ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    Απορία για Mac

    coffee
    25.03.2009, 18:55

    Τί γίνετε με τα σπασμένα προγράμματα??Είδικα τα μουσικα!!!Σκέφτομαι να πάρω το MacBook Pro το 2,4Ghz.


    deathminor88
    25.03.2009, 20:07

    Να το πάρεις. Ο κολλητός μου το πήρε και εγώ πήρα ένα Vaio.. Έτη φωτός διαφορά, το δικό του με πιο "αργό" επεξεργαστή και λιγότερη μνήμη και είναι 50 φορές καλύτερο. Πρόσφατα έπαιξε live και δεν του έκανε το παραμικρό παράπτωμα, ενώ εγώ σε μια πρόβα το πήγα και μέχρι να ανοίξει μόνο, είχε περάσει η μισή πρόβα.

    Προγράμματα βρίσκεις...


    BlueSky
    29.03.2009, 21:43

    Οι Mac εχουν γνωρισει μεγαλη ανοδο τα τελευταια χρονο, με ενα σημαντικο και συνεχως αυξανανομενο ποσοστο των χρηστων να εχουν περασει σε Mac . Και απο οτι βλεπω εχουν αυξηθει τα Mac προγραμματα που ειναι σε κυκλοφορια. Οποτε μαλλον ναι θα βρεις προγραμματα, ισως με περισσοτερο ψαξιμο αλλα μαλλον θα βρεις.

    Βεβαια το αλλο θεμα ειναι οτι πρεπει να κανεις εναν ελεγχο εαν καποιο συγκεκριμενο προγραμμα που εσεις θελεις ειναι διαθεσιμο για Mac ή εαν υπαρχει προγραμμα που να για Mac που να καλυπτει τις αναγκες σου. Οποτε κανε ενα ψαξιμο τι προγραμμα θελεις και εαν υπαρχει καποιο που να σε καλυπτει πριν πας να αγορασεις Mac, μην βρεθεις προ εκπληξεων.

    Υπαρχει και μια τριτη λυση ομως. Η χρηση των λεγομενων εικονικων μηχανηματων, virtual machines. Κατ΄ουσιαν μπορεις να τρεξεις Windows μεσα σε ενα παραθυρο και ετσι να κανεις εγκαταστασεις λογισμικου κτλ, οπως σε ενα κανονικο Windows μηχανημα. Κανεις δηλαδη προσομοιωση ενος ΗΥ μεσα σε ενα παραθυρο. Ετσι θα μπορεις να τρεξεις το οποιο προγραμμα Windows μεσα σε εκεινο το παραθυρο (μπορεις να το κανεις και full screen) και ετσι να καλυψεις κενα που θα εχεις απο πλευρα λογισμικου.

    Μια αλλη λυση ειναι να κανεις το Mac dual-boot, δηλαδη να κανεις εγκατασταση και Windows και να επιλεγεις κατα την εκινηση του ΗΥ εαν θελεις το Mac OS ή τα Windows. Ειναι ενα χαρακτηριστικο που το υποστυριζει η Apple εαν θυμαμε καλα και πολλα ατομα το εχουν σε χρηση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BlueSky στις 29-03-2009 21:45 ]


    composer25
    31.03.2009, 18:25

    Εγώ έχω μερικές ερωτήσεις πέρι των μουσικών προγραμμάτων. Ξέρει κανείς να με συμβουλέψει για

    α) Ορχήστρα

    β) Drums

    γ) Sampler

    To bugdet είναι κοντά στα 1200 συνολικά, αλλα το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι  η απόλυτη συμβατότητα των παραπάνω προγραμμάτων που θα μου προτείνετε με το LOGIC.


    nicos00
    09.04.2009, 19:26

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:43 ]


    coffee
    10.04.2009, 17:12

    Το πηρα τελικα και εχω μείνει άφωνος μπορω να πω!!! το προβλημα ειναι οτι δυσκολευομαι να βρω καποια προγραμματα !!!


    nicos00
    10.04.2009, 17:26

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:43 ]


    XeniaRodo
    10.04.2009, 20:40

    Στη σελίδα της apple θα βρεις tutorials αν έχεις απορίες για το λειρουργικό...

    www.apple.com

     

    μπράβο που το πήρες απόφαση...Smile


    nicos00
    11.04.2009, 09:45

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:38 ]


    pa___
    07.05.2009, 02:11

    Για να μην τρελαινόμαστε όμως.. Σύμφωνοι ότι τα mac είναι πολύ πιο σταθερά στην αποδοσή τους, έχουν πολλά θετικά αλλά ένα mac δεν σημαίνει ότι τρέχει κανονικά τα σπασμένα προγράμματα. Γιατί ένα σπασμένο πρόγραμμα τρέχει σαν σπασμένο πρόγραμμα. Θα σου κολλήσει λιγότερες φορές από ότι ένα pc αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή είναι mac δεν κλατάρει. Επίσης, για να μην βλέπουμε την μία πλευρά μπορεί και ένα pc να τρέξει super αλλά πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να το setάρεις όπως πρέπει.  Πάντως ένα macbook pro είναι πολύ καλή επιλογή, κι εγώ με ένα τέτοιο δουλεύω!


    incomplete_angel
    07.05.2009, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 07-05-2009 στις 02:11 έγραψε...

    Για να μην τρελαινόμαστε όμως.. Σύμφωνοι ότι τα mac είναι πολύ πιο σταθερά στην αποδοσή τους, έχουν πολλά θετικά αλλά ένα mac δεν σημαίνει ότι τρέχει κανονικά τα σπασμένα προγράμματα. Γιατί ένα σπασμένο πρόγραμμα τρέχει σαν σπασμένο πρόγραμμα. Θα σου κολλήσει λιγότερες φορές από ότι ένα pc αλλά δεν σημαίνει ότι επειδή είναι mac δεν κλατάρει. Επίσης, για να μην βλέπουμε την μία πλευρά μπορεί και ένα pc να τρέξει super αλλά πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να το setάρεις όπως πρέπει.  Πάντως ένα macbook pro είναι πολύ καλή επιλογή, κι εγώ με ένα τέτοιο δουλεύω!



    Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως κανένα πρόγραμμα που έχω χρησιμοποιήσει σπασμένο δε μου έχει κολλήσει όχι λίγες αλλά ούτε μία!!


    pa___
    07.05.2009, 16:11

    Εμένα μου έχει κολλήσει το logic και το peak και μάλιστα το peak επανηλημένα {#emotions_dlg.thumbdown}


    nicos00
    08.05.2009, 04:17

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:45 ]


    incomplete_angel
    08.05.2009, 11:09

    Παράθεση:

    Το μέλος nicos00 στις 08-05-2009 στις 04:17 έγραψε...

    Είναι αυτονόητο οτι δεν επιλέγουμε ένα μηχάνημα, και μάλιστα ακριβό, με κριτήριο το αν τρέχει ή όχι πειρατικά προγράμματα. Το σπασμένο είναι σπασμένο, για οποιοδήποτε OS κι αν προορίζεται. Αν αντιμετωπίζει προβλήματα κάποιος με προγράμματα που κατέβασε απο το ίντερνετ, δεν του φταίει ούτε η Apple, ούτε τα Leopard, ούτε το Mac γενικότερα. Ρίσκο είναι αυτό, δεν θες να αγοράσεις το πρόγραμμα και προτιμάς να το κατεβάσεις τσάμπα σπασμένο? Κατέβασέ το. Αλλά αυτομάτως ξέρεις οτι χάνεις την αξιοπιστία και φυσικά την τεχνική υποστήριξη. Το μόνο που μπορείς να είσαι σίγουρος όσον αφορά τα σπασμένα προγράμματα στα Mac, ναι μεν μπορεί να παρουσιάσει αστάθειες το πρόγραμμα, αλλά μέχρι εκεί. Το υπόλοιπο σύστημα δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο. Ούτε θα σου κάνει μπίλιες το σύστημα, ούτε θα κολλήσεις trojan, ούτε ιούς, ούτε μπλε οθόνες, ούτε πρόκειται να αναγκαστείς να κάνεις format μόνο και μόνο επειδή σου έκατσε ένα προβληματικό software και σου διέλυσε το σύστημα.Ούτε επανεκκίνηση δεν θα χρειαστεί να κάνεις. Και να μην ανταποκίνεται το πρόγραμμα, δεξί κλικ και Force quit, και το πρόγραμμα εξαφανίζεται επιτόπου.  Αν δεν λειτουργεί σωστά ένα πρόγραμμα, το σβήνεις. Τέλος. Και κατεβάζεις μια άλλη έκδοση, και αν στην τελική δεν σου κάνει καμία, το αγοράζεις και ησυχάζεις. Άλλωστε για προγράμματα που μιλάμε, όπως το Logic, απο τη στιγμή που κάποιος ασχολείται επαγγελματικά, το να το αγοράσει δεν είναι παράλογο. Μια και το συζητάτε πάντως, να πω οτι κι εγώ σπασμένα τα έχω, και το Logic και το Peak pro, όπως και αρκετά άλλα προγράμματα. Δεν μου έχει κρασάρει ποτέ τίποτα.


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nicos00 στις 08-05-2009 04:21 ]



    {#emotions_dlg.thumbup}


    pa___
    08.05.2009, 16:05

    Nicos00 είπαμε ότι ένα σπασμένο πρόγραμμα όπου και να το βάλεις δεν παύει να είναι σπασμένο πρόγραμμα. Κι επίσης, προσωπικά είμαι κατά των πειρατικών softwares. Παρόλα αυτά χρησιμοποιώ σπασμένα προγράμματα για 2 λόγους.  Ο ένας είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλήξει με ποιο software θα δουλέψω, επομένως δεν μπορώ να αγοράζω αβέρτα προγράμματα για να καταλήξω σε ένα. Δεν είναι θέμα 50 ή 100€. Και το δεύτερο είναι ότι σιγά σιγά πρέπει να εκμεταλευτείς το budget σου όσο το δυνατόν καλύτερα. Όταν ακόμα δεν βγάζεις λεφτά από αυτή τη δουλειά καλό είναι να αποφεύγεις όσα έξοδα μπορείς να αποφύγεις. Και στην τελική αν έχεις 1000€ καλύτερα να τα δώσεις σε μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου και 2 αξιοπρεπές monitors παρά σε ένα software που μπορεί να μην το βολευτείς κιόλας. Από την στιγμή που αρχίσεις να βγάζεις χρήματα, επιβάλεται να επενδύεις και σε softwares. Έτσι το σκέφτομαι εγώ δλδ, δεν ξέρω αν συμφωνείτε.. 


    nicos00
    08.05.2009, 16:22

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:49 ]