ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.842 μέλη

    Πώς θα φτιάξω τα νύχια για κλασική κίθαρα

    chatzis
    14.01.2009, 18:28

    Ψάχνω εδω και κάιρο να βρω τρόπους για το σχήμα που μπορώ να δώσω στα νύχια.τι προτείνετε?


    mariam
    14.01.2009, 18:49

    Γεια,

          Επαιζα κιθαρα κλασσικη και μια καθηγητρια μου, μου ειχε πει πως τα νυχια καταρχας θα πρεπει να ειναι σε μηκος λιγο πιο πανω απο το πετσι του χεριου, δηλδαη οχι πολυ μακρια, οσον αφορα το σχημα μου ειχε πει πως το κυκλικο συνισταται καθως το τετραγωνισμενο δεν βοηθα, καθως κολλα στην χορδη επανω. Οποτε το κυκλικο προτεινω.

    μαριαμ


    chatzis
    14.01.2009, 19:03

    ΗΙ!!!

    Σε ευχαριστω πολυ με βοηθεισες αρκετα.Να σε ρωτησω και κατι αλλο? παιζει ρολο το να δωσεις κλιση στα νυχια αριστερα η δεξια

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chatzis στις 14-01-2009 19:04 ]


    mariam
    14.01.2009, 19:09

    Γεια και παλι!

                    Καταρχας χαιρομαι που σε βοηθησα. Κατα δευτερον, νομιζω πως οχι...πρεπει να ειναι σε ευθεια κλιση τα νυχια, τουλαχιστον οσους μεγαλους και τρανους κιθαριστες εχω δει, ετσι τα εχουν, οπως ο Κ. Κοτσιωλης αν ξερεις ο καθηγητης κλ.κιθαρας που μου εκανε μαθημα, ετσι τα εχει. Εκτος και αν η κλιση βοηθα σε καποιο συγκεκριμενο στιλ παιξιματος δεν το γνωριζω αυτο. Νομιζω πως οχι παντως . Για να σιγουρευτεις, ψαξε στο διαδυκτιο μπαςκαι βρεις καμμια πιο σιγουρη απαντηση.

    μαριαμ


    chatzis
    14.01.2009, 19:23

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορειες που μου εδωσες.καλο απογευμα λοιπον.


    rWmS
    15.01.2009, 00:16

    Καλα μιλαμε για απιστευτη συζητηση !!

    Ουτε σε ινστιτουτο αισθητικης...{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.happycrazy}

    Μαθαμε ακομα κατι....

    Δηλαδη εμεις που τρωμε τα νυχια μας να μην εχουμε ελπιδες να μαθουμε κιθαρα.....{#emotions_dlg.scared}


    Tropaiatissa
    15.01.2009, 00:17

    Αν και είμαι άσχετη από κιθάρα, αφού είδα αυτή τη συζήτηση παραθέτω άλλη μια συζήτηση περί σχήματος νυχιών:
    http://www.tar.gr/forum/viewtopic.php?p=3735#3735
    Smile


    chatzis
    15.01.2009, 00:57

    Αντε μπας και βγαλουμε ακρη...

    πολυ μπερδεμα αυτο το θεμα.

    Innocent


    gfiore7
    28.01.2009, 13:23

    τα νύχια σου πρέπει να να έχουν μία ελαφριά κλίση αντίθετα από τη γέφυρα της κιθάρας. Στην κλασική κιθάρα χρειάζεται η κλίση για διαφορετικά παιξίματα μιας και ο ήχος είναι διαφορετικός αν η κρούση της χορδής γίνεται απο το νύχι καθετα στην χορδη ή με κλίση αριστερά ή δεξιά. Ψάξε και στο youtube υπάρχει σχετικό βιντεάκι. Κάψιμο ε?


    GAGA
    28.01.2009, 13:47

    Κατά αρχάς χαίρομαι ιδιαιτέρως που βλέπω στο Musicheaven «καμένα» κλασσικοκιθαριστικά θέματα! Χαχα!

    Λοιπόν το θέμα των νυχιών είναι αρκετά σημαντικό και το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι δεν υπάρχει γενικός κανόνας. Εξαρτάται από αλλά ζητήματα όπως το «στήσιμο» του δεξιού χεριού η ήχος που θές να παράγεις κα..

    Θα μπορούσα να γράφω επί ώρες αλλά θέλοντας να βοηθήσω και όχι να μπερδέψω περισσότερο α αναφερθώ στα πιο σημαντικά (ότι άλλο θες εδώ είμαι)

     

    Κατά αρχάς πρέπει να σκεφτείς το νύχι σου σε δυο επίπεδα:

    1ον  Κάθετα

    Αυτό αφορά το σχήμα που θα έχει το νύχι αν το κοιτάξουμε από πάνω .

    Υπάρχουν διάφορες απόψεις για αυτό το θέμα. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Υπάρχει τι βολεύει τον καθένα και τη ήχο θέλει.

    Αυτό που αναφέρθηκε για το Κώστα Κωτσιόλη είναι αληθές. Αλλα δεν είναι αληθές ότι όλοι οι «μεγάλοι» κιθαρίστες παίζουν έτσι.

    Τα στρογγυλεμένα νύχια επικρατούσαν όσο οι κιθαρίστες έπαιζαν με «σπασμένο»

    το καρπό.

    Σήμερα κυριαρχούν τα λεγόμενα «πλάγια» νύχια για αρκετούς λόγους όπως η καθαρότητα του ήχου αλλά κυρίως γιατί συνηθίζεται πια το δεξί χέρι να "
    στήνεται" όσο ποιο ίσια γίνεται χωρίς να σπάει ο καρπός προς τα κάτω η προς τα μέσα.

    2ον Οριζόντια

    Αυτό αφορά το πώς βλέπουμε τα νύχια από το πλάι

    Ότι σχήμα και αν επιλέξεις (και σε διαβεβαιώνω πως αν συνεχίσεις με τη κλασσική θα πειραματίζεσαι πολλά χρόνια για αυτό το θέμα!!) πρέπει να δημιουργήσεις μια επιφάνεια από κάτω από το νύχι. Άμα το δεις έτσι όπως είναι τώρα σίγουρα θα υπάρχουν εξογκώματα κλπ. Πρέπει λοιπόν να το «παίρνεις» με τη λίμα και από κάτω λίγο ώστε να δημιουργείς μια ευθεία όσο γίνετε επιφάνεια. Αυτό δίνει στον ήχο καθαρότητα και ατάκα ότι σχήμα και αν έχει επιλέξει.

    Επίσης το μήκος που θα επιλέξεις εξαρτάται και πάλι απο το τι σε βολέυει.Πχ αν επιλέξεις μικρότερα νύχια θα πρέπει να δουλεψεις περισσότερο την ακρίβεια και τον καλό ήχο ενω αν επιλέξεις μεγαλύτερα η ακρίβεια θα είναι πιο ευκολή αλλα θα πρέπει να εστιάσεις στις ταχύτητες.

    Αυτά τα λίγα!

    Σορυ για το κάψιμο!

    Όποιος θέλει κάτι παραπάνω ας στείλει πμ

     

     

     


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-01-2009 13:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-01-2009 18:32 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-01-2009 18:35 ]


    johnfrusciante
    28.01.2009, 14:51

    παιδια..εγω που κοβω τα μαλλια μου κοντα λετε να χω προβλημα?


    gfiore7
    28.01.2009, 14:55

    χαχαχαχαχα καλό! Εντάξει όντως για πολλούς, όπως και για εμένα πριν ξεκινήσω κλασικη κιθάρα, φαινεται αστεία η όλη υπόθεση.

    Τα νύχια όμως είναι όπως η πένα για την ακουστικη-ηλεκτρικη ή το δοξάρι για το βιολί.


    chatzis
    28.01.2009, 15:42

    Μερικοι άνθρωποι εχουν μπερδέψει τη μουσική με την ειρωνία και την έλειψη σεβασμού, φυσικά μου είναι αδιαφοροι ας συμβουλευτούν κομμωτές, ισως τους είναι πιο χρήσιμοι...

    Φυσικά δεν θα ξεχάσω να ευχαριστίσω τον κιθαρίστα με τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσε,ευτυχώς δεν είναι όλοι το ίδιοι.


    johnfrusciante
    28.01.2009, 16:02

    αντιθετα μερικοι ανθρωποι νομιζουν οτι αν παιξουν με νυχια στρογγυλα κ καμπυλατα η τριγωνα ..θα παιξουν κιθαρα..


    GAGA
    28.01.2009, 18:45

    Όποιος νομίζει ότι με το να ειρωνεύεται την ΔΟΥΛΕΙΑ κάποιων άλλων καταφέρνει κάτι απλά βρίσκετε στο κόσμο του.

    Και το λέει αυτό κάποιος που έχει κάνει πολλές ώρες «χαβαλέ» για το συναφή του και έχει αυτοσαρκαστεί πολλάκις.

    Αν είσαι κιθαρίστας και νομίζεις πως όλα αυτά που λέμε εδώ μέσα είναι χαζομάρες πολύ ευχαρίστως να ακούσουμε την γνώμη σου και να συζητήσουμε.

    Αν πάλι βγάζεις αλλιώς το ψωμί σου ή έστω δεν ασχολήσε καν ερασιτεχνικά με την κλασσική κιθάρα δεν βρίσκω κανένα λόγο να εξαπολύεις εξυπνακίστικα σχόλια σε μια συζήτηση που κάποιους μπορεί να ενδιαφέρει.

    Αν νομίζεις ότι όλα αυτά αποτελούν ανούσια πράγματα με γεια σου και χαρά σου. Εχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι η μουσική δεν βρίσκετε στο πως μπορεί κάποιος να φτιάξει τα νύχια του. Συμφωνώ εν μέρει αλλά από την άλλη η ποιότητα του ήχου και η τεχνική είναι βασικά μέρη της μουσικής (τουλάχιστον εκπαίδευσης).

    Αυτά.

    Θα ήταν καλύτερο να βρεις άλλες διεξόδους για τέτοιους είδους κομπλεξικές παρατηρήσεις.

     

     

     


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 28-01-2009 18:46 ]


    johnfrusciante
    28.01.2009, 19:02

    φιλε.....εχεις απολυτο δικιο..


    GAGA
    28.01.2009, 19:37

    Κάποιο πρόβλημα μάλλον έχεις εσυ με τους κλασσικούς κιθαρίστες.Κάποιο υπόγειο κόμπλεξ και μίσος...Δεν εξηγείται αλλίως...