ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη

    Επιστροφή στις ρίζες

    Xris
    25.11.2004, 22:52
    Παίρνω αφορμή για να στείλω το πρώτο μου μήνυμα από την αιτία που με οδήγησε στην ανακάλυψη του site.
    Σε μια προσπάθεια λοιπόν να ερθώ σε επάφη με την μουσική της ιδιαίτερης πατρίδας μου, της Ηπείρου, και ύστερα από αναζήτηση διάρκειας πολλών ωρών στο internet κατέληξα να γραφτώ μέλος του music heaven (πράγμα που δε με "χάλασε" καθόλου). Παρόλα αυτά,αν και ομολογώ ότι δεν έχω ακόμα εξερευνήσει πλήρως το site, δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που ψάχνω. Πολλοί ίσως θεωρούν αυτό το είδος μουσικής ξέπερασμένο ή ίσως υποδεέστερο άλλων μουσικών ειδών, αλλά για έμας τους Ηπειρώτες είναι μακράν το καλύτερο γιατί μιλάει στην ψυχή μας με τρόπο μοναδικό (οι συμπάσχοντες και συντοπίτες θα με καταλάβουν πιστεύω).
    Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία να ανοίξω εγώ μια τέτοια συζήτηση με πρωταρχικό στόχο να γνωριστώ με μέλη του site μιάς και είμαι πολύ καινούριος στο χώρο, και επίσης για να βρώ πληροφορίες σχετικά με το θέμα μου. Ενδιαφέρομαι κυρίως για κυκλοφορίες δίσκων αλλά επίσης και για παρεμφερή πολιτιστικά δρώμενα.

    Υ.Γ. 1: Το site είναι Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Ο !!
    Υ.Γ. 2: Πετρολούκας Χαλκιάς, ο καλύτερος!
    vouliakis
    25.11.2004, 23:17
    Δύο ενδιαφέρουσες ιστοσελίδες για το πολυφωνικό ηπειρώτικο τραγούδι:
    εδώ και εδώ...

    Xris
    25.11.2004, 23:41
    Ευχαριστώ vouliakis!
    SteliosG
    26.11.2004, 08:45
    Xris σε καταλαβαινω απολυτα και συμφωνω μαζι σου στη μοναδικοτητα της Ηπειρωτικης μουσικης, μιας και ειμαι γεννημα-οχι αλλα θρεμα-ναι των Ιωαννινων και των λοιπων Ηπειρωτικων κορφων!!!! Ανοιξες ενα ωραιοα θεματακι και μακαρι να ασχολουνταν και πολυς κοσμος με τη παραδοση, ειτε την Ηπειρωτικη ειτε του οποιουρηποτε ιδιαιτερου τοπου του!

    Γνωριζω παντως πολλα παιδια (και απο το ΜΗ) που ασχολουνται με τη μουσικη μας παραδοση με χαρακτηριστικο παραδειγμα τους Κρητικους του ΜΗ!!!

    Το μονο μπου θελω να πω ειναι οτι τιο ΜΗ δεν ειναι δυνατο να ασχολειται σε βαθος με ολα τα ειδη της μουσικης! Το ΜΗ ειναι ενα ερασιτεχνικο site, ενας τοπος δημιουργικης συναντησης ανθρωπων με μουσικες ανησυχιες και αναζητησεις, με μουσικη παιδεια κατα την ταπεινη μου αποψη!!

    Δεν ειναι δυνατο να βρισκουμε τα παντα στο ΜΗ!! Αυτο ομως που ειναι δυνατο ειναι να ψαχνουμε μεσα απο τα φιλαρακια μας στο ΜΗ απαντησεις σε αυτα που μας ενδιαφερουν!! Και αυτη ειναι η μαγεια του ΜΗ πιστευω!! Συναντιομαστε ολοι και ανταλλασουμε εμπειριες, ιδεες, γνωσεις και συναισθηματα!! Κατα 99%, οι απαντησεις στα ερωτηματα μας βρισκουν αμεση απαντηση απο εμας τους ιδιους!!!

    Στης Πικροδαφνης τον Ανθο, λοιπον, και καλωσηρθες στο Μουσικο Παραδεισο!!!
    Xris
    26.11.2004, 14:12
    Φίλε SteliosG,
    σ' ευχαριστώ για το μήνυμά σου και χαίρομαι που με καταλαβαίνεις.Απλά για αποφυγή παρεξηγήσεων να σου πώ ότι σε καμμία περίπτωση δεν κατηγορώ το Μουσικό Παράδεισο για την απουσία σχετικού θέματος καθώς είναι φανερό πως η πλουσιά κατά τα άλλα θεματολογία του διαμορφώνεται,νομίζω,κυρίως από απλά μέλη σαν εμάς και συνεπώς καθένας παραθέτει τα δικά του βιώματα και ανησυχίες. Εκτός αυτού θα ήταν ψέματα αν έλεγα ότι το site δεν με ικανοποίησε από την πρώτη κιόλας στιγμή.Θεώρησε λοιπόν ότι το θεματάκι που έβαλα είχε σαν στόχο πέραν των απάντησεων στις ερωτήσεις μου, να κάνει το site πληρέστερο γι αυτούς που έπονται.
    Φιλικά, Xris

    Υ.Γ: Τελικά τα ίδια λέμε αλλά με άλλο τρόπο....
    SteliosG
    26.11.2004, 20:47
    SOSTOOOOS!!!
    Kotsiraki
    26.11.2004, 21:15
    Χαιρετώ τους πατριώτες !!!!
    maria16
    26.11.2004, 22:16
    Ηπειρώτης;;;
    Αχ ρε πατρίδα...
    Ξέρεις κι εγώ είμαι από Ήπειρο.. Και όσο κι αν λέω οτι το τραγούδι που μου αρέσει είναι το έντεχνο ποτέ δεν έπαψα να έχω στην καρδιά μου το ηπειρώτικο τραγούδι...
    Όταν όμως μιλάς στους γύρω για το κλαρίνο του Χαλκια.. του Πατριάρχη της Ελλ μουσικής, άκούς αμέσως... "κλαρίνα;; στην εποχή μας;"
    Γι'αυτό έχω πάψει να μιλάω στους γύρω για αυτή μου την αγάπη για το ηπειρώτικο...
    Παρ'όλα αυτά όμως έχω CDs του Χαλκιά και διαβάζω γι αυτόν...
    Χαίρομαι πολύ πάντως που υπάρχουν κι άλλοι "οπισθοδρομικοί" στο site μας..


    Xris
    27.11.2004, 04:09
    Πρός maria16,
    Θα με ενδιέφερε να μου πείς μερικούσ τίτλους από τα cd σου.Βρίσκομαι σε αγωνιώδη αναζήτηση (που λέει κ η Νικολούλη ) τέτοιων ακουσμάτων για να πλουτίσω τη συλλογή μου και δυστύχως δεν είναι κ πολύ εύκολο να βρώ....

    SteliosG
    27.11.2004, 07:33
    Δεν ηξερα οτι εχει τοσους Ηπειρωτες το ΜΗ!!!! Χαιρετιζω περηφανα!!!
    XeniaRodo
    27.11.2004, 11:23
    Eπίσης, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλα στο μουσείο Λαικων Oργάνων γίνονται κάθε χρόνο μαθηματα δημοτικου αλλ α και πολυφωνικου τραγουδιού.
    Περσι ειχα παρακολουθησει "μαθηματα" με το Σάββα Σιάτρα και τον Παναγιώτη Παππά.

    Eίναι μια εμπειρία να ακους τον κ. Σιάτρα.
    Tέλος, απ'ότι ξέρω υπάρχουν κ κάποια μαγαζια με τέτοια μουσικη.

    YΓ. ουδε μια σχέση εχω με Ήπειρο...
    Xris
    27.11.2004, 16:32
    XeniaRodo ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά περιορίζομαι μόνο στο να ακούω και να χορεύω...δεν ξέρω αν θα με άντεχε ο κος Σιάτρας σα μαθητή του !!!

    Υ.Γ.: Μόλις σήμερα πλούτισα τη συλλογή μου με άλλα 2 cd's.
    Υ.Γ. 2:Δεν χρειάζεται να είσαι από τα μέρη μας για να σε κερδίσουν τα τραγούδια μας.
    Kotsiraki
    27.11.2004, 18:32
    H μουσικοχορευτική παράδοση της πατρίδας μας, κρύβει μέσα της μια απίστευτη μαγεία κι ένα αστείρευτο πλούτο. Αρκεί κανείς να ασχοληθεί μαζί της έστω και λίγο για να το ανακαλύψει. Σίγουρα όμως, αυτό το "λίγο" γίνεται σύντομα "πολύ" , αφού συγκαταλέγεται σε εκείνα τα μουσικά είδη που αν κανείς ξεκινήσει να ασχολείται, όχι μόνο δεν το εγκαταλείπει αλλά συνεχίζει την περαιτέρω μελέτη.

    Παινεύοντας το σπίτι μου (καθότι Ηπειρώτισα) αισθάνομαι πολύ υπερήφανη που μερικοί από τους πιο γνωστούς οργανοπαίχτες αλλά και τραγουδιστές της παράδοσης (Πετρο - Λούκας Χαλκιάς, Σάββας Σιάτρας, Στυλιανός Μπέλος κ.α. ) είναι Ηπειρώτες και αντιπροσωπεύουν επάξια την περιοχή μας.

    Θέλω επίσης να τονίσω επίσης, πως τα τελευταία χρόνια, η ενασχόληση νέων παιδιών με την παραδοσιακή μουσική (κρίνοντας πάντα από την προσωπική μου εμπειρία) είναι κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική γεγονός που ίσως προμηνύει πως θα υπάρξουν ισάξιοι συνεχιστές του έργου όλων των παραδοσιακών τραγουδιστών της χώρας μας.
    maria16
    27.11.2004, 21:57
    Quote:

    Το μέλος Xris στις 27-11-2004 στις 04:09 έγραψε:

    Πρός maria16,
    Θα με ενδιέφερε να μου πείς μερικούσ τίτλους από τα cd σου.Βρίσκομαι σε αγωνιώδη αναζήτηση (που λέει κ η Νικολούλη ) τέτοιων ακουσμάτων για να πλουτίσω τη συλλογή μου και δυστύχως δεν είναι κ πολύ εύκολο να βρώ....






    Ένα CD που θα μπορούσες να πάρεις είναι το "με κέντημα δικό του". Είναι CD με βιβλίο και έχει πολύ ωραία τραγουδια και στο βιβλίο πολύ ενδιαφέρουσες ιστόρίες από τη ζωή του...όπως τις έχει αφηγηθεί ο ίδιος
    Άλλο είναι "τα Ηπειρώτικα".. Πάντως θα σου πρότεινα το πρώτο..(με κέντημ...)
    Αυτά... Χαίρομαι πολύ που ενδιαφέρεσαι για την πατρίδα μας..
    maria16
    27.11.2004, 22:15
    και κάτι CD που βρήκα τώρα... "Δρόμοι της ψυχής", "Μοιρολόγια και Γυρίσματα" και "Πέτρο-Λούκας Χαλκιάς και Κομπανία"...
    Xris
    28.11.2004, 14:10
    Πρός maria16,
    από όσα πρότεινες Μαράκι μόνο το Πετρολούκας και κομπάνια δεν έχω.....το ξέρω βέβαια αλλά δεν με πολυψήνει να το αγοράσω....Μόλις έχτες αγόρασα Τα Ηπειρώτικα του Τάσου Χαλκιά....αν έχεις διαβάσει το βιβλίο που μου πρότεινες (το έχω και αυτό) θα καταλάβεις για ποιόν λέω...Εντάξει χωρίς υπερβολή ο άνθρωπος παίζει το καλύτερο κλαρίνο που έχω ακούσει ποτέ...1 σκαλί πιο πάνω από τον Πετρολούκα τουλάχιστον.....Ευχαριστώ πολύ πάντως.
    maria16
    29.11.2004, 23:46
    Quote:

    Το μέλος Xris στις 28-11-2004 στις 14:10 έγραψε:

    Τάσου Χαλκιά....αν έχεις διαβάσει το βιβλίο που μου πρότεινες (το έχω και αυτό) θα καταλάβεις για ποιόν λέω...




    Τον ξέρω... Το βιβλίο είναι χωρίς αμφιβολία υπέροχο ε;
    Σκέφτομαι να γράψω καναδυολογάκια για τον Πέτρο-Λούκα να τον μάθει και ο ΜΗκοσμος..
    Δεν είμαι σίγουρη αν θα το κάνω όμως...
    Αυτά... και να τα λέμε συχνότερα... Δεν είναι λίγο να μιλάς με Ηπειρωτάκια....
    gate
    30.11.2004, 01:10
    Quote:

    Το μέλος Xris στις 27-11-2004 στις 16:32 έγραψε:


    Υ.Γ. 2:Δεν χρειάζεται να είσαι από τα μέρη μας για να σε κερδίσουν τα τραγούδια μας.





    Αυτό να λέγεται...Xris. Μπορεί να μην είμαι από τα μέρη σας (είμαι λακώνισσα), αλλά τα ηπειρώτικα - ακόμα και την εποχή που δεν είχα καμία επαφή με το παραδοσιακό τραγούδι - μου προξενούσαν, όταν τα άκουγα, περίεργα συναισθήματα....και ιδίως τα πολυφωνικά τραγουδισμένα από ντόπιους, γυναίκες και άντρες. Άσε που έχω και μια "περίεργη" σύνδεση με τα μέρη σας, έτσι που κάθε καλοκαίρι σχεδόν να περιφέρομαι...εκεί κάπου στα Τζουμέρκα. Θεωρώ ότι η Ήπειρος έχει τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας και ζηλεύω πραγματικά όσους έχουν την ευκαιρία να έχουν κάποιο πατρογονικό εκεί...

    Υ.Γ. Μία η Θράκη ...μία η Ήπειρος..., γενικά έχω μια τάση προς το Βορρά...
    yiannisyiannis
    30.11.2004, 09:25
    Είμαι από τους ανθρώπους που αισθάνονται ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από αυτή την επιστροφή στις ρίζες, η οποία εκτιμώ ότι θα ωφελήσει τα μέγιστα το σύγχρονο Ελληνικό τραγούδι, προσφέροντας του ποιοτικά στοιχεία από την ανεξάντλητη δεξαμενή της βυζαντινής και δημοτικής μας παράδοσης. Θυμάμαι κάποια εποχή όπου όσοι ακούγαμε και μελετούσαμε την παραδοσιακή μας μουσική, θεωρούμασταν.....γραφικοί.
    composer
    30.11.2004, 21:35
    Επιστροφή στις ρίζες

    Eilikrina paidia otan vriskomai se thesi na milisw gia tin paradosiaki mas mousiki syginoumai kai i kardia mou xtypaei dynata....

    Kat arxin BRAVO SAS gia tis apopseis kai to ithos sas....eimai enas apo ekeinous pou pisteuei oti i paradosiaki mas mousiki den tha xehastei pote giati yparxoun atoma kathe ilikias kai stin prokeimeni periptwsi (stin ilikia mas) pou kai mono me mikri prospatheia tha kratisoun zwntani tin paradosiaki mas mousiki!


    An kai den xerw polla gia tin paradosiaki mousiki tis Hpeirou mias kai eimai Kritikos(apo tin Kriti oxi kritikos kinimatografou ) mou aresei poly na akouw-paizw-xoreuw-tragoudw tim mousiki tou topou mou kai tha voithisw kai egw apo to diko mou meterizi,apla me ena mikro litharaki.....na min exafanistei polte i paradosiaki mas mousiki.....


    PS.Me autin tin kouventa valame oloi mas ena litharaki se auto pou legete diaswsi tis politistiki mas klironomias!!

    PS2..Borei na akoustika ligaki romantikos apla tin paradosiaki mousiki kai klironomia tou topou mou ta thewrw san tin politistiki mou tautotita....an ta xasw tote exw xathei kai o idios.....