ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Βοήθεια για χορδές και κουρδιστήρι

    geiasas
    21.02.2009, 17:39

    Παίδες όποιος έχει την καλοσύνη ας προτείνει ένα κουρδιστήρι και χορδές για squier bullet. Πριν λίγες μέρες παρέλαβα την κιθάρα και επειδή είμαι νέος στο άθλημα από υπερβάλλον ζήλο κατά το κούρδισμα έσπασα μια χορδή. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας παραθέσει links από αξιόπιστα ελληνικά καταστήματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    inkve
    21.02.2009, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος geiasas στις 21-02-2009 στις 17:39 έγραψε...

    Παίδες όποιος έχει την καλοσύνη ας προτείνει ένα κουρδιστήρι και χορδές για squier bullet. Πριν λίγες μέρες παρέλαβα την κιθάρα και επειδή είμαι νέος στο άθλημα από υπερβάλλον ζήλο κατά το κούρδισμα έσπασα μια χορδή. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας παραθέσει links από αξιόπιστα ελληνικά καταστήματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



    οτι κουρδιστηρι και να παρεις θα σου κανει την δουλεια σου μια χαρα..

    πιστευω δεν θα χρειαστει να παρεις κατι ακριβοτερο απο 30 ευρω...βγες μια βολτα στα μαγαζια και κοιτα(αυτος ειναι ο καλυτερος συμβουλος)

    οσο για τις χορδες....καλο θα ητανε να ξενινησεις με 9αρες χορδες(εννιαρες)η αλλιως διαμετρηματος 09-42...Wink


    Bassman3
    21.02.2009, 20:24

    Κουρδιστιρακι ψηφιακο παιζει στα 15-20 Ε, με ενσωματωμενο μετρονομο γυρω στα 30 και χορδες απο 7.50 Ε (οι Fender)


    IronStick
    22.02.2009, 20:10

    Συμφωνω με τους προηγουμενους 2... οσο για χορδες εχω να σου προτεινω τις Elixir.

    Και οπως προειπαν ξεκινα με 9ρες!!! Θα δεις τρομερη ποιοτητα σε παιξιμο και ηχο!!!

    (δεν κανω διαφημιση, απλα τις χρησιμοποιω καιρο κ ειμαι ευχαριστημενος)


    IronStick
    22.02.2009, 20:12

    ξεχασα να πς πιο πριν... για καταστημα βγες απλα σε ενα καλο συνοικιακο!!!! δεν χρειαζεται να μπεις μεσω net!!!Wink


    geiasas
    23.02.2009, 20:29

    Πήρα ένα κουρδ-μετρό 2 σε 1. Στο κούρδισμα εκεί που γράφει frequency A440 το αλλάζουμε ή καλό είναι εκεί?

    Για πείτε και τι κάνει ο μετρονόμος.


    delta66
    25.02.2009, 08:53

    Παράθεση:

    Το μέλος geiasas στις 23-02-2009 στις 20:29 έγραψε...

    Πήρα ένα κουρδ-μετρό 2 σε 1. Στο κούρδισμα εκεί που γράφει frequency A440 το αλλάζουμε ή καλό είναι εκεί?

    Για πείτε και τι κάνει ο μετρονόμος.



    Αστο στα 440 Hz

    Εκτος κι αν ολοι οι μουσικοι κουρδιζουν σε αλλη συχνοτητα.

    O μετρονομος σου δινει σταθερη ταχυτητα για το ρυθμο ενος τραγουδιου.

    Συνηθως στις παρτιτουρες ή ταμπλατουρες στην αρχη του τραγουδιου σου δινεται η ταχυτητα του.

    πχ στη φωτο απο κατω η ταχυτητα οριζεται στο 110

    "Moderately slow rock 110"

     


    guitarteacher
    05.03.2009, 17:18

    Καλησπερίζω τον φίλο  geiasas και φυσικά όλα τα καλά παιδιά του forum!

    Αναφορικά με τον Μετρονόμο, προτείνω τον QT-3 QUARTZ METRONOME. Πολύ οικονομικός (γύρω στα 15 euros) και πολύ ανθεκτικός Η/Ν μετρονόμος .

    Επίσεις, το Α 440, είναι η Συχνότητα ταλάντωσης της νότας La, δηλ. της 5ης Χορδής της κιθάρας.Επομένως, εφόσον κουρδίσεις την χορδή αυτή, μπορείς να κουρδίσεις και τις υπόλοιπες, εφαρμόζοντας την διαδικασία της Ηχητικής Σύγκρισης ή της Μεθόδου των Αρμονικών.

    Ο Μετρονόμος σου δίνει σταθερό χτύπο στην ταχύτητα που εσύ του έχεις ορίσει.

    Παράδειγμα: Ένα τραγούδι το οποίο έχει ρυθμό 4/4, σημαίνει ότι σε κάθε του μέτρο μπορούμε έχουμε νότες που η συνολική τους διάρκεια, αρθροιστικά, να μήν ξεπερνά τα 4 Τέταρτα= 1 Ολόκληρο = 4 ίσοι Χρόνοι -Χτύποι.

    Αυτό πρακτικά σημαίνει, ότι εάν θέλουμε να μελετήσουμε το κομμάτι αυτό, μπορούμε να ορίσουμε π.χ. ότι η διάρκεια του 1 χρόνου= 1 Τέταρτο ΙΣΟΥΤΕ με την Χρονική Διάρκεια 1 Χτύπου του Μετρονόμου στην ταχύτητα 40 (Bits/Sec).

    Επομένως, κάθε κτύπος του Μετρονόμου θα ΙΣΟΥΤΕ με 1 Τέταρτο.

    Ελπίζω να σε βοήθησα,

    Φιλικά,

     

     


    geiasas
    14.03.2009, 18:56

    Ευχαριστώ

     

    Ακομα μια ερώτηση, καποιος που δεν έχει ξανακουμπήσει κιθάρα πόσο καιρό λέτε να κάνει να παίζει το stairway to heaven ακριβώς όπως είναι στο δίσκο? (Για να δω και γω τι προόοδο εχω κάνει{#emotions_dlg.smartass})


    geiasas
    15.03.2009, 12:17

    Ο Jimmy Page θαναι


    guitarteacher
    16.03.2009, 17:07

    Καλησπερίζω τον φίλτατο geiasas,

    Αναφορικά με τον χρόνο που χρειάζεται κάποιος "νέος" στο "άθλημα" για να παίξει το StairWay to Heaven αυτούσιο, (μαζί με την εισαγωγή εννοείτα...), πικοίλλει, και εξαρτάται από τους ακόλουθους παράγοντες:

    1. Ηλικία
    2. Χρόνος Μελέτης
    3. Τεχνική
    4. Εκτέλεση - Απόδοση Μουσικού Μέρους

    Για να γίνω λίγο ποιό συγκεκριμένος...

    • Ένα μέσο άτομο, ηλικίας > 12 ετών, με μελέτη >= 2ωρών/μέρα, σωστή Τεχνική Δεξ.+Αρ. Χεριού, και με μιά Οικανοποιητηκή απόδοση από πλευράς ήχου+ταχύτητας,(μιλόντας πάντοτε για Ηλεκτρική - Ακουστική κιθάρα...), θέλει το λιγότερο           2++ Μήνες...Με όλα τα παραπάνω να ισχύουν στο απόλυτο...
    • Τώρα άν είναι genius...δεν υπάρχει πρόβλεψη...

    Τώρα, εάν δεν κοιτάμε τεχνικές, καθετότητες δακτύλων, πένα, τριξίματα κτλ...μπορεί να παιχτεί και σε 1 βδομάδα...αλλά όχι σε επίπεσο Jimmy Page, αλλά σε επίπεδο...Turn Page...

    Αυτά απο εμένα,

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     


    guitarteacher
    19.03.2009, 16:08

    Καλησπερίζω τα καλά παιδιά του Forum{#emotions_dlg.thumbup}

    Φίλτατε geiasas,

    Δεν σχολίασες την απάντησή μου στο ερώτημά σου...

    Με ενδιαφέρει να μάθω σε ποιά κατηγορία από αυτές που ανέφερα θεωρείς οτι πλησιάζεις περισσότερο{#emotions_dlg.smartass}

    Φιλικά,

    Π.Σ.
     


    geiasas
    21.03.2009, 15:58

    Ανήκω στους genius φίλε. Ξεκίνησα πριν ένα μήνα και έχω μαθει όλα τα μέρη του τραγουδιου εκτός από το σόλο, το οποιο μαθαίνω ακόμα. Ειμαι 22 και εξασκούμαι 2-3 ώρες την μέρα.

    Γενικά σε 2 μήνες όπως έχεις πει και συ θα βγω στις ταράτσες να το παρουσιασω στη γειτονιά


    guitarteacher
    26.03.2009, 11:06

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum,

    Φίλτατε geiasas είστε όλα τα λεφτά!Ώραίος ο νέος!!!

    Άντε και στο Wembley{#emotions_dlg.thumbup}

    Μήν ξεχνάτε το ζέσταμε, οκ?

    Φιλικά,

    Π.Σ.