ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Σύνδεση ηλεκτρικής κιθάρας σε υπολογιστή αντί για ενισχυτή

    Mad4U
    22.01.2009, 02:56

    1) γινεται να συνδεθει μια ηλεκτρικη κιθαρα με τον υπολογιστη η με το subwoffer? Αν ναι τι αποτελεσματα εχει?

    2) Ειναι οι αναλογικοι ενισχυτες καλυτεροι απο ψηφιακο ηχο? (αναλογικο και ψηφιακο ηχοσυστημα στην ιδια τιμη) Και γενικα η ψηφειακη τεχνολογια.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mad4U στις 22-03-2009 16:53 ]


    GoreVBellyIolence
    22.01.2009, 13:45

    nai ginetai na syndethei.kai poly eykola malista...mono ena kalwdiakh xreiazese me 5  eyrw apo kathe magazi mousikhs p.x. nakas..omws o hxos tha exei terastia kathysterhsh an kai logika tha einai kalyteros.ayto symbainei giati i karta hxou den yposthrizei tetoia kolpa! :D yparxoun omws kartes hxou pou yposthrizoun..me kanonikh karta hxou einai apla apelpisia Despair! bebea den kserw kai ti systhma exeis ..alla logika den tha kanei.! oso gia to 2o erwthma den exw idea!!! :P


    noizreduction
    22.01.2009, 13:57

    1) H κιθαρα σου γινεταιν α συνδεθει με τον υπολογιστη μεσω της καρτας ηχου. Καλο ειναι να αναφερεις τι καρτα ηχου εχεις και τι προγραμμα θα χρησιμοποιησεις ωστε να παραμορφωσεις τον ηχο της.

    Καλο ειναι να μην συνδεεουμε μεταξυ τους πραγματα τα οποια απο την κατασκευη τους δεν ταιριαζουν. Τo woofer ειναι ενα ηχειο που αποδιδει χαμηλες συχνοτητες και δεν κανει για τετοιες συνδεσεις. Επισης, στην περιπτωση που ειναι παθητικο ( δηλαδη ο ηχος του ενισχυεται απο εξωτερικο μηχανημα κι οχι απο το ιδιο ), δεν θα ακουσες τιποτα!

    Τα αποτελεσματα συνδεσης με υπολογιστη ειναι σχετικα καλα. Πολλοι ( με καλες καρτες ηχου και αντιστοιχα προγραμματα ) δουλευουν και live με laptop και κιθαρα, χωρις να εχουν καποιο προβλημα. Ενδεχομενως εαν εχεις αργο υπολογιστη ή απλως την on board καρτα ηχου, να μην πετυχεις αξιολογα αποτελεσματα.

     

    2) Εαν ολη σου η απορια ειναι για το εαν θα προτιμησεις ενισχυτη κιθαρας ή συνδεση σε λαπτοπ και ηχοσυστημα, να ξερεις πως καλυτερα ειναι να παρεις ενισχυτη κιθαρας. Οπως λεει και η ιδια η λεξη, ο ενισχυτης κιθαρας ανακαλυφτηκε για να αποδιδει οσο το δυνατον καλυτερα τις συχνοτητες της κιθαρας και να ενισχυει τον ηχο της.

    Οποτε, εαν καποιος με ρωταγε "ενισχυτης ή ηχοσυστημα με καταλληλη ενισχυση" θα του ελεγα ενισχυτη!


    Piratis
    28.01.2009, 23:21

    δεν χρειάζεται πρώτα να μεσολαβήσει ένα di ?

     


    noizreduction
    29.01.2009, 00:01

    Συνηθως το DI το χρησιμοποιουμε σε live συνθηκες οταν θελουμε ενα unbalanced σημα να γινει balanced.

    Εαν αναφερεσαι σε προενισχυσεις/DI ( συνδυαζονται πλεον ) νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να υφισταται μεταξυ καρτων και κιθαρας, αφου οι περισσοτερες καρτες ανω των 100€ ( και φτηνοτερες )  εχουν προενισχυση στο σημα τους.

    Σιγουρα καποιος που θελει κατι καλυτερο σαν σημα μπορει να χρησιμοποιησει μια διαφορετικη προενισχυση ( μια λαμπατη πχ ) αλλα εκει παμε σε αλλα μονοπατια!


    Acheron
    30.01.2009, 14:19

    Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα απο προγράμματα βρήκα το "ReValver MK III" και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Καλή λύση μου φάνηκε και το "toneport gx" που είναι κάτι σαν εξωτερική κάρτα ήχου μαζί με το κατάλληλο software.

    Απο ότι διάβασα όμως χρειάζεται να έχεις κάρτα ήχου με hi-Z input.

    Αν ξέρει κανείς απο κάρτες ήχου ας προτείνει.


    delta66
    30.01.2009, 18:35

    Ερωτημα 1

    Απαντηση : Γινεται και το αποτελεσμα εξαρταται απο την ποιοτητα των υλικων και την καλη ρυθμιση-προγραμματισμο τους.

    Θελεις μια πχ Προενισχυση για ηλεκτρικη κιθαρα. (γυρω στα 300Ε - υπαρχουν και πιο φτηνα αν δεν σε παιρνει, απο 100Ε)

    Αγοραζεις ενα τετοιο καλωδιο (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)

    και στις ακρες του (ασπρο- κοκκινο) βαζεις 2 τετοιους adaptors (1-2Ε απο μαγαζι με ηλεκτρονικο υλικο)

    και εκει που γραφει rigth input και left input


    Βαζεις τους adaptors και το μικρο καρφακι απο τα RCA τοι βαζεις στο Line In της καρτας σου και παιζεις. Αν εχεις και κανα προγραμματακι για ηχογραφηση εισαι κομπλε για αρχη και βλεπουμε.

    Αν θελεις να ακουσεις αποτελεσμα (ηχογραφηση home made) με αυτα ακριβως τα πραγματα σε μια απλη soundblaster 5.1 και  με προγραμμα ηχογραφησης ενα ευκολο, cool edit pro II. Επισκεψου τη σελιδα μου στο myspace και ακου στο player το "Delta Satch Boogie" το "Delta Cliffs of Dover" ή το "Demo" (τα αλλα τραγουδια ειναι ηχογραφημενα σε studio, μην μπερδευτεις)

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

     


    -----------------
    Η προσωπικη σελιδα - Τα μαθηματα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 30-01-2009 18:40 ]


    delta66
    30.01.2009, 18:36

    Για το Ερωτημα 2, δεν υπαρχει τιποτα ψηφιακο καλυτερο απο αναλογικο ακομα και 1€ να κανει το αναλογικο Smile


    Acheron
    31.01.2009, 03:12

    το "toneport gx" συνδέεται στην usb οπότε δεν χρειάζεσαι καλή κάρτα ήχου έτσι? Αν δεν απαιτεί κάρτα μου φαίνεται η πιο οικονομική λύση. (ελπίζω οτι θα συνεργάζεται με όλα τα amp modeling προγράμματα και όχι μόνο με το δικό του.)

    τι latecy υπάρχει όμως σε όλα αυτά?


    peacemaker79
    14.03.2009, 02:30

     

    Καλησπέρα σε όλους

    Αν και δεν είμαι κιθαρίστας, απαντώ λόγο τις ενασχόλησης μου με εγγραφές.

    1. Για αρχή, επειδή υποθέτω δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο και δεν θέλεις να χώσεις λεφτά, απλά σύνδεσε την κιθάρα σου στον υπολογιστή σου, στην είσοδο Line In. Μπορείς να την συνδέσεις και στο mic, δεν πρόκριτε να καεί τίποτα, θα έχεις μεγαλύτερη ένταση, αλλά θα έχεις παραμόρφωση. Για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι ένα καλώδιο με jack μονοφωνικό 1/4” σε στερεοφωνικό 1/8”. Μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρονικών έχεις κοντά στο σπίτι σου (θα σου δώσουν κάποιο καλώδιο και κανένα adaptor  για να φτάσεις σε αυτό που θες) και το κόστος είναι ανύπαρκτο. Και την χειρότερη κάρτα ήχου να έχεις, θα παίξει. Βρες ένα καλό πρόγραμμα όπως το Guitar Rig που να εξομοιώνει ενισχυτές, εφέ κτλ. (δεν χρειάζεται να σου πω που θα τα βρεις) και άρχιζε να παίζεις. Αν εξαιρέσουμε την πιθανή καθυστέρηση που θα έχεις, από την ώρα που θα παίξεις, μέχρι την ώρα που θα ακούσεις το αποτέλεσμα από τα ηχεία, κατά τα άλλα θα σου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα. Αν θες να εξαλείψεις την καθυστέρηση (το latency δηλαδή) πρέπει να ψαχτείς με τους drivers της κάρτας σου. Ψάξε για καλούς ASIO drivers που να δουλεύουν με την κάρτα σου. Αν και πάλι δεν σε καλύπτει το αποτέλεσμα, πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη, μιας και μέχρι σε αυτό το σημείο δεν θα το έχεις βάλει ουσιαστικά. Ξεκινάς απλά με μια καλύτερη κάρτα ήχου και φτάνεις μέχρι το σημείο που αντέχει η τσέπη σου. Δεν πάω παρακάτω γιατί ήδη έγραψα πολλά. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι πως, σε καμία περίπτωση και με κανένα τρόπο, δεν έχει νόημα να συνδέσεις την κιθάρα σου με το sub σου.

    2. Ποτέ και για κανένα μουσικό όργανο δεν μου άρεσε η κλασική “μάχη” ψηφιακού VS αναλογικού. Το κάθε ένα έχει τα προτερήματα του και τα ελαττώματα του σε σχέση με το άλλο. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις. Συγκεκριμένα για της κιθάρες, με αναλογικό έχεις σαφώς πιο γεμάτο και ζεστό ήχο, αλλά λιγότερες επιλογές, ενώ με ψηφιακό έχεις πολλαπλάσιες επιλογές σε ήχους αλλά σαφώς χαμηλότερη ποιότητα. Το κακό με τους κατασκευαστές ψηφιακών (ότι κι αν είναι αυτό) είναι ότι προσπαθούν να μονίμως να μιμηθούν τα αναλογικά, αντί να δώσουν καινούριους ήχους, καθαρά ψηφιακούς (ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει τόσο πολύ στα κρουστά)

    Είμαι σίγουρος ότι κούρασα τρελά με αυτό το τεράστιο post, με συγχωρείτε.

    P.M.

     


    delta66
    14.03.2009, 10:10

    Παράθεση:

    Το μέλος peacemaker79 στις 14-03-2009 στις 02:30 έγραψε...

    ...Αν θες να εξαλείψεις την καθυστέρηση (το latency δηλαδή) πρέπει να ψαχτείς με τους drivers της κάρτας σου. Ψάξε για καλούς ASIO drivers που να δουλεύουν με την κάρτα σου. Αν και πάλι δεν σε καλύπτει το αποτέλεσμα, πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη, μιας και μέχρι σε αυτό το σημείο δεν θα το έχεις βάλει ουσιαστικά. Ξεκινάς απλά με μια καλύτερη κάρτα ήχου και φτάνεις μέχρι το σημείο που αντέχει η τσέπη σου....

    Απο φτηνες καρτες εχεις δοκιμασιε τις "παλιες" φτηνες soundblaster?

    Σε 3 υπολογιστες που ξερω με soundblaster live5.1 εχει μηδενικο latency κατα την εγγραφη. Wink


    peacemaker79
    16.03.2009, 23:02

    Σαφώς η 5.1 παίζει καλά (εγώ ακόμα την χρησιμοποιώ σε έναν από τους υπολογιστές μου) αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βρει μια ο φίλος Mad4u. Kαι οι XFI που βγάζει τώρα η creative σε τιμές από 40 έως 60 ευρώ, λογικά θα παίζουν μια χαρά (αν και δεν τις έχω δοκιμάσει). Όπως και να έχει, το θέμα είναι αν και πόσα λεφτά θέλει να δώσει ο φίλος Mad4u.


    Mad4U
    20.03.2009, 14:58

    Βασικα θελω να σας πω ευχαριστω για το ενδιαφερον και οσα πολλα και να γραψετε εγω τα διαβααζω και τα κραταω! Αλλα εγω πιανο παιζω :) Δε μου αρεσει καθολου η κιθαρα αλλα κατι τετοια με ενδιαφερουν και ηθελα να γνωριζω πανω στο θεμα.

    Και η δικη μου απαντηση πανω στο 2 ειναι οτι η ψηφιακη τεχνολογια , ισως οχι στη μουσικη ακομα, ξεπερνα την αναλογικη οσον αφορα την σχεση αποδοσης/τιμης. Και ειναι σιγουρο πως σε λιγα χρονια θα εχει και καλυτερη αποδοση. Μετα περναμε στη  βιοτεχνολογια:Ρ  

    Βεβαια ειναι και τι γουσταρει ο καθενας!!!!!!!! 


    SpyrusTheVirus
    21.03.2009, 09:51

    αν εχεις καρτα ηχου χωρις καθυστέρηση θα σαι οκ.δοκιμασε το keyrig tis native instruments,μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραμματα.βαλτο και σε προγραμμα τυπου ableton live και δε σε πιανει κανεις στις δυνατοτητες που θα χεις.αλλα ,περα απο την ποιοτητα που δεν ξερω ποσο καλη ειναι σε σχεση με το αναλογικο,θυμησου οτι τα pc εχουν το κακο συνηθιο να κρασαρουν...μη σε πιασει κανα ξαφνικο στη σκηνη δηλαδη :P


    guitarteacher
    27.03.2009, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 20-03-2009 στις 14:58 έγραψε...

    Βασικα θελω να σας πω ευχαριστω για το ενδιαφερον και οσα πολλα και να γραψετε εγω τα διαβααζω και τα κραταω! Αλλα εγω πιανο παιζω :) Δε μου αρεσει καθολου η κιθαρα αλλα κατι τετοια με ενδιαφερουν και ηθελα να γνωριζω πανω στο θεμα.

    Και η δικη μου απαντηση πανω στο 2 ειναι οτι η ψηφιακη τεχνολογια , ισως οχι στη μουσικη ακομα, ξεπερνα την αναλογικη οσον αφορα την σχεση αποδοσης/τιμης. Και ειναι σιγουρο πως σε λιγα χρονια θα εχει και καλυτερη αποδοση. Μετα περναμε στη  βιοτεχνολογια:Ρ  

    Βεβαια ειναι και τι γουσταρει ο καθενας!!!!!!!! 



    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum!

    Φίλτατε Mad4u είσαι απίστευτος!!!Δεν φτάνει που παίζεις πιάνο...δεν σ'αρέσει και καθόλου η κιθάρα...{#emotions_dlg.excl}Και μας το λές και κατάμουτρα{#emotions_dlg.smartass}

    Καλή περίπτωση...

    Φιλικά,

     


    SpyrusTheVirus
    03.04.2009, 07:50

    συγνώμη το προγραμμα λέγεται guitar rig


    SpyrusTheVirus
    03.04.2009, 08:18

    συγνώμη το προγραμμα λέγεται guitar rig


    inkve
    03.04.2009, 10:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 20-03-2009 στις 14:58 έγραψε...

    Βασικα θελω να σας πω ευχαριστω για το ενδιαφερον και οσα πολλα και να γραψετε εγω τα διαβααζω και τα κραταω! Αλλα εγω πιανο παιζω :) Δε μου αρεσει καθολου η κιθαρα αλλα κατι τετοια με ενδιαφερουν και ηθελα να γνωριζω πανω στο θεμα.

    Και η δικη μου απαντηση πανω στο 2 ειναι οτι η ψηφιακη τεχνολογια , ισως οχι στη μουσικη ακομα, ξεπερνα την αναλογικη οσον αφορα την σχεση αποδοσης/τιμης. Και ειναι σιγουρο πως σε λιγα χρονια θα εχει και καλυτερη αποδοση. Μετα περναμε στη  βιοτεχνολογια:Ρ

    Βεβαια ειναι και τι γουσταρει ο καθενας!!!!!!!!



     

    στη σχεση αποδοσης τιμης ισως εχεις καποιο δικιο για καποια συγκεκριμενα πραγματα....

     

    αλλα οτι σε λιγα χρονια η ψηφιακη τεχνολογια(στην μουσικη)θα εχει καλυτερη αποδοση ειναι μαλλον ακατορθωτο

     

    δεν ειμαι ηχοληπτης η κατι τετοιο...αλλα περναω αρκετες ωρες σε στουντιο ηχογραφωντας ο ιδιος η παρακολουθωντας τους υπολοιπους...οτι και να γινει....οτι και να κανεις...η αναλογικη επεξεργασια στον ηχο ηταν ειναι και θα ειναι πιο ζεστη,.,,πιο γλυκια...πιο αληθινη...

    εχω συγκρινει και τα 2 πανω σε διαφορα σταδια...σε μιξη...σε mastering...οταν το περναγες απο αναλογικη προ ενισχυση(προτιματε λυχνια)ο ηχος <<ανοιγε>>...<<καθαριζε>>...σε αντιθεση με το ψυφιακο που γινεται(συνηθως)το ακριβως αντιθετο...

     

    στις παμπολλες συζητησεις με ηχοληπτες αλλα και με μουσικους που εχουν 564267 φορες παραπανω εμπειρια απο εμενα το παραπανω συμπερασμα ειναι σχεδον αξιωμα!!

     

    ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ και των 2 ειναι η καλυτερη λυση...{#emotions_dlg.yes}

     

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 03-04-2009 10:55 ]


    NikosRoman
    03.04.2009, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 22-01-2009 στις 02:56 έγραψε...

    1) γινεται να συνδεθει μια ηλεκτρικη κιθαρα με τον υπολογιστη η με το subwoffer? Αν ναι τι αποτελεσματα εχει?

    2) Ειναι οι αναλογικοι ενισχυτες καλυτεροι απο ψηφιακο ηχο? (αναλογικο και ψηφιακο ηχοσυστημα στην ιδια τιμη) Και γενικα η ψηφειακη τεχνολογια.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mad4U στις 22-03-2009 16:53 ]



    Γινεται.Το κανω χρονια στον δικο μου υπολογιστη και χωρις "ειδικο"καλωδιο.Μονο ενα μικρο ανταπτορα.Μεσες ακρες οτι γραφουν ολοι οι πιο πανω.
    Αυτο που θα σε απασχολησει μετα απο λιγο καιρο ειναι το μικρο ευρος συχνοτητων που δινει ο ψηφιακος ηχος.Δηλαδη ο ηχος θα σου φενεται παντα "στενος".
    Οσο μπαινεις σε αυτην την διαδικασια θα χρειαστει να αλλαξεις και καρτα ηχου και πολλα αλλα.
    Εγω μολις εμαθα την λειτουργεια αρχισα να χωνω λεφτα για καλυτερες καρτες,καλωδια,προγραμματα κλπ.

    Τελος η γνωμη μου ειναι οτι οι λαμπατοι ενισχυτες και οι λαμπατες προενισχυσεις ειναι αξεπεραστα.Εχουν καταστραφει πολλες παραγωγες  απο τον ψηφιακο ηχο.
    Ειναι σαν να λεμε ηλεκτρονικα ντραμς η φυσικα??
    Σημερα τα ηλεκτρονικα ειναι σουπερ κατασκευασμενα αλλα σαν το φυσικο ξυλο δεν ειναι.

    Εσυ κανε μια αρχη και ολα τα αλλα θα ερθουν με το γουστο σου το αυτι σου και την τσεπη σου.


    peacemaker79
    03.04.2009, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος SpyrusTheVirus στις 03-04-2009 στις 08:18 έγραψε...

    συγνώμη το προγραμμα λέγεται guitar rig



     

     

    Αυτό είναι ερώτηση ή διευκρίνιση? Αν είναι ερώτηση η απάντηση είναι ναι λέγετε Guitar Rig και είναι της Native Instruments.