ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη

    Πρόβλημα sto timing στην ηχογράφηση πολλαπλών tracks.

    Whitecloud
    25.01.2009, 21:03

    Γεια και χαρά!

    προσπαθώ να ηχογραφήσω με μικρόφωνο πάνω σε κάτι που είδη υπάρχει. π.χ φλογέρα πάνω σε τύμπανα και πάντα μου βγαίνει ελάχιστα εκτός χρόνου. Για την ακρίβεια κάτι κλάσματα του δευτερολέπτου πιο αργά. Βάζω και μετρονόμο και ηχογραφώ με τύμπανο και συμβαίνει το ίδιο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα δύο προγράμματα που χρησιμοποίησα(MixPad kai Audacity). Ξέρει μηπώς κάποιος τι συμβαίνει!?

    Να΄σται καλα, και ευχαριστώ.


    noizreduction
    25.01.2009, 21:10

    Εαν η καρτα σου ειναι της μητρικης, τοτε το latency που εμφανιζεται ειναι απολυτα φυσιολογικο.

    Θα προτεινα να μας αναφερεις και το συστημα που εχεις ( λειτουργικο και καρτα ηχου ) ωστε να δουμε μηπως φταιει κατι αλλο.


    Whitecloud
    25.01.2009, 21:34

    Thanx για την απάντηση NoiseReduction.

    'Εχω ένα Laptop Acer και η κάρτα είναι μία Realtek hd... η ενσωματώμενη. Λειτουργικό Windows XP.

    Latency ε? Τι μπορώ να κάνω? Πρέπει να πάρω εξωτερική κάρτα?


    noizreduction
    26.01.2009, 00:01

    Αν και η πιο σωστη κινηση θα ηταν κατι τετοιο, μεχρι να προβεις στην αγορα δοκιμασε να εγκαταστησεις τους ASIO4ALL drivers. "Μιμουνται" μια ASIO καρτα, μειωνοντας το latency.

    Προσοχη δεν ειναι μια μονιμη λυση αυτο, αφου ουτε η ποιοτητα της καρτας θα αναβαθμιστει, ουτε και η αποδοση της.


    johnfrusciante
    26.01.2009, 17:18

    ρε συ νοιζ..να ρωτησω κατι γιατι εχω προβλημα..εκανα φορματ στο πισι...κ οταν ξαναβαλα το cubase ουτε που υπαρχει η καλη καρτα ηχου που εχω για να ηχογραφω..την αλλαξα θεση στην μητρικη..αναβει το λαμπακι της καρτας..αλλα μεσα στο cubase δεν υπαρχει...μονο η multimedia ASIO που γραφει κ δεν υπαρχει η αλλη καρτα για να επιλεξω..κ στις ρυθμισεις τις κεντρικες του πισι παλι δεν υπαρχει πουθενα η καρτα....τι λες να φταιει?


    Whitecloud
    26.01.2009, 17:26

    Εγκατέστησα τους ASIO4ALL drivers αλλά δεν βρίσκω πουθενά επιλογη για να τους ενεργοποιήσω. Ούτε στο control panel ουτε και στα προγράμματα. Έχω χαζέψει στο ψάξιμο. Any ideas??


    noizreduction
    26.01.2009, 20:27

    Whitecloud:

    Αφου εγκαταστησεις τους ASIO4ALL θα τρεξεις το δικο τους προγραμμα. Προσεξε, δεν ειναι drivers, αλλα προγραμμα που μιμειται drivers. Απο εκει θα πειραξεις τις ρυθμισεις για το latency. Καλο θα ηταν να κοιταξεις και το help file.

     

    John

    Πρωτο λαθος ειναι πως αφου εκανες το φορματ αλλαξες τη θεση στη καρτα ηχου. Εαν την αλλαζες πριν το φορματ στην αναζητηση υλικου θα την εβρισκε και θα την εγκαθιστουσε ξανα.

    Η μονη λυση ειναι να κανεις απεγκατασταση του λογισμικου της και των drivers της. Στη συνεχεια να κανεις Αναζητηση νεου υλικου και να ακολουθησεις κατα γραμμα το τροπο εγκαταστασης της καρτας. Αφου το κανεις, κατεβασε τους τελευταιους drivers της κι ακολουθωντας τις οδηγιες παλι κανε το update.

    Λογικα το προβλημα σου θα πρεπει να λυθει. Πολλες φορες ειναι και προβλημα PCI θυρας, ομως δε στο ευχομαι γιατι τοτε θα μπλεξεις ασχημα.

     

     


    Whitecloud
    26.01.2009, 21:07

    Φίλε NoiseReduction δυστυχώς δεν έχει δικό του πρόγραμμα το ΑSIO. Στα manual και στο site λέει

    ότι διαλέγεις το ASIO ή μέσα απο το Control Panel ή απο το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.Ψάχνω αλλά δεν.

    Anyway, να μην σε κουράζω.

    Be well.


    noizreduction
    26.01.2009, 22:37

    Καταρχας η λυση σου θα ηταν η αγορα  μιας νεας εξωτερικης καλυτερης καρτας.

    Περα απο αυτο, οταν ελεγα να επιλεξεις το προγραμμα, εννοουσα να πας στο Start->Programs και να βρεις το φακελο ASIO4ALL. Μεσα εκει ειναι το προγραμμα το οποιο θα αναλαβει να μιμηθει ενα ASIO driver καρτας!

    Καλου κακου, κατεβασε και τους τελευταιους drivers της καρτας realtek.


    Whitecloud
    27.01.2009, 07:51

    Το ξέρω ότι αργά ή γρήγορα θα πάρω μία εξωτερική κάρτα. Αλλα 4 the time... No money.

    Το ASIO σου λέω δεν εγκαθιστα κάποιο exe. Κάτι dll μονο και τα manuals. Υποτίθετε ότι το ενεργοποιείς μέσα απο τις επιλογές του audio program.


    noizreduction
    27.01.2009, 10:33

    Μου κανει εντυπωση, διοτι κι εγω τωρα που κατεβασα τη τελευταια εκδοση λειτουργησε μια χαρα ( με ACER laptop και realtek καρτουλα ).

    Για δοκιμασε μια παλαιοτερη εκδοση. Εαν εχεις VISTA, τοτε περα απο την ποιοτικα κατωτερη καρτα εχεις κι ενα λειτουργικο που οτιδηποτε κι αν κανεις θα δημιουργει προβλημα.


    Whitecloud
    27.01.2009, 18:07

    Έχεις δίκιο. Έχει exe απλά έπρεπε να επιλέξω κάτι extra επιλογές στην αρχη της εγκαταστασης. Πειράζω τα settings στο panel και προσπάθω αλλά δεν βλέπω διαφορα. Στο manual λέει ότι αν το audio προγραμμα χρησιμοποιεί τους asio εμφανίζετε εικονίδιο στο tray. Κατι το οποίο δεν συμβαίνει. Χρησιμοποιώ ένα mixPad και το Audacity.

    -δεν έχω vista,  ευτυχώς-


    noizreduction
    27.01.2009, 18:35

    Δε γνωριζω το mixPAD, ομως το Audacity ως freeware δεν ειναι κι ενα προγραμμα πολλων δυνατοτητων.

    Μαλλον ουτε η προσωρινη λυση μπορει να σε βοηθησει. Εαν εχεις καποια οικονομικη ευκολια προχωρα στην αγορα μιας εξωτερικης καρτας. Θα εκτοξευσει την αποδοση ηχου σου, ομως να ξερεις πως αναγκαστικα θα χρησιμοποιεις ακουστικα για να ακους μουσικη, διοτι θα απενεργοποιησεις τελειως την on board καρτα!


    Whitecloud
    27.01.2009, 19:37

    Οικονομική ευκολία...:) Προς το παρών όχι δυστυχώς. Αφού σκέφτομαι σοβαρά να πάρω τους δρόμους με την φλογέρα μπας και βγάλω κανα φράγκο. Μήπως ξέρεις να μου προτείνεις κάποια σχετικά προσιτή κάρτα; Οποιαδήποτε κάνει ή πρέπει να είναι ειδικά για ηχογράφιση;

    Δηλαδή στην εξ. κάρτα δεν μπορείς να συνδέσεις ηχεία??

    thanx για τον χρόνο σου noisereduction.


    noizreduction
    27.01.2009, 20:47

    Περισσοτερα λεφτα θα βγαλεις ετσι! Τοσοι γυφτοι που κυκλοφορουν με ακκορντεον και σκοτωνουν το Γαλαζιο Δουναβη χαζοι ειναι; {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Μια καρτουλα που κανει για δυναμικα και ribbon μικροφωνα ( δηλαδη μικροφωνα που δεν χρειαζονται phantom power ) ειναι η ESI ESU 22 ( 75€+20€ τα μεταφορικα=95€ ). Συνδεεται με USB πανω στον υπολογιστη, οποτε ειναι συμβατος με το laptop σου.

    Εννοειται πως οι εξωτερικες καρτες συνδεονται με εξωτερικα ηχεια. Απλως προειδοποιω παντα τους χρηστες laptop γιατι πιστευουν πως η καρτα θα χρησιμοποιει τα μικρα ηχειακια του laptop τους.


    Whitecloud
    29.01.2009, 17:05

    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου NoiseReduction.

    θα κινηθώ για την αγορά καλύτερου εξοπλισμού μόλις μπορέσω οικονομικά.

    Το street playing είναι πιστεύω πως θα το δει ο καθ'ένας. Και τι μουσική θα παίξει. Εγώ αν ποτέ το κάνω θα ακούγετε (ελπίζω) σαν ...αυτό:

    >

     

     

     

     

     


    noizreduction
    29.01.2009, 19:51

    New Age λοιπον? Μ'αρεσει πολυ αυτο το ειδος. Ειναι παρα πολυ δυσκολο στην παραγωγη του απο τη στιγμη που θα επιλεξεις να χρησιμοποιησεις πραγματικα οργανα. Εαν θες να δουλεψεις ποιοτικα πρεπει να δαπανησεις ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο για την αγορα του βασικου εξοπλισμου.

    Ευχομαι ο,τι καλυτερο.


    Whitecloud
    29.01.2009, 20:45

    New Age λοιπόν! Θα το ονόμαζα καλύτερα Tribal New Age γιατί σαν κύριο στοιχείο της θα είναι τα κρουστά (αφρικάνικα κατα κύριο λόγο) και η Native American flute. . . και πολλά άλλα αρκεί να βρεθούν τα κατάληλα άτομα. Χαίρομαι που σου αρέσει το είδος, και δεν νομίζω ότι βρεθήκαμε τυχαία. Αν κατάλαβα καλά ασχολεισαι επαγγελματικά με την ηχολήψια; Αν και προσδοκώ να αποκτήσω έναν καλό εξοπλισμό για homemade products προς το παρών θα προτιμούσα έναν καλό ηχολήπτη που να ξέρει και κάτι παραπάνω απο Metal kai Rock. Οπότε αν θες μου στέλνεις ένα email στο nikolascend@hotmail.com και συνεχίζουμε από εκεί. take care!