ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.833 μέλη

    Ελεος με αυτες τις μαϊμου Gibson!

    fendericos
    05.02.2009, 22:33

    Επειδη και σε αλλα μουσικα forum τους εχουν κραξει.... Καποιοι φερνουν "gibson" απο Κινα με 200 ευρω και ψαχνουν θυματα απο εδω μεσα με 1500 - 2500 ευρω η ανταλλαγες.Οι περιπτωσεις που εχει και εδω μεσα ειναι κραγμενες για κατι τετοιο....δεν θα πω ποιες αλλα δεστε καποια link...

    http://www.dhgate.com/new-Gibson-Les-Paul-ace-frehley-Electric/p_ff8080811f023930011f26d7737228cd.html

    http://www.dhgate.com/Gibson-Firebird-V-Electric-Guitar/p_ff8080811a38aec9011a44eb13957b85.html

    http://www.dhgate.com/New-Les-Paul-Standard-Electric-Guitar-Vintage/p_ff8080811dd32daa011ded509538165f.html

    και βασικα δεστε τις ολες να ξερεται τι υπαρχει και νομιζω οτι συνοδευονται και με καποια χαρτια που ειναι σαν τα κανονικα.Αν το αποφασισεται μονο με ανθρωπο που ξερει καλα τις gibson....

    http://search.dhgate.com/search.do?act=search&supplierid=&dkp=1&searchkey=gibson&catalog=22

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fendericos στις 05-02-2009 22:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-02-2009 00:33 ]


    rivera
    11.02.2009, 21:08

    ααααααα, θα  παρω κανα-δυο να εχω τις κιθαρες που γουσταρω και δεν μπορω να πλησιασω....

    επισης καταπληκτικες ειναι και οι fender και PRS που εχει......Καλος ο Κινεζος!!


    zoo
    11.02.2009, 22:29

    Παράθεση:

    Το μέλος fendericos στις 05-02-2009 στις 22:33 έγραψε...

    Επειδη και σε αλλα μουσικα forum τους εχουν κραξει.... Καποιοι φερνουν "gibson" απο Κινα με 200 ευρω και ψαχνουν θυματα απο εδω μεσα με 1500 - 2500 ευρω η ανταλλαγες.Οι περιπτωσεις που εχει και εδω μεσα ειναι κραγμενες για κατι τετοιο....δεν θα πω ποιες αλλα δεστε καποια link...

    http://www.dhgate.com/new-Gibson-Les-Paul-ace-frehley-Electric/p_ff8080811f023930011f26d7737228cd.html

    http://www.dhgate.com/Gibson-Firebird-V-Electric-Guitar/p_ff8080811a38aec9011a44eb13957b85.html

    http://www.dhgate.com/New-Les-Paul-Standard-Electric-Guitar-Vintage/p_ff8080811dd32daa011ded509538165f.html

    και βασικα δεστε τις ολες να ξερεται τι υπαρχει και νομιζω οτι συνοδευονται και με καποια χαρτια που ειναι σαν τα κανονικα.Αν το αποφασισεται μονο με ανθρωπο που ξερει καλα τις gibson....

    http://search.dhgate.com/search.do?act=search&supplierid=&dkp=1&searchkey=gibson&catalog=22

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fendericos στις 05-02-2009 22:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-02-2009 00:33 ]



    Φιλε μου η Gibson Firebird V που ειναι στις αγγελιες για ανταλλαγη , ειναι δικη μου , εναι ΦΟΒΕΡΗ κιθαρα και εναι 100% original του 1997 απο USA .

    Την εφερε δε στην Ελλαδα πολυ γνωστος κιθαριστας , πασιγνωστου ελληνικου συγκροτηματος .

    Καλυτερα ειναι πριν πεταξεις λασπη να να ενημερωνεσαι.

    Χωρις να ελενξεις τιποτα , πετας στον αερα κατι για "κραγμενες περιπτωσεις" κι οποιον παρει ο χαρος.

    Στειλε κανα πμ , δες , μαθε και υστερα αν παρεις χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα , κραξε.

    Κραξε οσο θελεις .

    Οχι ετσι στα κουτουρου.

    Τελος παντων φωτο και περισσοτερα στοιχεια για την κιθαρα αυτην και την Fender που εχω στις αγγελιες , ειναι φυσικα διαθεσιμα σε οποιονδηποτε ενδιαφερομενο.

    Αυτα

     


    johnfrusciante
    11.02.2009, 23:51

    ποπο...οντως κ γω ψηνομαι ααααγρια να παρω μερικεςς..1-2 το πολυ..ειδικα την custom που δεν πλησιαζεται..θα την εχω απλα να την βλεπω..


    ALXthrasher
    12.02.2009, 15:30

    Ξεκολλάτε ρε με τις μαϊμούδες... Και ο Hetfield το Kill 'Em All με μουφο-Gibson το ηχογράφησε Smile


    inkve
    12.02.2009, 16:46

    εδω και αρκετα χρονακια η ιδια η gibson εχει ανοιξει παραρτημα εργοστασιου στην κινα...

    και τα ιδια αυτα οργανα που παραγει το συγκεκριμενο παραρτημα πωλουνται στην αγορα σαν αμερικανικα...και ειναι γνωστο αυτο...δεν το εκρυψε η gibson...απλα το εκανε για μεγαλυτερο ανταγωνισμο και καλυτερες τιμες...

    λογικοτατο το βρισκω...

    αλλωστε τα τελευταια χρονια τα κορεατικα τουλαχιστον οργανα εχουν εξελιχθει φοβερα...καλα ξυλα...καλη ποιοτητα κατασκευης...ανετο παιξιμο...και ολα αυτα σε χαμηλη τιμη...παλιοτερα για να εχεις μια κιθαρα με ΞΥΛΟ και οχι κοντρα-πλακε εδινες τα λεφτακια σου...ενω τωρα με 400-500 ευρω παιρνεις ενα οργανο ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ που με μια αλλαγη μαγνητων(γιατι ειναι τρελο να ζητας καλους μαγνητες σε τετοια τιμη)το κιθαρονι κελαηδαει...

     


    loom
    12.02.2009, 23:50

    Συμφωνώ και επαυξάνω... Smile

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 12-02-2009 στις 16:46 έγραψε...

    εδω και αρκετα χρονακια η ιδια η gibson εχει ανοιξει παραρτημα εργοστασιου στην κινα...

    και τα ιδια αυτα οργανα που παραγει το συγκεκριμενο παραρτημα πωλουνται στην αγορα σαν αμερικανικα...και ειναι γνωστο αυτο...δεν το εκρυψε η gibson...απλα το εκανε για μεγαλυτερο ανταγωνισμο και καλυτερες τιμες...

    λογικοτατο το βρισκω...

    αλλωστε τα τελευταια χρονια τα κορεατικα τουλαχιστον οργανα εχουν εξελιχθει φοβερα...καλα ξυλα...καλη ποιοτητα κατασκευης...ανετο παιξιμο...και ολα αυτα σε χαμηλη τιμη...παλιοτερα για να εχεις μια κιθαρα με ΞΥΛΟ και οχι κοντρα-πλακε εδινες τα λεφτακια σου...ενω τωρα με 400-500 ευρω παιρνεις ενα οργανο ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ που με μια αλλαγη μαγνητων(γιατι ειναι τρελο να ζητας καλους μαγνητες σε τετοια τιμη)το κιθαρονι κελαηδαει...

     




    zoo
    13.02.2009, 09:21

    Μπηκα κι εγω στο site με τις μαιμουδες να δω απο περιεργεια κι εκεινο που καταλαβα ειναι το εξης.

    Εχω την εντυπωση οτι οι φωτο που εχουν αναρτημενες , ειναι απο αυθεντικα οργανα και οχι απο μαιμουδες.Αν και προσωπικα δεν εχω πιασει στα χερια μου μαιμου , απο φιλους γνωστες του θεματος ξερω οτι για καποιον που εχει ή τουλαχιστον εχει χρησιμοποιησει π.χ. πολλες φορες Gibson , οι διαφορες που υπαρχουν με τα original οργανα δεν ειναι μονο σε ψιλολεπτομερειες , αλλα κανουν μπαμ.

    Εξαλου περα απο το αυξημενο κοστος παραγωγης , η ποιοτητα των υλικων και η αρτιοτητα της συναρμολογησης ειναι που κανουν την τιμη των γνησιων τοσο υψηλη.

    Για παραδειγμα οι αντιστοιχης υψηλης ποιοτητας γιαπωνεζικες κιθαρες ( πχ high end Ibanez ή ESP )

    ειναι πανακριβες.

    Τελος συμφωνω οτι μπορεις πλεον να βρεις με λιγα λεφτα , κυριως απο Κορεα αξιολογα οργανα και με την προσθηκη κυριως καλων μαγνητων και ηλεκτρικων να γινουν super , οπως συνεβαινε και στο παρελθον ( 80's) με τα γιαπωνεζικα (Squier,Tokai,Aria,Greko,Orvile κλπ).

    Ακομα μπορεις να βρεις τετοιες κιθαρες , οι οποιες ειναι εξαιρετικες και σε λιγα χρονια θα θεωρουνται και vintage!

    Εν κατακλειδι ομως θελω να πω οτι εκεινο που κανει τα αυθεντικα περιζητητα , εκτος απο την (χωρις να ισχυει παντα) καλυτερη ποιοτητα και υλικα κατασκευης , ειναι το "mojo".

    Το συναισθημα δηλαδη οτι κι εσυ εχεις μια κιθαρα σαν κι αυτες που εβλεπες να κρατουν στις φωτο οι αγαπημενοι σου δημιουργοι.

    Κι εδω που τα λεμε , επειδη αυτο σε συνδεει με το "ονειρο" και το παραμυθι και τα καλυτερα ισως χρονια της ζωης σου , γινεται συναμα ανεκτιμητο και ως αυτου "εκμεταλευσιμο" ( βλεπε τις αδιανοητες τιμες των 100% original απο τα 50's & 60's κιθαρων στις ΗΠΑ!).

     


    deathminor88
    13.02.2009, 12:07

    Επειδή έχω αμερικάνα Gibson και έχω δει από κοντά και κινέζικη οι διαφορές είναι πολύ δύσκολο να διακριθούν. Η πιο "βαρβάτη" είναι ότι στις περισσότερες κινέζικες στο truss rod έχουν 3 βίδες (1 πάνω 2 κάτω) όπως οι Epiphone ενώ στιε Gibson 2. Από εκεί και πέρα οι θήκες είναι α΄θκολο να διακριθούν αλλά γενικά οι κιθάρες είναι δύσκολο να διακριθούν.


    purplehaze
    13.02.2009, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος loom στις 12-02-2009 στις 23:50 έγραψε...

    Συμφωνώ και επαυξάνω... Smile

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 12-02-2009 στις 16:46 έγραψε...

    εδω και αρκετα χρονακια η ιδια η gibson εχει ανοιξει παραρτημα εργοστασιου στην κινα...

    και τα ιδια αυτα οργανα που παραγει το συγκεκριμενο παραρτημα πωλουνται στην αγορα σαν αμερικανικα...και ειναι γνωστο αυτο...δεν το εκρυψε η gibson...απλα το εκανε για μεγαλυτερο ανταγωνισμο και καλυτερες τιμες...

    λογικοτατο το βρισκω...

    αλλωστε τα τελευταια χρονια τα κορεατικα τουλαχιστον οργανα εχουν εξελιχθει φοβερα...καλα ξυλα...καλη ποιοτητα κατασκευης...ανετο παιξιμο...και ολα αυτα σε χαμηλη τιμη...παλιοτερα για να εχεις μια κιθαρα με ΞΥΛΟ και οχι κοντρα-πλακε εδινες τα λεφτακια σου...ενω τωρα με 400-500 ευρω παιρνεις ενα οργανο ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ που με μια αλλαγη μαγνητων(γιατι ειναι τρελο να ζητας καλους μαγνητες σε τετοια τιμη)το κιθαρονι κελαηδαει...

     





    Και εγώ συμφωνώ και επαυξάνω και συμπληρώνω πως τα μαστοράκια στη Κίνα κάνουν πολύ καλή δουλειά ιδίως στις ταστίερες . Αλλά το πρόβλημα που έχουν και δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα αυθεντικά όργανα είναι τα ηλεκτρικά μαγνήτες κλπ.  Αυτό που θέλω να διευκρινήσω είναι πως η fender και η gibson έχουν ιστιοσελίδες όπου σύμφωνα με το serial

    νούμερο της κιθάρας ξέρεις και που είναι κατασκευασμένο ,και πότε. Τώρα άμα βρώ και εγώ να πουλήσω σε κάποιο τη κινέζικη fender μου γιά 1500 ευρώ ενώ κάνει 150 και δεν τσεκάρει το serial number ,ας πρόσεχε.Αν και αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας . Άλλωστε ο τύπος το λέει πως είναι made in China σε αυτά τα hyperlinks.


    inkve
    13.02.2009, 13:53

    ενταξει...κανεις μια αλλαγη στο κυκλωμα και εχεις ενα οργανακι μια χαρα!!στις περισσοτερες κιθαρες το κανεις αυτο...ακομα και στις αυθεντικες!

    εγω θα εκανα και αλλη μια αλλαγη στην gibson αλλα δεν τη μοιραζομαι μαζι σας γιατι θα με κυνηγατε...{#emotions_dlg.lol}


    purplehaze
    13.02.2009, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-02-2009 στις 13:53 έγραψε...

    ενταξει...κανεις μια αλλαγη στο κυκλωμα και εχεις ενα οργανακι μια χαρα!!στις περισσοτερες κιθαρες το κανεις αυτο...ακομα και στις αυθεντικες!

    εγω θα εκανα και αλλη μια αλλαγη στην gibson αλλα δεν τη μοιραζομαι μαζι σας γιατι θα με κυνηγατε...{#emotions_dlg.lol}



    Eγώ θα σου πρότεινα να μας πεις και μη φοβάσαι το κράξιμο. Εγώ τουλάχιστον με ενδιαφέρει να ακούσω διαφορετικά πειράματα που έχουν κάνει κάποιοι γιά να αναβαθμίσουν τις κιθάρες τους .{#emotions_dlg.thumbup}


    rivera
    13.02.2009, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-02-2009 στις 12:07 έγραψε...

    Επειδή έχω αμερικάνα Gibson και έχω δει από κοντά και κινέζικη οι διαφορές είναι πολύ δύσκολο να διακριθούν. Η πιο "βαρβάτη" είναι ότι στις περισσότερες κινέζικες στο truss rod έχουν 3 βίδες (1 πάνω 2 κάτω) όπως οι Epiphone ενώ στιε Gibson 2. Από εκεί και πέρα οι θήκες είναι α΄θκολο να διακριθούν αλλά γενικά οι κιθάρες είναι δύσκολο να διακριθούν.



    Εχω μιλησει με καποιο μελος απο το musicheaven που εχει αγορασει και την αυθεντικη gibson les paul supreme και την κινεζικη απομιμιση,μονο που η κινεζικη ηθελε setup και οταν την πηγε ουτε ο μαστορας δεν καταλαβε οτι ηταν μουφα.Μου ειπε οτι και τα χαρτια αγορας ειναι ιδια.


    faltsoo
    13.02.2009, 18:37

    oopppss  με πιασατε.....

     

    λοιπον δεν βγαζεις ακρη αν δεν τις εχεις δει , και τις εχω δει ΟΛΕΣ .

    στις Gibson (κινα)

    1.to headstock εχει λιγοτερη κλιση

    2.το καπακι του truss road εχει τρεις βιδες

    3.η βιδα του truss road ειναι αλλεν

    4.η θηκη των μαγνητων ειναι βαμμενη

    5.βγαινουν σε χρωματα που δεν ειναι στο χρωματολογιο της gibson

    6.to serial number ειναι αληθοφανες (αν το τσεκαρεις δινει σωστη χρονολογια )

     

    στις  FENDER κινα

     

    τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα

    και μονο απο το λογοτυπο στο headstock (αν ειναι κακοβαλμενο) το καταλαβαινεις.

     

    τωρα αν την ξυλωσεις και δεις τους μαγνητες απο κατω και τα καλωδια ,τοτε θα το καταλαβεις .αλλα ... ποιος την ξυλωνει ?

     

    να και ενα τεστ...

    δυο ειναι κινεζικες ποιες ειναι ?

     

     





    επισυναπτόμενα: guitars2222 057.jpg 
    faltsoo
    13.02.2009, 18:41

    βεβαια

    τωρα τελευταια αρκετα απο τα παραπανω λαθη

    τα διορθωνουν , και φυσικα δεχονται και παραγγελιες με ολες

    τις υποδειξεις σας (ακομα και ποιο σεριαλ θελετε)

     

    Cool


    inkve
    13.02.2009, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 13-02-2009 στις 16:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-02-2009 στις 13:53 έγραψε...

    ενταξει...κανεις μια αλλαγη στο κυκλωμα και εχεις ενα οργανακι μια χαρα!!στις περισσοτερες κιθαρες το κανεις αυτο...ακομα και στις αυθεντικες!

    εγω θα εκανα και αλλη μια αλλαγη στην gibson αλλα δεν τη μοιραζομαι μαζι σας γιατι θα με κυνηγατε...{#emotions_dlg.lol}



    Eγώ θα σου πρότεινα να μας πεις και μη φοβάσαι το κράξιμο. Εγώ τουλάχιστον με ενδιαφέρει να ακούσω διαφορετικά πειράματα που έχουν κάνει κάποιοι γιά να αναβαθμίσουν τις κιθάρες τους .{#emotions_dlg.thumbup}



    οκ...αφου πηρα το ελευθερο θα σας πω!!{#emotions_dlg.lol}

    καταρχας δεν ειναι αναβαθμιση με την γενικη εννοια του ορου...

    μαλλον παρεμβαση ονομαζεται και μαλιστα δραστικη...

    και θα ηθελα purplehaze να μου πεις κατι πανω σε αυτο αν εππηρεασει σε μεγαλο βαθμο τον ηχο(γιατι σιγουρα θα υπαρχει καποια αλλαγη εστω και μικρη)

     

    θα <ετρωγα>το ξυλο στο σημειο που δενει το μπρατσο με το σωμα....

    το <τακουνι> που σχηματιζεται εκει δυστηχως ειναι ακαταλληλο για να παιξεις πολλα πραγματα στα χαμηλα ταστα...

    θα ηθελα να εχει μια αισθηση περιπου(το κατα δυναμην δηλαδη)σαν να ειναι neckthrue το οργανο...

    εδω και καποιες μερες εχω την gibson ενος φιλου στο σπιτι...δυστηχως εχω ακομα την ιδια αισθηση οπως ειχα εδω και τοσα χρονια....ενω με βολευει(παραδοξως)το μπρατσο...απο το 15 ταστο και μετα το <τακουνι>σε κοβει εντελως...

    πολλοι ειστε ετοιμοι να με στησετε στον τοιχο υστερα απο αυτο....αλλα μου αρεσει πολυ ο ηχος αλλα και η αισθηση της gibson οταν παιζω και το μονο που με χαλαει(αλλα πιστεψτε με με χαλαει παρα πολυ )ειναι το τακουνι...δεν εχω βεβαιωθει αν μπορει να γινει τετοια <πατεντα> και για αυτο δεν εχω παρει ακομα...

    purplehaze εσυ που ασχολεισαι και με κατασκευη οργανων περιμενω την απαντηση σου...

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 13-02-2009 19:01 ]


    johnfrusciante
    15.02.2009, 01:47

    ετσι κ αλλιως..απο ηλεκτρικη..τα σταξαμε τα φραγκα..δεν γυριζει ο χρονος πισω..

    για πειτε ρε παιδια ομως..για ακουστικες  ξερετε τπτ??γιατι σκεφτομουν την sj-200 κ βλεπω εχει μερικες...


    purplehaze
    16.02.2009, 17:32

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-02-2009 στις 18:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 13-02-2009 στις 16:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-02-2009 στις 13:53 έγραψε...

    ενταξει...κανεις μια αλλαγη στο κυκλωμα και εχεις ενα οργανακι μια χαρα!!στις περισσοτερες κιθαρες το κανεις αυτο...ακομα και στις αυθεντικες!

    εγω θα εκανα και αλλη μια αλλαγη στην gibson αλλα δεν τη μοιραζομαι μαζι σας γιατι θα με κυνηγατε...{#emotions_dlg.lol}



    Eγώ θα σου πρότεινα να μας πεις και μη φοβάσαι το κράξιμο. Εγώ τουλάχιστον με ενδιαφέρει να ακούσω διαφορετικά πειράματα που έχουν κάνει κάποιοι γιά να αναβαθμίσουν τις κιθάρες τους .{#emotions_dlg.thumbup}



    οκ...αφου πηρα το ελευθερο θα σας πω!!{#emotions_dlg.lol}

    καταρχας δεν ειναι αναβαθμιση με την γενικη εννοια του ορου...

    μαλλον παρεμβαση ονομαζεται και μαλιστα δραστικη...

    και θα ηθελα purplehaze να μου πεις κατι πανω σε αυτο αν εππηρεασει σε μεγαλο βαθμο τον ηχο(γιατι σιγουρα θα υπαρχει καποια αλλαγη εστω και μικρη)

     

    θα <ετρωγα>το ξυλο στο σημειο που δενει το μπρατσο με το σωμα....

    το <τακουνι> που σχηματιζεται εκει δυστηχως ειναι ακαταλληλο για να παιξεις πολλα πραγματα στα χαμηλα ταστα...

    θα ηθελα να εχει μια αισθηση περιπου(το κατα δυναμην δηλαδη)σαν να ειναι neckthrue το οργανο...

    εδω και καποιες μερες εχω την gibson ενος φιλου στο σπιτι...δυστηχως εχω ακομα την ιδια αισθηση οπως ειχα εδω και τοσα χρονια....ενω με βολευει(παραδοξως)το μπρατσο...απο το 15 ταστο και μετα το <τακουνι>σε κοβει εντελως...

    πολλοι ειστε ετοιμοι να με στησετε στον τοιχο υστερα απο αυτο....αλλα μου αρεσει πολυ ο ηχος αλλα και η αισθηση της gibson οταν παιζω και το μονο που με χαλαει(αλλα πιστεψτε με με χαλαει παρα πολυ )ειναι το τακουνι...δεν εχω βεβαιωθει αν μπορει να γινει τετοια <πατεντα> και για αυτο δεν εχω παρει ακομα...

    purplehaze εσυ που ασχολεισαι και με κατασκευη οργανων περιμενω την απαντηση σου...

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 13-02-2009 19:01 ]



    Kαλά με έκανες να γελάσω με αυτά που λες . Μα φυσικά λές γιά το αυτονόητο. Το κράξιμο δεν θα το ακούσεις εσύ αλλά η Gibson. To συγκεκριμένο πρόβλημα με τη Gibson υπάρχει εδώ και χρόνια και πάρα πολλοί μουσικοί το αναφέρουν γιαυτό διαλέγουν διαφορετικές κιθάρες που μπορούν μουσικοί να εκφραστούν πέρα του 15 τάστου. Επειτα από πολλά χρόνια η Gibson έβγαλε το μοντέλο Gibson AXCESS όπου έχει διορθώσει πολλά όπως το συγκεκριμένο θέμα που μιλάμε ,το σώμα είναι τουλάχιστον 1 πόντο μικρότερο και είναι ελαφρότερη και ο κιθαρίστας έχει ένα τρέμολο floyd rose και μιά ελαφριά κιθάρα που τα

    σπάει γιά τρομερή  heavy metal συναυλία . Από εκεί και πέρα συμφωνώ πως και εγώ τα

    ίδια θα έκανα και ίσως πρακτικά να αλλάζα το τακούνι της ταστίερας αλλά δεν είμαι σίγουρος αν στη Gibson σου μπορεί να γίνει από αισθητικής πλευράς γιατί πάντα είναι το

    μπράτσο κολλημένο με το σώμα της κιθάρας και δεν ξέρω αν δεν την δώ αν μπορεί να γίνει κάτι χωρίς να επειριάσει την αισθητική της κιθάρας. Μιά άλλη λύση είναι να πουλήσεις τη

    Gibson στο φίλο που γουστάρει τις αυθεντικές και να πάρεις καμμιά κινέζικη να βρείς την υγειά σου. Η δικιά μου Les Paul απροσδιορίστου καταγωγής και δικής μου κατασκευής

    παίζει άνετα μέχρι το 22 fret ,έχαι Vitamin q , πραγματικό ήχο 50ies . Oύτε το παίζω αυθεντία ,ούτε ξερόλας απλώς κάνω πειράματα έπειτα από 27 χρόνια να ακουμπάω διαφορετικές κιθάρες και να παίρνω εμπειρίες πως θα μπορούσα να βελτιώσω αυτό που ήδη

    ισως άλλοι δεν το έκαναν. Εξάλλου μη ξεχνάμε πως τα πάντα βελτιώνονται συν το χρόνο προς το καλύτερο . Αν δεν το παλεύουν οι Αμερικάνοι ,οι κινέζοι σίγουρα μας περιμένουν

    στη γωνία. Και γιά τι να το κρύψουμε, ακόμα είναι φτηνοί.


    purplehaze
    16.02.2009, 17:47

    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 13-02-2009 στις 18:37 έγραψε...

    oopppss  με πιασατε.....

     

    λοιπον δεν βγαζεις ακρη αν δεν τις εχεις δει , και τις εχω δει ΟΛΕΣ .

    στις Gibson (κινα)

    1.to headstock εχει λιγοτερη κλιση

    2.το καπακι του truss road εχει τρεις βιδες

    3.η βιδα του truss road ειναι αλλεν

    4.η θηκη των μαγνητων ειναι βαμμενη

    5.βγαινουν σε χρωματα που δεν ειναι στο χρωματολογιο της gibson

    6.to serial number ειναι αληθοφανες (αν το τσεκαρεις δινει σωστη χρονολογια )

     

    στις  FENDER κινα

     

    τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα

    και μονο απο το λογοτυπο στο headstock (αν ειναι κακοβαλμενο) το καταλαβαινεις.

     

    τωρα αν την ξυλωσεις και δεις τους μαγνητες απο κατω και τα καλωδια ,τοτε θα το καταλαβεις .αλλα ... ποιος την ξυλωνει ?

     

    να και ενα τεστ...

    δυο ειναι κινεζικες ποιες ειναι ?

     

     





    Κατά τη ταπεινή μου γνώμη οι κινέζικες πρέπει να είναι η αριστερά sunburst σκάφος  μπροστά και πίσω πίσω ή Les Paul κόκκινη με του τρείς μαγνήτες . Nα μας πείς και τι κερδίζουμε από τον διαγωνισμό.{#emotions_dlg.biggrin}

    inkve
    16.02.2009, 18:47

    να ξεκαθαρισω κατι...δεν εχω gibson(ακομα τουλαχιστον)...αυτη που αναφερθηκα πριν ειναι ενος φιλου που την δανειστηκα γιατι την δικια μου την εστειλα για service...

    purplehaze χαιρομαι που και εσυ αναγνωριζεις το συγκεκριμενο ελλατωμα στις gibson...

    ενταξει...μισο αιωνα και παραπανω που κατασκευαστηκε το οργανο δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις οσον αφορα την τελεια εργονομια του...

    αλλα οταν ειναι να αγορασω gibson πρωτα θα βεβαιωθω οτι μπορει να γινει η πατεντα και  ποσο θα μου στοιχισει(γενικα)και μετα θα αποφασισω....

    το αισθητικο κομματι δεν με ενδιαφερει καθολου...απλα να μπορει να γινει αυτο που θελω και φυσικα να παιζει και η κιθαρα!το λειτουργικο με ενδιαφερει....

    και να σου πω την αληθεια...

    εγω γουσταρω που η gibson ειναι βαρυ οργανο...εχει ξυλο ρε παιδι μου...ειναι αντρικο οργανο!!σε καρφωνει στο εδαφος!!ισως δε με ενοχλει το βαρος της γιατι και η δικια μου ειναι βαρια...στην τελικη και ο ηχος που εχει οφειλεται στο <χοντρο>σωμα της...

    ουτε τρεμολο με ενδιαφερει...οποιος θελει τρεμολο ας μην αγορασει gibson...

    αλλα και η περιπτωση ενος γκιμπσονοειδους(οχι lespaul εννοω) κορεατικης κατασκευης δεν με πειραζει καθολου...αρκει να εχει ξυλα και οχι πεπιεσμενα χαρτονια και φυσικα ενα μπρατσο που να μπορεις να παιξεις...

    τα υπολοιπα διορθωνονται ευκολα!!{#emotions_dlg.laugh}