ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Νέες δισκογραφικές δουλειές στο Ράδιο MusicHeaven

    jorge
    09.01.2009, 12:08

    Στο θέμα αυτό, οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί μπορούμε να αναφέρουμε τους νέους δίσκους που παίζουμε στις εκπομπές μας και μόνο αυτούς. Σκοπός είναι να ενημερώνουμε τους ακροατές για το τι καλό κυκλοφορεί και να τους δίνουμε τη δυνατότητα να ακούσουν νέα τραγούδια, τραγούδια που πιθανότατα δεν παίζονται πολύ στα ραδιόφωνα.

    Μόνο νέες δισκογραφικές δουλειές λοιπόν, που να έχουν κυκλοφορήσει 6-7 μήνες το πολύ :)

     

    Όσον αφορά τις ώρες που οι παραγωγοί μας ξεκουράζονται, ο σταθμός μας αυτό το διάστημα παίζει - ανάμεσα σε άλλα - το νέο δίσκο του Αλκιβιάδη Κωνσταντόπουλου με τίτλο Γαμώ την Καταδίκη μου, το νέο δίσκο του Γιάννη Ζουγανέλη με τίτλο Έρωτας είναι ο Γιάννης, τις Απίθανες περιπέτειες του Φοίβου Δεληβοριά, το Φίλτρο του Γιώργου Νταλάρα, το 7 και να προσέχεις της Βιτάλη κ.α.


    xristos_rock
    09.01.2009, 22:16

    Ας κάνω την αρχή, λοιπόν.

    Και έχω να προτείνω το νέο δίσκο των Killers με τίτλο Day & Age ο οποίος κυκλοφόρησε στις 24 Νοεμβρίου του 2008. Περιέχει 10 κομμάτια, ανάμεσά τους το ήδη πολύ αγαπημένο Human...


    ilio
    10.01.2009, 15:08

    Ωραίο θέμα Jorge!

    Λοιπόν εγώ έχω να προτείνω την πρώτη δισκογραφική δουλειά

    του Μάκη Σεβίλογλου "Γλυκό μεθύσι",που κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη του 2008 σε μουσική και στίχους δικούς του,εκτός από ένα,το "λαλούν τα αηδόνια",

    που χει γράψει τους στίχους ο Δημήτρης Κίτσιος.

    Συμμετέχουν οι )Χάρις Αλεξίου(σε 2 τραγούδια-ντουέτο με τον Μάκη Σεβίλογλου,

    "λαλούν τα αηδόνια"και "δρόμος"και ο Δημήτρης Μητροπάνος στο "δεν έμεινε καρδιά".

    Πρόκειται για μια πολύ όμορφη δισκογραφική δουλειά με ιδιαίτερο μουσικό ύφος και

    όμορφη στιχουρχική γραφή.

    Έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής τα "αχ καρδούλα μου","λαλούν τα αηδόνια","θεέ μου τι κόσμος","μάτια μου","δεν έμεινε καρδιά" και συνεχίζω να τον ανακαλύπτωSmile


    jorge
    10.01.2009, 15:49

    Χρήστο και Ilio, τα παραπάνω τα παίζετε στις εκπομπές σας; Καλό είναι να γράφει ο καθένας πότε έχει σκοπό να παίξει κάτι από αυτούς τους δίσκους.


    ilio
    10.01.2009, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-01-2009 στις 15:49 έγραψε...

    Χρήστο και Ilio, τα παραπάνω τα παίζετε στις εκπομπές σας; Καλό είναι να γράφει ο καθένας πότε έχει σκοπό να παίξει κάτι από αυτούς τους δίσκους.



    Nαι έχω παίξει μερικά από αυτά και θα παίξω και άλλαSmile

    Και συνήθως το ανακοινώνω στο topic μου αν έχω κάτι

    που δεν παίζεται γενικότερα.


    -----------------
    Κάθε Πέμπτη 00.00-01.00 με "μια ανάσα"κοντά σας on air!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 10-01-2009 16:26 ]


    emmanuella
    10.01.2009, 19:37

    Κι αγάπη πάλι θα καλεί - Διάφανα Κρίνα  {#emotions_dlg.thumbup}   Από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε το cd ακούγεται στο ράδιο ΜΗ μέσω της εκπομπής μου ( αρκεί να κολλάει με το ύφος )

    "Κάποιες ώρες γεννιούνται τα όνειρα" της εκπληκτικής πρωτορμφανιζόμενης Joanna Drigo.

    Και πάλι παιδί - Γιάννης Κότσιρας      {#emotions_dlg.walkman}

    Αυτές τις μέρες παίζω και τα τραγούδια "Υou found me" και "Say when" από το album που θα κυκλοφορήσει αρχές Φεβρουαρίου από το συγκρότημα The Fray. Μόλις κυκλοφορήσει το cd φυσικά και θα τον ακούσουμε ολόκληρο :)

    Και όπως είπε και ο Χρήστος, φυσικά, Killers - Day & Age


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Πέμπτη 16.00 - 18.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 10-01-2009 19:48 ]


    mitskinis
    11.01.2009, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 10-01-2009 στις 19:37 έγραψε...

    Κι αγάπη πάλι θα καλεί - Διάφανα Κρίνα  {#emotions_dlg.thumbup}   Από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε το cd ακούγεται στο ράδιο ΜΗ μέσω της εκπομπής μου ( αρκεί να κολλάει με το ύφος )

    "Κάποιες ώρες γεννιούνται τα όνειρα" της εκπληκτικής πρωτορμφανιζόμενης Joanna Drigo.

    Και πάλι παιδί - Γιάννης Κότσιρας      {#emotions_dlg.walkman}

    Αυτές τις μέρες παίζω και τα τραγούδια "Υou found me" και "Say when" από το album που θα κυκλοφορήσει αρχές Φεβρουαρίου από το συγκρότημα The Fray. Μόλις κυκλοφορήσει το cd φυσικά και θα τον ακούσουμε ολόκληρο :)

    Και όπως είπε και ο Χρήστος, φυσικά, Killers - Day & Age


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Πέμπτη 16.00 - 18.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 10-01-2009 19:48 ]



    Συμφωνώ,  άκουσα  μερικά τραγούδια από αυτούς τους δίσκους σε εκπομπές.Πάντως ο καλύτερος είναι του Κότσιρα.


    xristos_rock
    11.01.2009, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-01-2009 στις 15:49 έγραψε...

    Χρήστο και Ilio, τα παραπάνω τα παίζετε στις εκπομπές σας; Καλό είναι να γράφει ο καθένας πότε έχει σκοπό να παίξει κάτι από αυτούς τους δίσκους.



    Βεβαίως Γιώργο... Σε κάθε εκπομπή παίζει και από ένα τουλάχιστον κομμάτι μέσα από το δίσκο... Smile


    CROSS
    13.01.2009, 19:27

    Eπειδή είναι λίγο δύσκολο να αναφέρω όλες τις νέες κυκλοφορίες(του τελευταίου 6μηνου)

    που έχω μεταδώσει κατα καιρούς,θα γράφω κάθε φορά τι πρόκειται να ακουστεί σε κάθε εκπομπή απο εδώ και πέρα.Αυτή την  εβδομάδα και τις 2 μέρες έχω επιλέξει κάτι απ' το νέο άλμπουμ των Madredeus με τους Βanda Cosmica με τίτλο ''Metafonia''.

    Εκτός απ'αυτό θα ακουστούν κομμάτια απο τα albums:

    -Thomas Newman-Revolutionary Road(OST)

    -Secret Voyage(Gilded Cage) - Blackmore's Night

    -Carried To Dust(Slowness) -Calexico

    {#emotions_dlg.walkman}

     

     


    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://www.facebook.com/note.php?note_id=38911571430

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 13-01-2009 20:02 ]


    CROSS
    15.01.2009, 18:43

    Για απόψε νέες κυκλοφορίες απο soundtrack:

    -Repo The Genetic Opera(Chromaggia-Sarah Brightman & Chase The Morning-Brightman/Alexa Vega)

    -Slumdog Millionaire(Rahman/Suzanne-Latica's Theme)

    -The Curius Case Of Benjamin(Alexandre Desplat-A New Life)

    Άλλα:

    -Il Divo-The Promise(La Luna)

    -Enigma-Seven Lives Many Faces(The Same Parents)

    -Madredeus & A Banda Cosmica-Metafonia(E Estrada Da Montanha)

    {#emotions_dlg.walkman}

     


    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 15-01-2009 18:44 ]


    CROSS
    29.01.2009, 17:58

    Ένα νέο άλμπουμ-soundtrack  κυκλοφόρησαν πριν λίγες μέρες οι The cinematic Orchestra,απο ένα ντοκιμαντέρ της Disney για τα φλαμίνκγος.Θα ακούσουμε 2-3 κομμάτια απόψε(21.00-22.00) προς το τέλος της εκπομπής και σίγουρα και τις επόμενες μέρες.

    '''Τhe Crimson Wing''-Τhe Cinematic Orchestra

    http://i40.tinypic.com/2z3p5bt.jpg

     

    {#emotions_dlg.walkman}

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/


    ilio
    29.01.2009, 22:10

    Στην αποψινή εκπομπή "μια ανάσα" 0.00-01.00 θα ακούσουμε

    ένα τραγούδι από τη νέα δισκογραφική δουλειά του Μανώλη Λιδάκη

    "μη μου γκρεμίζεις τ'όνειρο" σε μουσική Παντελή Θαλασσινού και

    στίχους Κώστα Φασουλά.


    alkyoni
    30.01.2009, 18:35

    Προτεινω την προσφατη δουλεια της  Mariza με τιτλο "Terra" που μας ερχεται απο το χωρο της Fado μουσικης (Πορτογαλια).

    Τα τραγουδια που εχω ξεχωρισει και  μεταδιδω συχνα ειναι :

    Beijo de Saudade

    Vozes do mar

    Ja me deixou

    Alma de vento


    rios
    09.02.2009, 19:57

    White lies καινουριος δισκος με ονομα lose my life κατ εμε πολυ καλος κ ειδικα το ομωνυμο κομματι!!!


    Athinais
    10.02.2009, 12:42

    ''The Age Of The Understatement'' των The Last Shadow Puppets! Απλά εκπληκτικός! Βρετανικό ροκ, όπως μοναδικά αυτοί ξέρουν!

    Τσεκάρετε το καλύτερο κατ'εμέ track, "Standing next to me", που συχνά παίζω στην εκπομπή μου "Music Revolution" :

    >
    MBIKES
    11.02.2009, 01:13

    Anne Clark 

    The smallest acts off kindness 

    1. Nothing Going On 2. The Hardest Heart 3. Waiting 4. Psalm 5. Know 6. As Soon As I Get Home7. Off Grid 8. Boy Racing 9. Zest 10. Prayer Before Birth 11. Full Moon 12. If

    Αξίζει να σημειώσουμε ότι επανέρχετε μετά απο 13 χρόνια απουσίας.

    Κομμάτι που ξεχωρίζει το Βοy Racing (κομματάρα) πιστεύω παιδιά πως ίσως να γνωρίσει μεγαλύτερη επιτυχία απο το 'Our Darkness'


    pastella
    11.02.2009, 16:50

    Σήμερα στην εκπομπή "Πλάκα με Κάνεις" στις 6μ.μ. θα ακούσουμε μερικά κομμάτια από τον δίσκο της Giusy Ferreri - Gaetana που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 2008. Το πρώτο της album με τίτλο έχει σπάσει κάθε ρεκόρ στα Ιταλικά charts. Το “Non Ti Scordar Mai Di Me” (Don’t You Forget About Me) –το πρώτο single- βρέθηκε στην κορυφή απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.Ο τύπος την παρουσιάζει ως την Ιταλίδα Amy Winehouse. Την παραγωγή του δίσκου έχει κάνει ο Tiziano Ferro (Perdono).

     

    01.L'amore e basta feat Tiziano Ferro [04:01]
    02.Novembre [03:09]
    03.Stai fermo lύ [04:00]
    04.Non ti scordar mai di me [03:30]
    05.Aria di vita [03:23]
    06.Passione positiva [03:39]
    07.La scala [04:15]
    08.Pensieri [04:24]
    09.In assenza [05:24]
    10.Il sapore di un altro no [03:31]
    11.Cuore assente (The La La Song) [04:56]
    12.Piove [03:56]
    13.Il Party (bonus track) [03:33]


    rios
    24.02.2009, 14:35

    μιας κ δν εχει αναφερθει αλλα συνεχως τ βαζω ενα cd Concealed Truth 2 (2008) οπως κ το πρωτο cd φυσικα Αδριανος Παπαδεας!!!


    Moonchild92
    24.02.2009, 15:33

    Απ' ότι βλέπω δεν θα 'μαι ο πρώτος, αλλά θα παίζω κομμάτια από το Age of the Understatement των Last Shadow Puppets.... Απίστευτο album! Προσωπικά αγαπημένα το ομώνυμο κομμάτι του album και το Standing Next To Me.....


    CROSS
    05.03.2009, 19:09

    Αποσπάσματα απο δύο νέα soundtrack θα μεταδίδονται αυτές τις μέρες(και απόψε στις 21.00):

    Angelo Milli -''Seven Pounds'' 

    John Ottman -''Valkyrie''

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/