ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Πειτε τη γνωμη σας!!!!!!!!!

    kremasti-rodos
    21.11.2004, 10:13
    θα ηθελα να αρχισω κιθαρα αλλα δεν ειμαι τυπος γενικα της υπομονης γιαυτο θα αγορασω μια(μαλλον ακουστικη) για να παιζω μονο τραγουδια(κυριως αντεχνο-ροκ).εχω μελλον????????
    σημειοτεον οτι δεν εχω σκοπο να κανω μαθηματα
    ThePassenger
    21.11.2004, 11:31
    Ναι! Πως, πως!....
    jorge
    21.11.2004, 11:53
    Γιατί δεν κάνεις μαθήματα ;
    vouliakis
    21.11.2004, 13:26
    Απαραίτητα τα μαθήματα. Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο νομίζεις. Με ένα καλό δάσκαλο (ή δασκάλα) και με σωστή μελέτη, κάνεις θαύματα. ¶σε που από τις πρώτες ώρες κιόλας θα μάθεις πράγματα που μόνος σου ίσως κάνεις μήνες ή χρόνια να "ανακαλύψεις"...

    kremasti-rodos
    21.11.2004, 14:04
    δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση?

    megali_mpougatsa
    21.11.2004, 14:29
    Πρώτον, πιστεύω πως χρειάζεται οπωσδήποτε υπομονή (αμα δεν είσαι της υπομονής, θα σε παιδέψει). Και δεύτερον, είμαι κι εγώ σαφώς υπέρ των μαθημάτων. Υπάρχει κάποιος λόγος που σε κάνει να αποκλείεις τα μαθήματα;


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: megali_mpougatsa on 21-11-2004 14:33 ]
    kremasti-rodos
    21.11.2004, 19:29
    τελος παντων
    MariannaP
    22.11.2004, 10:34
    Γιατί δεν δοκιμάζεις έστω μια μέθοδο αυτοδιδασκαλίας;
    linda7
    22.11.2004, 12:04
    Αγαπητέ ή αγαπητή , και μέθοδο αυτοδιδασκαλίας να ακολουθήσεις (όπως προτείνει παραπάνω η Μαριάννα) χρειάζεται επίσης υπομονή.Όλα τα πράγματα χρειάζονται τη στοιχειώδη υπομονή , πόσο μάλλον κάτι που αγαπάμε.Και υποθέτω ότι για να θέλεις να παίξεις κιθάρα είναι κάτι το οποίο αγαπάς.
    Ας υποθέσουμε ότι έμαθες 5-6 συγχορδίες και ξεκινάς να παίζεις όσα κομμάτια παίζονται με αυτές . Ε,θα περάσει πολύς καιρός και ακόμα θα παίζεις τις ίδιες συγχορδίες.Κάποια στιγμή δε θα το βαρεθείς αυτό? Κρίμα είναι... (σου μιλάω εκ πείρας...)
    Επίσης και στην πιο απλή περίπτωση του να μάθεις μερικές βασικές συγχορδίες , δεν πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να μάθεις πώς να τοποθετείς τα δάχτυλα του αριστερού χεριού στα τάστα και πώς να δίνεις ρυθμό με το δεξί? Ε,και αυτό δε θέλει λίγο χρόνο και λίγη υπομονή παραπάνω?
    Τέλος πάντων για να μην σε κουράσω άλλο,απ'ό,τι κατάλαβα θέλεις να αποφύγεις τις πολυάριθμες ώρες που αφιερώνουν οι δάσκαλοι στα θεωρητικά και να μπεις κατευθείαν στο ...ζουμί! Κατόπιν συννενοήσεως με έναν δάσκαλο ίσως να γίνεται κι αυτό. Στο κάτω κάτω γι'αυτό επιλέγουμε τα ιδιαίτερα καμιά φορά.Για να ακολουθεί ο δάσκαλος τα ζητούμενά μας και να προχωράμε πιο γρήγορα.
    Καλή συνέχεια σε ό,τι αποφασίσεις
    falimento
    22.11.2004, 16:15
    Μην έχοντας τη θέληση να κάνεις μαθήματα και μην έχοντας υπομονή, δεν θα μάθεις κιθάρα, αλλά θα γρατζουνάς το ταλαίπωρο το όργανο..

    Θα μάθεις πέντα ακκόρντα όπως είπε και η Λίντα και θα βαρεθείς τη ζωή σου.. Και στο τέλος θα καταντήσει η κιθάρα στη κλασική διακοσμητική της θέση πάνω από το τζάκι κρεμαστή..
    Και άμα έχει και κρύο και δεν έχεις και ξύλα στο σπίτι μην σου πω το τι θα επακολουθήσει..

    "Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια" για αυτό άμα θέλεις να μάθεις κιθάρα άρχισε σοβαρά με δάσκαλο και υπομονή..
    kremasti-rodos
    22.11.2004, 21:14
    ευχαριστω και αν εχετε να μου προτεινετε καποια μεθοδο αυτοδιδασκαλιας ειμαι ολος αυτια

    kalaitzakisnikos
    29.12.2004, 10:39
    Αγαπητέ Φίλε,

    κι εγώ ξεκίνησα με τη μέθοδο της αυτοδιδασκαλίας να μαθαίνω μπουζούκι. Τώρα μετά απο κάποιες ώρες μελέτης όπου έμαθα κάποια βασικά πράγματα θα παρακολουθήσω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα με δάσκαλο έτσι ώστε να προσαρμόσω το μάθημα στις ανάγκες μου...

    Τα σχόλια όλων είναι σωστά. Πρώτον πρέπει να το αγαπάς και μετά έρχετε και η υπομονή και σιγά σιγά και τα τραγούδια......

    Εγώ σου προτείνο να πας σε ένα δάσκαλο και να μαθαίνεις σιγά σιγά......

    ¶ντε και καλή αρχή.....καλή χρονιά με πολλά τραγούδια!!!!!!
    pastella
    29.12.2004, 12:29
    Λοιπον επειδή και εγώ ανήκω στην πάστα των αυτοδίδακτων της κιθάρας θα σου πω τα εξής:

    Είχα αγοράσει κιθάρα μαζί με μέθοδο αυτοδιδασκαλίας για να μάθω. Περιττό να σου πω ότι δεν δούλεψε φυσικά!!!
    Την επόμενη χρονιά πήγα και έκανα 16 ώρες πρακτικά μαθήματα σε ωδείο.. Δεν έχω ιδέα από νότες, δεν ξέρω να διαβάζω στο πεντάγραμμο και κατεβάζω παρτιτούρες από το ίντερνετ (εξού και η γνωριμία με το ΜΗ )

    Έχω φτάσει σε σημείο να βγάλω μελωδία απλά γρατσουνόντας τις χορδές και φυσικά να μάθω πολλές περισσότερες συγχορδίες από αυτές που μου έδειξε ο δάσκαλος. Αλλά αν δεν ήταν ο δάσκαλος για να με βοηθήσει με τα χέρια μου ούτε 5 συγχορδίες δεν θα γρατσουνούσα.

    Που θέλω να καταλήξω: δεν χρειάζεται να κάνεις άπειρα μαθήματα αν αυτό που θέλεις είναι απλά να μάθεις κιθάρα για να παίζεις σε παρέα και να παίζεις για το κέφι σου.

    Βέβαια εγώ περιμένω την ώρα κ τη στιγμή που θα ξανακάνω μαθήματα για να μάθω αρπίσματα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!
    frufru
    29.12.2004, 16:30
    Παντως κατα τη γνωμη μου τα παντα ειναι ζητημα ''αυτιου'' που λεμε.
    Το πασιγνωστο μελος apostolidis παιζει πολυ καλη κιθαρα..
    Δεν εκανε ποτε του μαθηματα ουτε για μια συγχορδια. Στην αρχη εψαχνε μελωδιουλες στην μι μετα στην μι και στην σι και παει λεγοντας..Τωρα ειναι σουπερ οχι για να παιζει κομματια ωδειου αλλα μια χαρα για την παρεα και χωρις να χρειαζεται παρτιτουρες κλπ,παιζει και τις κλιμακες του και τα αρπισματα του και ο,τι χρειαζεται τελοσπαντων..
    Για αρχη υπαρχουν καποια προγραμματακια στο νετ που θα σε βοηθησουν για τις πρωτες επαφες με τις συγχορδιες κλπ.
    Good luck
    falimento
    30.12.2004, 10:39
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 29-12-2004 στις 16:30 έγραψε:

    Παντως κατα τη γνωμη μου τα παντα ειναι ζητημα ''αυτιου'' που λεμε.





    Όχι και τα πάντα. Μακάρι να ήταν όλα τόσα εύκολα...
    Kαι μυαλού και χεριού (μάλλον χεριών) και προσπάθειας..

    Eγώ αυτό που ρωτάω όλους όσους θέλουν να μάθουν κιθάρα ή κάποιο άλλο όργανο, είναι πού θέλουν να φτάσουν... Θέλουν απλά να μάθουν να παίζουν τραγουδάκια με 2 - 3 ακκόρντα; Θέλουν να μπορούν να παίζουν και να συντονίζονται μαζί με άλλα όργανα; Θέλουν να μάθουν εις βάθος ένα όργανο; Για όλα τα παραπάνω υπάρχει διαφορετική απάντηση..

    Εν κατακλείδι εξαρτάται από τον καθένα μας που θέλει να πάει.. Ο δάσκαλος μου στη κλασική και ο νυν στην ακουστική έχουν πει το εξής:

    "Αυτός που είναι ταλέντο και ξεχωρίζει, έχει εκ φύσεως τη δυνατότητα να ξεχωρίσει. Όμως αν ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΩΡΕΣ-ΜΕΡΕΣ-ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ δεν θα πάει πουθενά..."

    "Αντίθετα, ο μέτριος - μεθοδικός μπορεί να μην έχει το ταλέντο του Segovia ή του Paco De Lucia αλλά αν δουλέψει, θα πάει μίλια πιο μακριά από τον ταλαντούχο "τεμπέλη"..."


    ΥΓ: Πεθύμησα τη Πάτρα...


    "Δεν παίρνεις πιά δεν παίρνεις πια να πεις πως μ' αγαπάς ,δεν παίρνεις πια να δεις αν ζω ή αν χώρια σου πεθαίνω.."


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 30-12-2004 10:41 ]
    athanos
    30.12.2004, 11:03
    Όντως πιστεύω ότι είναι θέμα δουλειάς όσον αφορά την καλύτερη εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου!Τεχνική,πείσμα και πολύ μεράκι είναι πιστεύω τα καλύτερα όπλα στα χέρια ενός ανήσυχου καλλιτεχνικού πνεύματος...Εγώ βέβαια μιλάω έξω από το χορό,μιας και δεν ξέρω κάποιο μουσικό όργανο,αν και πάντα ήθελα,απλά ασχολούμαι με φωτογραφία και λειτουργώ κι εγώ κάπως έτσι falimento!Βέβαια δε συγκρίνεται με τη δυσκολία ενός μουσικού οργάνου...
    andri14
    30.12.2004, 11:11
    Quote:

    Το μέλος athanos στις 30-12-2004 στις 11:03 έγραψε:

    Όντως πιστεύω ότι είναι θέμα δουλειάς όσον αφορά την καλύτερη εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου!Τεχνική,πείσμα και πολύ μεράκι είναι πιστεύω τα καλύτερα όπλα στα χέρια ενός ανήσυχου καλλιτεχνικού πνεύματος...Εγώ βέβαια μιλάω έξω από το χορό,μιας και δεν ξέρω κάποιο μουσικό όργανο,αν και πάντα ήθελα,απλά ασχολούμαι με φωτογραφία και λειτουργώ κι εγώ κάπως έτσι falimento!Βέβαια δε συγκρίνεται με τη δυσκολία ενός μουσικού οργάνου...





    Φωτογραφία ακούω!!!!!!!!!!(κι εγώ τα ίδια με σένα)
    Χαιρομαι ιδιαίτερα!!Καλωσόρισες!!

    athanos
    30.12.2004, 11:53
    Ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή...
    falimento
    30.12.2004, 12:59
    Athanos στη μουσική παρέα μας...

    Χρειαζόμαστε έναν φωτογράφο
    (γιατί άμα δεις τις φώτο που έχει τραβήξει ο Jorge θα καταλάβεις ότι αποτελεί επιτακτική ανάγκη!)
    andri14
    30.12.2004, 13:00
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 30-12-2004 στις 12:59 έγραψε:

    Athanos στη μουσική παρέα μας...

    Χρειαζόμαστε έναν φωτογράφο
    (γιατί άμα δεις τις φώτο που έχει τραβήξει ο Jorge θα καταλάβεις ότι αποτελεί επιτακτική ανάγκη!)




    Εγώ όταν προσφέρθηκα με αποπήρανε....σνιφ