ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.830 μέλη

    Τραγούδι από το λαιμό.....

    Vaggelis-13-
    10.03.2009, 20:28

    Έχω ακούσει για αυτό που λένε,''για να μην κουράζεσαι, να τραγουδάς όχι χαμηλά, στο λαιμό, αλλά....''.

    μπορείτε νε μου το εξηγείσετε αυτό και πώς μπορώ να το καταφέρω;Τί πρέπει να κάνω;


    earinos
    30.03.2009, 21:20

    απλά  μπορείς  να  το  μάθεις  φωνάζοντας  λίγο  δυνατά .Όπως  θα  φώναζες  κάποιον  όταν  ήταν  100  μέτρα  μακριά  απο  εσένα. Θα  προσπαθείς  πάντα  να  είσαι  πάνω  στην  νότα.

    Απο  τον  λάρυγγα βγάζουμε  φωνή  όταν  είναι  χαμηλά  στο  κουπλέ ,  κάτι  ψυθιριστό  ασπούμε.

    Απο  το  διάφραγμα  βγάζουμε  έρεινη  φωνή  όπως  οι  τενόροι . Τότε  θα  ακουστεί  ολόκληρη  η  φωνή  σου  ακούραστα .  Συνήθος  την  βγάζουμε  στο  ρεφρέν.

    Προσπάθα  όπως  μηλάς  και  να  τραγουδάς ( ο  τρόπος  εξαγωγής  του  αέρα  απο  το  διάφραγμα).


    freddieKrueger
    31.03.2009, 04:24

    Αδυνατο να 'πας' τη φωνη καπου...αυτα ειναι ανοητες προσταγες που οσο και να χτυπιεσαι η φωνη ΔΕΝ θα παει εκει που θες...αυτο ελειπε να ηταν τοσο απλο να ερθει καποιος και να σου πει 'μη βαζεις λαιμο' και εσυ απλα να το εκτελεσεις...αν ηταν να σου ελεγε 'μη βαζεις αλατι στο φαγητο' το καταλαβαινω...

    Σου εχω στειλει εκτενες ΠΜ με το τι πρεπει να κανεις αγαπητε Βαγγελη αν θες να ανακαλυψεις στην πραξη τι σημαινει να τραγουας χωρις λαιμο...και ειναι σιγουρα ατι που ερχεται με τον καιρο...για καποιους σε μερικους μηνες για καποιους αλλους σε καποια χρονια,κτλ

    Θυμησου απλα την ασκηση με το μπρρρρ με κλειστο το στομα...η πες απλα ενα συμφωνο οπως δδδδ ακουμποντας τη γλωσσα σου πισω απο τους ανω κοπτηρες σου...με τη σωστη ανασα οπως σου περιεγραψα(κανοντας δηλ ελευθερη εισπνοη και εκπνοη σαν ενα ουφφφφ)εχεις αμεσως την παραγωγη ενος τονο κοντα στην ομιλια σου ΧΩΡΙΣ ΛΑΙΜΟ...Ο ηχος αυτος ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ στο στηθος αλλα εχει καλη αντηχηση στην περιοχη της μασκας σου(που ειναι η περιοχη πισω απο τους ανω κοπτηρες,αλλα και η περιοχη της μυτης και των γυρω οστων του προσωπου σου που περιβαλλουν το στομα και τη μυτη...

    Σημειωση προς κυριο Ακη Εαρινο:Η φωνη ειναι μια και ενιαια ανεξαρτητως Ρεφραιν κουπλε κτλ...και ανεξαρτητως τονικοτητας η εντασης της φωνης...μια φωνη ενιαια=τοποθετηση κοινη δηλ στη μασκα και στηριξη κοινη δηλ απο 'το διαφραγμα΄οπως καποιοι λενε(που στην πραξα απλα σημαινει ελαστικη ανασα εισπονη και τραγουδι πανω στην ελαστικη και ανεστη εκπνοη)

    Στο τραγουδι ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ αλλα ΟΥΤΕ και ψυθιριζουμε...Για να το κανει αυτο καποιος και να μη βαλει λαιμο θα πρεπει να εχει ΦΩΝΑΡΑ...

    Επισης ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ το ηχειο του θωρακα στο τραγουδι...ακομη και οι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΝΟΤΕΣ(ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΑΟΥΓΟΝΤΑΙ) πρεπει να τοποθετηθουν στη μασκα...

     


    earinos
    02.04.2009, 17:36

    Aυτά  που  διάβασα  ήταν  κάτι  σαν  μάθημα  από  φωνίατρο . Αν  και  στο  προφίλ  δεν  αναφέρεται  κάτι  τέτοιο . Είναι  γνωστά  όμως  ότι τα βιβλία φωνητικής  επλουτήζουν  με  γνώσεις , πράγμα  που  κάποιος  δεν  καταλαβένει  τι  να  κάνει  σε  οποιοδήποτε  πρόβλημα  , υπάρχει  το  συγκεκριμένο  υποβοήθημα . Το  να  ασχολήσε  με  την  φωνή  σου  είναι  καλό . Αλλά  πρώτα  πέρνουμε  τα  φώτα  της  ιατρικής  για  επινοήσουμε καλύτερα το  πολύτημο  αυτό  όργανό  μας . Έτσι  για  να  αποφύγουμε  τοιχόν  ανεπανώρθωτες  βλάβες . Έτσι  ότι  μάθει  κανείς  είναι  καλό. Αλλά  ποτε  αν  δεν  είσαι  το κατάλληλο  άτομο  δεν  δείνεις  συμβουλές .Μόνο  αν  το  συγκεκριμένο  ερώτημα  του  προβλήματος  που  θα  δημοσιοποιηθεί  συμπήπτει  με  ίδιο  κατά  του  ατόμου  που  απαντά  στην  ερώτηση .Και  έχει  λυθεί  με  φωνιτικούς  ή  ιατρικούς  τρόπους , καθηλώνοντας  έτσι  την  γνώση  με  την  πράξη . Αν  όχι  η  όποιαδήποτε  συμβουλή  κατά  των  αναρωτηθούντων  προβάλη  πράξη  ανηδεξίας .

    Καλό  είναι  να  ακούγονται  όλες  οι  απόψεις όπως  του  δικού  μου  ιατρικού  προβλήματος  των  ρυνικών  θόλων. Είναι  μικροί  και  όπως  κατά  χιλιάδες  άτομα. Πάνω  στο  τραγούδι  όμως  ο αέρας  εμποδίζεται και  τοιχόματα των ρυνών  ταλαντώνονται. Το  αποτέλεσμα  να  οδηγείς  την  φωνή σου στον  λαρυγγικά. Πράγμα  που  θα  κουράσει  τους  τριχοιδούς  μύς  όπου  θα  θελήσουν να  λυπανθούν . Οταν  συνεχήζουμε  να  τραγουδάμε  με  αυτόν  τον  τρόπο. Το  λυπαντικό  υγρό θα  υπερτερήσει  την  ποσότητά  του  και  θα  απλωθεί  γύρο  απο  τους  φωνητικούς  μύς . Πράγμα  που  την  επόμενη  μέρα  γίνεται  φλέμα.

    Κατά  την  κρίση  των  ιατρικών  ερευνών  η φωνή  μας  μπορεί  να  βγεί  με  πολλούς  τρόπους  αρκεί  να  μπορούμε  να  κατανοούμε  αυτό  που  κάνουμε . Και  όταν  το καταφέρουμε  τότε  κάνουμε  θάυματα. Απλά  δεν  χρειάζεται  να  έχεις  φωνάρα!!!!

     

    Ακης  Εαρινός...   


    freddieKrueger
    19.04.2009, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 02-04-2009 στις 17:36 έγραψε...

    Aυτά  που  διάβασα  ήταν  κάτι  σαν  μάθημα  από  φωνίατρο . Αν  και  στο  προφίλ  δεν  αναφέρεται  κάτι  τέτοιο . Είναι  γνωστά  όμως  ότι τα βιβλία φωνητικής  επλουτήζουν  με  γνώσεις , πράγμα  που  κάποιος  δεν  καταλαβένει  τι  να  κάνει  σε  οποιοδήποτε  πρόβλημα  , υπάρχει  το  συγκεκριμένο  υποβοήθημα . Το  να  ασχολήσε  με  την  φωνή  σου  είναι  καλό . Αλλά  πρώτα  πέρνουμε  τα  φώτα  της  ιατρικής  για  επινοήσουμε καλύτερα το  πολύτημο  αυτό  όργανό  μας . Έτσι  για  να  αποφύγουμε  τοιχόν  ανεπανώρθωτες  βλάβες . Έτσι  ότι  μάθει  κανείς  είναι  καλό. Αλλά  ποτε  αν  δεν  είσαι  το κατάλληλο  άτομο  δεν  δείνεις  συμβουλές .Μόνο  αν  το  συγκεκριμένο  ερώτημα  του  προβλήματος  που  θα  δημοσιοποιηθεί  συμπήπτει  με  ίδιο  κατά  του  ατόμου  που  απαντά  στην  ερώτηση .Και  έχει  λυθεί  με  φωνιτικούς  ή  ιατρικούς  τρόπους , καθηλώνοντας  έτσι  την  γνώση  με  την  πράξη . Αν  όχι  η  όποιαδήποτε  συμβουλή  κατά  των  αναρωτηθούντων  προβάλη  πράξη  ανηδεξίας .

    Καλό  είναι  να  ακούγονται  όλες  οι  απόψεις όπως  του  δικού  μου  ιατρικού  προβλήματος  των  ρυνικών  θόλων. Είναι  μικροί  και  όπως  κατά  χιλιάδες  άτομα. Πάνω  στο  τραγούδι  όμως  ο αέρας  εμποδίζεται και  τοιχόματα των ρυνών  ταλαντώνονται. Το  αποτέλεσμα  να  οδηγείς  την  φωνή σου στον  λαρυγγικά. Πράγμα  που  θα  κουράσει  τους  τριχοιδούς  μύς  όπου  θα  θελήσουν να  λυπανθούν . Οταν  συνεχήζουμε  να  τραγουδάμε  με  αυτόν  τον  τρόπο. Το  λυπαντικό  υγρό θα  υπερτερήσει  την  ποσότητά  του  και  θα  απλωθεί  γύρο  απο  τους  φωνητικούς  μύς . Πράγμα  που  την  επόμενη  μέρα  γίνεται  φλέμα.

    Κατά  την  κρίση  των  ιατρικών  ερευνών  η φωνή  μας  μπορεί  να  βγεί  με  πολλούς  τρόπους  αρκεί  να  μπορούμε  να  κατανοούμε  αυτό  που  κάνουμε . Και  όταν  το καταφέρουμε  τότε  κάνουμε  θάυματα. Απλά  δεν  χρειάζεται  να  έχεις  φωνάρα!!!!

     

    Ακης  Εαρινός...   



    Xronia Polla katarxhn...twra eida molis thn apanthsh sou agaphte...

    Mono 2 logia tha sou pw...katarxin poios me ypoxrewse na grapsw thn idiothta moy sto profil moy?

    Kata deyteron poios eisai esy poy eisai se thesh na me krineis kai na topothetitheis an echw h oxi dikaiwma apopshs kai na kathoriseis an eimai h oxi eidikos?

    Kai kata triton...esy mhpws eisai eidikos kai fwniatros?Giati kati tetoio den eida oyte kai sto diko soz profil na grafetai....

    Trixoeidikoi myes toy laimoy...monos soy to skefthkes ayto?

    Xronia Polla kai na skeftesai prin grapseis kati ke Akh Earine...


    VOICETEACHER
    19.04.2009, 22:24

    Nα παψουμε να δινουμε συμβουλεs,για θεματα φωνητικηs απο εδω μεσα,αs πανε οσοι εχουν προβλημα σε δασκαλο ,(εμειs μπρικια θα κολλαμε?)....{#emotions_dlg.rockon}


    freddieKrueger
    19.04.2009, 23:25

    Ka Vasileiadou me olo to sebasmo pros to prwsopo sas kai pros ta fwnitika sas proswnta ta opoia sevomai kai malista dhlwnw Fan sas,o rolos enos forum den mporei na antikatastisei enan kathigiti fwnitikhs...oi gnwmes poy akoygontai edw echoyn sa stoxo tin aϊpoktisi mias sfairikoterhs apopshs sto thema tragoydi...Ayto elleipe h kalliergeia ths fwnis mas na eksartatai apokleistika kai mono apo to mathima fwnitikhs mas...

    Ola paizozn rolo...to na akoyseis kapoion na tragoydaei apo konta,to na peiramatisteis monos me th fwnh soy,h legomenh dia biou paideia kai fysika o katallhlos daskalos fwnhtikhs o opoios einai aparaithtos gia na vohthisei sth metatroph ths thewrias se praksi!

    Twra an o daskalos fwnitikhs exei na prosferei apla kai mono oti ena moysiko forum poy parexei plhrh thewrhtikh plhroforhsh tote den einai kalos daskalos...giati xairw poly exw varethei na akouw protropes opws _tragouda apo to diafragma_ mh vayeis laimo_ tragoyda sth maska_ ktl ktl

    Sth thewria ola eykola einai...

    Apo¨ekei kai pera den thatan kai asxhmo na plhroforithoume apo filous tou tragoudiou gia kapoio tip...kalws h kakws se ena elezthero kai dhmokrtiko forum grafoume...

    Euxaristw-Ta sebi mou


    VOICETEACHER
    20.04.2009, 10:42

    Φιλε ΦρεντυΚριγκερ,δεν διαφωνω μαζι σου,απλα ,επειδη ,ο καθεναs .λεει ,τραγουδα με το διαφραγμα,οπωs λεs,η το ενα η το αλλο,και το καθενα παιδακι,που δεν ξερει,τιποτα,σιγουρα μπερδευεται,και ανοιγουν συζητησειs,επι συζητησεων......με πιθανα λανθασμενα αποτελεσματα,γιαυτο το ,προηγουμενο μου σχολιο.Νασαι καλα!{#emotions_dlg.rockon}


    earinos
    22.04.2009, 18:08

    Χρηστάκο Χρόνια σου πολλά και σε  σένα .Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάποιον σεβασμό στο πρόσωπό σου.Αισθάνεσαι ότι μπορείς να βγάλεις απο τον εαυτό σου λόγια μουσικά και όταν βάλεις και μουσική , είσαι ο κάποιος ο Μέγας.

    Ολοι μπορούν να κάνουν αυτό δεν μπρέπει να πέρνουνε τα μυαλά μας αέρα.

    Για τις προηγούμενες παρατηρήσεις :

    Τροιχοιδούς μυς ) εδώ γράψε λάθος απο ταχύτητα γραφής!!! απλά (μυς).

    Οσο αφορα  το ποιός είμαι ? Δεν θα το κρίνω εγώ αλλά ο κόσμος.Η εμπειρία στη μουσική μετράει . 30 χρόνια θα σου είναι πολλά αν θα σου έλεγα ότι ασχολούμε?Είναι όμως αλήθεια.

    Πρίν απο 5 χρόνια πιάνω τά βιβλία της ιατρικής ένα απο τα όνειρα που έιχα . Η να γίνω γιατρός ή κάτι άλλο. Απλά τότε στην δεκαετεία το 80 δεν υπήρχαν λευτά για κάτι τέτοιο.Ετσι αποφάσισα να σπουδάσω ραδιοφωνία τηλεόραση .ηταν απλά ποιό φτηνα τα δίδακτρα. Αγαπάω την ιατρική για αυτό εμπλουτίζω τις γνώσεις μου.Ακόμα και πάνω στη μουσική τα συνδιάζω και τα δύο.Στα φωνιτικά.Δεν μπορώ να δώσω καμία συμβουλή ιατρική , και το έχω ξαναγράψει αυτό σε κάποιο άλλο θέμα .Δεν είμαι γιατρός. Αν σε κάποια περίπτωση έχω ο ίδιος πρόβλημα με τις φωνητικές χορδές και δεχτώ θεραπεία απο γιατρό και έτσι ληθεί , τότε έχω την γνώση αν θα ξαναπάθω τα ίδια , να θεραπευθώ χωρίς τον γιατρό.Ετσι θα μπορώ να μηλίσω ώς παθόν και να δώσω ότι ξέρω στους άλλους .

    Και τέλος δεν θέλω να κρίνω ποτέ δεν κάνω κριτική μέσα απο λέξεις . Αλλά απο πράξεις.Και όποιος λέει: (ποιός  είσαι εσύ που θα με κρίνεις ?) Ο οποισδήποτε μπορεί να μας κρίνει.Και ποιό πολύ για τους μουσικούς όλος ο κόσμος.Για αυτό να είμαστε ταπηνοί και να πατάμε πάντα στην γή. 

     


    freddieKrueger
    23.04.2009, 00:06

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 22-04-2009 στις 18:08 έγραψε...

    Χρηστάκο Χρόνια σου πολλά και σε  σένα .Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάποιον σεβασμό στο πρόσωπό σου.Αισθάνεσαι ότι μπορείς να βγάλεις απο τον εαυτό σου λόγια μουσικά και όταν βάλεις και μουσική , είσαι ο κάποιος ο Μέγας.

    Ολοι μπορούν να κάνουν αυτό δεν μπρέπει να πέρνουνε τα μυαλά μας αέρα.

    Για τις προηγούμενες παρατηρήσεις :

    Τροιχοιδούς μυς ) εδώ γράψε λάθος απο ταχύτητα γραφής!!! απλά (μυς).

    Οσο αφορα  το ποιός είμαι ? Δεν θα το κρίνω εγώ αλλά ο κόσμος.Η εμπειρία στη μουσική μετράει . 30 χρόνια θα σου είναι πολλά αν θα σου έλεγα ότι ασχολούμε?Είναι όμως αλήθεια.

    Πρίν απο 5 χρόνια πιάνω τά βιβλία της ιατρικής ένα απο τα όνειρα που έιχα . Η να γίνω γιατρός ή κάτι άλλο. Απλά τότε στην δεκαετεία το 80 δεν υπήρχαν λευτά για κάτι τέτοιο.Ετσι αποφάσισα να σπουδάσω ραδιοφωνία τηλεόραση .ηταν απλά ποιό φτηνα τα δίδακτρα. Αγαπάω την ιατρική για αυτό εμπλουτίζω τις γνώσεις μου.Ακόμα και πάνω στη μουσική τα συνδιάζω και τα δύο.Στα φωνιτικά.Δεν μπορώ να δώσω καμία συμβουλή ιατρική , και το έχω ξαναγράψει αυτό σε κάποιο άλλο θέμα .Δεν είμαι γιατρός. Αν σε κάποια περίπτωση έχω ο ίδιος πρόβλημα με τις φωνητικές χορδές και δεχτώ θεραπεία απο γιατρό και έτσι ληθεί , τότε έχω την γνώση αν θα ξαναπάθω τα ίδια , να θεραπευθώ χωρίς τον γιατρό.Ετσι θα μπορώ να μηλίσω ώς παθόν και να δώσω ότι ξέρω στους άλλους .

    Και τέλος δεν θέλω να κρίνω ποτέ δεν κάνω κριτική μέσα απο λέξεις . Αλλά απο πράξεις.Και όποιος λέει: (ποιός  είσαι εσύ που θα με κρίνεις ?) Ο οποισδήποτε μπορεί να μας κρίνει.Και ποιό πολύ για τους μουσικούς όλος ο κόσμος.Για αυτό να είμαστε ταπηνοί και να πατάμε πάντα στην γή. 

     



    Καλησπερα θα σου απαντησω οσο πιο συντομα και περιεκτικα μπορω:Για το πρωτο που λες...φυσικα και θελω σεβασμο προς το προσωπο μου αλλα οχι επειη νομιζω οτι ειμαι ο Μεγας που λες,αλλα επειδη καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα στο σεβασμο απο τον τελευταιο ως τον καλυτερο...

    και ναι συμφωνω οτι εν κανω κατι το σπουδαιο για σενα η για το γειτονα η για το ευρυ κοινο,αλλα για εμενα τον ιδιο κανω κατι τεραστιο...η απολαυση που προσφερω στον εαυτο μου οταν βγαζω την ψυχη μου δε μπορει να συγκριθει με τιποτα στον κοσμο...αληθεια...οταν ας πουμε ειμαι ερωτευμενος και η καρδια μου πονα για μια γυναικα που μονο στα ονειρα μου μπορω να εχω τοτε πιανω μια κολλα χαρτι την κιθαρα μου κι αρχιζω να δημιουργω στιχους και μουσικη που αντικειμενικα μπορει να ειναι για το πεος,αλλα η αξια τους για μενα ειναι τεραστια διοτι πολυ απλα οταν τραγουδαω τοτε νοιωθω πως εκεινη η γυναικα ειναι εκει και μπορω να νοιωσω τη σαρκα της να γευτω τα φιλια της,να κανω ερωτα μαζι της εστω και με το νου...

    Τα μυαλα ειναι καλο να περνουν καμμια φορακαι λιγο αερα να ανασαινουν διοιτι η πολυ κλεισουρα κανει κακο...

    Μυς?Τι εννοιεις με αυτη τη λεξη?Ποντικους?Μυς υπαρχουν πολλοι και κανουν διαφορετικες δουλειες...Γινε πιο συγκεκριμμενος αν θες...

    Δε μου λενε τιποτα τα 30 χρονια σου αν και ακουσα τη φωνη σου και μου αρεσεις,εισαι μπασσος γνησιος λαικος τραγουδιστης με ωραια φωνη...Μην περιμενεις ομως να κερδιεσεις το σεβασμο μου αναφεροντας τα χρονια με τα οποια ασχολεισαι με τη μουσικη...

    Η Ιατρικη ειναι ενας πολυ σοβαρος κλαδος...ουτε κι εγω ειχα χρηματα αλλα σπουδασα και τελειωσα την Ιατρικη...δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα θελησης...

    Οσο για το αλλο που συμβουλευεις τον κοσμο που εχει παρομοιο πορβλημα με σενα...μονο ο γιατρος μπορει να κρινει αν εχεις στ αληθεια το ιδιο η καποιο παρομοιο προβλημα με καποιον αλλο που εμφανιζει τα ιδια συμπτωματα...κι οχι εσυ ο ιδιος...

    Καλο ειναι να ανημερωνεσαι εγκυκλοπαιδικα πανω σε θεματα υγειας αφου αυτο σου αρεσει και το αγαπας,αλλα να μη χρησιμοποιεις τις γνωσεις σου για να συμβουλευεις,δεν ειναι ο αρμοδιος και αυτο στο λεω με καθε σεβασμο...

    Αλλο κριτικη αλλο αυθαιρεσια στην εξαγωγη συμπερασματων,για να κλεισουμε...

    Αυτα τα λιγα

    ευχαριστω


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-04-2009 00:08 ]


    johnfrusciante
    23.04.2009, 04:09

    χαιρετω τον φιλο μου τον freddie γιατι εχω κ καιρο να τον δω στα ποστ..Smile

     

    παντως παιδια..με μερικα που διαβασα πεθανα στα γελια..

    παντως freddie κατι ασχετο..αυτο που λες οτι δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα θελησης να σπουδασει καποιος κατι..δεν παει ετσι ρε συ..γιατι σκεψου οτι δεν ειναι το ιδιο ενα παιδι ολη του η εννοια να ειναι το σχολειο κ ενος αλλου να συντηρησει την οικογενεια του..να δουλευει κ το βραδυ να καθεται να διαβαζει κουρασμενος..ανθρωπος ειναι..δεν λεω οτι δεν γινεται..αλλα αν δεν γινει δε θα εκπλαγω...κ δε θα πω οτι τελικα δεν ειχε θεληση..δεν μιλαω για τον εαρινο που απαντησες εσυ..ουτε που το ξερω το παιδι..γενικα μιλαω..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnfrusciante στις 23-04-2009 04:40 ]


    freddieKrueger
    23.04.2009, 04:43

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 23-04-2009 στις 04:09 έγραψε...

    χαιρετω τον φιλο μου τον freddie γιατι εχω κ καιρο να τον δω στα ποστ..Smile

     

    παντως παιδια..με μερικα που διαβασα πεθανα στα γελια..στην αρχη πηγα να σας παρω σοβαρα αλλα μετα λυγισα κ καταφερα να μην εκνευριστω..

    παντως freddie κατι ασχετο..αυτο που λες οτι δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα θελησης να σπουδασει καποιος κατι..δεν παει ετσι ρε συ..γιατι σκεψου οτι δεν ειναι το ιδιο ενα παιδι ολη του η εννοια να ειναι το σχολειο κ ενος αλλου να συντηρησει την οικογενεια του..να δουλευει κ το βραδυ να καθεται να διαβαζει κουρασμενος..ανθρωπος ειναι..δεν λεω οτι δεν γινεται..αλλα αν δεν γινει δε θα εκπλαγω...κ δε θα πω οτι τελικα δεν ειχε θεληση..δεν μιλαω για τον εαρινο που απαντησες εσυ..ουτε που το ξερω το παιδι..γενικα μιλαω..



    Γεια χαρα Αλεξ ανταποδιδω τη χαιρετουρα και συμπληρωνω πως ενας τροπος να διωξεις τη φωνη απ το λαιμο και να τη στηριξεις σωστα ειναι και το γελιο οποτε ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο το θρεντ εκανε τη δουλεια του{#emotions_dlg.biggrin}Wink

    Οσο για το αλλο που λες συμφωνω...οταν καποιος εχει παραπανω εννοιες στο κεφαλι του οπως οικογενεια κτλ τοτε οχι μονο οι σπουδες αλλα πρακτικα ολη του η ζωη γινεται δυσκολοτερη...

    Αλλα για μενα ειναι πιο τιμιο καποιος που δε σπουδασε να μη δικαιολογει τον εαυτο του λεγοντας οτι δεν τα καταφερε λογω οικονομικης δυσπραγιας κτλ...ακομη κι αν αυτο ειναι αληθεια...

    Να προσθεσω τελος πως δεν εχω κατι απεναντι στους ανθωρπους που δεν εχουν σπουδασει...ισα ισα που αυτοι ειναι τις πιο πολλες φορες πολυ πιο ξυπνιοι απο μας του 'και καλα' σπουδαγμενους...Διοτι πολυ απλα εκεινοι αναγκαστηκαν να γινουν σπουδαστες του πανεπιστημιου της ζωης και ισως απο πολυ πιο μικρη ηλικια και πολυ πιο σκληρο τροπο...