ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Περί φλογέρας ο λόγος..

    saerdna
    19.03.2009, 18:22

    Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να ασχοληθώ με τη φλογέρα και όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν απορίες! Τί διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη μπαρόκ και στη γερμανικού τύπου; Τί πρέπει να προτιμήσω για αρχή; Άλτο ή σοπράνο και ποιές οι διαφορές; Ευχαριστώ!


    1Eva2
    04.12.2009, 12:40

    Παράθεση:

    Το μέλος saerdna στις 19-03-2009 στις 18:22 έγραψε...

    Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να ασχοληθώ με τη φλογέρα και όπως καταλαβαίνετε υπάρχουν απορίες! Τί διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη μπαρόκ και στη γερμανικού τύπου; Τί πρέπει να προτιμήσω για αρχή; Άλτο ή σοπράνο και ποιές οι διαφορές; Ευχαριστώ!

     

     

     

    Δε υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο φλογέρες(μπαρόκ ή γερμανικού τύπου).Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι οτι η νότα φα μεσα στο πεντάγραμμο παίζεται διαφορετικά.Μπορεις να πάρεις όποια θέλεις λοιπόν.Οσο για το ποιά πρέπει να προτιμήσεις για αρχή,εγώ άρχισα με soprano.Και γενικά σχεδόν όλοι οι αρχάριοι ξεκινάνε με soprano.


    rkonstantinos
    23.12.2009, 15:54

    Η δακτυλοθεσία στην γερμανικού τύπου είναι πιο εύκολη για τον αρχάριο, αλλά η μπαρόκ έχει περισσότερες δυνατότητες. Όπως και να ‘χει αν ασχοληθείς σοβαρά και οι δύο τύποι θα βγάλουν ένα υπέροχο αποτέλεσμα.  

     

    Και μια ένσταση.

    Το όργανο αυτό κακώς το αποκαλούμε φλογέρα. Το όνομά του είναι φλάουτο με ράμφος ή φλάουτο ντόλτσε. Αυτό το λάθος προέρχεται από ανθρώπους που χωρίς να γνωρίζουν τα όργανα αποκάλεσαν το φλάουτο με ράμφος φλογέρα επειδή μοιάζει με την δική μας (original) φλογέρα. Η διαφορά τους είναι στον τρόπο που παράγεται ο ήχος, το φλάουτο με ράμφος έχει στόμιο από το οποίο φυσάμε και ο αέρας χτυπάει σε γλωσσίδι (που δεν πάλλεται), στη φλογέρα ο ήχος παράγεται από τον τρόπο που τοποθετούμε το όργανο στο στόμα  (με ειδική κλήση). Το φλάουτο με ράμφος είναι ίδιο με το δικό μας σουραύλι. Από αυτή την ομοιότητα πηγάζει και η παρεξήγηση.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rkonstantinos στις 23-12-2009 15:54 ]