ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη
    Goliath
    26.03.2009, 21:08

    Γειά σας. Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει τα φώτα του. Επειδή ενδιαφέρομαι να μάθω κιθάρα αλλά έχω κάποιες πρακτικές δυσκολίες, λόγω ηλικίας και δουλειάς, πόσο καλή ιδέα είναι να ξεκινήσω μόνος, και: Υπάρχει κάποιος πραγματικά καλός τρόπος διδασκαλίας όταν κάποιος μαθαίνει μόνος του;

     

    Ευχαριστώ!


    Goliath
    26.03.2009, 21:26

    Ευχαριστώ harmonizer! Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο...γρήγορη απάντηση!!! Να`σαι καλά! Να υποθέσω ότι το amazon ειναι βιβλιοπωλείο;

     

     


    odis13
    26.03.2009, 23:12

    Nαι το amazon ειναι διαδικτιακο μαγαζι που αναμεσα σε αλλα εχει και μεγαλο τμημα βιβλιοπωλειου (νομιζω και οτι ετσι ξεκινησε, ασχετα που σημερα πια πουλανε της παναγιας τα ματια)

    Δεν υπαρχει ομως λογος να κινηθεις εκει. Υπαρχουν πολλα βιβλια για εκμαθηση ανευ δασκαλου σε μαγαζια με μουσικα οργανα και βιβλιοπωλεια.

    Κατα τη γνωμη μου, αξιζει να βρεις ενα δασκαλο για τα πρωτα βηματα. Αλλα τωρα πια, με τοσα βιντεο στο youtube και αλλα site, με τοση πληθωρα πληροφοριων και βιβλιων νομιζω μπορεις να ξεκινησεις μονος σου και να εχεις ενα καλο αποτελεσμα, φτανει να εχεις θεληση και να κατσεις να ασχοληθεις. Απο οτι βλεπω και απο το αλλο θεμα που ανοιξες, δεν εχεις τετοιο προβλημα, οποτε καλη αρχη σου ευχομαι.

     

    Μπορεις να ζητησεις προτασεις για διαφορα βιβλια για εκμαθηση ανευ δασκαλου. Δυστυχως δεν εχω κανενα να σου προτεινω γιατι ουδεποτε χρησιμοποιησα τετοια βιβλια.

     

    Ειναι εφικτο ομως να ξεκινησεις χωρις δασκαλο, φτανει να κατσεις να ασχοληθεις και να μελετησεις σωστα και οχι καθαρα χαβαλεδιαστικα (εκτος αν ο σκοπος σου ειναι να παιζεις χαβαλεδιαστικα 3-4 ακκορντα που απο οτι καταλαβα δεν ειναι...)


    Goliath
    27.03.2009, 01:51

    Σ`ευχαριστώ odis 13 για τις πληροφορίες. Όντως δεν μ`ενδιαφέρει μόνο για χαβαλέ, έχω μεγάλη μανία με τη Μουσική και από όρεξη άλλο τίποτα!!! Απλά όταν μεγαλώνεις σε κυνηγάνε άλλες ανάγκες και δεν μπορείς να τα κάνεις με τέλειο τρόπο. Θα προτιμούσα π.χ. να πηγαίνω ακόμη και στο Ωδείο, αλλά...


    guitarteacher
    27.03.2009, 02:20

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forumSmile

    Φίλτατε Goliath,

    Θα ήθελα να σταθώ λίγο στο θέμα "εκμάθηση άνευ διδασκάλου"...

    Εκτός ότι είμαι κάθετα αντίθετος, (διότι το όργανο δεν είναι Ιστορία, να την μάθεις "απ'έξω"...), παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν θα σε αποθαρρύνω...

    Να δώσεις μεγάλη προσοχή στην σωστή θέση των Δακτύλων και στην Προθέρμανση - "ζέσταμα"...(βλ. σχετικό θέμα σε post που έχω σχολιάσει σχετικά με τον "επιστροφή σε μελέτη μετά από τραυματισμό"...).

    ...και φυσικά, εννοείται πως σε ό,τι μπορώ, απομακρυσμένα, να βοηθείσω, θα το κάνω με μεγάλη χαρά{#emotions_dlg.smartass}

    Άντε και καλό ξεκίνημα...και χαλαρά...μήν "καείς"...

    Φιλικά,

     


    deathminor88
    27.03.2009, 12:48

    Mαθαίνεις...αλλά το θέμα είναι πως και σε πόσο καιρό...

    Ο δάσκαλος θα σου λύσει πολλές απορίες και ειδικά στην αρχή είναι πολύτιμος. Δεν χρειάζεται να τον εχεις εφ' όρου ζωής.


    guitarteacher
    27.03.2009, 12:57

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 27-03-2009 στις 12:48 έγραψε...

    Mαθαίνεις...αλλά το θέμα είναι πως και σε πόσο καιρό...

    Ο δάσκαλος θα σου λύσει πολλές απορίες και ειδικά στην αρχή είναι πολύτιμος. Δεν χρειάζεται να τον εχεις εφ' όρου ζωής.



    Εγκρίνω και επαυξάνω{#emotions_dlg.smartass}

    Π.Σ.


    Goliath
    27.03.2009, 16:03

    Παιδιά (quitarteacher, και deathminor88) σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

     

    Εννοείται οτι δεν εγκρίνω την αυτοδιδαχή, γι`αυτό και ήθελα τις απόψεις σας ως σχετικών με το θέμα.

    Ήδη έκανα μαθήματα στο σαντούρι ενώ είχα περάσει τα 30, τρέχοντας κάποια χιλιόμετρα σε κάτι κενά ή μετά τη δουλειά, για να πάω στο δάσκαλο. Αλλά τότε είχαμε βρεί μια φόρμουλα με τις ώρες, ενώ τώρα δυσκολεύομαι. Δηλαδή στρέφομαι αναγκαστικά σ`αυτή τη λύση...Δεν υπάρχει περίπτωση να διαφωνήσω στη αξία του καθηγητή! Αν είναι δυνατόν!

     

    Επίσης ευχαριστώ quitarteacher για την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις μελλοντικά

    Να`σαι καλά!


    guitarteacher
    27.03.2009, 16:21

    Anytime{#emotions_dlg.smartass}

     


    kynegeiros
    27.03.2009, 22:11

    Φίλε goliath καλησπέρα.  Όσοι σου είπαν την γνώμη τους εδώ πέρα είναι απόλυτα σωστοί. Είναι όλοι εδώ άλλωστε φτασμένοι κιθαριστές και μερικοι μάλιστα και διδάσκαλοι. Η αλήθεια είναι αυτή: πως με δάσκαλο θα τα πας πολύ καλύτερα.

    Αν θέλεις άκουσε και την δική μου άποψη που ίσως έχει βαρύνουσα σημασία αφού βρέθηκα στη θέση σου πριν 16 μήνες περίπου. 

    Εγώ είμαι άσχετος από κιθάρα, 46 ετών και χωρίς να μπορώ να διαθέσω πολλή ώρα (και χρήματα) σε ωδεία ξεκίνησα μόνος. Αν περίμενα να βρω χρόνο, χρήματα και υπομονή να ξεκινήσω δομημένα (πράγμα που είναι το σωστό) ακόμη θα περίμενα. Για να πω την αλήθεια όλα ξεκίνησαν από ένα ατύχημα και μερικοί με τους οποίους τα έχουμε ξαναπεί το γνωρίζουν πιστεύω. Έσπασε μια χορδή στην κιθάρα του γιού μου και όταν πήγα να την αλλάξω στον ΝΑΚΑ ένα καλό παιδί εκεί ο Μιχαήλ (διαγιγνώσκων την απεριόριστήν μου διάθεσιν προς εκμάθησιν κιθάρας) μου πρότεινε να πάρω ένα βιβλίο και να ξεκινήσω μόνος....όπερ και εγένετο. Το βιβλίο ήταν κάποιου με το όνομα ΘΕΡΜΟΣ. Εξαρτάται βέβαια και από το τι προσδοκά κανείς από ένα τέτοιο εγχείρημα. Εγώ αρκούμαι στο να μάθω αρκετές συγχορδίες να μάθω να τις γυροφέρνω γεφυρώνοντάς τες με γλυκό τρόπο και να προσπαθήσω να τραγουδήσω μερικά από τα αγαπημένα μου κομμάτια που βρίσκονται στον χώρο του Ελληνικού Εντέχνου Τραγουδιού. Δεν αναζητώ να γίνω επαγγελματίας μουσικός κάτι που άλλωστε δεν γίνεται στην ηλικία μου. Μπορώ όμως πιστεύω αν μπορέσω να μάθω αρκετά καλά να πιάσω καμμιά 50αριά τραγουδάκια σε μια παρέα να πιούμε κι ένα κόκκινο κρασάκι και να περάσουμε καλά. Σε αυτό και μόνον προσβλέπω. Τώρα αν φτάσω εκεί και δεν με ικανοποιήσει ε τότε θα αναθεωρήσω πιθανώς τους στόχους μου. Μέρχι στιγμής λοιπόν (ξεκίνησα και πρωτοέπιασα κιθάρα τον Δεκέμβριο του 2007) εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την πρόοδο που είχα και συνεχίζω με καλο ρυθμό. Πρέπει να ομολογήσω παρ' όλα αυτά πως αν έχεις την δυνατότητα τον χρόνο και την υπομονή να πας σε δάσκαλο θα μάθεις απίστευτα πράγματα. Εγώ για παράδειγμα πήγα στο Ωδείο των παιδιών μου στο BOLERO (Ν.  Κρήνη - Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη) και ζήτησα μια μικρή βοήθεια από τον ιδιοκτήτη του τον αγαπητό Μίλτο ο οποίος και μου την προσέφερε αφιλοκερδώς με χαρά αφού διεπίστωσε (με χαρά του) την έντονη επιθυμία μου να μάθω. Μου έκανε 3-4 μαθήματα και οφείλω να παραδεχτώ πως μου έλυσε πολλές απορίες και μου έδειξε δρόμους που αγνοούσα.  Για παράδειγμα μου έμαθε πράγματα για τα μέτρα, 5/8, 7/8, 4/4, 3/4, 8/8, 9/8, και μερικά άλλα μυστικά που κάνουν την μουσική πιο όμορφη.

    Εν κατακλείδι: ξεκίνα και μόνος και μην σταματάς να προσπαθείς. Η κιθάρα θα σ'αποζημιώσει. Αν μπορέσεις πήγαινε και σε δάσκαλο. Θα προχωρήσεις καλύτερα. Ένα μόνον να θυμάσαι : Υπομονή κι επιμονή και δεν θα χάσεις.

    Αυτά λοιπόν και καλή τύχη και καλό κουράγιο φίλε,

    Σάκης


    Goliath
    27.03.2009, 23:36

    Φίλε kynegeiros, ή, αν προτιμάς, Σάκη, σ`ευχαριστώ για την απάντησή σου και για το θάρρος που μου δίνεις!!!

     

    Εννοείται ότι θα λάβω υπ`όψιν μου και τη δική σου άποψη. Ο μόνος που δεν δικαιούται να`χει άποψη επί του θέματος είναι ο...άμεσα ενδιαφερόμενος, δηλαδή...εγώ!!! Αφού δεν έχω πιάσει ποτέ μου κιθάρα! Ξέχασα σε προηγούμενες αναφορές μου να διευκρινήσω κάτι: Οτι σκέφτομαι να ξεκινήσω μόνος κιθάρα δεν σημαίνει ότι έχω σκοπό να συνεχίσω και μόνος. Αν αργότερα διευκολυνθώ χρονικά, με την πρώτη ευκαιρία δηλαδή θα πάω σε δάσκαλο. Απλά δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να διευκολυνθώ για τον λόγο ότι άμα μου`ρθει κάτι στο κεφάλι, δεν έχω υπομονή να...περιμενω!!! Η αλήθεια είναι ότι αργώ λίγο στη λήψη της απόφασης, αλλά δεν αργώ σχεδόν καθόλου, από την λήψη ως την εκτέλεση!

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αγαπάς τη κιθάρα δεν θα σταματήσεις στο στόχο που έχεις βάλει. Είναι αυτό που λέμε "όσο πίνεις τόσο διψάς"!!! Και η άτιμη η Μουσική τέτοια...δίψα που σου φέρνει, άλλο πράγμα!!!

     

    Σ`ευχαριστώ για τις ευχές σου και να σου ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου καλή συνέχεια και να μην...ξεδιψάς με τίποτα! Επειδή από τον αδιέξοδο και τελματώδη κορεσμό είναι προτιμότερη η, έστω και επίπονη, έστω και χωρίς ικανοποίηση, μόνιμη και δαιδαλώδης αναζήτηση...

     

    Φιλικά Goliath

     


    guitarteacher
    29.03.2009, 00:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Goliath στις 27-03-2009 στις 23:36 έγραψε...

    Φίλε kynegeiros, ή, αν προτιμάς, Σάκη, σ`ευχαριστώ για την απάντησή σου και για το θάρρος που μου δίνεις!!!

     

    Εννοείται ότι θα λάβω υπ`όψιν μου και τη δική σου άποψη. Ο μόνος που δεν δικαιούται να`χει άποψη επί του θέματος είναι ο...άμεσα ενδιαφερόμενος, δηλαδή...εγώ!!! Αφού δεν έχω πιάσει ποτέ μου κιθάρα! Ξέχασα σε προηγούμενες αναφορές μου να διευκρινήσω κάτι: Οτι σκέφτομαι να ξεκινήσω μόνος κιθάρα δεν σημαίνει ότι έχω σκοπό να συνεχίσω και μόνος. Αν αργότερα διευκολυνθώ χρονικά, με την πρώτη ευκαιρία δηλαδή θα πάω σε δάσκαλο. Απλά δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να διευκολυνθώ για τον λόγο ότι άμα μου`ρθει κάτι στο κεφάλι, δεν έχω υπομονή να...περιμενω!!! Η αλήθεια είναι ότι αργώ λίγο στη λήψη της απόφασης, αλλά δεν αργώ σχεδόν καθόλου, από την λήψη ως την εκτέλεση!

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αγαπάς τη κιθάρα δεν θα σταματήσεις στο στόχο που έχεις βάλει. Είναι αυτό που λέμε "όσο πίνεις τόσο διψάς"!!! Και η άτιμη η Μουσική τέτοια...δίψα που σου φέρνει, άλλο πράγμα!!!

     

    Σ`ευχαριστώ για τις ευχές σου και να σου ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου καλή συνέχεια και να μην...ξεδιψάς με τίποτα! Επειδή από τον αδιέξοδο και τελματώδη κορεσμό είναι προτιμότερη η, έστω και επίπονη, έστω και χωρίς ικανοποίηση, μόνιμη και δαιδαλώδης αναζήτηση...

     

    Φιλικά Goliath

     



    Φίλτατε Goliath,

    Το Α & το Ω στην εκμάθηση ενός Μουσικού Οργάνου είναι να μπούν γερά Θεμέλια κατά το ξεκίνημα...Επομένως, θα ήταν φρονημότερο να ξεκινήσεις με Δάσκαλο, ώστε να μάθεις τα απολύτωα απαραίτητα...και εν συνεχεία,(αυτό είναι δική σου απόφαση), να συνεχίσεις μόνος...Μόνο έτσι θα έχει νόημα...

    Φιλικα,

    Π.Σ.


    paradisefox
    29.03.2009, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 29-03-2009 στις 00:58 έγραψε...

     

     

    Φίλτατε Goliath,

    Το Α & το Ω στην εκμάθηση ενός Μουσικού Οργάνου είναι να μπούν γερά Θεμέλια κατά το ξεκίνημα...Επομένως, θα ήταν φρονημότερο να ξεκινήσεις με Δάσκαλο, ώστε να μάθεις τα απολύτωα απαραίτητα...και εν συνεχεία,(αυτό είναι δική σου απόφαση), να συνεχίσεις μόνος...Μόνο έτσι θα έχει νόημα...

    Φιλικα,

    Π.Σ.



    Συμφωνώ απόλυτα.Άσε που αν ξεκινήσεις μόνος σου μπορεί να αποκτήσεις <<κακές>>  συνήθειες οι οποίες στην καλύτερη περίπτωση θα σε εμποδίσουν να εξελιχθείς παικτικά(για παράδειγμα μπορεί να μην μπορέσεις να αποκτήσεις ποτέ ταχύτητα,ωραίο ήχο κλπ).Στη χειρότερη παθαίνεις τραυματισμούς και είναι κρίμα{#emotions_dlg.thumbdown}(ρώτα και μας τους καμένους).

    Πάντως μην απογοητεύεσαι.Απ'οτι διάβασα πιο πάνω είσαι πολύ ζεστός με το θέμα μουσική.Αν θέλεις κάτι πολύ σίγουρα θα βρεθεί λύση.Smile


    Goliath
    29.03.2009, 22:09

    Σας ευχαριστώ και τους τελευταίους που απαντήσατε. Αν και έχω πάρει ένα ικανοποιητικό...δείγμα οποιαδήποτε επιπλέον παρέμβαση είναι καλοδεχούμενη!

    Πάντως απ`ό,τι βλέπω δεν το...γλιτώνω: Μαζί με την κόρη μου θα...ξεκινήσω!!!

     

    Τώρα ξέρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά, έτσι κατά τη γνώμη σας, τι να διαλέξω; Κλασσική ή ηλεκτρική; Πεθαίνω για κλασσικές hard rockιές!!!

    Συγγνώμη αν σας βάζω στην...πρίζα να μου απαντάτε ξανά!


    guitarteacher
    29.03.2009, 23:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Goliath στις 29-03-2009 στις 22:09 έγραψε...

    Σας ευχαριστώ και τους τελευταίους που απαντήσατε. Αν και έχω πάρει ένα ικανοποιητικό...δείγμα οποιαδήποτε επιπλέον παρέμβαση είναι καλοδεχούμενη!

    Πάντως απ`ό,τι βλέπω δεν το...γλιτώνω: Μαζί με την κόρη μου θα...ξεκινήσω!!!

     

    Τώρα ξέρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά, έτσι κατά τη γνώμη σας, τι να διαλέξω; Κλασσική ή ηλεκτρική; Πεθαίνω για κλασσικές hard rockιές!!!

    Συγγνώμη αν σας βάζω στην...πρίζα να μου απαντάτε ξανά!



    ...Θα μπορούσες να το συνδιάσεις,,,αγοράζοντας Ηλεκτροκλασική{#emotions_dlg.smartass}

    Π.Σ.


    Goliath
    30.03.2009, 20:13

    Ευχαριστώ quitarteacher. Ακούγεται ωραίος συνδυασμός και...θα το ψάξω!!!


    freddieKrueger
    31.03.2009, 04:41

    Ξεκινησα να παιζω κιθαρα μονος μου με μια παλια κλασσικη που ηταν παρατημενη καιρο στην αποθηκη μας...Δεν ηθελα βεβαια να ασχοληθω με την κιθαρα καθεαυτη αλλα με το τραγουδι και απλα ηθελα την κιθαρα ως μια μικρη συνοδευτικη βοηθεια για να ξεκινησω...

    Στην αρχη απλα επαιζα ακκοπανιαμεντα αι μαλιστα χωρις ρυθμο και απλα τραγουδουσα απο πανω ενω σε καποια φαση σταματαγα για να προσπαθησω να βρω τη μελωδικη γραμμη χωρις κιθαρα μονο με φωνη και κατοπιν μετα αποδυο τρεις στροφες ξανα γρατσουναγα την κιθαρα μου...

    Στη  συνεχεια αγορασα το βιβλιο του Ν Θερμου με τιτλο ΄κιθαρα για αρχαριους' μκι εμαθα να διαβαζω και τις πρωτες μου νοτες....Μετα επεκτεινα τη μελετη μου σε καποιες κλασσικες παρτιτουρες ξεφευγοντας ελαφρα απο το ρολο της κιθαρας ως συνοδευτικου οργανου,αλλα αυτο που αταλαβα ειναι πως αν δεν χρησιμοποιησεις το αυτι σου για να βρεις το καταλληλο αυθορμητο παιξιμο και αν νοιωσεις το ρυθμο του τραγουδιου ΔΥΣΚΟΛΑ αποκτας μια σχετικη αυτουναμια ι ελευθερια στην κιθαρα...

    Οπως και να χει αυτο που καταλαβα ειναι πως με δασκαλο απλα μαθαινεις πιο γρηγοτρα διοτι ας πουμε στα 5 η 6 η  χρονια διλοι μου εφτασαν σε τρομερο επιπεδο στο παιξιμο τους κι εγω ακομη 'τα φερνω απλα βολτα'...

    Ο δασκαλος απλα θα σε κανει να μαθεις πολυ πιο γρηγορα απ οτι μονος σου...

    Συμβουλη μου ειναι να ξακινησεις με δασκαλο...δεν χανεις τιποτα με την προυποθεση οτι διαθετεις χρονο και φυσικα λιγο χρημα...σημ δε χρεαιζεται να πας ντε και καλα σε καποια διασημη αλυσιδα ωδειων που πουλαει ονομα κι οχι αναλογο επιπεδο

    Ευχαριστω


    montechristos-ole
    31.03.2009, 23:23

    Η δικη μου αποψη ειναι να ξεκινησεις μονος και να αποκτησεις μια σχετικη ευχερια στο παιξιμο.Λυπαμαι που το λεω,αλλα αν ξεκινησεις εξ'αρχης εντατικα με δασκαλο θα σου ρουφαει φραγκα για αρκετο καιρο,μαθαινοντας σου πως να κρατας πενα,πως να τοποθετεις τα δαχτυλα σου και να διαβαζεις νοτες και αλλα τετοια τα οποια μπορεις να μαθεις και μονος.Οταν πια φτασεις σε ενα επιπεδο που θα δεις πως δεν μπορεις να βελτιωθεις,τοτε συστηνω το ωδειο.Απο εκει και περα και εχοντας μια προαπαιτουμενη γνωση,θα σου ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και θα μπορεις να αφιερωσεις χρονο σε πραγματικα ενδιαφεροντα πραγματα.Και απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω το εξης:Αρχισα να μαθαινω μονος κιθαρα και οταν αποφασισα και βρηκα λεφτα να παω ωδειο,ο καθηγητης βλεποντας το επιπεδο μου,πηδηξε αμεσως αρκετες σελιδες και ξεκινησε να μου διδασκει απο εκει που επρεπε.Με αυτον τον τροπο κερδισα χρηματα και απεφυγα τα βαρετα εισαγωγικα μαθηματα που απλα σου σπανε τα νευρα και σου τρωνε την τσεπη...

    Καλη αρχη...

     


    guitarteacher
    31.03.2009, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 31-03-2009 στις 23:23 έγραψε...

    Η δικη μου αποψη ειναι να ξεκινησεις μονος και να αποκτησεις μια σχετικη ευχερια στο παιξιμο.Λυπαμαι που το λεω,αλλα αν ξεκινησεις εξ'αρχης εντατικα με δασκαλο θα σου ρουφαει φραγκα για αρκετο καιρο,μαθαινοντας σου πως να κρατας πενα,πως να τοποθετεις τα δαχτυλα σου και να διαβαζεις νοτες και αλλα τετοια τα οποια μπορεις να μαθεις και μονος.Οταν πια φτασεις σε ενα επιπεδο που θα δεις πως δεν μπορεις να βελτιωθεις,τοτε συστηνω το ωδειο.Απο εκει και περα και εχοντας μια προαπαιτουμενη γνωση,θα σου ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και θα μπορεις να αφιερωσεις χρονο σε πραγματικα ενδιαφεροντα πραγματα.Και απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω το εξης:Αρχισα να μαθαινω μονος κιθαρα και οταν αποφασισα και βρηκα λεφτα να παω ωδειο,ο καθηγητης βλεποντας το επιπεδο μου,πηδηξε αμεσως αρκετες σελιδες και ξεκινησε να μου διδασκει απο εκει που επρεπε.Με αυτον τον τροπο κερδισα χρηματα και απεφυγα τα βαρετα εισαγωγικα μαθηματα που απλα σου σπανε τα νευρα και σου τρωνε την τσεπη...

    Καλη αρχη...

     



    ...πολύ "αγάπη" βλέπω προς τους δασκάλους...θα έχεις πολύ "καλή" εμπειρία" αγαπητέ montechristos-ole{#emotions_dlg.scared}

    Πάντως, να ξέρεις ότι συνίθως τα vampires "ρουφάνε"...για καθηγητές δεν έχω κάτι υπόψη μου...

    Επίσης, αν και διαφωνώ Κάθετα στην τοποθέτησή σου, εννοείται πως είναι σεβαστή{#emotions_dlg.whistling}

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     


    Goliath
    01.04.2009, 05:04

    Παιδιά βλέπω ότι υπάρχουν και άλλα σημεία και δεν εξαντλήθηκε το θέμα ακόμη.

     

    Χρήσιμες οι ως τώρα παρεμβάσεις σας και ανυπομονώ και για επόμενες!!!

     

    Ευχαριστώ...