ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Συνέντευξη με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο: Ερωτήσεις

    coffee
    23.01.2009, 10:31

    Εντος του μήνα θα βρεθω με τον στιχουργό Λευτέρη Παπαδόπουλο για την μέχρι τώρα πορεία του στην μουσική και όχι μονο.

    Περιμένω ερωτήσεις σας. . .

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-01-2009 11:48 ]


    stevi93
    23.01.2009, 14:38

    εγω προς το παρων δεν εχω ερωτηση,αλλα ενα μεγαλο μπραβο,για τους συνεντευξιαζομενους σας εδω...
    {#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    23.01.2009, 15:19

    Α ρε τυχερέ coffee .... Θα βρεθείς και θα μιλήσεις με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο ....


    mitskinis
    23.01.2009, 20:08

    Τι τον έκανε να ασχοληθεί με τη μουσική και την στιχουργική;


    998
    24.01.2009, 10:34

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:11 ]


    Aiolos_m
    24.01.2009, 11:59

    -Θα ήθελα να μας δώσει τις διαφορές μεταξύ στιχουργικής και ποίησης, μιας και ο ίδιος ψιλοαντιδρά όταν τον αποκαλούν ποιητή.

    -Έχει συνεργαστεί σχεδόν με το σύνολο των συνθετών. Ωστόσο δεν θυμάμαι να είδαμε ποτέ μια συνεργασία με τον Μάνο Χατζιδάκι. 

    -Παρά το εύρος της θεματολογίας του και το κοινωνικού περιεχομένου τραγούδι, δεν καταπιάστηκε ποτέ με το πολιτικό. Ακόμα κι όταν εκείνο βρισκόταν σε έξαρση στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης. 

     

    Ευχαριστώ :)


    jorge
    24.01.2009, 13:56

    Πως πάει το Μεθυσμενάκι, το πολύ ωραίο μεζεδοπωλείο που έχει κοντά στην Πλατεία Κουμουνδούρου; Εκεί είχε κάνει το MusicHeaven το 2ο live του. Κάποια στιγμή είχε κλείσει, αλλά ξανάνοιξε. Εκείνος συνεχίζει να πηγαίνει εκεί;


    giorth
    24.01.2009, 14:06

    Ποιος ήταν ο λόγος που πήρε συνέντευξη από τον Μιχάλη Χατζηγιάννη και από τον Γιάννη Πλούταρχο (ή Ρέμο, δεν θυμάμαι).


    Aiolos_m
    24.01.2009, 15:26

    Από τον Αντώνη Ρέμο.


    coffee
    24.01.2009, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος 998 στις 24-01-2009 στις 10:34 έγραψε...

    ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ .... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ...ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΥΠΕΡΕΚΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ.



    Εχεις να προτείνεις κάποιον άλλον??


    998
    24.01.2009, 18:52

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:14 ]


    coffee
    24.01.2009, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος 998 στις 24-01-2009 στις 18:52 έγραψε...

    ΑΝ ΕΧΩ!?!?!? ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 'Η ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ ΘΕΛΕΙΣ?

     

    ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΚΟΥΦΑΣ

    ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΠΟΛΙΤΗΣ

    ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΨΙΑΔΗΣ

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΖΟΥΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

    ΜΑΡΙΑΝΝΙΝΑ ΚΡΙΕΖΗ

    ΤΑΣΟΣ ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ

    ΣΩΤΙΑ ΤΣΩΤΟΥ

    ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΚΟ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟ

    ...............................@#$%^&*()_+.................................

    ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ?

    ΤΙ ΑΛΛΟ(ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ)ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ...ΤΟ ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΟ,ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ,ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟ,ΑΛΛΑ(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!ΣΕΒΑΣΤΗ?)ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΡΠΡΟΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ(!!!) ΜΕ ΕΧΟΥΝ Κ Ο Υ Ρ Α Σ Ε Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Σεβαστή η άποψη σου.Απλά ήθελα να δω ποιούς θα μου έλεγες. . .


    roulagerakaki
    24.01.2009, 19:45

    σωστος ο 998...μαζι του.


    jorge
    24.01.2009, 20:26

    Γιατί δεν το κάνετε εσείς αυτό που προτείνετε ρε παιδιά;

    Κάντε το και μην τα χώνετε σ' έναν άνθρωπο που θα φάει τόσες ώρες από το χρόνο του να μας παρουσιάσει έναν δημιουργό που πολλοί θα θέλαμε να δούμε στο MusicHeaven. Και μην ξεχνάτε οτι πολλοί άνθρωποι δεν είναι της δικής μας γενιάς. Και δεν έχουν βαρεθεί τον όποιο Λευτέρη Παπαδόπουλο. Και καλό θα τους κάνει να τον γνωρίζουν.

    Ας επιβραβεύουμε τέτοιες προσπάθειες κι ας κρατάμε τις όποιες διαφωνίες ως προσωπικό κίνητρο να πάρουμε συνέντευξη ΕΜΕΙΣ απ' αυτούς που θέλουμε. Ρούλα και 998 αν θέλετε να τρέξετε για κάποια συνέντευξη για το MusicHeaven, ενημερώστε με να σας φέρω σε επαφή.


    998
    24.01.2009, 21:37

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:14 ]


    roulagerakaki
    24.01.2009, 22:04

    κυριε διαχειρηστα...δεν το κανω γιατι δεν ειμαι δημοσιογραφος και σχετικη με το αντικειμενο καταρχην.μια απλη ασχετη ακροατρια ειμαι που ακουει ραδιοφωνο και χαζευει στο mh για να μαθει και να περασει ομορφα την ωρα της.επισης,το σημαντικοτερο,μενω μ α κ ρ υ α απο την αθηνα...

    οσο ασχετη κι αν ειμαι παντως,η αληθεια ειναι πως για τον λευτερη παπαδοπουλο-φροντιζει και ο ιδιος γι'αυτο-ξερω αρκετα,απο την τηλεοραση κυριως.ενω για τους αλλους που προτεινε ο 998...ουτε το προσωπο τους ξερω!

    υγ.το προβλημα δεν ειναι το παλικαρι που θα παρει την συνεντευξη...αλλα αυτος που την δινει.τελος παντων,καλη συνεχεια σε ολους.


    CHE
    25.01.2009, 08:11

    Θα διαφωνήσω λίγο με τον φίλο μου τον Αίολο ως προς τη διαπίστωση ότι ο Παπαδόπουλος δεν έχει γράψει πολιτικούς στίχους. Φυσικά και έχει γράψει -έστω και συγκαλυμένα. Παράδειγμα: ''Αχ Χελιδόνι Μου'', ''Ήλιε Μου Σε Παρακαλώ'', ''Και'' κ.α.

    Η ερώτηση που θέτω στον Λευτέρη Παπαδόπουλο είναι η εξής: Είναι γνωστή η εκτίμησή του στο έργο του Νίκου Γκάτσου. Ποιες πιστεύει ότι είναι οι ομοιότητες και ποιες οι διαφορές ανάμεσα στον ίδιο και τον Γκάτσο;

    Όσον αφορά την τοποθέτηση του 998 δεν διαφωνώ. Μάλιστα θα προσέθετα στη λίστα του και τους Άλκη Αλκαίο, Ισαάκ Σούση, Φίλιππο Γράψα, Μιχάλη Γκανά, Κυριάκο Ντούμο κ.α. Εντούτοις, όπως σωστά έγραψε κι ο Jorge, δεν είναι ανάγκη να τον... ''φάτε'' τον άνθρωπο! Κι εν πάσει περιπτώσει, αφού λέγεται coffee, δεν είναι ανάγκη να τον πιείτε! Απλά, όποιος μπορεί ας επικοινωνήσει με τους -πράγματι σημαντικούς- στιχουργούς και να κλείσει κάποια συνέντευξη. Όλοι οι καλοί χωράνε.

     


    kwstasagas
    25.01.2009, 10:46

    Συμφωνώ με τον CHE ... Τον Λευτέρη τον θεωρώ κι εγώ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στιχουργό του πολιτικού / κοινωνικού στίχου και μετά ερωτικό στιχουργό ....

    (Το "Και" {που μελοποίησε ο Σπανός, αυτό δεν εννοείς CHE ???} είναι όντως πολιτικό τραγούδι ??? εμένα μού φαίνεται σαν "τραγούδι του γάμου" ...) 


    vroxitonasterion
    26.01.2009, 15:21

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΕΤΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΩΣ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΥΛΙΚΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΓΛΥΚΕΡΙΑ, ΤΌΣΟ ΣΤΟ ALBUM ΤΗΣ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ (ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ) ΌΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ (ΘΑ ΠΙΩ ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ).


    CHE
    27.01.2009, 07:37

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 25-01-2009 στις 10:46 έγραψε...
    (Το "Και" {που μελοποίησε ο Σπανός, αυτό δεν εννοείς CHE ???} είναι όντως πολιτικό τραγούδι ??? εμένα μού φαίνεται σαν "τραγούδι του γάμου" ...) 

     

    Πράγματι αυτό εννοώ. Στο τελευταίο κουπλέ όμως λέει:

    ''Εικοστρεις του Ιούλη και Τρίτη 

    και φτάνουν για το γάμο η Κρήτη 

    και όλα τα νησιά

    Κι ο γαμπρός ο ήλιος...''

     

    Είναι τραγούδι γάμου, μόνο που η νύφη είναι η Ελλάδα (23 Ιουλίου 1974) και γαμπρός η Δημοκρατία. Αυτό εννοούσα λέγοντας ''έστω και συγκαλυμένα''.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CHE στις 27-01-2009 07:38 ]