ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.840 μέλη
    lamkar
    22.03.2005, 17:30
    Καλό!Πολύ καλό!!
    Haroulinda
    23.03.2005, 09:16
    Δύο τουρίστες βρίσκονται στο Βόρειο πόλο και συναντούν έναν Eσκιμώο.

    Τον ρωτάνε: Έχετε άσπρες γυναίκες εδώ; Ναι απαντάει ο Εσκιμώος.

    Μετά τον ρωτάνε: Έχετε μαύρες γυναίκες εδώ; Ναι απαντάει ο Εσκιμώος.

    Ασπρόμαυρες γυναίκες έχετε; Όχι απαντάει ο Εσκιμώος.

    Και στό έλεγα εγώ, λέει ο έναςτουρίστας στον άλλον, πιγκουίνους πηδάγαμε τόσες μέρες . . .

    dimi589
    23.03.2005, 16:11
    ΕΝΑ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΣΕΖΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΔΕΣ!!!!!
    -ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΟΤΣΕΖΟΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ?????
    -ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ......
    christine85
    23.03.2005, 17:27
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 22-03-2005 στις 17:20 έγραψε:

    - Τον πυροβόλησε η μάνα μου για να μη διαλύσει το σπίτι.






    Justagirl
    24.03.2005, 20:30


    vouliakis
    24.03.2005, 22:38
    Πως λεγόταν ο Κολοκοτρώνης όταν ήταν μικρός ?


    Κολοχαλίκης
    Jasmine
    24.03.2005, 23:19
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-02-2005 στις 10:39 έγραψε:

    Μερικά καλά για ξανθιές




    Μια ξανθιά οδηγεί το αυτοκίνητο της όταν την σταματάει μια τροχονόμος, επίσης ξανθιά.
    - "Το δίπλωμά σας παρακαλώ", της λέει η τροχονόμος. Η ξανθιά οδηγός σαστισμένη, αρχίζει να ψάχνει στην τσάντα της και ύστερα από κανένα δεκάλεπτο, ρωτάει την τροχονόμο:
    - "Πως είναι αυτό το δίπλωμα;"
    - "Είναι ροζ, τετράγωνο και έχει την φωτογραφία σας επάνω."
    Η ξανθιά οδηγός ξανακοιτάει την τσάντα της και βγάζει από μέσα ένα τετράγωνο ροζ καθρεπτάκι. Κοιτάζεται καλά και το δίνει στην επίσης ξανθιά τροχονόμο. Η τροχονόμος το παίρνει, κοιτάζεται με την σειρά της καλά καλά, της το ξαναδίνει και της λέει σοβαρά:
    - "Μπορείτε να φύγετε, δεν ήξερα ότι είστε τροχονόμος."


    Παίρνει τηλέφωνο μια ξανθιά τον τεχνικό της ταμειακής μηχανής για κάποιο πρόβλημα.
    Ξανθιά: "Δεν μπορώ να σβήσω την τιμή από την οθόνη."
    Τεχνικός: "Πιέστε το cl."
    Ξανθιά: "Ποιο σιέλ; Όλα γκρίζα είναι."


    Ήταν τρεις ξανθιές που ήθελαν να γίνουν αστυνομικίνες. Πάνε λοιπόν στην επιτροπή και λέει στην πρώτη ο ειδικός εκεί για την εγγραφή:
    - "Αυτή είναι η φωτογραφία ενός υπόπτου! Πως θα τον αναγνωρίσεις αν τον συναντήσεις στον δρόμο;"
    - "Χμ, γιατί έχει ένα μάτι!"
    - "Ξέρεις δεν έχει ένα μάτι, απλά η φωτογραφία έχει τραβηχτεί προφίλ."
    Απορίπτεται αυτή η ξανθιά, και έτσι πάει στην επόμενη και την ρωτάει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Απαντάει η ξανθιά:
    - "Χμ, γιατί έχει μόνο ένα αυτί!"
    - "Α, θα με τρελάνεις κι εσύ; Δεν έχει ένα αυτί, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη προφίλ!"
    Απορίπτεται κι αυτή η ξανθιά και έτσι πάει στην τελευταία και της λέει:
    - "Λοιπόν αυτός είναι ένας ύποπτος," λέει και της δείχνει την φωτογραφία, "πως θα τον αναγνωρίσεις αν τον συναντήσεις στον δρόμο; Και πρόσεξε να μη μου δώσεις καμιά ηλίθια απάντηση!"
    - "Αυτό είναι πανεύκολο!" λέει αυτή. "Ο ύποπτος σίγουρα φοράει φακούς επαφής!"
    Σαστισμένος ο αστυνομικός δεν ξέρει αν φοράει φακούς και πηγαίνει στα αρχεία για να δει. Και, πράγματι, ο ύποπτος φοράει φακούς επαφής!
    - "Μα καλά, πως το κατάλαβες;" ρωτάει την ξανθιά.
    - "Κοίτα, με ένα αυτί και ένα μάτι δεν μπορεί να φοράει γυαλιά!!"


    Spilman44
    26.03.2005, 00:47


    Λάθος, είπε ο σκαντζόχειρος και κατέβηκε απ τη...βούρτσα !
    kostas14
    26.03.2005, 12:41
    Πώς λεγόταν ο ξάδερφος του Καραισκάκη?????
    Καραιτάβλης...



    Πάει ένας σκοτσέζος στο βενζινάδικο και λέει.
    ''Αγόρι...Βάλε μου 2 σταγόνες βενζίνη και 1 σταγόνα λάδι.."
    Και λέει ο βενζινάς"Να σου βήξω και λίγο στα λάστιχα?"



    Ένας σκοτσέζος έτρωγε σούπα σε ένα εστιατόριο.Ξαφνηκά μια μύγα πάφτει στο πιάτο του.Τη βγάζει γρήγορα-γρήγορα ο σκοτσέζος και λέει"Ουφ...Ευτυχώς δεν πρόλαβε να πιεί πολύ..."



    Μια οικογένεια σκοτσέζων ζούσε σε ένα σπίτι 2όροφο.Στον πάνω όροφο ο άντρς πότιζε τα λουλούδια κ στον κάτω η γυναίκα μαγείρευε.Σε μια άτυχη στιγμή ο άντρας γλιστράει κ πέφτει από το μπαλκόνι ύψους 6 μέτρων.Πέφτοντας περνάει μπροστά από το παράθυρο της κουζίνας και φωνάζει."Γυναίκα...Φτίαξε ένα πιάτο λιγότερο..."
    santourman
    01.04.2005, 11:53
    Μια μέρα σκοτώθηκε μια γυναίκα που ήταν μεγάλη πολιτικός και μεγαλο
    στέλεχος στο κόμμα της, με υπουργεία και πολλές περγαμηνές. Όταν έφτασε στον άλλο κόσμο, την υποδέχτηκε ο Aγιος Πέτρος και της λέει:

    - "Που θα ήθελες να περάσεις την αιωνιότητα σου, στην Κόλαση ή στον
    Παράδεισο;" Εκείνη το σκέφτεται λίγο και λέει:

    - "Δεν είμαι σίγουρη."

    - "Τότε", λέει ο Aγιος Πέτρος, "θα κάνουμε το εξής, θα περάσεις 24 ώρες
    στην Κόλαση και 24 ώρες στον Παράδεισο και μετά αποφασίζεις."

    Η πολιτικός συμφωνεί. Πάνε λοιπόν, στην Κόλαση. Εκεί η πολιτικός βλέπει όλους τους πολιτικούς φίλους της που είχαν πεθάνει να παίζουν γκολφ, να ποντάρουν στο καζίνο, να πίνουν σαμπάνια, να φλερτάρουν με ωραίους άντρες και πανέμορφες γυναίκες και γενικά να διασκεδάζουν πολύ. Ακόμα και ο Διάβολος ήταν μαζί τους και κάνανε παρέα, λέγοντάς τους τα καλύτερα πρόστυχα και πικάντικα ανέκδοτα. Όλα πολύ ωραία και η πολιτικός περνούσε υπέροχα.
    Πριν το καταλάβει, πέρασαν οι 24 ώρες και ήρθε ο Aγιος Πέτρος να την
    πάρει να πάνε στον Παράδεισο. Ο Παράδεισος ήταν ένα πολύ ήσυχο μέρος με ήρεμη ατμόσφαιρα, οι άγγελοι έπαιζαν γαλήνια μουσική με τις άρπες και τις λύρες τους, οι φιλόσοφοι μιλάγαν για τη ζωή και το θάνατο και όλοι μαζί συζητούσαν με το Θεό που ήταν πολύ γλυκός κι ευχάριστος τύπος. Η πολιτικός αισθανόταν πολύ όμορφα και πριν το καταλάβει, πέρασαν και αυτές οι 24 ώρες, ώσπου ήρθε ο Aγιος Πέτρος να τι ρωτήσει τι αποφάσισε τώρα που είδε και τα δύο μέρη. Η πολιτικός το σκέφτεται λίγο και του λέει:

    - "Ο Παράδεισος ήταν πολύ ωραίος και γαλήνιος, αλλά στην Κόλαση ήταν όλοι οι φίλοι μου και διασκέδαζαν πιο πολύ, οπότε θα προτιμήσω την Κόλαση."

    Ο Aγιος Πέτρος σέβεται την επιθυμία της και την στέλνει στην Κόλαση.

    Όμως, η Κόλαση ήταν λίγο διαφορετική τώρα, ένα διαλυμένο μέρος με
    αποπνικτική ατμόσφαιρα και όλοι οι φίλοι της πολιτικού δούλευαν στα
    κάτεργα και κουβαλούσαν τεράστιες πέτρες, ενώ και ο Διάβολος ήταν πάνω από τα κεφάλια τους και διέταζε συνεχώς.

    Η πολιτικός δυσαρεστημένη πάει και τον ρωτά:

    - "Τι έγινε εδώ; Προχθές όλα ήταν τόσο ωραία και όλοι διασκέδαζαν." Και ο Διάβολος της απαντά:

    - "Τότε είχαμε προεκλογική εκστρατεία, σήμερα μας ψήφισες!!!"

    manblaz
    01.04.2005, 12:38
    Bush in Hell

    Ο Τζώρτζ Μπούς παθαίνει μπαράζ τριών εγκεφαλικών σε μισή ώρα, και μιά καρδιακή προσβολή μετά από λίγο, και πεθαίνει. Πηγαίνει στην κόλαση και βρίσκει το διάβολο, ο οποίος τον περιμένει καπνίζοντας, σκεπτικός και φανερά αγχωμένος.

    "Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα με σένα" του λέει ο διάβολος. "Είσαι ο επόμενος στη λίστα μου αλλά είμαστε κλεισμένοι φούλ, δεν υπάρχει άλλος χώρος στην κόλαση. Πρέπει όμως να μείνεις οπωσδήποτε στην κόλαση, δεν το συζητάμε... Οπότε θα σου πώ τι θα γίνει" συνεχίζει ο διάβολος. Έχω τρείς τύπους εδώ που ήταν κακοί, αλλά όχι τόσο ελεεινοί όσο εσύ στην επίγεια ζωή σου. Θα αφήσω έναν από αυτούς να φύγει κι εσύ θα πάρεις τη θέση του. Επειδή με βρίσκεις και στις καλές μου, θα αφήσω ΕΣΕΝΑ να αποφασίσεις ποιός φεύγει για να πάρεις τη θέση του!".

    Η φάση καλοάρεσε στο Μπούς, και δέχτηκε αμέσως.

    Ο διάβολος ανοίγει το πρώτο δωμάτιο. Μέσα ήταν ο Ρίτσαρντ Νίξον σε μια μεγάλη βαθιά πισίνα με νερό. Ο Νίξον βουτούσε, κατέβαινε όσο βαθιά μπορούσε, ξαναέβγαινε στην επιφάνεια ίσα ίσα για να πάρει μια αναπνοή και ξανά βουτούσε από την αρχή. Τέτοια ήταν η μοίρα του στην κόλαση.

    "΄Οχι, όχι!" Φώναξε ο Μπούς. "Δε νομίζω διάβολε. Από κολύμπι είμαι άσχετος, και επίσης από φυσική κατάσταση εντελώς άχρηστος οπότε αποκλείεται να το αντέχω αυτό το πράμα όλη μέρα..."

    Προχωράνε και ο διάβολος ανοίγει το δεύτερο δωμάτιο. Μέσα ήταν ο Τόνι Μπλαίρ, με μιά σαραντάκιλη βαριοπούλα ανάμεσα σε μεγάλες ξερές πέτρες. Καταιδρωμένος κόκκινος και κατάκοπος κοπανούσε σπάζοντας τις πέτρες, οι οποίες ξαναφύτρωναν ασταμάτητα... Τέτοιο ήταν το χάλι του δήθεν σοσιαλιστή κομματάρχη απο την Αγγλία. "'Οχι καλύτερα... Έχω αυτό το πρόβλημα με τον ώμο μου (σκεφτόταν ότι μάλλον δε θα μπορούσε καν να σηκώσει τη βαριοπούλα)... και σίγουρα θα υποφέρω αν σπάω πέτρες
    ασταμάτητα όλη μέρα! Πάμε για το τρίτο?"

    Ανοίγει ο διάβολος το τρίτο δωμάτιο. Βλέπει μέσα ο Μπούς τον Κλίντον, ξαπλωμένο στο πάτωμα χαλαρό με τα χέρια πίσω από το κεφάλι, να διαβάζει εφημερίδα και να ρουφάει το καφεδάκι του. Είχε τα πόδια του ανοιχτά και από πάνω του σκυμμένη ήταν η Μόνικα Λεβίνσκι, η οποία συνέχισε να τσιμπουκώνει τον Αμερικανό πρώην πρόεδρο εντελώς ατάραχη και αρκετά παθιασμένα.

    Ο Μπούς σάστισε από τη χαρά του για λίγο, το χώνεψε και είπε στο διάβολο ευθύς "Ναί, αυτό μου κάνει. Είμαι σίγουρος ότι θα τα πάω μια χαρά διάβολε!"

    Ο διάβολος χαμογέλασε, του έκλεισε το μάτι και φώναξε..
    ΟΚ Μόνικα, αρκετά κορίτσι μου.. είσαι ελεύθερη να φύγεις....

    Iphigenia
    12.04.2005, 18:38
    Ο Μεγαλύτερος Γκαντέμης στον κόσμο...

    Ένας τύπος, στον πάγκο του μπαρ, σκυμμένος, βαρύς και ασήκωτος, κοιτάει συνέχεια το ποτήρι του. Κάθεται επί μίση ώρα έτσι, εντελώς ακίνητος.

    Κάποιος άλλος, αλέγρος και...καλαμπουρτζής, που έπαιζε μπιλιάρδο με τις ώρες, τον πιάνει το μάτι του έτσι να κοιτάει το ποτό του ατελείωτα και να μην πίνει, και για πλάκα μια και δυο αρπάζει το ποτήρι του αλλουνού και το κατεβάζει μονορούφι.

    Ο τύπος μας βάζει τα κλάματα.

    -Έλα ρε φιλάρα, μια πλάκα κάναμε! Θα σου παραγγείλω ένα ίδιο, κερνάω εγώ. Δεν γουστάρω να βλέπω άντρες να κλαίνε!

    Και ο δικός μας…

    -Δεν είναι αυτό. Είναι που η σημερινή μέρα είναι η χειρότερη της ζωής μου.

    Πρώτα, παρακοιμήθηκα το πρωί και άργησα να πάω στο γραφείο. Το αφεντικό μου τσατίστηκε και με απέλυσε.

    Βγαίνω να πάρω το αυτοκίνητο μου και μου το είχαν κλέψει.

    Το δήλωσα στην αστυνομία και μου είπαν καλά κρασιά που θα το ξαναβρείς.

    Παίρνω ένα ταξί να γυρίσω σπίτι και ξεχνάω μέσα το πορτοφόλι με
    όλες πιστωτικές κάρτες.

    Το παρατηρώ τελευταία στιγμή, φωνάζω τον ταξιτζή να σταματήσει
    και αυτός την κοπάνισε ρίχνοντας μου μια μούντζα.

    Μπαίνω στο διαμέρισμα και πέφτω απάνω στη γυναίκα μου στο κρεβάτι με τον θυρωρό.

    Φεύγω αηδιασμένος, μπαίνω σ' αυτό εδώ το μπαρ κι απάνω που
    ετοιμαζόμουνα να Βάλω ένα τέλος στη ζωή μου, εμφανίζεσαι εσύ και... μου πίνεις το δηλητήριο!


    ΕΙΜΑΙ ΄Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ;;


    christine85
    13.04.2005, 01:20
    ΓΑΜΑΤΟ!!!!!!!

    vaninoui
    13.04.2005, 11:19

    KRITIKOS
    13.04.2005, 13:45
    MATRIX IN HEAVEN

    Τρεχει ο αγιος πετρος πανικοβλιτος στο θεο και του λεει....Θεε μου συμφορα που μας βρικε...Του λεει ο θεος ηρεμησε πετρο τι επαθες???Πριν λιγο θεε μου εμαθα οτι οι επιστιμονες στη γη καταφεραν και εσπασαν τον κωδικο του dna του ανθρωπου...Και τοτε λεει ο θεος....Καταραμενοι hackers παλι πρεπει να αλλαξω το password!!!!

    ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ






    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: KRITIKOS on 13-04-2005 14:01 ]
    manblaz
    19.04.2005, 13:32
    Κάθετε μια αλογόμυγα στην πλάτη ενός λυκόσκυλου.
    -Τι είσαι εσύ; Ρωτάει απορημένη η αλογόμυγα.
    Λυκόσκυλο! Απαντάει εκείνος. Ο πατέρας μου ήταν λύκος και η μητέρα μου σκύλος.
    -Εσύ;
    Εγώ είμαι αλογόμυγα.
    -Α, καλά........Εσένα οι δικοί σου το παρακάνανε....





    Ποια είναι η διαφορά μεταξύ πίεσης, άγχος και πανικού;

    -Πίεση έχεις όταν η γυναίκα σου είναι έγκυος.

    -Aγχος έχεις όταν η κοπέλα σου είναι έγκυος.

    -Πανικό έχεις όταν είναι και οι δύο έγκυες ;



    ***Βρέθηκαν μια μέρα στη Κόλαση ένας Έλληνας , ένας Αμερικανός και ένας Ινδός. Τους συναντάει ο Διάβολος και τους λέει. Σε όλους που έρχονται εδώ δίνω μία ευκαιρία να μεταφερθούν στο Παράδεισο. Και βγάζει ένα τεράστιο μαστίγιο λέγοντας : « όποιος θα αντέξει τρία χτυπήματα χωρίς να φωνάξει φεύγει στον Παράδεισο, μπορείτε να χρησιμοποιείτε για ασπίδα ό,τι θέλετε.
    Πρώτος βγαίνει ο Αμερικανός.
    Τι θα έχεις για ασπίδα; Ρωτάει ο Διάβολος.
    Ο αμερικανός σηκώνει μια τεράστια πέτρα και λέει «είμαι έτοιμος».
    Σηκώνει ο Σατανάς το μαστίγιο, χτυπάει μια φεύγει η πέτρα, χτυπάει δεύτερη.φωνάζει σαν τρελός ο αμερικάνος.
    Επόμενος, λέει ο Σατανάς .
    Βγαίνει ο Ινδός.
    Τι θα έχεις για ασπίδα;
    Τίποτα! -λέει ο Ινδός-80 χρόνια γιόγκα έκανα και δεν νιώθω πόνο σωματικό ποτέ!
    Πρώτο χτύπημα. Ο ινδός «σσσσσσσς»
    Δεύτερο χτύπημα. Ο ινδός «σσσσσσς»
    Τρίτο χτύπημα. Ο ινδός «σσσσσς»
    « Α να πάρει!!!» κάνει ο Διάβολος «πρώτη φορά αντέχει κάποιος τρία χτυπήματα. Λοιπόν λέει είσαι ελεύθερος να πας στον παράδεισο.»
    ΟΧΙ, λέει ο Ινδός, θέλω να μείνω και να δω. Σε όλα τα ανέκδοτα ο Έλληνας την βγάζει καθαρή, θέλω να δω τώρα πώς θα ξεμπερδέψει!
    Εντάξει, μείνε. Λοιπόν τι θα χρησιμοποιήσεις για ασπίδα; Ρωτάει τον Έλληνα ο Διάβολος.
    Και απαντάει ο δικός μας : «ΤΟΝ ΙΝΔΟ ΦΥΣΙΚΑ!»

    WildCat
    19.04.2005, 14:01
    Ένας μαύρος περπατά κάπου στη Ν. Αφρική και ξαφνικά βλέπει ένα πορτοφόλι.
    Το ανοίγει και βλέπει μέσα $200.000 και ένα διαβατήριο. Το διαβατήριο είχε όνομα Leonardo Di Caprio.
    Ο μαυρούκος όμως δεν τον ήξερε και έτσι δεν καταλάβαινε τίποτα...
    "Ωραία!!!" σκέφτεται. Επιτέλους θα την κάνω από αυτή την κωλοχώρα...Θα πάω στην Ευρώπη! Θα κάνω μια καλύτερη ζωή!
    Πάει λοιπόν στο αεροδρόμιο της Ν. Αφρικής και βγάζει εισιτήριο για Αθήνα.
    Περνά τον έλεγχο επιβατών. '¶νετος. Δεν του είπε κανείς τίποτα.
    Ποιός τον ήξερε άλλωστε το Leonardo Di Caprio...
    Φτάνει στην Αθήνα και πάει στον έλεγχο επιβατών.
    Εκεί λοιπόν είναι ελεγκτές ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας.
    Ο Κωστίκας ανοίγει τις αποσκευές του επιβάτη και ο Γιωρίκας ελέγχει το διαβατήριό του.
    Κοιτάζει λοιπόν ο Γιωρίκας το όνομα: Leonardo Di Caprio. Κοιτάζει τον επιβάτη: Μαύρος, κατάμαυρος!!!
    Γυρνά λοιπόν και λέει στον Κωστίκα:
    - Ρε Κωστίκα, να σε ρωτήσω κάτι;
    - Τι θες ρε;
    - Ρε συ; Ο Τιτανικός βυθίστηκε ή κάηκε;


    manblaz
    20.04.2005, 23:05
    Νεαρή σκωτσέζα γυρίζει σπίτι με κλάμματα και όταν η μάνα της τη ρωτάει
    τί τρέχει, απαντάει οτι της βγήκε θετικό το τέστ εγκυμοσύνης.
    "Ποιό γουρούνι στο έκανε αυτό" λέει η μαμά, "να 'ρθει αμέσως ν'αναλάβει
    τις ευθύνες του"
    Σηκώνει το τηλέφωνο η μικρή, παίρνει ένα νούμερο και σε καμμιά ωρίτσα
    σταματάει έξω απ'την πόρτα τους μια κόκκινη Ferrari και βγαίνει ένας
    καλοντυμένος κύριος με γκρίζους κροτάφους, με πολύ αέρα.

    Μπαίνει στο σπίτι
    κάθονται στο σαλόνι, μαμά, μπαμπάς και νεαρή, κι ο Φεράρι απέναντι.

    Τους λέει λοιπόν:
    "Ακούστε, δεν μπορώ να παντρευτώ την κόρη σας, δεν μου το επιτρέπει η
    θέση μου και η οικογενειακή μου κατάσταση, αλλά προτίθεμαι να εξασφαλίσω
    το μέλλον του παιδιού και με το παραπάνω.
    Αν κάνει κορίτσι θα της γράψω στ'όνομά της 2 διαμερίσματα στο Λονδίνο,
    μια βίλλα στην Κορνουάλη και θα καταθέσω 500.000 λίρες στο λογαριασμό
    της.
    Αν κάνει αγόρι θα του γράψω ένα εργοστάσιο και θα καταθέσω στο
    λογαριασμό του 1.000.000 λίρες.
    Αν κάνει δίδυμα θα τους γράψω απο ένα εργοστάσιο και θα καταθέσω απο
    500.000 λίρες στο καθένα.
    Τώρα βέβαια, άν τυχόν αποβάλλει..."
    Πετάγεται όρθιος ο μπαμπάς που μέχρι εκείνη την ώρα απλώς άκουγε, τον
    χτυπάει στον ώμο και του λέει,
    "εντάξει βρε αδερφέ, άν αποβάλει, εδώ είμαστε την ξαναπηδάς ".


    tetraktis
    21.04.2005, 03:25
    Πήγαινε λέει ο καπετάν Μήτσος μια νύχτα με τη βάρκα στη θάλασσα και μεσ' την πολύ ομίχλη βλέπει από μακριά ένα φως να ζυγώνει. Σηκώνει τον ασύρματο και λέει.
    Ένα προς δύο, ένα προς δύο, αν με ακούς άλλαξε ρότα γιατί θα συγκρουστούμε.
    Απάντηση καμμία...
    Ξανασηκώνει τον ασύρματο και λέει μία ακόμη.
    Ένα προς δύο, ένα προς δύο, εδώ καπετάν Μήτσος, τριάντα χρόνια στη θάσασσα, άλλαξε ρότα γιατί θα συγκρουστούμε.
    Δύο προς ένα, δύο προς ένα, απαντάει μια φωνή, άλλαξε εσύ ρότα γιατί θα συγκρουστούμε.
    Τα παίρνει στο κρανίο ο θαλασσόλυκος, σηκώνει τον ασύρματο και λέει ξανά.
    Ένα προς δύο, ένα προς δύο, εγώ είμαι ο καπετάν Μήτσος, τριάντα χρόνια στη θάσασσα, εσύ να αλλάξεις ρότα για να μην συγκρουστούμε.
    Και του απαντάει η άλλη φωνή.
    Δύο προς ένα, δύο προς ένα, δεν πα να είσαι ο καπετάν Μήτσος τριάντα χρόνια στη θάλασσα, εγώ είμαι ο φαροφύλακας!


    WildCat
    21.04.2005, 10:29
    Ο μικρός Δημητράκης μπήκε στην κουζίνα, όπου η μαμά του ετοίμαζε βραδινό. Πλησίαζαν τα γενέθλιά του και σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να πει στη μαμά του τι δώρο ήθελε.
    "Μαμά", είπε ο μικρός Δημητράκης "θέλω ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου".
    Ο μικρός Δημητράκης ήταν ένας φασαριόζος του κερατά. Και στο σχολείο και στο σπίτι όλο μπελάδες δημιουργούσε. Έτσι λοιπόν η μαμά του τον ρώτησε αν πιστεύει ότι το δικαιούται το δώρο.
    "Φυσικά", είπε ο μικρός.

    Η μαμά του, χριστιανή γυναίκα, ήθελε να βάλει τον γιο της να σκεφτεί τη συμπεριφορά του όλο τον χρόνο που είχε περάσει. Έτσι του είπε να πάει στο δωμάτιό του και να σκεφτεί πως φέρθηκε όλους τους μήνες από τα προηγούμενα γενέθλιά του. Και μετά, του είπε, να γράψει ένα γράμμα στον θεούλη και να εξηγεί γιατί αξίζει το ποδήλατο!
    Έτσι ο μικρός Δημητράκης πήγε στο δωμάτιό του και άρχισε να γράφει:

    -ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΟ-
    Αγαπητέ Θεούλη
    Ήμουν πολύ καλό παιδί φέτος και θάθελα ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου. Το προτιμώ κόκκινο.
    Ο φίλος σου,
    Δημητράκης

    Ο Δημητράκης όμως ήξερε ότι αυτά που έγραψε δεν ήταν αλήθεια. Δεν ήταν και τόσο καλό παιδί. Έτσι, έσκισε το πρώτο γράμμα και ξανάρχισε.

    -ΓΡΑΜΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ-
    Αγαπητέ Θεούλη
    Είμαι ο φίλος σου ο Δημητράκης.
    Ήμουν καλό παιδί φέτος και θάθελα ένα κόκκινο ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
    Σ' ευχαριστώ
    Ο φίλος σου
    Δημητράκης

    Ήξερε όμως ότι ούτε αυτό ήταν αλήθεια. Έτσι, έσκισε και αυτό το γράμμα και άρχισε ξανά.

    -ΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΤΟ-
    Αγαπητέ Θεούλη
    Ήμουν εντάξει τη χρονιά που πέρασε. Θα 'θελα ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
    Δημητράκης

    Ο Δημητράκης ήξερε, ότι ούτε αυτό το γράμμα μπορούσε να το στείλει στο Θεό.
    Έτσι έγραψε το...

    -ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΡΑΜΜΑ -
    Θεέ
    Ξέρω ότι δεν ήμουν καλό παιδί φέτος. Λυπάμαι πραγματικά. Θα γίνω καλό παιδί όμως αν μου στείλεις ένα ποδήλατο για τα γενέθλιά μου.
    Σε παρακαλώ...
    Ευχαριστώ
    Δημητράκης

    Ο μικρός ήξερε όμως, ότι ακόμη κι αν έλεγε αλήθεια, αυτό το γράμμα δεν θα του έφερνε το ποδήλατο. . . Τώρα πια ανησύχησε. Πήγε στην κουζίνα και είπε στη μαμά του, ότι ήθελε να πάει στην εκκλησία. Η μαμά σκέφτηκε ότι το "κόλπο" της είχε πιάσει, μιας και είδε τον μικρό να είναι σκεφτικός και λυπημένος.
    "Πήγαινε, αλλά νά γυρίσεις γρήγορα".

    Ο Δημητράκης πήγε στην εκκλησία της γειτονιάς. Μπήκε μέσα κι έριξε μια ματιά γύρω του να δει αν ήταν κανένας άλλος εκεί. Προχώρησε προς το ιερό και βρήκε μια εικόνα της Παναγίας. Πολύ προσεκτικά την ξεκρέμασε και την έχωσε κάτι από το παλτό του και έφυγε από την εκκλησία τρέχοντας. Μπήκε γρήγορα στο σπίτι του, χώθηκε στο δωμάτιό του και πήρε μολύβι και χαρτί.

    -ΓΡΑΜΜΑ ΠΕΜΠΤΟ-
    Θεέ
    Έχω στα χέρια μου τη μάνα σου.
    Αν θέλεις να την ξαναδείς, στείλε μου το ποδήλατο.
    Ξέρεις ποιος.