ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.826 μέλη

    Συνέντευξη με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο: Ερωτήσεις

    ilio
    27.01.2009, 09:44

    Γιατί έκανε 2 εκπομπές στον Μιχάλη Χατζηγιάννη ενώ κάτι τέτοιο

    δεν είχε γίνει με άλλους καλλιτέχνες μεγαλύτερης και σπουδαιότερης,κατά την γνώμη μου

    αλλά και αντικειμενικά,πορείας στα μουσικά δρώμενα;

    Μου χε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό....


    -----------------
    Κάθε Πέμπτη 00.00-01.00 με "μια ανάσα"κοντά σας on air!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 27-01-2009 09:45 ]


    kwstasagas
    27.01.2009, 10:11

    "Είναι τραγούδι γάμου, μόνο που η νύφη είναι η Ελλάδα (23 Ιουλίου 1974) και γαμπρός η Δημοκρατία. Αυτό εννοούσα λέγοντας ''έστω και συγκαλυμένα''."

    Φοβερό !!! Δεν το ήξερα .... Γεια σου ρε Λευτέρη .... {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}....

     


    Termite
    27.01.2009, 15:13

    Να μας πεί λίγα πράγματα αν είναι εύκολο, για την Λέσβο και ιδιαίτερα για τον Μόλυβο. Τι το ιδιαίτερο τον συνδέει με αυτό το μέρος;

    Και αν μπορει να αναφερθεί και λίγο στο παρακάτω...

    Το καλοκαίρι του 2007 έγινε στην Καλλονή της Λέσβου μια συναυλία τις Χαρις Αλεξίου και του Τρίφωνου για τον Μάνο Λοίζο στην οποία παρευρέθηκε και θαυμάσαμε τον λόγο του όσοι είμαστε εκεί. Πόσο σημαντικό ειναι κατα τη γνώμη του οτι η φιλία του με τον Μάνο, εκτιμάται ιδιαίτερα στο νησί αυτό;


    john1987
    28.01.2009, 02:18

    Πως ηταν η συνεργασια του με το Γρηγορη Μπιθικωτση και τι αποψη εχει για αυτον ως ανθρωπο.


    gialina_giannina
    28.01.2009, 11:17

    Θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Παπαδόπουλο κατά πόσο τα προσωπικά του βιώματα έπαιξαν ρόλο στη συγγραφή των στίχων του και από ποια θέματα εμπνεύστηκε πιο πολύ κατά τη διάρκεια της στιχουργικής του σταδιοδρομίας.


    PHILIPPOSSM
    28.01.2009, 17:32

    Μιας και μια από της μεγάλες του αγάπες είναι η ΑΕΚ θα ήθελα να μάθω το εξής.:

    Τι σημάνει να είσαι ΑΕΚτζης;

    (Άσχετο με την μουσική αλλά τι να ρωτήσεις έναν μύθο;)

     

     


    NikosRoman
    02.02.2009, 02:41

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 27-01-2009 στις 09:44 έγραψε...

    Γιατί έκανε 2 εκπομπές στον Μιχάλη Χατζηγιάννη ενώ κάτι τέτοιο

    δεν είχε γίνει με άλλους καλλιτέχνες μεγαλύτερης και σπουδαιότερης,κατά την γνώμη μου

    αλλά και αντικειμενικά,πορείας στα μουσικά δρώμενα;

    Μου χε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό....


    -----------------
    Κάθε Πέμπτη 00.00-01.00 με "μια ανάσα"κοντά σας on air!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 27-01-2009 09:45 ]



    Επισης γιατι σε εκπομπη με  τον Χατζηνικολαου προ πενταετιας(αξιζε να περιμενω τελικα!!!)χαρακτηρισε τον Γιαννη Πλουταρχο ως τον νεο Πουλοπουλο?Εχει καλες σχεσεις με τον Πουλοπουλο?Στην υγεια του πως ειναι?(Οχι ο Πουλοπουλος)Παιρνει βαρια φαρμακα ?(και παλι οχι ο Πουλοπουλος).Πεστε του οτι ο Νικος ο Ρωμανος του επιστρεφει πισω το τουβλο που εφαγε τοτε στο κεφαλι απο αυτον τον χαρακτηρισμο και ρωταει επισης.Πως ειναι να κανεις δημοσιες σχεσεις στα 80?Σαν το σεξ της τριτης ηλικιας?

    Ευχαριστω Λευτερη αλλα μερικες φορες ειναι καλυτερα να μασας απο το να μιλας.


    CHE
    08.02.2009, 07:57

    1. Υπάρχει κάποιο τραγούδι, του οποίου να έγραψε τους στίχους, αλλά να μην έμεινε ικανοποιημένος από τη μελοποίησή του;

    2. Θα ήθελα να μας πει ποιο από τα τραγούδια του θεωρεί ότι είναι ''αδικημένο''. Δηλαδή να μη γνώρισε επιτυχία αλλά να πιστεύει ότι άξιζε καλύτερης τύχης.

    3. Και το αντίθετο: υπάρχει κάποιο τραγούδι του που να γνώρισε επιτυχία ενώ ο ίδιος να θεωρεί ότι ίσως να μην το άξιζε;

    4. Ξεχωρίζει κάποιον από τους νέους στιχουργούς;

    5. Συγκρίνοντας τη δισκογραφία της δεκαετίας του 1960 με αυτή της δεκαετίας του 2000, τι συμπεράσματα βγάζει σε σχέση με το μουσικό ''γίγνεσθαι'' της χώρας μας;


    Oraclas
    11.02.2009, 23:38

    θα ήθελα και εγώ να κάνω μερικές ερωτήσεις:
    1. Μου κάνει εντύπωση τόσα χρόνια, τόσα πολλά στιχάκια και τραγούδια, πως και δεν έκανε σύνθεση ποτέ.
    2. Είχε ποτέ μία μελωδία στο μυαλό του όταν έγραφε ένα συγκεκριμένο τραγούδι, ή το έδινε εν λευκώ σε κάποιον συνθέτη?
    3. Έχει γράψει πολιτικά τραγούδια?
    4. Είχα διαβάσει κάποτε σε μία εφημερίδα, ότι είχε δηλώσει ότι έχει δίπλωμα ταβλιού από το Πανεπιστήμιου της ... Τεχεράνης. Δύο λόγια για αυτήν την δήλωση του.
    5. Πώς έγινε ΑΕΚτζης?