ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Πρόβλημα με ακουστική κιθάρα

    purplehaze
    12.03.2009, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 12-03-2009 στις 03:49 έγραψε...

    φίλε μου purplehaze χαίρομαι απίστευτα που σε έβαλα σε τέτοιες φιλοσοφικές και επιστημονικές αναζητήσεις!!CoolΠολιτικός μηχανικός είσαι και έχεις διδαχ8εί αντοχή υλικών?...ναι από το γρέζια είναι δυνατόν να σπάσει η χορδή σε πολύ σύντομο διάστημα και 8α σου φέρω ως παράδειγμα το παίξιμο με μια ψιλοσπασμένη πένα που σου κάνει τη χορδή άχρηστη σε δευτερόλεπτα....

    μια πληροφορία είναι ότι δεν θυμάμαι οι χορδές που έβαλε ο Καγμάκης να έσπασαν αμέσως κάτι που με κάνει να πιστεύω ακόμα περισσότερο ότι φταίω εγώ κι όχι η κιθάρα...(φίλε delta66 εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν ήξερες αυτό που μόλις ανέφερα)

    Όσο για το από που ψωνίζει ο Καγμάκης θα αναφέρω τα εξής: όπως ήδη έχω πει ο Στόλλας είναι ο αποκλειστιός εισαγωγέας της Takamine στην Ελλάδα με αποτέλεσμα αυτός να φέρνει τα ανταλλακτικά και να τα προμηθεύει στους υπόλοιπους....επειδή εγώ μένω κυρίως στα Χανιά είχα επκοινωνήσει ώστε να μου στείλουν εδώ υλικά ώστε να κάνω εδώ το service (ήθελα να αλλάξω κάποια τάστα).Κανείς από τους δύο δεν δέχτηκε κάτι τέτοιο............................Οπότε εκτός από την αναμονή λόγο του μεγάλου φόρτου μου πιάσαν αναπόφευκτα και τον κ..λο{#emotions_dlg.wacko}



    OK δεν επιμένω περισσότερο ,αν και πιστεύω πως τα κοκκάλινα nut κάνουν ζημιά σε χορδές κακής ποιότητας και παλιέςκαι έπειτα από κάποιο χρόνο και κακιχρησία . Τέλος άλλαξε το καβαλάρη σου αν νομίζεις πως έχει γρέζια (Καλά αυτός που το λιμάρισε με γωνιακό τροχό το έκανε και άφησε γρέζια){#emotions_dlg.happycrazy} Μπορείς να χρησιμοποιείς γραφίτη και να περνάς τις χαραγματίες εκεί που ακουμπάνε οι χορδές και στα δύο κοκκάλινα nut γιά να γλυστράνε πιό εύκολα οι χορδές (γραφίτης είναι απλά ένα απλό μολύβι). Ακόμα δεν μας είπες ποιές χορδές σπάγανε? Και αλήθεια τόσο παλιά η κιθάρα που αλλάζεις τάστα?

     

     

     

     

     

     

     


    kounabi
    14.03.2009, 20:57

    Χαίρετω για μια ακόμα φορά!!

     

    purlpehaze δεν είπα ότι έχει γρέζια αλλά ότι από το γρέζια είναι δυνατόν να σπάσει χορδή γενικά κι αόριστα...ο καβαλάρης είναι λιμαρισμένος και δεν έχει κανένα πρόβλημα ...ΤΕΛΟΣ.... η ιδέα με το μολύβι μου άρεσε πάντως!!!Cool.....Οι χορδές που σπάγανε (ή σπάνε) είναι οι τρεις κάτω και περισσότερο η σολ (αν και πρέπει να το ΄χω αναφέρει ξανά)

     

    'Οσο για την κιθάρα είναι μόλις 2 ετών αλλά την έλιωσα και χρειαζόταν επειγώντος αλλαγή τάστων γιατί έτριζε άσχημα (μη φανταστείς τα πεντε πρώτα άλλαξα)

    Ακολουθεί ιατρικό ανακοινωθέν:

    • Είμαι συγκρατημένα ευτυχής επειδή πέρασε ένα live χωρίς απώλεια χορδής!!!
    • Βέβαια οι χορδές που έβαλα είναι πιο μαλακές από τις προηγούμενες και ίσως να παίζει κι αυτό το ρόλο του...
    • Σήμερα το βράδυ είναι το crash test...αν βγει αλώβητη και από αυτό το live τότε θα είμαι μη συγκρατημένα ευτυχής..!!!

     

     

    Υ.Γ.: guitarteacher έχεις τα δίκια σου...


    guitarteacher
    16.03.2009, 13:51

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum...

    Φίλτατε Kounabi,

    Χαίρομαι που σε βοήθεισαν τα όσα ανέφερα.

    Για ακόμα μια φορά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και ελπίζω να λυθεί οριστικά και αμετάκλειτα πλέον το θέμα σου{#emotions_dlg.clap}

    Φιλικά,

     

    Π.Σ.


    kounabi
    16.03.2009, 15:17

    Ιατρικό ανακοινωθέν:

    Το 2o live ολοκληρώθηκε σχεδόν επιτυχώς...έσπασε μία ρε αλλά ας το αποδώσω σε τυχαίο γεγονός η δική μου απροσεξία....αφού δεν έσπασε σολ σι ή μι είμαι αρκετά ικανοποιημένος...

    Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο...η βίδα για τη βέργα του μπράτσου πως λειτουργεί ακριβώς;

    (δηλαδή δεξιόστροφα ανεβαίναι και αριστερόστροφα κατεβαίνει το μπράτσο;)

    Υ.Γ:Δεν είμαι αχάριστος, απλά δεν ξαναλέω ευχαριστώ γιατί έχω καταντήσει αηδία...{#emotions_dlg.tt2}


    guitarteacher
    16.03.2009, 16:44

    Αγαπητέ φίλε kounabi,

    Δέν ξέρω γιατί, αλλά αισθάνομαι σάν Θεράπων Ιατρός...η λευκή περιβολή μου λείπει{#emotions_dlg.smartass}

    Σχετικά με την 4η χορδή,(βλ. Ρε), έσπασε κάτω στον καβαλάρη ή επάνω στο "δέσιμο" του κλειδιού?Ρωτάω, για να εντοπίσω το πρόβλημα...

    Όσον αφορά το Truss Rod,(Μεταλλική Βέργα μπράτσου, ρυθμιζόμενη), θα σου πρότεινα να μήν την "πειράξεις" μόνος σου...Κατ'αρχήν έχει "πάρει" το Μπράτσο και θές να το "φέρεις"..?Άν όχι, "Μην Αγγίζετε"...Άν ναί,(και είσαι σίγουρος γιάυτό...), τότε θα σου πρότεινα να επισκευθείς ειδικό...Εάν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, τότε πές μου σε ποιό σημείο έχει "πάρει" το μπράτσο, (δηλ. σε ποιό τάστο-α βλέπεις να σου κουρμπάρει...), και βλέπουμε...

    Αυτά προς το παρόν,

    Δες και πές μου...

    φιλικά,

    Π.Σ.

    Υ.Γ. Θέλω να τ'ακούωωωωωωωω!!!Χαχαχα{#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    purplehaze
    16.03.2009, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 16-03-2009 στις 15:17 έγραψε...

    Ιατρικό ανακοινωθέν:

    Το 2o live ολοκληρώθηκε σχεδόν επιτυχώς...έσπασε μία ρε αλλά ας το αποδώσω σε τυχαίο γεγονός η δική μου απροσεξία....αφού δεν έσπασε σολ σι ή μι είμαι αρκετά ικανοποιημένος...

    Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο...η βίδα για τη βέργα του μπράτσου πως λειτουργεί ακριβώς;

    (δηλαδή δεξιόστροφα ανεβαίναι και αριστερόστροφα κατεβαίνει το μπράτσο;)

    Υ.Γ:Δεν είμαι αχάριστος, απλά δεν ξαναλέω ευχαριστώ γιατί έχω καταντήσει αηδία...{#emotions_dlg.tt2}



    Γιά δες αυτό το video θα σου λύσει πολλές απορίες

    http://www.tvlesson.com/video/25870_how-to-get-rid-of-guitar-fret-buzz.html

    Αλλά όπως λέει και ο φίλος musicteacher αν δεν το έχεις dont try this at home!!!!

    Aν κάνεις κάτι άσχημο στο truss rod της κιθάρας πάς γιά καινούργιο μπράτσο και δεν

    λέει. 400 ευρώ κιθάρα.


    kounabi
    16.03.2009, 17:29

    ω ναι!!

    η ρε έσπασε στον καβαλάρη ως συνήθως αλλά δεν ανησυχώ ακόμα....θα περιμένω λίγο καιρό για να ξαναβγάλω συμπεράσματα..ευτυχώς η κιθάρα δεν έχει σκευρώσει αν και χθες που το κοίταξα έτσι μου φάνηκε...( είχα πιεί και το κατιτίς μου..!)...απλά ρωτάω για να ξέρω...προς το παρόν τουλάχιστον δεν χρειάζεται καμία προσαρμογή...

    Υ.Γ.1:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ που ασχολείστε ακόμα μαζί μου!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Υ.Γ.2:ωραίο και το μθσιψτεαψηερ μήπως πρέπει να το σκεφτείς;{#emotions_dlg.tt2}

    Υ.Γ.3:αμ δεν είναι 400...οταν την πήρα έκανε 600...................{#emotions_dlg.yes}


    kounabi
    16.03.2009, 17:41

    α ξέχασα...πολύ διαφωτιστικό το βιντεάκι{#emotions_dlg.thumbup}...και όντως πολύ ενοχλητικο αυτό το Φρετ Μπαζ...{#emotions_dlg.wacko}

    (μθσιψτεαψηερ=musicteacher....)


    purplehaze
    17.03.2009, 01:14

    Παράθεση:

    Το μέλος kounabi στις 16-03-2009 στις 17:41 έγραψε...

    α ξέχασα...πολύ διαφωτιστικό το βιντεάκι{#emotions_dlg.thumbup}...και όντως πολύ ενοχλητικο αυτό το Φρετ Μπαζ...{#emotions_dlg.wacko}

    (μθσιψτεαψηερ=musicteacher....)β



    To videaki στο έστειλα γιά να μη μασάς και πηγαίνεις και αλλάζεις τάστα ,σε δυό χρόνων ακριβή  κιθάρα επειδή νομίζεις πως την έλιωσες παίζωντας ακορντα. Βy the way μη μου τι λες δεν έχω πέσει και τόσο έξω γιά τη τιμή της{#emotions_dlg.ohmy}

    http://www.musica.gr/pegasus/h002/list.php?pd300=&p9907=&timh_apo=&timh_eos=&omada0=108&omada1=271&omada2=1437&omada3=382&p02=&pcode=H002_I30382&page=6

    Οσο γιά τη ΡΕ που έχασες στη μέση του κονσέρτου εγώ θα ανυσηχούσα και θα ζητούσα τη βοήθεια του κοινού (μθσιψτεαψηερ). Ναι έχεις απόλυτο δίκιο γιατί ασχολήθηκα τόσο πολύ

    με το θέμα ενώ δεν ξέρω!!!!!{#emotions_dlg.sad} 

     


    guitarteacher
    17.03.2009, 01:57

    Αγαπητοί μου φίλοι kounabi & purplehaze,

    Μιας και επικαλείσθε την βοήθεια ενώς Κοινού Θνητού, όπως εγώ...(βλ. βοήθεια του κοινού), θα ήθελα να σημειώσω τα ακόλουθα:

    1. Δεν με λένε "μθσιψτεαψηερ" - musicteacher, αλλά "γθιταρτεαψηερ" - guitarteacher

    2. Όταν έχουμε πιεί λιγάκι παραπάνω, δεν προσπαθούμε να διαπιστώσουμε εάν το μπράτσο της κιθάρας έχει "παρει"...Στην καλύτερη περίπτωση κρατάμε ισσοροποία στηριζόμενοι στην κιθάρα...άν θέλουμε ντέ καλά και Sony να την χρησιμοποιήσουμε κάπως...

    3. Σταματείστε να ασχολείστε για να σταματήσω και εγώ...ΑΜΑΝ{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Άντε, {#emotions_dlg.beer} μας kounabi...

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    kounabi
    17.03.2009, 22:15

    purplehaze σε διαβάζω λίγο θιγμένο ή μου φαίνεται...;Δεν στην "είπα" για την τιμή απλά διευκρίνησα το πόσο την αγόρασα εγώ....όσο για τις συμβουλές σου ποτέ δεν είπα ότι ήταν άσχετες...ίσα ίσα που με βοήθησαν πάρα πολύ!!!

    Κι εμένα μου φάνηκε πολυ παράξενο που έλιωσαν τα τάστα μέσα σε δύο χρόνια αλλά όντως είχαν λιώσει..( αν πατάς λα πάνω στη σολ, δηλαδή στο δεύτερο τάστο και ακούγεται ο αμέσως επόμενως τόνος λόγο της λακούβας που έχει το τάστο και όχι λόγο απόστασης των χορδών από το μπράτσο τότε θέλεις αλλαγή στα τάστα.....το είπε κι ο Καγμάκης!!!!!{#emotions_dlg.tt2} χεχε!!) αν θες σου στέλνω και τα παλιά για να τα δεις!!!

     

    Οκ αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο (προς το παρόν τουλάχιστον) ας μην φτιάξουμε και βίβλο για την κιθάρα σ αυτό το topic...Ευχαριστώ για τελευταία φορά όλους όσους με βοήθησαν{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

     

    Υ.Γ.:ποτέ δεν καυχήθηκα για την τιμή ενός πράγματος που μου ανήκει ούτε έχω εμμονή με τα πράγματα μου οτιδήποτε κι αν είναι αυτά...δεν καυχήθηκα ποτέ για το παίξιμο μου στην κιθάρα, ούτε για της ώρες που αφιερώνω σ αυτό και γενικά δεν μου αρέσει να με κρίνω (κυρίως θετικά)...αυτή είναι δουλειά των άλλων....αυτά προς αποφυγη παρεξηγήσεων...


    guitarteacher
    17.03.2009, 23:34

    Αγαπητέ φίλε kounabi,

    Δεν νομίζω πως πρέπει να απολογηθείς σε κανέναν και για τίποτα...Χαλάρωσε{#emotions_dlg.biggrin}Μουσικοί είμαστε, όχι κατηγορούμενοι{#emotions_dlg.nono}

    Όσο για τον φίλο purplehaze, έχω την εντύπωση πως το πήρες λάθος...πάρτο αλλιώς!!!Δεν νομίζω ότι προέκυψε κάποιο θέμα...{#emotions_dlg.smartass}

    Άντε, και καλές πενιές!

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     

    Υ.Γ.    "...είναι πολλοί που ζήσανε για πλάκα...Είναι και άλλοι που το πήραν σοβαρά...και τραβηχτίκανε και άσκημα τραβιούνται...και το πληρώνουνε στο τέλος ακριβά..."                                


    kounabi
    18.03.2009, 11:25

    κι εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά το είπα έτσι μπας και βρε αδερφέ...!!!


    guitarteacher
    18.03.2009, 13:02

    Καλή σας ημέρα κύριοι,

    Φίλτατε kounabi, το υπέθεσα οτι το έθεσες έτσι..{#emotions_dlg.clap}

    Περιμένω το τελικό Ιατρικό Ανακοινωθέν, σε 15 ημέρες περίπου, για να έχει και νόημα{#emotions_dlg.rockon}

    Φιλικά,

    Π.Σ.