ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.833 μέλη

    Η φωνή είναι θέμα ταλέντου ή αποκτάται με την προπόνηση;

    nosferatus
    17.01.2009, 19:02

    ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Τ 1ο ΜΟΥ TPOIC.

    ΠΑΝΤΑ Μ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΩΝΗ.ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΤΙΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΝΕΙΩ ΑΚΟΜΑ,Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΛΟΓΙΚΟ ΟΠΩΣ ΕΜΑΘΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.ΠΑΛΙΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΓΆΛΩ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ACES HIGH ΑΠΟ IRON ΜΕ ΑΝΕΣΗ .ΤΟΡΑ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΤΑΛΑΝΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ COBAIN-NIRVANΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Η ΦΩΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ  ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ Η ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΝ ''ΦΤΙΑΞΩ'' ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ,ΑΦΟΥ ΤΕΛΟΙΟΣΩ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΕΠΕΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΛΑΒΩ ΑΝ Ι ΦΩΝΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΙΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΙΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟ Ι ΓΙΑΤΡΟ ΩΣ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ  ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ

    ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nosferatus στις 17-01-2009 19:06 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 18-01-2009 13:37 ]


    CROSS
    17.01.2009, 20:01

    Το μόνο που θα σου πώ είναι ότι αν δεν έχεις χρόνο καλύτερα να το ξεχάσεις.Δυστυχώς δεν γίνεται να ξυπνήσεις ένα πρωί και να είσαι τραγουδιστής.Βρές πρώτα το χρόνο και μετά μπορείς να ασχοληθείς.Αλλωστε είσαι πάρα πολύ μικρός ακόμα.Smile

    (Αν καπνίζεις σε υπερβολικό βαθμό,πολύ πιθανόν η βλάβη που αναφέρεις να είναι μόνιμη)

    Όσον αφορά τον τίτλο του τόπικ σου,εννοείται ότι είναι  και θέμα ταλέντου,αλλά αν αυτό δεν καλλιεργηθεί δε λέει τίποτα απο μόνο του.Η φωνή είναι όπως όλα τα μουσικά όργανα.Θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στη μελέτη και την εξάσκηση.Κι αυτό πρέπει να το κάνεις για πάντα.Δεν υπάρχει τέλος.

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 17-01-2009 20:07 ]


    margot
    18.01.2009, 10:53

    Αφού συμφωνήσω με τον Cross από πάνω να σου πω πως τα δύο που δε θέλεις να κάνεις (γιατρός και δάσκαλος) είναι οι μόνες λύσεις. 

    Η πρώτη σου κίνηση, λοιπόν,  είναι να πας σε έναν καλό "ωρυλά" ο οποίος θα σου πει αν έχουν υποστεί βλάβη οι φωνητικές σου χορδές και θα σε καθοδηγήσει ως προς την κατεύθυνση αυτή. Δεν είναι δυνατό να εικάζεις τι μπορεί να έχει γίνει - γιατί άλλο απλά να αλλάξει η χροιά της φωνής και άλλο να υπάρχει "ζημιά".

    Αν τώρα πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με το τραγούδι - αλλά πρόσεξε πραγματικά- τότε σίγουρο είναι απαραίτητα τα μαθήματα θεωρητικών και φωνητικής. Και όχι απλά μαθήματα αλλά να ματώνεις πάνω από το πιάνο και μπροστά στον καθρέφτη. Το τραγούδι δεν είναι απλά "μου αρέσει΄να τραγουδάω" . Στον πιο πολύ κόσμο αρέσει. Το θέμα είναι τι θυσίες σε επίπεδο σπουδών είσαι διατεθιμένος να κάνεις γι αυτό, ώστε να μην καταντήσεις ένας από το σωρό.



    -----------------
    Τα συναισθήματα είναι άγρια άλογα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margot στις 18-01-2009 10:54 ]


    johnfrusciante
    18.01.2009, 12:43

    και γω ρε παιδια..εχω σχεδον τον ιδιο προβληματισμο..πριν κανα 3 χρονια που φορουσα παπουτσια nike ..τραγουδουσα σαν τον freddy mercury..πραγματικα..δε σας το λεω για πλακα..αφου μ το ειχε πει η μητερα μου!!!!μετα ομως που πηρα σκυλο στο σπιτι..δε ξερω γιατι αλλα εγινε σκατα η φαση..πλεον η φωνη μου μοιαζει με του bono..απλα λιγο καλυτερη..ενταξει..δε φανταζεστε τι νευρα εχω..εγω με του bonoooooo?????


    freddieKrueger
    19.01.2009, 06:12

    Η φωνη σου φιλε δεν χαλασε εγινε απλα ΑΝΤΡΙΚΗ...το οτι δεν μπορεις να πιανεις τις 'ψηλες' ειναι εξαιτιας του οτι ο λαρυγγας σου 'μεγαλωσε' οι φωνητικες σου χορδες εγιναν μακρυτερες και παχυτερες και η χροια της φωνης σου εγινε πιο 'μπασσα'...

    Με την πορυποθεση οτι δεν κακοποιεις τη φωνη σου πλεον για να 'φτασεις'το ιδιο 'ψηλα' με παλιοτερα η δεν φωνασκεις ΔΕΝ  υπαρχει λογος να πας σε γιατρο...

    Ο δασκαλος ομως φιλε μου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ αν θες να ασχοληθεις με το τραγουδι σοβαρα,με την εννοια οχι απαραιτητα επαγγελματικα,αλλα να ΜΑΘΕΙΣ να ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τη νεα σου φωνη...

    Γενικα να ξερεις ειναι ομορφο ενας ανδρας να εχει μπασσα χροια...το ποσο τονικα ψηλα μπορει να φατσει κανεις ειναι ΑΛΛΟ θεμα κι ερχεται με την  εξασκηση...Τι δηλαδη θα ηθελες να χες 'ψηλη' φωνουλα για να τραγουδας σα κοριτσακι και να βαγζεις κομματια των maiden τη στιγμη που μπορεις με καταλληλα μαθηματα και ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ(καμμια 5 ετια σου λεω γω κατα μεσο ορο)να τραγουδησεις το ΙΔΙΟ ισως ψηλα(αντε κανα δυο ημιτονια πιο κατω)αλλα με ΩΡΑΙΑ ΑΝΤΡΙΚΗ 'ΓΕΜΑΤΗ' ΦΩΝΗ?

    Αν δεν εχεις χρονο ουτε για κατουρημα,τοτε θα σου ελεγα:1)Να επισκεφτεις ενα ΟΥΡΟΛΟΓΟ γιατι η κυστη σου και τα νεφρα σου οσο να ναι θα παθουν ζημια αν δεν πολυκατουρας...

    2)Να ΞΕΧΑΣΕΙΣ το τραγουδι και να ασχοληθεις με ενα σωρο αλλα πραγματα που φανταζομαι οτι σου γεμιζουν το χρονο και δεν σε αφηνουν 'ουτε για κατουρημα' να βρεις χρονο...

    3)ΠΡΟΣΟΧΗ στο φερμουαρ σου μην το κλεινεις αποτομα οταν τελειωνεις το κατουρημα κι εχουμε κανα ατυχημα...βεβαια τοτε μπορει και να ξαανβρεις την παλια σου φωνη και να σου βγει σε καλο τελικα....


    VOICETEACHER
    19.01.2009, 11:35

    Φιλε αφου δεν εχειs χρονο ουτε για ..τουαλεττα,αστο καλυτερα,η φωνητικη σου ειναι απαραιτητη ,απο την στιγμη που εκλεισεs τα 17,για να μπορεσειs  να βοηθηθειs,και το τραγουδι,οσο ταλεντο και ναχειs,θελει μελετη κι εξασκιση,μια ζωη.....non stop.{#emotions_dlg.rockon}


    koukoutsi
    23.01.2009, 05:54

    Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε μαζί μου και ίσως να είμαι και λάθος αλλά πιστεύω ότι δεν μπορείς να προπονήσεις κάτι το οποίο δεν διαθέτεις.

    Είναι σαν να κάνεις προπόνηση ποδοσφαίρου και να μην έχεις πόδια………

    Απλά φίλε μου αν πιστεύεις ότι το έχεις τότε θα πρέπει να βρεις το χρόνο για να το εξασκήσεις και να το βελτιώσεις ακόμα και εις βάρος της “κύστης” σου…………  {#emotions_dlg.yes}


    XrysaOikonomaki
    23.01.2009, 10:55

    Εάν τραγουδούσες σωστά με την "παλιά σου φωνή", τότε θα τραγουδήσεις σωστά και με την καινούρια, αλλά από ότι κατάλαβα, ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί η αλλαγή που περνάς και γι' αυτό έχεις πάθει πανικό. Κάνε μια υπομονή. η εφηβεία είναι παλιοπερίπτωση. Τι να κάνουμε! Είναι μια άκομψη εποχή με χιλιάδες ψυχολογικά και ανασφάλειες. Αν έχεις βάλει τη φωνή σου σε μεγεθυντικό φακό, μπορεί να προκαλείς τα λάθη μόνος σου, από σφιξίματα, ενώ στην πραγματικότητα θα μπορούσες να τραγουδάς μια χαρά, απλά όχι στις ψηλές. 

    Μη ζορίζεις τον εαυτό σου να τραγουδήσει ότι τραγουδούσες παλιά. Πιάσε πιο βατά κομμάτια που να δένουν με την τωρινή έκταση της φωνής σου. Τώρα σε ότι αφορά το γιατρό, μπορεί να μην έχεις χρόνο, αλλά έχεις γονείς. Καλού κακού, πήγαινε για μια εκτίμηση της κατάστασης των φωνητικών σου χορδών, πιο πολύ για να σου πει ένας άνθρωπος που γνωρίζει καλά αυτή την αλλαγή που περνάς, πέντε πράγματα πιο σωστά από αυτά που θα σου δώσουμε εμείς, οι μη ειδικοί σε θέματα ιατρικής.

    Στη φάση που είσαι τσάμπα αναρωτιέσαι αν χρειάζεσαι δάσκαλο τραγουδιού. Δεν είσαι σε κατάλληλη ηλικία και όταν θα φτάσεις σε αυτήν μπορεί να έχεις βάλει πλώρη για σπουδές που να μη σου επιτρέπουν να ξοδεύεις χρόνο σε μαθήματα. Σαφώς ένας δάσκαλος τραγουδιού καλός μπορεί να σου μάθει πέντε κόλπα για να τραγουδάς καλύτερα και να βελτιωθείς σαν τραγουδιστής στο μέλλον, αλλά αν τελικά το γκρουπ καταλήξει να είναι ένα χόμπι για να ξεδίνεις, κάτσε εκεί τραγούδα ότι γουστάρεις και μην πολυ-προβληματίζεσαι.


    Black13
    27.01.2009, 11:49

    agapite nosferatus,

    diavasa me prosoxi auto pou egrapses kai diavasa kai ta comments ton allon..kala re ti ine auta pou grafete sto pedi??iste sovaroi??

    ine poli logiko i foni kata tin diarkia tis efivias na alaksi mexri ta 18,19 opou teliopiite ,stamata i ekseliksi ,i orimotita tis fonis kai perni tin teliki tis xria,perni i foni an to thelete tin teliki tis foni tote ine sto teliko tis stadio,oloklironete whatever you are saying..oson afora gia auto pou ipes kita nosferatus to pragma ine poli apla poliploko...kano fonitika kai ime kalos (simfona me tous kathigites mou kai autous pou me akousan)  san ermineutis .auto pou tha thela lipon na sou po me tin sira mou ine touto kati pou mou exi pi enas kathigitis mou kai apo tote to kouvalao,to exo mazi mou gia na mou thimizi se pion dromo perpato pou den ine eukolos ,ston dromo tis mousikis .

    i foni to na ine kapios tragoudistis i kati parapano ermineutis theli dio apla pragmatakia poli apla men opos ta akous alla poli pio poliploka apo oso fantazese theli lipon 70% psixi - kai 30% foni ..oso pio grigora kai sosta to katalavis,to siniditopiisis auto toso pio grigora tha ginis enas kalo eos poli kalos kalitexnis tou idous pou thelis.auto ithela na sou po apla kai sintoma ..ola ta ipolipa ,giatrioi ,orilades kai xronia ,xronia,ores kai ores eksaskisi pou diavasa pou sou ipan oi alloi ine ...na min sxoliaso kalitera ..na min pareksigitho den leo oti den apaitite eksaskisi kai doulia oron ,apla auto pou leo ine pos oli auti i doulia prepi na gini apo mia alli optiki gonia kai apo mia kali prosegisi gia na piasi topo...

    otidipote allo thes file m mias kai ime kai go apo thessaloniki ,kane mou prosopiko pm,stile mou minima edo kai tha sou apantiso..

    take care na sai kala,kai follow your path ,the path that you have chosen no matter what..


    earinos
    27.01.2009, 12:40

    θα ήθελα να πω στον black13 να γράφει στα ελληνικά και να σέβεται τους όρους του sait γιατί είμαστε έλληνες και να μη το ξεχνάμε!!!!

    Όσο αφορα το παιδί που είναι 17 ετών και του αρέσει να τραγουδάει.

    θα του αναφέρω ότι κάνει κάποια σοβαρά λάθοι.

    1) δεν ακολουθεί μαθήματα φωνητικής

    2) ασχολίθηκε με την φωνή του στην μεταφώνηση (απο 15 έως 17 ετών απαγορέυεται να τραγουδάμε ) τα όργανά μας όλα αλλάζουν μορφή και τα ζορίζουμε , τα εμποδίζουμε να μεγαλώσουν σωστά.Και έτσι παραμένουν προβληματικά.Ειδικά η φωνή μας.

    3)ακολούθησε λάθος κατηγορία μουσικής να τραγουδήσει όταν ήταν ποιό μικρός.Γιατί το metal έχει πολλές φωνητικές απαιτήσεις ειδικά στα ψηλά.

    Αν θέλει να μην έχει προβλήματα το πρώτο που θα κάνει να πάει σε ωριλα και να κάνει μια λαρυγγοσκόπηση για να δει ο γιατρος σε τι κατάσταση βρίσκονται οι χορδές του και σε ποια μορφολογία έχει . Μετα παρουσιάζει το ιατρικό πάρισμα σε δάσκαλο φωνητικής για να δώσει κατηγορία στη φωνή.Και να του πεί αν η φωνή του κάνει για την μουσική που έχει διαλέξει.ΔΕν κάνουμε ΄΄οτι μας αρέσει , πρός θεού έτσι θα καταστρέψουμε την φωνή και ούτε ο θεός ο ίδιος δεν μπορεί να την φέρει πίσω.

    Ακης Εαρινός..!!

     


    margot
    27.01.2009, 17:36

    Black13, θεωρώ πως καθένας που απαντάει σε ένα παιδί το οποίο ανησυχεί και ψάχνεται είναι σοβαρός και του απαντάει με κάθε καλή πρόθεση να το βοηθήσει. Σίγουρα η φωνή αλλάζει και σίγουρα μέχρι τα 19 δεν έχει διαμορφωθεί, αλλά δε νομίζεις πως, αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα στο εκατομμύριο το παιδί από την πίεση που ασκούσε στις φωνητικές του χορδές, γα να βγάλει τις νότες που έβγαζε να τις έχει πραγματικά τραυματίσει, θα έπρεπε να το κοιτάξει; Εδώ άτομα τα οποία δεν τραγουδούν αλλά εξαιτίας επαγγέλματος μιλάνε πολλές ώρες αποκτούν πρόβλημα...Ας μην ξεχνάμε ότι τα ελάχιστα προβλήματα, αν τα αφήσουμε, μπορεί να εξελιχθούν σε πολύ σοβαρά. Όσο για την οπτική που είπες. Στη ζωή μία είναι η οπτική: το πάθος και η αγάπη για ό,τι κάνεις. Δεν κάνει κάποιος φωνητική για να λέει ότι κάνει φωνητική αλλά και από την άλλη η τέχνη - κάθε είδους - θέλει αφοσίωση. Σε αυτήν την αφοσίωση φαντάζομαι αναφέρονταν όλοι όσοι απάντησαν, όταν έλεγαν ότι θέλει ώρες και ώρες εξάσκηση.


    Todo
    27.01.2009, 22:01

    Νοσφεράτους, η δικαιολογία δεν έχω χρόνο για κατούρημα είναι η πρώτη που πρέπει να απορρίψεις, 1. διότι θα πάθουν τα νεφρά σου και 2. διότι αν στα 17 λες αυτό στα 47 δε θα έχεις χρόνο να ανασάνεις.

    Αν όντως αγαπάς το τραγούδι, όχι σε επίπεδο παρέας, να ξέρεις αυτό που σου γράψανε όλοι: θέλει θυσίες. Μόνο αν αφοσιωθείς σε κάτι (άθλημα, τέχνη κλπ.) θα σου αφοσιωθεί κι αυτό. Το Ωδείο θα σου προσφέρει μία πιο οργανωμένη και επιστημονική θεώρηση της τέχνης αυτής. Θα σου μάθουν κόλπα για να ανασαίνεις καλύτερα (διαφραγματική αναπνοή) και άλλα για να ανοίγεις το λάρυγγα και να αφήνεις τη φωνή να βγει ανεμπόδιστη. Θα σε μάθουν να τη "σκέφτεσαι" τη μουσική, να φαντάζεσαι τη νότα, π.χ. σαν ένα μπαλάκι που ξεκινά από τη στήλη αέρα που δημιουργείς, βγαίνει και "εκτοξεύεται" προς τον ακροατή. Θα μάθεις να τραγουδάς χωρίς να κουράζεσαι και να φθείρεις τις χορδές σου. Θα μάθεις να τραγουδάς ξαπλωμένος, ανάποδα ή κρεμασμένος απ' τον πολυέλαιο. Δε θέλω να σου πω ότι το τραγούδι είναι "τσίρκο" αλλά τη φωνή πρέπει να την κάνεις μέσα σου ένα εύπλαστο όργανο, αλλιώς θα μείνει πάντα ακατέργαστη, κι εσύ  με τον καημό (όπως κι εγώ) ότι δεν τέλειωσα τις σπουδές μου στο τραγούδι. ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΗΜΟΣ.

    Τώρα όσο για το αν έπαθες ζημιά, με υποθέσεις δε βγάζεις τίποτε. Κόψε λίγο από τις δραστηριότητές σου, έλεος δεν είσαι κι ο Ο'Μπάμα να μην έχεις μία ώρα κενό, και πήγαινε σε έναν ΩΡΛ να σε κοιτάξει. 'Οσο νωρίτερα τόσα καλύτερα. Αλλιώς μετά είναι άδικο να κλαις πάνω από χυμένο γάλα (αγγλική παροιμία).

    Πάντως να ξέρεις ότι όταν θα βγάζεις μία φωνή σταθερή, δυνατή και με μεγάλη έκταση, θα αισθάνεσαι πως αγγίζεις το Θεό. Κι αυτό είναι μεγάλη υπόθεση, πίστεψέ με, γιατί το ίδιο θα νιώθουν κι αυτοί που θα σε ακούνε. Καλή επιτυχία και γράψε μας για την πρόοδό σου.


    poison_girl
    28.01.2009, 00:10

    πιστευω και τα 2

     

    η καριερα βεβαια παει αλλου....


    freddieKrueger
    29.01.2009, 03:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Black13 στις 27-01-2009 στις 11:49 έγραψε...

    agapite nosferatus,

    diavasa me prosoxi auto pou egrapses kai diavasa kai ta comments ton allon..kala re ti ine auta pou grafete sto pedi??iste sovaroi??

    ine poli logiko i foni kata tin diarkia tis efivias na alaksi mexri ta 18,19 opou teliopiite ,stamata i ekseliksi ,i orimotita tis fonis kai perni tin teliki tis xria,perni i foni an to thelete tin teliki tis foni tote ine sto teliko tis stadio,oloklironete whatever you are saying..oson afora gia auto pou ipes kita nosferatus to pragma ine poli apla poliploko...kano fonitika kai ime kalos (simfona me tous kathigites mou kai autous pou me akousan)  san ermineutis .auto pou tha thela lipon na sou po me tin sira mou ine touto kati pou mou exi pi enas kathigitis mou kai apo tote to kouvalao,to exo mazi mou gia na mou thimizi se pion dromo perpato pou den ine eukolos ,ston dromo tis mousikis .

    i foni to na ine kapios tragoudistis i kati parapano ermineutis theli dio apla pragmatakia poli apla men opos ta akous alla poli pio poliploka apo oso fantazese theli lipon 70% psixi - kai 30% foni ..oso pio grigora kai sosta to katalavis,to siniditopiisis auto toso pio grigora tha ginis enas kalo eos poli kalos kalitexnis tou idous pou thelis.auto ithela na sou po apla kai sintoma ..ola ta ipolipa ,giatrioi ,orilades kai xronia ,xronia,ores kai ores eksaskisi pou diavasa pou sou ipan oi alloi ine ...na min sxoliaso kalitera ..na min pareksigitho den leo oti den apaitite eksaskisi kai doulia oron ,apla auto pou leo ine pos oli auti i doulia prepi na gini apo mia alli optiki gonia kai apo mia kali prosegisi gia na piasi topo...

    otidipote allo thes file m mias kai ime kai go apo thessaloniki ,kane mou prosopiko pm,stile mou minima edo kai tha sou apantiso..

    take care na sai kala,kai follow your path ,the path that you have chosen no matter what..



    70% ψυχη και 30% φωνη ε?Μαλιστα...μ αρεσει που τα χεις ζυγισει κιολας φιλε...γιατι οχι ας πουμε 75-25?

    Για να σοβαρευτουμε λιγο...λοιπον...διαφωνεις οτι το τραγουδι θελει ΠΟΛΥ δουλεια και χρονια εξασκηση?Για τεκμηριωσε το αυτο λιγο καλυτερα...γραφοντας ελληνικους χαρακτηρες!!

    Απο τα γραφομενα σου φαινεται βεβαια οτι το θεμα τραγουδι το χεις ειτε δεδομενο επειδη ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ με μια σχετικα καλη φωνη οποτε ουτε εισαι σε θεση να καταλαβεις τι κανεις οταν τραγουδας,ουτε καν γνωριζεις αν τραγουδας σωστα(εκεινο που θα ειναι σιγουρο ειναιπως ο ηχος σου ειναι 'ομορφος' για τ αυτι)ειτε εισαι απλα καποιος που στην προσπαθεια του να βγαλει την ψυχη του προς τα εξω βγαζει και την ψυχη των ακροατων του,ξεκουφαινοντας τους.

    Φανταζομαι δε,πως τα μαθηματα φωνητικης πολυ λιγο σε βοηθησαν γιατι 'εχεις' φωνη απο γεννησιμιου σου οποτε και δεν μπηκες στον κοπο να ψαχτεις και πολυ για να βελτιωθεις..απλα με τα μαθηματα φωνητικης που κανεις ισως να θεωρεις οτι 'συντηρεις' τη φωνη σου σε φορμα...

    Τεσπα...δεν βοηθας και πολυ καποιο νεαρο λεγοντας του απλα και μονο να δωσει ψυχη...η εστω να μη δωσει βαρος στα μαθηματα φωνητικης...μαλλον τον καταστρεφεις...ΨΥΧΗ εχουμε ολοι μας,δεν τραγουδαμε ολοι καλα ομως...

     


    VOICETEACHER
    29.01.2009, 10:47

    Πεs τα Frediekrueger,γιατι οταν τα λεω εγω,καποιοι με κατηγορουν οτι τα λεω για διαφημιση,και τρελλαινομαι.......{#emotions_dlg.rockon}


    panosbousalis
    29.01.2009, 20:28

    Το ταλέντο είναι καθοριστικό. Αν δεν έχει ταλέντο κάποιος δε νομίζω να κάνει κάτι ιδιάιτερο. Η καλλιέργεια έχεται με το χρόνο. Με τις ώρες πτήσεις..


    caterina08
    29.01.2009, 23:46

    Λοιπόν εγώ θ' απαντήσω στον τιτλο του topic με ενα απλό παραδειγμα αποδεδιγμένο από ειδικούς. η γνωστή σε όλους μας Μαρια Καλλας έγινε ό,τι έγινε με ατέλειωτη προσπάθεια και γι' αυτό τη διακρίνουμε από τις άλλες σοπράνω τις εποχής της που αν και με καλυτερες χροιες τις υποβίβασε με την εκπληκτική τεχνική της. Εσύ μπορει να μη ενδιαφερεσαι για κλασικό τραγουδι απλά το παράδειγμα αυτό ειναι αρκετά καλό για να σε ταρακουνήσει και να μη σε βαζει σε σκέψεις του τύπου ''δεν τα καταφέρνω αρα δεν εχω φωνή''. Συμπερασμα??????? Αφού βρεις χρόνο και κουράγιο για κατι τοσο πολυπλοκο οσο και ομορφο να εμπιστευτεις ειδικο σε θεματα τραγουδιου. Αν παλι εχεις κανει ζημια ο καθηγητης θα σου πει να πας σε γιατρο. Οπότε αν εχεις ψωνιο με το τραγουδι (να θες να τραγουδας σωστα και οχι απλα να κραυγάζεις) θελει ψαξιμο, κουραγιο χρόνο και καθημερινή προσπαθεια. Αυτά σε συνδιασμο μ' εναν καθηγητη πουσε εμπνέει κανουν θαυματα.......

    Καλό κουραγιο σε ο,τι αποφασισεις!


    amadeuswebern
    30.01.2009, 13:22

    Nosferatus,

    καταρχήν νομίζω πως στην ηλικία σου απαγορεύεται το τραγούδι, όπως ήδη ειπώθηκε (μεταφώνηση). Η φωνή σου είναι φυσιολογικό να αλλάζει. Να έχει πάθει ζημιά, δεν είμαι σε θέση να το ξέρω, αλλά ειλικρινά δεν μου φαίνεται πιθανό.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα καλό δάσκαλο φωνητικής να σ' ακούσει και να σου πει τι γίνεται.

    Από εκεί και πέρα, το ερώτημα ταλέντο ή προπόνηση δεν ισχύει. Και τα δύο χρειάζονται, εξαρτάται ποιος είσαι και πού θες να πας. Όλοι μπορούν να μάθουν να τραγουδούν σωστά. Δεν μπορούν όμως όλοι να γίνουν Μαρία Κάλλας ή Παβαρότι.

    Πήγαινε σε ένα δάσκαλο σε κάποιο καλό ωδείο, να σ' ακούσει και να σου δώσει υπεύθυνη συμβουλή.

    Όλα τα άλλα που λέγονται εδώ είναι εικασίες και μπορεί να σε παραπλανήσουν.

    Καλή τύχη.

    Υ.Γ. Όσον αφορά τις ψηλές σου νότες, πολλά παίζουν. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω τη φωνή σου και που φτάνει, αλλά υπάρχουν τεχνικές, π.χ. φαλσέττο κλπ που χρησιμοποιούν τη φωνή με άλλο τρόπο από το συνηθισμένο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : amadeuswebern στις 30-01-2009 13:39 ]


    nosferatus
    31.01.2009, 20:23

    σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας και νομιζω πως με πεισατε.... ψηθικα και θα παω τελικα καποια στιγμη σε γιατρο να το κοιταξω....και το καλοκαιρι βλεπουμε για μαθηματα

    θελω ομως να ρωτησω και κατι αλλο, αν και πιστευω πως θα με βρισετε δικαιολογημενα....

    το καπνισμα βλαπτει σοβαρα τις χορδες?? (και δεν εννοω μονο tobacco...)


    margot
    31.01.2009, 21:16

    Απ' ότι φαίνεται την απάντηση τη γνωρίζεις και μόνος σου {#emotions_dlg.oops}