ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Υπαρχουν Πραγματικοι ΦΙΛΟΙ;;;

    Blackpearl
    21.02.2009, 20:53

    Πανε μέρες και μήνες και χρόνια, που αυτη η σκέψη είχε καρφωθεί στο μυαλό μου, και να αυτο που ποτέ δεν περίμενα και ποτέ δεν ήθελα να γίνει, έρχεται γι ακομα μια φορα, όπως όλες τις αλλές που είχε έρθει, να αποδείξει πως αληθινή φιλία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. 

    Με πληγωνει τόσο πολύ αυτό που συμβαινει, είμαι άνθρωπος ησυχος και συναισθηματικος, δεν είμαι άνθρωπος που θα φωναξει ή θα κατηγορήσει τον αλλο, πόσο μαλλον να τον κρίνει. Δεν αντιλαμβάνομαι τι κακό μπορεί να κάνω, αλλά πολλές φορές έχω χάσει φίλες και φίλους χωρίς να το προκαλώ εγώ. 

    Μερικά κλασσικά παραδείγματα που μου συμβαίνουν και μπορεί να συνέβησαν και σε εσάς 

    α) να σας στισουν οι φιλοι σας 

    β) να σας κατηγορούν πίσω απο την πλάτη σας γιατί δεν πήγατε μαζί τους κάπου

    γ) να μην σας συμβουλεύουν 

    δ) να σας παρατάνε την δυσκολη στιγμή και να σκεφτονται το εγώ τους

    αυτά τα πραγματα, για ποικίλους λογους συμβαίνουν, συμβαίνουν και μας πληγώνουν...

    Οι μέρες αλλάζουν, τα χρόνια περνούν μα οι φίλοι τους φίλους ποτέ δεν ξεχνούν ακόμα το θυμαμαι αυτο... αλλά έχει αρχίσει να ξεθωριάζει και να χάνεται...

    Θελω να μάθω λοιπον παρόμοια συμβαντα, αν υπαρχει αυτο που λέμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΙΑ, αν όντως μπορείς να στηριχτείς σε αυτον που αποκαλείς κολλητό!, και αν πραγματικά αξίζει να θυσιάζεσαι γι αυτους που είναι φίλοι σου.


    Moonchild92
    21.02.2009, 21:01
    NikosRoman
    22.02.2009, 01:24

    Υπαρχει σιγουρα .


    tzelaki
    22.02.2009, 08:56

    Υπάρχουν, ναι, αλλά είναι ελάχιστοι αυτοί οι αληθινοί φίλοι. Γι'αυτό και όταν τους βρεις να τους εκτιμήσεις και να μην τους πληγώσεις για κανέναν λόγο!


    nirvgirl
    22.02.2009, 14:35

    πιστεύω πως ναι υπάρχουν αλη8ινοί φίλοι!!!!!!!είμαι τοοσο χαρούμενη που έχω την κολλητή μου και είναι ίσως είναι η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ  ΦΙΛΗ που έχω ...για τις άλλες οχι οτι δεν ειναι φίλες μου και δεν τις εκτιμώ και δεν τις αγαπάω αλλα πααντα υπαρχει κααάποιαα αλλη που εμφανίζεται και τις παρασέρνει και διααφοραα τέτοιαα..οπότεε..είναι δυσκολο να τις 3αναεμπιστευτώ .....

    Smile


    marakiasteraki
    22.02.2009, 15:11

    Υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστοι αυτοί που είναι αληθινοί και σου στέκονται στις δύσκολες στιγμές της ζωής σου, εκεί που χρειάζεσαι πραγματικά έναν φίλο κολλητό να τα πιείτε μαζί, να τα σπάσετε μαζί και να πείτε άσπρο πάτο τα άσχημα όλου του κόσμου....


    music-fan
    22.02.2009, 18:33
    konvoulis
    22.02.2009, 18:34

    Δεν νομιζω να υπαρχουν πραγματικοι φιλοι και να κρατανε τα μυστικα....


    MariannaLappa
    22.02.2009, 19:32

    Νομίζω πως υπάρχουν αληθινοί φίλοι, αλλά πιστεύω είναι αρκετά σπάνιο να τους βρεις. Πολλές φορές νομίζεις πως έχεις έναν πραγματικό φίλο και τελικά αποδυκνείεται πως έχεις κάνει λάθος. Απ΄την άλλη, πολλές φορές συμβαίνει και το αντίθετο, δηλαδή να βρίσκεται "δίπλα σου" κι εσύ να μην το καταλαβαίνεις. Γι' αυτό καλό είναι κατά τη γνώμη μου να πλησιάζουμε τους ανθρώπους που είναι κοντά μας και να μην αποκλείουμε κανέναν, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

    Όσον αφορά το άλλο που ρώτησες, πιστεύω πως πρέπει να θυσιάζεται κανείς για τους φίλους του, αν θέλει κι αυτός να λέγεται πραγματικός φίλος, αλλά μόνο αν πραγματικά το αξίζουν.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariannaLappa στις 22-02-2009 19:33 ]


    xristos_rock
    22.02.2009, 20:33

    Ω ναι! Υπάρχουν... Μέχρι αποδείξεως του εναντίου...


    FORTE
    27.02.2009, 13:19

    Εδω εχω αρχησει να αμφιβαλλω αν υπαρχει η αντρικη φιλια ρε παιδια,θα υπαρχει  γυναικεια? Ουτε με σφαιρες!! Δε χαιρομαι καθολου που το λεω αυτο αλλα συμβαινει και σ αυτο το σημειο πρεπει να ομολογησω οτι θαυμαζω την μητερα μου που πραγματικα εχει φιλες και απορω!!Πως γινεται?{#emotions_dlg.helpsmilie}Εχετε παρατηρησει κι εσεις το ιδιο?Κοιταξτε τις μανουλες σας και δειτε τις φιλες της,πραγματικες φιλες!!! Δε ξερω ,τι να πω,ισως οταν φτασω κι εγω σ αυτην την ηλικια να πω οτι πραγματικα υπαρχει φιλια!{#emotions_dlg.rolleyes}

    Δε μπορει....καπου...καποτε...θα βρεθει ενας φιλος πραγματικος!Innocent 

    Στη υγεια του λοιπον!!{#emotions_dlg.beer}


    konvoulis
    28.02.2009, 17:11

    Αλλη γνωμη μου ειναι και η τελευταια υπαρχουν φιλοι πραγματικοι αλλα πρεπει κι εσυ να το κανεις το ιδιο!!!


    loy
    18.03.2009, 18:15

    ΥΠΑΡΧΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΗ ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ

     


    konvoulis
    18.03.2009, 19:42

    Τωρα φετος σπανιοι ειναι καλοι φιλοι στις μερες μας...