ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη

    συμβουλες για αγορα πιανου

    taksidiwths
    04.03.2009, 20:04

     

     

     

    γεια σας...ειμαι νεο μελος αλλα τις τελευταιες μερες ειδα πολλες συζητησεις σε σχεση με το πιανο και για αυτο το λογο γραφτηκα κιολας.ξεκινωντας απο πολυ μικρος ηθελα να κανω κιθαρα και πιανο αλλα οι γονεις μου μαλλον επειδη πιστευαν οτι θα τα παρατησω,δεν με ειχαν γραψει σε καποιο οργανο.τελικα πριν απο εναμιση χρονο ξεκινησα κιθαρα και φυσικα η χαρα μου ηταν απεριγραπτη.το πιανο μπορω να πω το ειχα κρυψει καπου βαθια μεσα μου με την επιφυλαξη οτι η κιθαρα θα μου γεμισει αυτο το κενο.καποιες μερες πριν ομως ετυχε να παω σε ενα παρτυ μιας φιλης μου.η φιλη μου αυτη ειχε πιανο και με το που το ειδα τα ματια μου αστραψαν.δεν μπορω να σας το περιγραψω.καθησα λοιπον και αρχισα να παιζω διαφορες χαζομαρες διχως να ξερω τι παιζω βεβαια.το πως αισθανομουν φυσικα δεν περιγραφεται.η φιλη μου λοιπον αυτη αφου ειδε οτι ημουν συνεχεια στο πιανο ηρθε και μου εδειξε καπια μικροπραγματα και εγω ξεκινησα να τα μαθαινω και να τα παιζω.επεζα και ταξιδευα...εγω το πιανο και κανενας αλλος.τα παιδια μου μιλαγανε με σκουνταγανε αλλα εγω χαμενος στην μαγεια του πιανου δεν αντιδρουσα.αυτη η σβηστη φλογα που ειχα μεσα μου αναψε και μετα απο αυτο το παρτυ το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι θελω να ξεκινησω πιανο.μου εχει γινει εμμονη ιδεα.ακουω πιανο και χαμογελαω και χανομαι στις νοτες του.ειναι ενα αισθημα που δεν μπορεις να το καταλαβεις αν δεν το νοιωσεις πρωτα.τοσο εντονα δεν ειχα νοιωσει ουτε για την κιθαρα να φανταστειτε.για να μην τα πολυλογω,το συζητησα με τους γονεις μου.μπορω να πω οτι ηταν ιδιαιτερα επιφυλακτικοι αλλα δεν προκειται να τα βαλω κατω.τωρα βεβαια ερχεται το αλλο θεμα...αυτην την στιγμη δεν μπορουμε να αγορασουμε πιανο και σας παρακαλω δεν θελω ουτε σχολιο για ηλεκτρκο η αρμονιο.περιτριγυτιζομαι απο τεχνολογια και το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ηλεκτρονικο θα ηταν το πιανο.με το κλασσικο(ακουστικο) πιανο υπαρχει ολη αυτη η μαγεια.θελω ενα ηχο φυσικο που να σε ταξιδευει και οχι ηχογραφημενα samples.το ερωτημα μου λοιπον ειναι αν ειναι τοσο ασχημο για καποιο διαστημα εστω να κανω μαθηματα διχως πιανο και αργωτερα να αγορασω και καποιο...σας παρακαλω θελω τοσο πουλ την συμβουλη σας.ο νους μου,το μυαλο μου ειναι μονο στο πιανο.δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα...                                                                           συγνωμη αν σας κουρασα και περιμενω καθε συμβουλη και συζητηση απο εσας.ευχαριστω πολυ{#emotions_dlg.blush}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 06-03-2009 16:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 09-03-2009 15:57 ]


    CROSS
    04.03.2009, 20:51

    Γειά σου Ταξιδιώτη.Καταρχήν είναι πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις και απο τη στιγμή που σου αρέσει τόσο ,θα βρεθεί τρόπος να μπορέσεις να ξεκινήσεις.Ή οι γονείς σου θα προσπαθήσουν να βελτιώσουν τα οικονομικά τους ώστε να μπορέσεις να αποκτήσεις πιάνο(αν γραφτείς σε ωδείο,μπορείς να το πάρεις μέσω του ωδείου και να έχεις πολύ μεγάλη έκπτωση)ή θα το πάρεις αργότερα.Μέχρι τότε θα παίζεις  σε πιάνα του ωδείου, ώρες που δεν θα υπάρχουν μαθήματα και θα είναι ελεύθερα..και αυτές οι ώρες συνήθως είναι πολλές(λόγω έλλειψης μαθητών).

    Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.Θα ξεκινήσεις τα μαθήματα σου και αν έχεις όρεξη θα πάς καλά.Αυτό που φοβούνται οι γονείς σου,ότι μπορεί να βαρεθείς και να πάνε τζάμπα τα λεφτά,δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι.Ακόμα και να βαρεθείς κάποτε,θα σου μείνει το πιάνο και ό,τι εχεις μάθει..τίποτα δεν παέι χαμένο..σε όποιο σημείο κι αν φτάσεις, θα έχεις κερδίσει κάτι.

    Smile

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/


    taksidiwths
    04.03.2009, 20:57

     

    εχεις μεγαλο δικιο φιλε cross.τιποτα δεν παει χαμενο...σκεφτομαι απο την επομενη βδομαδα να παω σε ενα ωδειο που μου εχουν συστησει πολλοι μαθητες μου και να ξεκινησω.ειναι κατι που το θελω τοσο πολυ και ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει και η στιγμη που θα αποκτησω και δικο μου πιανο{#emotions_dlg.happycrazy} ευχαριστω για τα λογια και τις συμβουλες σου!


    fibonazzi
    05.03.2009, 12:39

    ΠΟλύ συγκινητικά τα λόγια σου φίλε ταξιδιώτη! Και βέβαια να αρχίσεις πιάνο αφού το θέλεις, υπάρχουν αρκετοί μαθητές που κάνουν μάθημα χωρίς να έχουν πιάνο για τα πρώτα 1-2 χρόνια!

    Σαν γενικές συμβουλές στο όμορφο ταξίδι που θα ξεκινήσεις να ήθελα να σου πω μόνο να φροντίσεις να ασχολείσαι μόνο με τη μουσική που αγαπάς και να μην σε βάλουν στ τριπ των ανούσιων τεχνικών ασκήσεων και μεθόδων, που είναι και η αιτία να παρατήσει τη μουσική πάρα πολύς κόσμος.

     

    Καλή επιτυχία!


    taksidiwths
    05.03.2009, 18:33

    τελικα ενας φιλος του πατερα μου,θα μας χαρισει ενα πιανο που εχει.απο οτι ειδα θελει ενα καλο κουρδισμα ενα καλο καθαρισμα καποια πληκτρα αν και τα παταω δεν ακουγεται η νοτα και σε καποια αλλα αργει... πιστευω νας χορδιστης να ξερει τι να κανει και να φτιαξει οτι προβληματακι εχει.πρωτη φορα ειναι που παιζω πιανο οποτε δεν θα κοιταξω για αρχη εστω ποιοτητα ηχου και λοιπα.. ειμαι ευχαριστημενος για αρχη.. αργωτερα θα αγορασω και δικο μου..{#emotions_dlg.rolleyes}


    Valerenofontis
    06.03.2009, 02:00

    Για σου πατριωτη!!! Απο Κορυδαλλο και Εγω στην Ηλικια σου ειμαι και ακριβως τα ιδια με εσενα ,, ξεκινησα κιθαρα πριν λιγο καιρο και ερωτευθηκα το πιανο , καταφερα να αγορασω ενα Υamaha Clavinova, δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι αλλο πραγμα η αισθηση του ακουστικου πιανου και αλλο του ηλεκτρικου...Παντως αν προκειται να αγορασεις πιανο αγορασε το ΗΛΕΚΤΡΟΚΛΑΣΙΚΟ ΠΙΑΝΟ ΤΗΣ YAMAHA , πιστεψε με θα σου χρειαζστει γιατι σιγουρα θα ερθει καποιο βραδυ που θα φλερταρεις με το πιανο αλλα δεν θα μπορεις να παιξεις λογω της ωρας....αυτο με πολυ απλο τροπο , (κινωντας δεξια ενα πενταλ που εχει) συνδεδεμενο με ρευμα μπορει να γινει ηλεκτρικο αλλα με τν κανονικο του ηχο και ετσι εξοπλισμενος με καποια ακουστικα.....:) Απο αυτα που λες φαινεσαι να εχεις μεγαλη αγαπη για το πιανο , οπωτε δεν θα δυσκολευτεις στο ελαχιστο... Συγχαριτηρια και καλη συνεχεια


    taksidiwths
    06.03.2009, 16:36

    ναι ξερω ειχα πει οτι δεν θελω ηλεκτρικο αλλα ειναι η μονη λυση που βλεπω.. το πιανο του φιλου μας ειναι σε ασχημη κατασταση και απο οτι μου ειπε ενας φιλος ειναι αρκετα ικανοποιητικο το yamaha arius 140.τι γνωμη εχετε εσεις?περιμενω καθε αποψη απο εσας{#emotions_dlg.biggrin}


    Ai8erobamwn
    08.03.2009, 01:44

    Προσωπικά το ηλεκτρικό πιάνο το θεωρώ την καλύτερη λύση, ειδικά όταν δε μπορείς να διαθέσεις μεγάλο ποσό χρημάτων. Η αλήθεια είναι, δεν έχω παίξει ιδιαίτερα σε Yamaha ηλεκτρικά πιάνα, οπότε για το συγκεκριμένο μοντέλο που λες δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Θα προτείνω όμως να σκεφτείς και Roland και Kurzweil, πολύ αξιόλογες και οι δυο εταιρείες στο χώρο (εγώ πάντως Kurzweil έχω και πραγματικά το νιώθω σαν "the real thing" - ίσως και καλύτερα, λόγω της ποικιλίας των samples του - όσο και αν η μαγεία του κλασσικού πιάνου είναι κάτι πραγματικά ξεχωριστό). Και φυσικά, αφού ψάχνεις για κάτι κοντά στην αίσθηση του κλασσικού πιάνου, κοιτάζεις για μοντέλα με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.

    Τελικά βέβαια, είναι κυρίως θέμα γούστου εδώ που τα λέμε. Οπότε το βασικό είναι να δοκιμάσεις διάφορα μοντέλα και να δεις ποιος ήχος και ποιο κλαβιέ ταιριάζει καλύτερα στο γούστο σου....

    Δυο ερωτήσεις: Πόσα περίπου χρήματα μπορείς να διαθέσεις; Και, έχεις σκεφτεί την περίπτωση του stage piano;


    -----------------
    Περπατώ σ' ένα κόσμο που αλλάζει, όπως τα ρούχα μας τα χτεσινά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ai8erobamwn στις 08-03-2009 01:49 ]


    taksidiwths
    08.03.2009, 11:26

    ναι εχω σκεφτει και roland και kurzweil...βεβαια δεν ξερω ποιο απο τα τρια... εχω παιξει με το yamaha και μου φανηκε μια χαρα... αν δεν ηξερα οτι ειναι ηλεκτρικο και απλα το ακουγα δεν νομιζω να καταλαβαινα την διαφορα...τωρα εχω δει και το roland rp 101 που μου φενεται επισης πολυ αξιολογο...αλλα και στο μουσικοραμα εχει ενα kurzweil pro onei που και αυτο μου φαινεται πολυ καλο.. αστα φιλε αν μπορεις βοηθησε με γιατι εχω μπερδευτει λιγο.. οσο για stage δεν θελω να σου πω την αληθεια...κυριως θελω ηχο κλασσικου πιανου.. δεν με νοιαζουν ιδιαιτερα τα υπολοιπα samples...και θελω κατι που να θυμιζει σαν κλασσικο πιανο.. τωρα ενα stage δεν ξερω καπως με απωθει να σου πω την αληθεια...την πεμπτη ξεκιναω μαθηματα και θα συμβουλευτω την δασκαλα μου αλλα θελω να μου πεις και εσυ τι προτιμας απο τα τρια.. επισης που μπορω να βρω το roland η το Kurzweil για να τα δοκιμασω στο παιξιμο Smile


    taksidiwths
    08.03.2009, 11:45

    ξεχασα να γραψω ποσα διαθετω... οχι πανω απο 900-1000...