ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Πρόβλημα με ακουστική κιθάρα

    kounabi
    08.03.2009, 05:16

    Χαίρεται...

    Έχω μία takamine EG540SC και έχω πρόβλημα με τις χορδές...σπάνε συνέχεια στο ίδιο σημείο πάντα (στον καβαλάρη) και μου σπάνε τα νεύρα....Για να καταλάβετε τι εννοώ μου χει σπάσει και χορδή δύο ημερών...Το κακό μ αυτό είναι ότι παίζω σε μαγαζί και αναγκάζομαι να αλλάζω μία με δύο χορδές κάθε βραδιά και γι αυτό θέλω οπωσδήποτε λύση...

    Ακολουθούν διευκρινήσεις για να μην χάνουμε χρόνο άδικα και σας παιδεύω....

    • Χρησιμοποιώ 11άρες ενώ όταν την αγόρασα είχε 10άρες χορδές
    • ο καβαλάρης είναι λιμαρισμένος και δεν έχει γρέζια η κάτι τέτοιο
    • η κιθάρα έχει παει για service οπότε μάλλον είναι ρυθμισμένη πλέον για 11άρες
    • το παίξιμό μου δεν χαρακτηρίζεται σκληρό ώστε να φταίει αυτό.....
    • δεν είναι σκευρωμένη

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!


    kounabi
    08.03.2009, 13:06

    harmonizer said:

    Εάν σπάνε στο σημείο του καβαλάρη, τότε προφανώς φταίει ο καβαλάρης.

     

    Ναι αλλά είναι λιμαρισμένος όπως προείπα.....


    kounabi
    08.03.2009, 22:04

    τόσο σκούρα είναι τα πράγματα...κανείς δεν ξέρει??ελάτε ας προσπαθήσει κάποιος....δεν δαγκώνω!!{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    purplehaze
    09.03.2009, 00:39

    Πραγματικά όπως τα λες δεν βρίσκω το λόγο κάτι να φταίει στη κιθάρα. Αν και νομίζω πως στις ακουστικές κιθάρες το μεγαλύτερο ζόρι είναι κάτω στο καβαλάρη και εκεί σπάνε. Στις ηλεκτρι κές κιθάρες οι πίεση ασκήται (μοιράζεται) στη γέφυρα ,τρέμολο ,tunomatic και συνήθως σπάνε στα κλειδιά που είναι το πιό αδύνατο σημείο. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι εικασίες . Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις άλλο μέγεθος χορδές 10ρες , ακόμη και 9ρες,και διαφορετικό κούρδισμα. Επειδή λες πως παίζεις κάπου σε κοινό ίσως και τραγουδάς, ή κάνεις ντουέτο με κάποιον που έχει πολύ ψιλό κούρδισμα γιά να βγαίνει η φωνή του, το κούρδισμα είναι πολύ ψιλό και δεν αντέχουν οι χορδές γιατί είναι τσιτομένες,

    και σπάνε. Επίσης το τι χορδές ταιριάζουν στα χέρια σου και στο παιξιμό σου εσύ θα το αποφασίσεις. Δεν σημαίνει επειδή είχε η κιθάρα 10 να ακολουθήσεις τις δέκα. Εδώ και τριάντα χρόνια που γρατζουνάω τις περισσότερες χορδές (μι καντίνι, σι) τις έχω χάσει προσπαθώντας να κάνω πολύ ψιλό κούρδισμα.


    kounabi
    09.03.2009, 12:01

    purplehaze ευχαριστώ πάρα πολύ για  την απάντηση σου...

    η κιθάρα έχει επάνω ενσωματωμένο κουρδιστήρι και κουρδίζω πάντα στο δικό του τόνο....

    Αν και μ αρέσουν οι 11άρες σαν ήχος θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα δοκιμάσω τις 10άρες ( 9άρες δεν παίζουν για ακουστική ) ....Άιντε να δούμε!!!


    delta66
    09.03.2009, 12:11

     

    Με τοσα πειραματα θα ξοδεψεις περισσοτερα. {#emotions_dlg.biggrin}

    Παρε ενα καβαλαρη καινουριο δεν ειναι ακριβος. {#emotions_dlg.thumbup}

    Με ψιλοτερες χορδες θα χασεις πολυ τονο. {#emotions_dlg.thumbdown}

    Πηγαινει πριν και στον Κουρμπη (θεμιστοκλεους 54 εξαρχεια κοντα στην πλατεια) να της ριξει μια ματια. Wink


    kounabi
    10.03.2009, 02:52

    χεχε!!ίσως να χεις και δίκιο...σίγουρα ο τόνος δε θα ναι ικανοποιητικός αφού γι αυτόν το λόγο άλλαξα σε 11άρες...{#emotions_dlg.blink}

    Το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω είναι να αλλάξω τον καβαλάρη αλλά την πήγα για service στον Καγμάκη (κοντά στα Εξάρχεια κι αυτός) και εκτός του ότι μου έπιασε τον κ...λο δεν μου συνέστησε να αλλάξω καβαλάρη...

    Ο λόγος απ ότι έχω καταλάβει είναι ότι η Takamine δεν έχει κάνει καλή δουλεια και μετά την αλλάγη υπάρχουν σοβαρες πιθανότητες να μην δουλέψουν τα ηλεκτρικά της.....(ναι είναι ηλεκτρακουστική)Cool

    thnx γενικα!!!{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}


    guitarteacher
    10.03.2009, 14:41

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του ForumSmile

    Αγαπητέ φίλε Kounabi,

    Διάβασα με ενδιαφέρον το πρόβλημά σου, και σε συνδιασμό με όλα όσα προανάφεραν οι φίλοι μάς, θα ήθελα να προσθέσω και εγώ τα ακόλουθα:

    • Έχει μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα περάσεις μια χορδή στην κιθάρα.Δεδομένου του ότι το κόκκαλο του καβαλάρη (ο κάτω φαντάζομαι) είναι οκ, τότε θα πρέπει να προσέξεις κατά τη Εγκατάσταση.Ποιό συγκεκριμένα:
    1. Πέρασε την καινούρια χορδή μέσα στον καβαλάρη και τράβηξέ την μέχρι το μεταλλικό τερματικό να "πιάσει" πάνω στο ξύλο.
    2. Τράβηξε την χορδή ελαφρά με το χέρι και πέρασέ την στον αντίστοιχο οδηγό του επάνω καβαλάρη.
    3. Γύρισε το αντίστοιχο κλειδί ώστε η οπή να είναι κάθετη.Έτσι, η χορδή θα περάσει "σε ευθεία".
    4. Πέρασε την χορδή και τράβηξέ την με ένα πενσάκι σε ευθεία, χωρίς να την τσακίσεις ακόμα.
    5. Ενώ κρατάς την χορδή τεντωμένη, κάνε 1/2 περιστροφή  του κλειδιού, τσακίζοντας την χορδή από την αντίθετη κατεύθυνση της περιστροφής του κλειδιού.
    6. Πέρνα την χορδή πάλι από την οπή του κλειδιού, αντίθετα, ώστε να "δέσει" κόντρα...
    7. Κούρδισε με σταδιακή περιστροφή του κλειδιού, όχι βίαια, ώστε η χορδή να τεντώσει ομαλά.
    • Να χρησιμοποιείς πάντοτε Thin πένα.
    • Να προσπαθείς να παίζεις όσο το δυνατόν ποιό κοντά στο ηχείο. Ποτέ πολύ δεξιότερα, όσο και "metallico" είναι ο ήχος σου εκεί...Αν παρόλα αυτά είναι απαραίτητο, τότε "χαλαρά"...

    Ακολούθησε τα ανωτέρω βήματα και πες μου τις εντυπώσεις - αποτελέσματα.

    Ελπίζω να σε βοήθεισα...

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     

     


    kounabi
    10.03.2009, 20:56

    guitarteacher ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και τις συμβουλές  σου....

    Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακριβώς κάθησα να κάνω σήμερα το πρωί (πριν διαβάσω το μήνυμά σου) πολύ προσεκτικά και σχολαστικά γιατί συνήθως δεν έδινα και πολύ σημασία (πάντα βιαζόμουνα) στα δύο πρώτα βήματα που ανέφερες κι ίσως αυτό να ήταν ένα πρόβλημα...(αρχίζω και το πιστεύω όλο και περισσότερο)

    να σε σίγουρος ότι σε λίγες μέρες θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα...{#emotions_dlg.thumbup}


    purplehaze
    11.03.2009, 00:58

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 10-03-2009 στις 20:56 έγραψε...

    guitarteacher ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και τις συμβουλές  σου....

    Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακριβώς κάθησα να κάνω σήμερα το πρωί (πριν διαβάσω το μήνυμά σου) πολύ προσεκτικά και σχολαστικά γιατί συνήθως δεν έδινα και πολύ σημασία (πάντα βιαζόμουνα) στα δύο πρώτα βήματα που ανέφερες κι ίσως αυτό να ήταν ένα πρόβλημα...(αρχίζω και το πιστεύω όλο και περισσότερο)

    να σε σίγουρος ότι σε λίγες μέρες θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα...{#emotions_dlg.thumbup}



    Eπειδή μας έχεις μπερδέψει η συγκεκριμένη κιθάρα έχει τέτοιο καβαλάρη

    http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/0366e4dd5dac0af7459bad0aaf8b0d07.jpg

    Αρά δεν παίζει το πέρασμα της χορδής που λέει ο musicteacher ,και πέρνεις τη χορδή και τη

    ταπώνεις με το pin της γέφυρας. Εκεί απλώς το πιέζεις δυνατά με τον αντίχειρα ή με κάποιο εργαλείο με αποτέλεσμα να τσακίζει η χορδή και να γίνεται πιό ευάλωτη στο κούρδισμα?

    Δεν μας έχεις πει ακόμα σε ποιές χορδές έχεις το πρόβλημα και αν σπάνε σπάνε ακριβώς στο μήκος του κοκκάλινου nut(καβαλάρη) ή ακριβώς στο μέρος του pin? H εμπειρία μου λέει πως χορδές σπάνε και πριν το κουρδισμα αν έχουν τσακίσει .(ΒΛΕΠΕ ΛΑ)!!! Γιατί να αλλάξει  ο καβαλάρης  φίλε delta ?? το είπε και ο ΚΑΓΜΑΚΗΣ{#emotions_dlg.nono}


    guitarteacher
    11.03.2009, 01:02

    Να είσαι καλά φίλε μου...anytimeSmile

    Υ.Γ. Το "Κόκκινο Φεγγάρι" από Χ.&Π. Κατσιμήχα είναι εκπληκτικό κομμάτι...έχουμε και πανσέληνο...Όπως και να το δεί κανείς, πάντα επίκαιρο έιναι...

    Φιλικά,

     

     

     


    delta66
    11.03.2009, 01:13

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 11-03-2009 στις 00:58 έγραψε...

    Γιατί να αλλάξει  ο καβαλάρης  φίλε delta ?? το είπε και ο ΚΑΓΜΑΚΗΣ{#emotions_dlg.nono}



    Γιατι προφανως εχει κανει γρεζι στον καβαλαρη.

    Ξαναδιαβασε τι λεει.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 08-03-2009 στις 05:16 έγραψε...

    ...σπάνε συνέχεια στο ίδιο σημείο πάντα (στον καβαλάρη) και μου σπάνε τα νεύρα....

     

    Ο Καγμακης ποιος ειναι?


    kounabi
    11.03.2009, 17:01

    purplehaze sorry an se mperdepsa exeis dikio gia ton tropo pou mpainei h xordh sthn ki8ara...ennoousa oti den edina shmasia ston tropo pou ebaza ekei thn xordh (dld den tentwna thn xordh afou ebaza to pinaki) me apotelesma mallon na tsakzei kai na spaei se polu suntomo diasthma...οι χορδές σπάγανε (ελπίζω) ακριβώς στο μήκος του κοκκάλινου nut(καβαλάρη)...

    Τον Καγμάκη μου τον πρότειναν από τον Στόλλα (επίσημο εισαγωγέα της Takamine στην Ελλάδα..ελπίζω αυτόν να τον ξέρεις{#emotions_dlg.crying}) και γένικα έμαθα ότι είναι από τους καλύτερους στην Αθήνα...

    Όπως έχω ξαναπεί ο καβαλάρης έχει λιμαριστεί δύο φορές χωρίς αποτέλεσμα οπότε δεν ήταν αυτός το πρόβλημα..

    Ελπίζω μετά την ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ τοποθέτηση των χορδών να μην υπάρχει πρόβλημα...αν υπάρξει νέο θα επιστρέψω με περισσότερους προβληματισμούς!!!Cool

     

    Υ.Γ:guitarteacher έχεις δίκιο για το τραγούδι!!{#emotions_dlg.rockon}


    purplehaze
    12.03.2009, 00:16

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 11-03-2009 στις 17:01 έγραψε...

    purplehaze sorry an se mperdepsa exeis dikio gia ton tropo pou mpainei h xordh sthn ki8ara...ennoousa oti den edina shmasia ston tropo pou ebaza ekei thn xordh (dld den tentwna thn xordh afou ebaza to pinaki) me apotelesma mallon na tsakzei kai na spaei se polu suntomo diasthma...οι χορδές σπάγανε (ελπίζω) ακριβώς στο μήκος του κοκκάλινου nut(καβαλάρη)...

    Τον Καγμάκη μου τον πρότειναν από τον Στόλλα (επίσημο εισαγωγέα της Takamine στην Ελλάδα..ελπίζω αυτόν να τον ξέρεις{#emotions_dlg.crying}) και γένικα έμαθα ότι είναι από τους καλύτερους στην Αθήνα...

    Όπως έχω ξαναπεί ο καβαλάρης έχει λιμαριστεί δύο φορές χωρίς αποτέλεσμα οπότε δεν ήταν αυτός το πρόβλημα..

    Ελπίζω μετά την ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ τοποθέτηση των χορδών να μην υπάρχει πρόβλημα...αν υπάρξει νέο θα επιστρέψω με περισσότερους προβληματισμούς!!!Cool

     

    Υ.Γ:guitarteacher έχεις δίκιο για το τραγούδι!!{#emotions_dlg.rockon}



    To πρόβλημα της κιθάρας είναι καθαρά θέμα φυσικής μηχανικής .Όταν ασκούντε μεγάλες πιέσεις στο καβαλάρη (ΣΤΑ PIN) και στα κλειδιά (σκληρό ξύλο και μέταλλο)  ,και μιά μικρότερη κάθετη δύναμη στο πλαστικό nut ,είναι δυνατόν κάποιο πλαστικό γρέζι από το

    nut να κόψει την ατσάλινη χορδή? Αν θυμάμαι καλά από την αντοχή υλικών κόβουμε κάποιο υλικό με σκληρότερο σε μάζα από αυτό? Πλαστικό κόβει ατσάλι ? Να το πούμε και στη ΝΑΣΑ ίσως τους ενδιαφέρει. Και σίγουρα δεν παίζει η φθορά του χρόνου ,γιατί όλα γίνονται σε μιά δυό μέρες και αν ηταν να κόβονταν οι χορδές θα το έκαναν στά άλλα σημεία.  Τώρα όσο γιά τον Καγμάκη τον ξέρουμε εδώ και χρόνια 30 ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ και πάντα έχει το καλύτερο , και κάνει το καλύτερο αλλά προσοχή στο πιάσιμο.... Τελευταία φορά μου τον έπιασε και μένα.Απλώς μάθετε από που ψωνίζει και πάρτε τα και σείς από εκεί{#emotions_dlg.thumbup}

     


    delta66
    12.03.2009, 00:36

    Το προβλημα φιλε μου δεν ειναι αν ξερουμε ποιος ειναι ο Καγμακης, αλλα το οτι ο Καγμακης και ο οποιοσδηποτε Καγμακης δεν εφτιαξε την κιθαρα του φιλου, ασχετα το υψηλο τιμημα που κατεβαλε οπως ανεφερε ο κατοχος της κιθαρας.

    Τι πιο απλο λοιπον απο το να προτεινει καποιος, να παρει ο φιλος και μια δευτερη γνωμη απο αλλον "γιατρο".

    Επιμενω οτι απο τη στιγμη που η χορδη σπαει στον καβαλαρη, εχει προβλημα ο καβαλαρης.

    Οι χορδες που θα αλλαξει πειραματιζομενος ειναι πιο ακριβες απο ενα καινουριο καβαλαρη.


    kounabi
    12.03.2009, 03:49

    φίλε μου purplehaze χαίρομαι απίστευτα που σε έβαλα σε τέτοιες φιλοσοφικές και επιστημονικές αναζητήσεις!!CoolΠολιτικός μηχανικός είσαι και έχεις διδαχ8εί αντοχή υλικών?...ναι από το γρέζια είναι δυνατόν να σπάσει η χορδή σε πολύ σύντομο διάστημα και 8α σου φέρω ως παράδειγμα το παίξιμο με μια ψιλοσπασμένη πένα που σου κάνει τη χορδή άχρηστη σε δευτερόλεπτα....

    μια πληροφορία είναι ότι δεν θυμάμαι οι χορδές που έβαλε ο Καγμάκης να έσπασαν αμέσως κάτι που με κάνει να πιστεύω ακόμα περισσότερο ότι φταίω εγώ κι όχι η κιθάρα...(φίλε delta66 εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν ήξερες αυτό που μόλις ανέφερα)

    Όσο για το από που ψωνίζει ο Καγμάκης θα αναφέρω τα εξής: όπως ήδη έχω πει ο Στόλλας είναι ο αποκλειστιός εισαγωγέας της Takamine στην Ελλάδα με αποτέλεσμα αυτός να φέρνει τα ανταλλακτικά και να τα προμηθεύει στους υπόλοιπους....επειδή εγώ μένω κυρίως στα Χανιά είχα επκοινωνήσει ώστε να μου στείλουν εδώ υλικά ώστε να κάνω εδώ το service (ήθελα να αλλάξω κάποια τάστα).Κανείς από τους δύο δεν δέχτηκε κάτι τέτοιο............................Οπότε εκτός από την αναμονή λόγο του μεγάλου φόρτου μου πιάσαν αναπόφευκτα και τον κ..λο{#emotions_dlg.wacko}


    guitarteacher
    12.03.2009, 13:39

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 11-03-2009 στις 00:58 έγραψε...

    Παράθεση:


    1. Πέρασε την καινούρια χορδή μέσα στον καβαλάρη και τράβηξέ την μέχρι το μεταλλικό τερματικό να "πιάσει" πάνω στο ξύλο.

     Πού ακριβώς έκανα το λάθος φίλτατε purplehaze? 


    Το μέλος kounabi στις 10-03-2009 στις 20:56 έγραψε...

    guitarteacher ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και τις συμβουλές  σου....

    Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακριβώς κάθησα να κάνω σήμερα το πρωί (πριν διαβάσω το μήνυμά σου) πολύ προσεκτικά και σχολαστικά γιατί συνήθως δεν έδινα και πολύ σημασία (πάντα βιαζόμουνα) στα δύο πρώτα βήματα που ανέφερες κι ίσως αυτό να ήταν ένα πρόβλημα...(αρχίζω και το πιστεύω όλο και περισσότερο)

    να σε σίγουρος ότι σε λίγες μέρες θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα...{#emotions_dlg.thumbup}


    Eπειδή μας έχεις μπερδέψει η συγκεκριμένη κιθάρα έχει τέτοιο καβαλάρη

    http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/0366e4dd5dac0af7459bad0aaf8b0d07.jpg

    Αρά δεν παίζει το πέρασμα της χορδής που λέει ο musicteacher ,και πέρνεις τη χορδή και τη

    ταπώνεις με το pin της γέφυρας. Εκεί απλώς το πιέζεις δυνατά με τον αντίχειρα ή με κάποιο εργαλείο με αποτέλεσμα να τσακίζει η χορδή και να γίνεται πιό ευάλωτη στο κούρδισμα?

    Δεν μας έχεις πει ακόμα σε ποιές χορδές έχεις το πρόβλημα και αν σπάνε σπάνε ακριβώς στο μήκος του κοκκάλινου nut(καβαλάρη) ή ακριβώς στο μέρος του pin? H εμπειρία μου λέει πως χορδές σπάνε και πριν το κουρδισμα αν έχουν τσακίσει .(ΒΛΕΠΕ ΛΑ)!!! Γιατί να αλλάξει  ο καβαλάρης  φίλε delta ?? το είπε και ο ΚΑΓΜΑΚΗΣ{#emotions_dlg.nono}




    guitarteacher
    12.03.2009, 13:52

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum,

    Αναφορικά με το σχόλιο του φίλου purplehaze:

    Eπειδή μας έχεις μπερδέψει η συγκεκριμένη κιθάρα έχει τέτοιο καβαλάρη

    http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/0366e4dd5dac0af7459bad0aaf8b0d07.jpg

    Αρά δεν παίζει το πέρασμα της χορδής που λέει ο musicteacher ,και πέρνεις τη χορδή και τη

    ταπώνεις με το pin της γέφυρας. Εκεί απλώς το πιέζεις δυνατά με τον αντίχειρα ή με κάποιο εργαλείο με αποτέλεσμα να τσακίζει η χορδή και να γίνεται πιό ευάλωτη στο κούρδισμα?

    Αυτό που αναφέρω είναι το αυτονόητο, δηλ.:

    1. Πέρασε την καινούρια χορδή μέσα στον καβαλάρη και τράβηξέ την μέχρι το μεταλλικό τερματικό να "πιάσει" πάνω στο ξύλο. (και ενοείται ότι εφόσον "πιάσει" το μεταλικό τερματικό στο ξύλο, τότε βάζουμε την "σφήνα". Εάν μπεί η σφήνα (ή pin ή πέστε το όπως επιθυμείτε) , ενώ το μεταλλικό τερματικό δεν έχει "πιάσει" στην κάτω οπή του καβαλάρη, τότε κατά το κούρδισμα "τραβιέται" πρός τα πάνω, με αποτέλεσμα πα σπάει ή χορδή...).

    Στην διάθεσή σας,

    Φιλικά,


    purplehaze
    12.03.2009, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 12-03-2009 στις 13:52 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum,

    Αναφορικά με το σχόλιο του φίλου purplehaze:

    Eπειδή μας έχεις μπερδέψει η συγκεκριμένη κιθάρα έχει τέτοιο καβαλάρη

    http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/0366e4dd5dac0af7459bad0aaf8b0d07.jpg

    Αρά δεν παίζει το πέρασμα της χορδής που λέει ο musicteacher ,και πέρνεις τη χορδή και τη

    ταπώνεις με το pin της γέφυρας. Εκεί απλώς το πιέζεις δυνατά με τον αντίχειρα ή με κάποιο εργαλείο με αποτέλεσμα να τσακίζει η χορδή και να γίνεται πιό ευάλωτη στο κούρδισμα?

    Αυτό που αναφέρω είναι το αυτονόητο, δηλ.:

    1. Πέρασε την καινούρια χορδή μέσα στον καβαλάρη και τράβηξέ την μέχρι το μεταλλικό τερματικό να "πιάσει" πάνω στο ξύλο. (και ενοείται ότι εφόσον "πιάσει" το μεταλικό τερματικό στο ξύλο, τότε βάζουμε την "σφήνα". Εάν μπεί η σφήνα (ή pin ή πέστε το όπως επιθυμείτε) , ενώ το μεταλλικό τερματικό δεν έχει "πιάσει" στην κάτω οπή του καβαλάρη, τότε κατά το κούρδισμα "τραβιέται" πρός τα πάνω, με αποτέλεσμα πα σπάει ή χορδή...).

    Στην διάθεσή σας,

    Φιλικά,



    Φίλε μου συγνώμη ,αλλά μπερδεύτικα από τη διατυπωσή σου ,όταν λες πέρασε και τράβηξε,

    ίσως αν έλεγε βάζεις μέσα στη τρύπα και τη σπρώχνεις μέχρι να πιάσει πάτο. Και δεν μίλησες και γιά τις σφήνες.Sorry!!


    guitarteacher
    12.03.2009, 16:38

    No Problem Purplehaze...

    Αλλά άν έγραφα αυτό που μου είπες : "βάζεις μέσα στη τρύπα και τη σπρώχνεις μέχρι να πιάσει πάτο", θα με παρεξειγούσατε!!!Χαχαχα{#emotions_dlg.biggrin}

    Πλάκα έχουμε, anyway...

    Άντε και καλές πενιές,

    φιλικά,

    Π.Σ.