat. Πα' όλ' αυτά θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τα 18 σου τουλάχιστον και εννοείται να μην πειραματιστείς ως τότε και μετά θα πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ καλά να βρεις (αν τελικά ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο) έναν άνθρωπο που να ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 02-01-2009 13:34 ]


    VOICETEACHER
    02.01.2009, 11:22

    Καλο μου παιδι,μακρια απο φωνητικη και τραγουδι,μεχρι τα 17,που στανταρει η φωνη,θα σου γινει ζημια,και θα τρεχειs στουs χειρουργουs ωρλ..μετα απο  τα 17 μια ,η εναs καλοs δασκαλοs φωνητικηs ,ειναι απαραιτητοs.{#emotions_dlg.rockon}


    freddieKrueger
    03.01.2009, 05:07

    Συμφωνω με τους προλαλησαντες!

     

    Μια φιλικη συμβουλη κι απο μενα ειναι:Να τραγουδας με τη μελωδικη φωνουλα σου χωρις να αναγκαζεσαι να ανεβαινεις πιο ψηλα!'Ριξε' τονικα τα κομματια στα οποια απαιτειται να σπρωξεις τη φωνη σου για να βγει ηχος!

    Διαφραγματικη αναπνοη?Για να μαθεις να ανασαινεις απο το διαφραγμα κανε τα εξης:1)Εκει που ανασινεις κανονικα πες ενα φφφφ που μοιαζει σαν ουφφφφ που κανουμε καμμια φορα για να ανακουφιστουμε απο κατι που μας αγχωνει....Αφου βγει εντελως χαλαρα ο αερας κανε εισπνοη απο τη μυτη και μετα παλι βγαλε τον αερα σου μ ενα υουφφφ

    2)Ξαπλωσε καπου σε ενα επιπεδο πατωμα με το κεφαλι να αναπαυεται χαλαρα...κανε το ιδιο πολλες φορες...

    3)Οταν φτασεις στο σημειο να ανασαινεις ενετελως ανετα κι ελευθερα ξαπλωμενος χωρις κοπο η σκεψη βαλε ενα μικρο βιβλιο στο κατω μερος της κοιλιας σου και απλα συνεχισε να ανασαινεις χωρις να σκεφτεσαι τιποτα...παραλληλα μπορεις να απολαμβανεις το αγαπημενο σου βιβλιο η ν αακους την αγαπημενη σου μουσικη και να ΧΑΛΑΡΩΝΕΙΣ!

    4)Οταν τραγουδας καποιο τραγουδι ΟΠΩΣ ειπαμε δηλ σε τονο πιο χαμηλο για να μη ζοριζεται η φωνη σου κτλ θανΞΕΧΝΑΣ τλειως τις εννοιες διαφραγμα αλλα και τις ασκησεις που σου προτεινα γιατι ο ρολος τους ειναι να ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ και να σε κανουν να ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ...

     

    5)Θα κανεις υπομομη ως τα 17 σου για να ολοκληρωθει η περιοδος της ,μεταφωνησης και υστερα θα ξεκινησεις μαθηματα σε καποιον καλο καθηγητη φωνητικης!

     

    Καλη επιτυχια και μη μασας φιλαρακο!{#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    INTHEFOREST
    07.01.2009, 20:54

    Φιλε μου καλε,βγαλε τα πνευμονια σου και καψε την φωνη σου αν εχεις ψυχη.Γιατι αυτην δεν μπορει να στην διδαξει κανεις!!!Αν παρολα αυτα θες να κανεις μαθηματα,τοτε καλως ηρθες στον κοσμο της ατελειωτης κριτικης και απογοητευσης οπου ποτε δεν θα εισαι αρκετα καλος για κανεναν οσο και αν το σπουδασεις.Πιστεψε οτι το θες και μην δεχεσαι τιποτε λιγοτερο απο αυτο!!Μονο τοτε θα δεις φως!!


    freddieKrueger
    09.01.2009, 00:26

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 07-01-2009 στις 20:54 έγραψε...

    Φιλε μου καλε,βγαλε τα πνευμονια σου και καψε την φωνη σου αν εχεις ψυχη.Γιατι αυτην δεν μπορει να στην διδαξει κανεις!!!Αν παρολα αυτα θες να κανεις μαθηματα,τοτε καλως ηρθες στον κοσμο της ατελειωτης κριτικης και απογοητευσης οπου ποτε δεν θα εισαι αρκετα καλος για κανεναν οσο και αν το σπουδασεις.Πιστεψε οτι το θες και μην δεχεσαι τιποτε λιγοτερο απο αυτο!!Μονο τοτε θα δεις φως!!



    Η εκφραση της ψυχουλας μας μεσα απ το τραγουδι φιλε μου ειναι ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ αυτων που θελουν να λεγονται αληθινοι τραγουδιστες και κατι παραπανω-ερμηνευτες...και οχι το ΔΕΔΟΜΕΝΟ..

    Η προτροπη σου αν και σωστη αν την  κρινει καποιος με σκεπτικισμο και ωριμοτητα, δεν παυει να ειναι καταστροφικη για καποιο νεαρο παιδι που θελει να μαθει να βγαζει σωστο ηχο...τα μαθηματα φωνητικης ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για καποιον που δεν 'εχει φωνη' ωστε να μαθει να βγαζει ΗΧΟ για τραγουδι,αλλα και για καποιον που 'εχει φωνη' ωστε να γινει καλυτερος...

    Οσο για το αλλο που γραφεις ειναι αναλογα σε ποιο δασκαλο θα πεσεις...αλλοι ειναι αυστηροι και εντελως 'αποστειρωμενοι' και βιαζονται να κρινουν και να βαγλουν αρνητικα η και θετικα συμπεραματα για καποιον μαθητη τους,ενω αλλοι ειναι υπομονετικοι και κυριως εχουν μεταδοτικοτητα...

     

    Τις εννοιες 'εχει φωνη', 'δεν εχει φωνη' τις βαζω σε εισαγωγικα,γιατι στ αληθεια πιστευω οτι ακομη και οσοι 'ειχαν' την ειχαν δουλεψει πολυ τη φωνη τους,αλλα και εχω συνατησει ατομα που δεν ηξεραν καν να ΜΙΛΗΣΟΥΝ και τωρα ειναι ΓΑΜΩ τους τραγουδιστες με ομορφη χροια,εκταση,αλλα και ερμηνευτικη ικανοτητα...

     

    Στην πραξη το τραγουδι σημαινει απλα να μαθω να ανασαινω σωστα...ενα μικρο βρεφος ανασαινει σωστα...αργοτερα πολλοι απο μας ξεχναμε πως να ανασαινουμε σωστα ενω καποιοι αλλοι ειναι σε θεση να διατηρουν αυτη τη σωστη ανασα..το αποτελεσμα ειναι καποιοι να τραγουδουν καλυτερα καποιοι ΠΟΛΥ καλυτερα και καποιοι χειροτερα...

     

    Ταμαθηματα φωνητικης αυτο το στοχο εχουν:Να σου υπενθυμισουν πως ανασαινες οταν ησουν μωρο και να βελτωσουν λιγο η πολυ τη φωνη σου...

     

    Σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να περιοριζεται η ελευθερη εκφραση ενος μαθητη φωνητικης,αλλα φρονιμο θα ηταν να αποφευεγεται η φωνητικη καταχρηση...

    Nα κανω και μια μικρη προσθηκη:Λες φιλε οτι αν καποιος επιλεξει να κανει μαθηματα φωνητικης τοτε 'καλως ηλθε στο κοσμο της ατελειωτης κριτικης και απογοητευσης οπου δεν θα ειναι αρκετα καλος για κανενα.'Επετρεψε μου λοιπον να διαφωνησω:Αν καποιος επιθυμει να ασχοληθει με το τραγουδι κατα τροπο ωστε να εκτεθει σε καποιο πληθος ανθρωπων,οι οποιοι και θ αποτελεσουν το ακροατηριο του,το 'κοινο' του αν αγαπας,εισερχεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ στον κοσμο της ατελειωτης κριτικης...και πιστεψε με ο δασκαλος φωνητικης ειναι κατα κανονα ο ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΕΡΟΣ κριτης σου...

    Το κοινο δε συγχωρει παραφωνιες,δεν ειναι σε θεση να κατανοησει οτι το κομματι 'ηταν σε ψηλο τονο'κτλ το μονο που κρινει ειναι αυτο που φτανει στ αυτια του:Ειναι καλο?Μας αγγιζει?Ναι>Οχι?Τελος!Κατι σαν συγχρονη ΡΩμαικη αρενα!

    Επισης:Αρκετα καλος αν νοιωθεις για τον εαυτο σου θα αρχισεις σιγα σιγα να κερδιζεις και τους αλλους...

     

     

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 09-01-2009 06:28 ]


    XrysaOikonomaki
    09.01.2009, 09:35

    Μια άσκηση που κάνει την αναπνοή από το διάφραγμα συνήθεια, είναι η εξής: το βράδυ που θα πας για ύπνο, ξαπλώνεις ανάσκελα, πιέζεις με τα δάκτυλα (αντίχειρας πίσω δάκτυλα μπροστά στα πλάγια της κοιλιακής χώρας και προσπαθείς με εισπνοές από τη μύτη, να οδηγήσεις τον αέρα εκεί. Αυτό ένα δεκάλεπτο κάθε βράδυ.

    Αυτή η άσκηση μαζί με τις άλλες που σου προτίνανε, θα έχει αποτελέσματα. Αλλά πώς ξέρεις ότι δεν αναπνέεις με το διάφραγμα; Όταν αναπνέεις ανασηκώνεται το στήθος σου; Η διαφραγματική αναπνοή είναι αυτή με την οποία γεννιόμαστε και τη χάνουμε στην πορεία της ζωής μας λόγω ψυχολογίας: ρουφάμε την κοιλιά για να φαινόμαστε πιο αδύνατοι κ.α τέτοια. Το να αναπνέεις με το διάφραγμα και το να το εκμεταλεύεσαι για να στηρίξεις τον ήχο σου ώστε να μην ξοδεύεις πολύ αέρα όταν τραγουδάς, είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

    Μπορεί να αναπνέεις σωστά και να μην έχεις την τεχνική να χρησιμοποιήσεις αυτή την αναπνοή. Πρωτού λοιπόν αρχίσεις τις δοκιμές, έλεγξε αν πραγματικά χρειάζεσαι τις ασκήσεις,ε;

    Πράγματι, 15, 5 χρονών δεν είναι ηλικία για μαθήματα τραγουδιού και θα συμφωνήσω με αυτόν που πρότεινε να ρίξετε τους τόνους στα τραγούδια αντί να βασανίζεσαι. Ένας λογικός λόγος για αυτή την πρόταση είναι ότι κάθε άνθρωπος έχει τη δική του έκταση φωνής και δεν είναι απαραίτητο να τραγουδάς στις ψηλές άμα δεν τις έχεις. Το ότι φαλτσάρεις ψηλά δείχνει περισσότερο ότι τα τραγούδια τα τραγουδάς σε εκτάσεις που ξεπερνάνε τα δικά σου όρια. Βρες τονικότητες που να μη σε ζορίζουν.

    Πάντοτε θέλει πολύ ψάξιμο για να βρεις ένα μουσικοδιδάσκαλο της προκοπής και σαφώς υπάρχουν στην αγορά άνθρωποι που κάνουν ζημιά όπως υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα. Αν τραγουδάς για χόμπι, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί η εύρεση δασκάλου αργότερα. Αλλά αν δεις ότι τραγουδάς 3 ώρες την ημέρα κάποτε, τότε θα χρειαστείς να πας για μαθήματα, για να γλιτώσεις τη φωνή σου από την καταστροφή (κάλλους στις φωνητικές χορδές κ.α)

    Προς το παρόν κοίτα να τραγουδάς εκεί που ΔΕΝ ζορίζεσαι. Υποθέτω ότι η φωνή σου έχει και σκαμπανεβάσματα λόγω ηλικίας, οπότε αυτός είναι ένας ακόμα λόγος, στις ψηλές να μην μπορείς να ελέγξεις απόλυτα τη φωνή σου.


    VOICETEACHER
    09.01.2009, 15:54

    Δεs oταν πεσειs για υπνο ,πωs αναπνεειs,θα δειs ,οτι αναπνεειs απο το διαφραγμα,αυτην ακριβωs την αναπνοη ,θα την μεταφερειs στο ορθιο,οσο για την ηλικια,τοχουμε πει χιλιεs φορεs,17 κλεινουμε και μετα αρχιζουμε φωνητικη!


    johnfrusciante
    19.01.2009, 13:08

    παιδια εγω να κανω μια ερωτηση??καποιος για να γινει δασκαλος φωνητικης δεν πρεπει να χει τελειωσει καποιο ωδειο για να αποκαλειται ετσι???το ρωταω γιατι αντιμετωπιζω εγω σε εναν αλλο κλαδο ενα προβλημα με αναγνωριση της ειδικοτητας μου ενω εχω πιστοποιηθει επισημα απο Αγγλια..γι αυτο ρωταω..δηλαδη επειδη καποιος τραγουδαει μερικα χρονια ειναι κ δασκαλος αν θελει?κανει μαθηματα κ παιρνει λεφτα???γιατι εγω παιζω κιθαρα κ πιανο χρονια..κριμα ειναι..εχω κατι ωρες ελευθερες..να παω να βγαλω κανα φραγκο


    johnfrusciante
    22.01.2009, 09:59

    ετσι...καλη απαντηση πηρα.....


    johnfrusciante
    23.01.2009, 19:57

    παιδια οπως διαπιστωσα...ειμαστε τελικα ολοι μας δασκαλοι..απο την στιγμη που καποιος μας διδαξε..ειτε αυτος ειναι ο μπαμπης..ειτε ο τακης..ω ναι ειμαστε δασκαλοι..δε χρειαζεται καμια επισημη γνωματευση...γιατι απ οτι φαινεται..ειναι μακρυς ο καιρος που θα φυγουν αυτοι οι ανθρωποι απο την χωρα που αυτοονομαζονται σε οτι θελουν..επειδη απλα ετσι θελουν..οι νομοι κ οι κανονες του πολιτισμου, της μορφωσης  και της παιδειας αυτου του ταλαιπωρου κρατους δεν λενε γι αυτους τιποτα.."εισαι οτι δηλωσεις"...κ καποιοι το κρατουν ψηλα αυτο τον δικο τους νομο......

     

    επειδη αυτοι εχουν το δικαιωμα να παρανομουν εφοσον το θελουν ..αντιθετα εμεις οι υπολοιποι εχουμε το δικαιωμα απο την αλλη να τους τρεξουμε στην αναλογη νομοθεσια που ισχυει το 2009 στην ελλαδα....θερμη παρακλιση σε οσα παιδια προσλαμβανουν δασκαλους,καθηγητες,γιατρους,γυμναστες οτιδηποτε...απλα ζητηστε τα πτυχια τους..ποιος εχει το δικαιωμα να συμβουλευσει..να διδαξει..να ακουμπησει χερι πανω σου...το αποφασιζουν οι νομοι του κρατους.


    johnfrusciante
    23.01.2009, 20:04

    α κ κατι αλλο....δε καταλαβαινω το αγχος μερικων να μ κλεισουν το στομα...

    αυτος που ειναι νομιμος δεν εχει να φοβηθει κατι απο αυτα που λεω...οχι πως τωρα φοβαται..αλλα συζητηση κανουμε...η μαλλον κανω...γιατι ακομα απαντηση δεν πηρα..ειμαι χαζος..παρακαλω εξηγηστε μου...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    earinos
    27.01.2009, 13:14

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησαν οι παραπάνω αλλά σου έχω μια άσκηση δικιά μου για να κάνει στο σπίτι , αλλά και όπου θέλεις .

    Θα πάρεις μια βαθειά αναπνοή και το αέρα θα το βάλεις στο στομάχι σου.Οταν γεμίσει αέρας και δεν μπορεί να πάρει άλλο , άστον μόνο το να φύγει από τον στόμα σου που θα έχεις αρκετά ανοιχτό, χωρίς να βγάλεις φωνή.

    Το ξανακάνεις με μία αδρανή φωνή σαν αναστεναγμό.

    Το κάνεις πάντα όρθιος

    Τωρα πρέπει να γυμνάσεις το διάφραγμα πώς?Εχεις τα χέρια σου σε ανάταση σαν να είσαι σταυρομένος , και πέρνεις μια βαθειά ανάσα απο την μύτη και την βάσεις στο στομάχι σου αλλά και λίγο στα πνευμόνια .Οταν γεμίσει με αέρα άστον απο μόνο του να βγένει σιγά σιγά χαμηλόνωντας τα χέρια προς τα κάτω.Ο χρόνος που θα κάνεις σε κάθε εξαγωγή του αέρα θα είναι 5-7 δευτερόλεπτα.Θα το επαναλαμβάνεις σε κάθε άσκηση 10 φορές.Η άσκηση αυτή μπορεί να σε ζαλίζει λίγο αν την κάνει παρατεταμένα τότε ξεκουράσου για λίγο στον δερμάτινο καναπέ για 5 λεπτά.Στο μέλλον μπορείς να το κάνεις και περισσότερες φορές .

    Πάντα να κάνεις αυτην την άσκηση μόνο όταν δεν υπάρχει φαγητό στο στομάχι!!!!

    Οτν μάθεις να βγάζεις τον αναστεναγμό θα μπορείς να βγάζεις και την νότα που θέλεις έρινα.

    Τώρα με αυτόν τον τρόπο θα βγαζεις τις νότες μία μία σε όλα τα φωνήεντα. δεν θα φωνάζεις μέχρι που θα καταλάβεις άν έχεις κουραστεί .Αν κουραστείς σταμάτα τις ασκήσεις αυτές για 3 ημέρες και ξανά ακολούθησέτες κάθε 3 ημέρες.Να μην ξεχνάς την γυμναστική του διαφράγματος πρώτα πρίν τις φωνητικές ασκήσεις.Τότε θα τραγουδάς περισσότερο ποιο έρινα και ποιό ξεκούραστα

    Ακης Εαρινός 

     

     


    earinos
    27.01.2009, 13:20

    θα ήθελα να πω ότι αν κάποιος παρουσιάζει ταίτιου είδους προβλήματα μπορώ να σας στήλω ένα ηλεκτρονικό βιβλίο φωνητικής που είναι γραμμένο από καθηγητή ωριλά αλλά και δάσκαλο βυζαντινής μουσικής όποιος το θέλει ας με στήλει μύνημα στο ΠΜ .  


    GinakiZouzounaki
    16.02.2009, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 02-01-2009 στις 11:22 έγραψε...

    Καλο μου παιδι,μακρια απο φωνητικη και τραγουδι,μεχρι τα 17,που στανταρει η φωνη,θα σου γινει ζημια,και θα τρεχειs στουs χειρουργουs ωρλ..μετα απο  τα 17 μια ,η εναs καλοs δασκαλοs φωνητικηs ,ειναι απαραιτητοs.{#emotions_dlg.rockon}



    Παναγίτσα μου δεν το ήξερα αυτό!!! Δηλ. εγώ που είμαι 13 και τραγουδάω από περσυ καθημερινά [σε φίλους αλλά και έτσι, όταν ακούω κάποιο τραγούδι... αλλα δεν ειναι ήρεμα κομάτια... κυρίως rock..] μπορει να πάθω κατι σχετικό?{#emotions_dlg.scared} Οι φίλοι μου μου λένε πως έχω ωραία φωνή και θελουν να τους τραγουδάω.. Και τι να κανω τους εκπληρωνω τη χαρουλα... InnocentΤρομαξα λιγάκι με αυτο που είπατε... μπορειτε να με διαφωτίσετε λιγακι??? ευχαριστώ εκ των πρωτερων!!!

     

    Φιλικά φιλάκια στα μαγουλάκια!! [ τι ειπα πάλι... ]{#emotions_dlg.biggrin}


    sakisarabatzis
    16.02.2009, 22:12

    Προβλέπεται βεβαια απο τη νομοθεσία, να ξεκινα κανεις ΜΟΝΩΔΙΑ{κλασικό τραγούδι] στα 17. Ενταξει, αυτό δεν σημαίνει σε αρκετες περιπτωσεις οτι ειναι και ο κανόνας.Υπάρχουν 15 χρονα τα οποία εχουν θαυμάσιες χαμηλές νότες και 17 χρονων παιδια που την μεταφωνηση μπορουν να περασουν και στα 19. Εγω θα ελεγα οτι ειναι για κλασικες σπουδές να σεβαστουμε το 17 χρονων,που προβλέπεται και απο τη νομοθεσία, αν ομως η προηγούμενη κοπελίτσα 13 ετων, εχει καλη φωνη δεν ειναι κακο να ασχοληθουμε, να της πουμε κάποια βασικά πραγματα.Εξάλλου και σε μια παιδική χορωδία,το στοιχειο της φωνητικης επικρατει. Αρκει βεβαια να ειναι σε θεση ο καθηγητης Φωνητικης να τρανσπορτάρει το τραγουδι,στις φωνητικες απαιτησεις και ικανότητες του παιδιού.


    GinakiZouzounaki
    17.02.2009, 17:18

    Βασικά ποτέ μου δεν πήρα μέρος στη χορωδία του σχολείου, γιατί δεν μου άρεσε. (παρά τα παρακάλια της καθηγήτριας...Innocent) Όπως και να' χει τα δυνατά κομάτια που σε ξεσηκώνουν είναι στο αίμα μου. (Π.χ. Numb των Linkin Park, Α Beautiful lie των 30 seconds to mars, rock μπαλάντες κ.α.) Πολύ θα το ήθελα να ασχοληθώ στο μέλον με το τραγούδι, αλλά το θέμα μου είναι πως είμαι αρκετά ντροπαλή και δεν μου αρέσει να είμαι στο επίκεντρο της προσοχής όλων. Πάντως θα ήθελα πολύ να μάθω μερικά βασικά πραγματάκια όπως είπε και ο προλαλήσαντας (μάλλον εδώ κολλάει πιο πολύ προγραφίσαντας γιατι δεν μπορούμε να τον ακούσουμε {#emotions_dlg.tt2}) sakisarabatzis. Με χαρά μου θα ήθελα να μάθω!! {#emotions_dlg.smartass}