ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Καποτάστο & Κουρδισμα: Απορίες!

    bjeirini
    03.01.2009, 16:47

    γεια σας παιδια......καλη χρονια έχω αρχίση ηλεκτρική κιθάρα εδω και 4 μηνες και παω πολύ καλα αλλα εχω δυο απορίες.....

    1     ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ... και αν μπορει κάποιος να μου δώσει αναλυτικές πληροφορίες για το πως το χρησιμοποιούμε.........

     

    2   γιατι αλλαζουμε το κουρδισμα σε κάποιες χορδες????

     

     

    ευχαριστώ προκαταβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-01-2009 16:55 ]


    johnfrusciante
    04.01.2009, 07:25

    καλη χρονιαααααα....

    ειναι πραγματα που δε θα πρεπε να απασχολουν ανθρωπο που μολις ξεκινησε να μαθαινει..

    παντως ετσι για να μην λες οτι δεν απαντησα..πολυ γενικα αυτο που κανουν ειναι μας διευκολυνουν...αλλα εσυ πρωτα μαθε τα βασικα κ αστα αυτα για αργοτερα..{#emotions_dlg.beer}

    αντε καλη χρονια κ υγεια σ ολους


    GAGA
    04.01.2009, 13:29

    Σίγουρα δεν είναι απορίες που αφορουν τοσο πολυ εναν αρχαριο αλλα οκ φιλε johnfrusciante μην εισαι τοσο σκληρος!!Smile

    Το καποταστο ειναι ενα εξάρτημα το οποιο το προσαρμοζεις στη ταστιερα και σε διευκολυνει σε καποια κομματια και αυτοσχεδιασμους αλλαζονατας στην ουσια το κουρδισμα που εχουν οι ανοιχτες χορδες της κιθαρας.Σκεψου ενα "σταθερο" barre πανω στη ταστιερα...Ετσι μπορεις να παιξεις πιο "ευκολα" καποια κομματια μη χρειαζοντας να μαθεις "περιεργα" πιασιματα και ακκορντα...

    Πχ αν βάλεις το καποταστο στο 5ο ταστο και πιασεις ενα μι ματζορε (να το πιασεις μετα το καποταστο οχι στη κλασικη θεση) θα ακουστει ενα λα ματζορε...

    Το κουρδισμα της κιθαρας εχει καταλήξει στο "κλασσικο" μι-σι-σολ-ρε-λα-μι) τους τελευταιοιυς δυο αιωνες (και πολυ λεω)..Τα διαφορετικα κουρδισματα τα δοκιμαζουμε και τα χρησιμοποιουμε απλα για να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη!Μπορει ενα σολο η οτιδηποτε αλλο σε ενα κουρδισμα να ειναι πανδυσκολο και σε ενα αλλα να ειναι οκ...

    Γενικα τα διαφορα κουρδισματα χρησιμοποιουνται το καθε ενα για καποιο λογο...Αλλα πολλοι κιθαριστες εφευρισκουν τα "δικα τους" προσπαθοντας να δημιουργησουν νεα ηχοχρωματα νεους ηχους κλπ...

    Σου προτεινω να ακουσεις το "One quiet night" του Pat Metheny που παιζει σε αυτο το δισκο με μια βαριτονη κιθαρα (δηλ καμμια σχεση το κουρδισμα με το κλασσικο που μαλλον εχεις ιδη μαθει!)

    Καλη συνεχεια στη μελετη σου!

     


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 04-01-2009 13:31 ]


    johnfrusciante
    04.01.2009, 17:11

    {#emotions_dlg.tt2}..o gaga  τα ειπε μια χαρα..αλλα το θεμα ειναι οτι ενας αρχαριος δε θα καταλαβει..αν δε του το δειξεις δε θα καταλαβει..γι αυτο δε εξηγησα..{#emotions_dlg.beer}


    bjeirini
    04.01.2009, 18:17

    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!!!βασικα εχω αρχίσει απο κλασική κιθαρα κ παιζω καιρο.....ηλεκτρικη κιθαρα κανω 4 μηνες και ειμαι στους προχωρημένους λόγο κλασικής απλα δεν έτυχε να παίξω ποτέ με καποτάστο γι αυτο ρωτάω...εχω κάνει κ κλιμακες κ πεντατονική κ στις συγχορδίες δεν ειμαι φυσικα στις απλες γενικότερα εχω κάνει απ ολα!!!!.........