ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη
    ins2anity
    20.01.2009, 01:38

    ετυχε πριν απο λιγες μερες να πεσει στα χερια μου το soundtrack απο μια ταινια του 2003 το old boy..πραγματικα ολα σχεδον τα κομματια ηταν εξαιρετικα...

    μπορει κανεις να με βοηθησει να βρω καποιος ειναι ο συνθετης της μουσικης αυτης και αν μπορω να βρω κατι παρομοιο?

    ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας απο το ακουσμα αυτης της μουσικης?


    djmetronomos
    20.01.2009, 21:17

    Μου κίνησες την περιέργεια, διότι λατρεύω τον κινηματογράφο κι αυτή η ταινία μού έχει ξεφύγει. Έμαθα λοιπόν ότι έχει προταθεί για πολλά βραβεία, και κάποια τα κέρδισε. Στην Κορέα, βραβεύθηκε για τη μουσική ο Yeong-Wook Jo, όχι όμως ως "composer" (συνθέτης) αλλά ως "music director"... Μαέστρος ? Επιμελητής μουσικής ? Δεν είμαι σίγουρος. Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο soundtrack, όμως διάβασα για 3 συνθέσεις που ακούγονται στην ταινία: "Bring My Love" - Starsailor, "Winter" - Antonio Vivaldi, "Waltz" - Aram Khachaturyan. Μάλλον, λοιπόν, δεν πρόκειται για μουσική που γράφτηκε αποκλειστικά για την ταινία. Μην ξεχνάς επίσης, πως πολλές φορές, συνθέσεις/τραγούδια που ακούγονται μέσα σε μια ταινία, δεν περιλαμβάνονται στο soundtrack. Θα πρότεινα να κάνεις κι εσύ τη δική σου έρευνα μέσα από το Ίντερνετ. Καλή τύχη. Στο μεταξύ, πάω να ρωτήσω στο DVD Club της γειτονιάς μου αν έχουν το "Old Boy"...


    ins2anity
    20.01.2009, 21:55

    ευχριστω πολυ φιλε μου..λοιπον αν θες να καταλαβεις ακριβως τον λογο που κολλησα με το soundtrack της ταινιας απλα ψαξε το τραγουδι''old boy'',''in a lonely room'', ''cries and whispers''...εκπληκτικα κομματια!!!και παλι ευχαριστω


    djmetronomos
    21.01.2009, 01:03

    Πρέπει να δω την ταινία... στο τέλος εμφανίζονται όλα τα τραγούδια, ερμηνευτές, συνθέτες, τα πάντα... Έχεις προσέξει τι γάιδαροι που είναι στα ιδιωτικά κανάλια της TV, που κόβουν τα credits στο τέλος και ποτέ δεν μπορείς να μάθεις ποια τραγούδια άκουσες? Μόνο τα κρατικά κανάλια σέβονται τους σινεφίλ...

    Λοιπόν, αν το "Cries and Whispers" είναι αυτό που νομίζω, δηλαδή του David Sylvian, τότε νομίζω θα μου αρέσει και η υπόλοιπη μουσική της ταινίας. Διόλου απίθανο, διότι ο Sylvian έχει επαφές με Άπω Ανατολή. έχει συνεργαστεί με τον Ryuichi Sakamoto σε δίσκους αλλά και στο soundtrack του "Merry Christmas Mr Lawrence"...  Άκουσέ τον στο Youtube, και ψάξε δίσκους του όπως το "Secrets Of The Beehive"...

    Έχε γεια, old boy !


    ins2anity
    21.01.2009, 14:04

    να σου πω την αληθεια δεν το εχω προσεξει διοτι εχω σταματησει να βλεπω τηλεοραση....αλλα και απο πιο παλια δεν θυμαμαι να εχω προσεξει κατι τετοιο...δικαιο εχεις παντως!davis sylvian ε? ευχαριστω πολυ φιλε μου....θα ψαξω ευθης αμεσως...πρεπει να ομολογησω πως φαινεσαι πολυ ψαγμενος με τις ταινιες..αντιθετα με εμενα που μονο απο σποντα ερχομαι σε επαφη με καλες ταινιες(ισω και λογω περιορισμενου χρονου με το σχολειο)...και παλι ευχαριστω


    Soiram
    21.01.2009, 17:40

    Δεν ξέρω για το soundtrack αλλά η ταινία είναι εξαιρετική, απλά προσοχή! Θέλει γερό στομάχι...μερικές σκηνές είναι πραγματικά βίαιες. Παρόλα αυτά, και αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι βίαιες ταινίες, η ταινία έχει έναν ιδιαίτερο λυρισμό και ιστορία, γροθιά στο στομάχι! Επίσης να σας ενημερώσω ότι αποτελεί κομμάτι τριλογίας του σκηνοθέτη με θεματική την εκδίκηση. Η πρώτη (αν δεν απατώμαι) ταινία της τριλογίας είναι το Sympathy for Mr. Vengeance, δεύτερη το Old Boy, και τρίτη το Lady Vengeance!

    Καλή διασκέδαση...ποπ κορν κατά τη διάρκεια των ταινιών αντεδεικνύεται!