ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Πιάνο ή Ακορντεόν???

    taksidiwths
    11.03.2009, 23:57

    με "τρωει" πολυ καιρο...λατρευω το πιανο αλλα αλλο τοσο λατρευω και το ακορντεον...και θετω και το ερωτημα μου..πιανο η ακορντεον?ναι θα μου πειτε αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο,αλλα πειτε μου την γνωμη σας..επισης ξερετε καθηγητες ακορντεον?εγω δεν ξερω κανεναν..μπορεις να βρεις κιθαρας,ντραμς,πιανου αλλα ακορντεον?????{#emotions_dlg.crying}


    SpyrusTheVirus
    12.03.2009, 14:46

    καθαρα οτι σαρεσει πιο πολυ.εγω κανω πιανο καμια δεκαρια χρόνια,και μολις τελειώσω σκοπεύω να αρχισω και ακορντεον,υποθετω θα ναι σχετικα ευκολο αφου ξερω νοτες πια,και τα πληκτρα του δεξιου τα ξερω απο το πιανο...

    για καθηγητή ρωτα σε ωδείο,στο εθνικο στην καλλιθεα εχει σιγουρα,ρωτα και στην περιοχή σου μηπως υπάρχει,δες και τις αγγελιες του MusicHeaven,ή ρωτα και σε καταστημα με ακκορντεον


    oscarpeterson
    12.03.2009, 15:07

    θα σου πρότεινα ακορντεόν, διότι σχετικά σύντομα (έστω t) θα μπορείς να παίζεις κομμάτια που σου αρέσουν ικανοποιητικά δηλαδή να μπορεί να ακούσει και ένας φίλος σου και να του αρέσει.

    με το πιάνο, για να συμβεί αυτό θα πρέπει να περάσει σαφώς μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (4t).

    αυτά με την προυπόθεση ότι και τα δύο σου αρέσουν το ίδιο.

     


    taksidiwths
    12.03.2009, 15:31

    τι ειναι το t? χρονια?


    kithara-woman
    12.03.2009, 16:13

    Αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου. Θα δεις πιο σου αρέσει περισσότερο,πιο σε εκφράζει,είναι εξίσου όμορφα και τα δυο.Δεν είναι εύκολα όργανα, αυτό είναι σίγουρο,έχουν τις δυσκολίες τους.Προσωπικά,εμένα μου αρέσει το ακκορντεόν,και μαθαίνω μόνη μου,κάτι που νομίζω ότι με το πιάνο δεν θα είχα καταφέρει.

    Φυσικά και βρίσκεις δάσκαλο.Για όλα τα όργανα. Ακόμα και στο ωδείο που πάω εγώ στην Κυψέλη,που δεν είναι κεντρικό,μέχρι πέρυσι υπήρχε δασκάλα ακκορντεόν,ακόμα και δάσκαλος τρομπέτας,εφόσον υπήρχαν μαθητές που ζητούσαν να μάθουν. Αν υπάρχει ζήτηση,υπάρχουν και τμήματα οργάνων,σε κεντρικά ωδεία υπάρχουν πάντα υποθέτω.

    Πάντως το πιάνο είναι ένα όργανο που για να έχεις πρέπει να έχεις  χώρο στο σπίτι και να μην το μετακινήσεις,εκεί που θα το βάλεις να παραμείνει.

    Το ακκορντεόν, αν και βαρύ όργανο, μπορείς να το μεταφέρεις,να παίξεις πχ με μια παρέα.Αν είσαι αρχάριος, μπορείς να διαλέξεις ένα πιο εύχρηστο με λίγα μπάσα, 48 ή 60 ή 80.Ανάλογα τα γούστα και την οικονομική δυνατότητα.

     


    oscarpeterson
    12.03.2009, 16:48

    Παράθεση:
    τι ειναι το t? χρονια?

    Ανάλογα με το πόσο προσπαθεί κανείς το t μπορεί να είναι εξάμηνα, χρόνια, δεκαετίες ή αιώνες! :-p

    το ακκορντεόν εχει και ένα άλλο πλεονέκτημα όπως λέει ο kithara-woman. Μεταφέρεται.  Που σημαίνει έυκολα το πας σε ένα άλλο σπίτι ή σε ένα μαγαζί και παίζεις.  Με το πιάνο δύσκολο...


    SpyrusTheVirus
    18.03.2009, 22:08

    επισης το πιανο ειναι πιο ακριβό

    σκεψου επισης οτι εχουν και διαφορετικο ρεπερτόριο-με το πιανο παιζεις εκτος των αλλων ΚΑΙ κλασσικη μουσική,που υπαρχει σε αφθονια και ειναι πολυ ομορφη,σε αντιθεση με το ακορντεον που δε νομιζω να χει τετοια ποικηλία κλασσικων εργων (εχει φυσικα αλλα,πιο συγχρονα).α,και στο πιανο μπορεις να εχεις τρομερη πολυφωνία-και 4 η 5 φωνες,δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι αυτό στο ακκορντεον


    taksidiwths
    20.03.2009, 15:47

    στο προηγουμενο post δεν το εθεσα σωστα...απλα βιαζομουν να απαντησω γιατι ειχα φροντιστηριο.δεν ηταν ενθουσιασμος το ακκορντεον απλα εχω παιξει και με πιανο και με ακκορντεον και ειδα τι με τραβαει καλυτερα.πιανο εχω ξεκινησει και εντος λιγου καιρου θα κανω και αγορα κλασσικου.για καποιο Yamaha σκεφτομαι γιατι επαιξα και στο ωδειο που ειμαι και μου αρεσε πολυ ο ηχος του.οταν μαθω και καλυτερα πιανο θα παιζω και ακκορντεον.αλλωστε ηδη εχω βγαλει καποια κομματια απο τραγουδεια στο ακκορντεον και νομιζω πως ειναι πιο ευκολο.


    luisarmstrong
    22.03.2009, 18:15

    πιστευω πως δεν υπαρχει πιο γοητευτικο οργανο απο το πιανο. το καλο με το εν λογω οργανο ειναι οτι μπορεις να ερμυνευσεις ενα ευρεως φασματος ρεπερτοριο κατι που δεν μπορεις να κανεις με το ακορντεον. επισης μπορεις να βρεις ευκολοτερα παρτιτουρες για πιανο.πιστευω να βοηθησα εστω και καθηστερημενα


    SpyrusTheVirus
    22.03.2009, 19:21

    δεν εχεις δικιο για τις παρτιτουρες.αν λεει τα ακκορντα απο πάνω (σε τραγουδια κλπ) μπορει ανετα να βγαλει συνοδια,οπως θα εκανε και με το πιανο


    luisarmstrong
    22.03.2009, 19:24

    τι να σου πω? μπορει να κανω λαθος παντως το θεμα με το ρεπερτοριο ειναι πολυ σημαντικο απο κει και περα παιζει ρολο και τι μουσικη ακους


    taksidiwths
    22.03.2009, 19:39

    δεν νομιζω να ισχυει αυτο για τα ρεπερτορια.μπορεις να βρεις παρα πολλα κομματια σε ακκορντεον.ισως σε πιανο ακομα πιο πολλα,αλλα και σε ακκορντεον μπορεις να βρεις αρκει να ψαξεις.οσο για τις παρτιτουρες παλι δεν νομιθζω να ισχυει γιατι μπορεις να βρεις αμα θες μωρε.απλα ψαξιμο και θεληση χρειαζεται ;)


    luisarmstrong
    22.03.2009, 19:43

    οταν μιλαω για ρεπερτοριο εννοω για παραπανω ειδη μουσηκης .παντως το καλο που εχει το ακκορντεον σε σχεση με το πιανο ειναι το μεταφορικο                                                                                                                           πολυ σημαντηκη παραμετρος

     


    mi3s
    11.04.2009, 23:39

    Εγώ πάντως θα πρότεινα accordeon.Εγώ παίζω πλήκτρα και πάντα ο δασκαλος μου με συνοδεύει με το accordeon,και μου αρέσει πάρα πόλυ και λέω να ξεκινήσω όταν με το καλο τελιώσω τις πανελληνιες.Πάντως σαν τεχνική είανι πολύ δυσκολότερη από αυτή του πιάνου καθώς πρέι να μάθεις τις πως κινείται η φυσουνα κάτι που απαιτεί πολύωρη ενασχόληση,εκτός του ότι δεν βλ΄πεεις τα πλήκτρα ενώ τα ακόρντα είναι δυσκολα στην εκμάθηση..


    dimarasjim
    16.04.2009, 20:30

    ΦΙΛΑΡΆΚΙ, γνώμη μου είναι να ξεκινησεις με πιάνο, που είναι βάση. Αργότερα μπορείς να ασχοληθέις και με άλλα όργανα. δεν είναι τυχαίο πως για να πάρεις πτυχείο αρμονίας θέλει μαθήματα πιάνου.


    MirsiniManou
    20.04.2009, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος dimarasjim στις 16-04-2009 στις 20:30 έγραψε...

    ΦΙΛΑΡΆΚΙ, γνώμη μου είναι να ξεκινησεις με πιάνο, που είναι βάση. Αργότερα μπορείς να ασχοληθέις και με άλλα όργανα. δεν είναι τυχαίο πως για να πάρεις πτυχείο αρμονίας θέλει μαθήματα πιάνου.



    συμφωνω απολυτα


    alicemil
    07.07.2009, 23:01

    Να ρωτήσω κάτι. Γιατί δεν κάνεις και τα δύο; εγώ ξεκίνησα μικρή με αρμόνιο και τον επόμενο χρόνο ξεκίνησα ακκορντεόν. Πέρυσι σταμάτησα αφού είχα κάνει 6 χρόνια. Δεν θα έλεγα ότι τα μπάσσα είναι δύσκολα στο ακκορντεόν ούτε ο τρόπος που πρέπει να κινείς τη φισούνα. Το δύκολο είναι (όπως και σε κάθε όργανο άλλωστε) να "χρωματίσεις" το κάθε κομμάτι. Βέβαια η δυσκολία εξαρτάται από το πόσο θέλεις να προχωρήσεις. Το να συνοδεύεις τη μελωδία με τα μπάσσα είναι απλό. Όμως αργότερα μαθαίνεις να παίζεις μελωδία και στο αριστερό. Πέρυσι έπαιζα Μπαχ και ήταν πιο δύσκολο από ότι είναι στο πιάνο γιατι χρειάζεται να σκέφτεσαι διαφορετικά για τα δύο χέρια. Όσο για το ρεπερτόριο, στο ακκορντεόν μπορείς να παίξεις περίπου ότι παίζεις και στο πιάνο. Η κλασσική μουσική είναι καταπληκτική με ακκορντεόν! Βέβαια αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις μουσικές σπουδές καλό θα ήταν να μάθεις πρώτα πιάνο αφού είναι απαραίτητο. Για δάσκαλο, πιστεύω πως θα βρεις. Εγώ μένω στην Κατερίνη και το Ωδείο που πηγαίνω είχε 2 καθηγήτριες ακκορντεόν. Καλή τύχη πάντως σε ό,τι και αν επιλέξεις!!!


    taksidiwths
    08.07.2009, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος alicemil στις 07-07-2009 στις 23:01 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι. Γιατί δεν κάνεις και τα δύο; εγώ ξεκίνησα μικρή με αρμόνιο και τον επόμενο χρόνο ξεκίνησα ακκορντεόν. Πέρυσι σταμάτησα αφού είχα κάνει 6 χρόνια. Δεν θα έλεγα ότι τα μπάσσα είναι δύσκολα στο ακκορντεόν ούτε ο τρόπος που πρέπει να κινείς τη φισούνα. Το δύκολο είναι (όπως και σε κάθε όργανο άλλωστε) να "χρωματίσεις" το κάθε κομμάτι. Βέβαια η δυσκολία εξαρτάται από το πόσο θέλεις να προχωρήσεις. Το να συνοδεύεις τη μελωδία με τα μπάσσα είναι απλό. Όμως αργότερα μαθαίνεις να παίζεις μελωδία και στο αριστερό. Πέρυσι έπαιζα Μπαχ και ήταν πιο δύσκολο από ότι είναι στο πιάνο γιατι χρειάζεται να σκέφτεσαι διαφορετικά για τα δύο χέρια. Όσο για το ρεπερτόριο, στο ακκορντεόν μπορείς να παίξεις περίπου ότι παίζεις και στο πιάνο. Η κλασσική μουσική είναι καταπληκτική με ακκορντεόν! Βέβαια αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις μουσικές σπουδές καλό θα ήταν να μάθεις πρώτα πιάνο αφού είναι απαραίτητο. Για δάσκαλο, πιστεύω πως θα βρεις. Εγώ μένω στην Κατερίνη και το Ωδείο που πηγαίνω είχε 2 καθηγήτριες ακκορντεόν. Καλή τύχη πάντως σε ό,τι και αν επιλέξεις!!!



     

    γιατι ηδη κανω κιθαρα!αμα κανω και ακκορντεον και πιανο μαζι,δεν προκειται να προχωρησω...

    πιθανοτατα πιανο θα κανω απο σεπτεμβρη και με το ακκορντεον μιας φιλης,εδω εχω μαθει καποια

    μπασα μονος μου και εχω βγαλει κατι κομματια..