ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    γινεται να μαθεις κιθαρα ανευ διδασκαλου?

    Giovanni555
    10.04.2009, 22:34

    Παιδια γεια σας, ειμαι καινουριος στο forum διαβασα μερικα post γι'αυτο το θεμα αλλα τελικο συμπερασμα δεν εβγαλα.Τελικα μπορω να μαθω κιθαρα με τη βοηθεια μονο του ιντερνετ?Επισης εχω μια κλασικη κιθαρα, χρειαζεται να παρψ ακουστικη?


    deathminor88
    10.04.2009, 22:45

    Ναι μπορείς να μάθεις να παίζεις μερικά μέχρι αρκετά κομμάτια. Απλά θα αργήσεις πολύ να μάθεις, και να καταλάβεις, θα κάνεις λάθη που ίσως δεν διορθωθούν και δεν θα μάθεις μουσική, που είναι πολύ πιο ωραίο από το να παίζεις απλά κιθάρα.


    Giovanni555
    10.04.2009, 22:49

    Πριν μερικα χρονια εκανα μαθηματα κιθαρας οποτε ειχα μαθει νοτες και να διαβαζω πενταγραμμο, βεβαια τωρα δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα, θα ηταν καλυτερα να προσπαθησω κανονικα απο την αρχη, με λιγο κοπο ισως τα θυμηθω?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giovanni555 στις 10-04-2009 22:51 ]


    Giovanni555
    10.04.2009, 22:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Giovanni555 στις 10-04-2009 στις 22:49 έγραψε...

    Πριν μερικα χρονια εκανα μαθηματα κιθαρας οποτε ειχα μαθει νοτες και να διαβαζω πενταγραμμο, βεβαια τωρα δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα, θα ηταν καλυτερα να προσπαθησω κανονικα απο την αρχη, με λιγο κοπο ισως τα θυμηθω?

     




    hliaxtidaki
    13.04.2009, 08:57

    Το αν πρεπει να κανεις μαθηματα εξαρταται απο σενα....σε ενδιαφερει να παιζεις κιθαρα απλα η σε ενδιαφερει να μαθεις τεχνοτροπιες κα γενικα να μαθεις κιθαρα .... εγω ειμαι αρχαρια ..ηξερα νοτες επειδη εκανα παλια μαθηματα και προσπαθησα μονη μου να μαθω.. εψαχνα διαφορα κομματια και εμαθα πραγματα.... ομως δεν μου εφτανε ...ξεκινησα παλι μαθηματα με εναν αλλο δασκαλο.... και καταλαβα κατι! ο,τι ηξερα το ηξερα λαθος! ναι μεν επαιζα κομματια αλλα κουραζα πολυ τα χερια μου και γενικα δεν μαθαινα σωστα να παιζω...οποτε σε συμβουλευω να κανεις μαθηματα...


    guitarteacher
    13.04.2009, 16:20

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε Giovanni555,

    Δεν ξέρω άν και κατα πόσο θα μπορούσε να φανεί αντικειμενική η άποψή μου επί του θέματος, όντας Διδάσκαλος...αλλά για να γίνω Δάσκαλος υπήρξα Μαθητής...

    ...και σάν Μαθητής, είχα την επίβλεψη, την καθοδήγηση και την προστασία που μου προσέφερε ο Δάσκαλός μου...

    ...Πολλές φορές δεν φτάνει μόνο ο Δάσκαλος...πρέπει και να "το 'χεις" που λένε...Αλλά και άν "τό'χεις" δεν φτάνει μόνο του...χρειάζονται και όλα εκείνα που μπορεί να σου προσφέρει ένας Δάσκαλος...για να το "βγάλεις" σωστά...

    Άν δεν "τό'χεις", με δάσκαλο ή χωρίς...μικρή η διαφορά...

    Δεν θα επεκταθώ για να μήν "πλατιάζω" την κουβέντα...

    Φιλικά,

    {#emotions_dlg.rockon}

    Π.Σ.


    giorgosziotas
    14.04.2009, 11:44

    Τα πάντα γίνονται, αλλά αφού κάνεις τέτοια ερώτηση, εγώ προτείνω να πας σε δάσκαλο. Αν ήταν να μάθεις μόνος σου, θα είχε συμβεί. Ένα πράγμα να θυμάσαι. Το μάθημα δεν τελειώνει ποτέ.

     


    taksidiwths
    14.04.2009, 20:36

    σιγουρα καποια μικροπραγματα θα μαθεις...καποια κομματια κτλ...δεν θα προοδευσεις ομως...οσο καλος και να εισαι με την σωστη επιβλεψη δασκαλου δεν θα πας μπροστα..


    paradisefox
    14.04.2009, 21:44

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 14-04-2009 στις 20:36 έγραψε...

    σιγουρα καποια μικροπραγματα θα μαθεις...καποια κομματια κτλ...δεν θα προοδευσεις ομως...οσο καλος και να εισαι με την σωστη επιβλεψη δασκαλου δεν θα πας μπροστα..



    Μήπως εννοείς ότι  χωρίς την σωστή επίβλεψη του δασκάλου δεν θα πας μπροστά?


    purplehaze
    16.04.2009, 01:29

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 13-04-2009 στις 16:20 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε Giovanni555,

    Δεν ξέρω άν και κατα πόσο θα μπορούσε να φανεί αντικειμενική η άποψή μου επί του θέματος, όντας Διδάσκαλος...αλλά για να γίνω Δάσκαλος υπήρξα Μαθητής...

    ...και σάν Μαθητής, είχα την επίβλεψη, την καθοδήγηση και την προστασία που μου προσέφερε ο Δάσκαλός μου...

    ...Πολλές φορές δεν φτάνει μόνο ο Δάσκαλος...πρέπει και να "το 'χεις" που λένε...Αλλά και άν "τό'χεις" δεν φτάνει μόνο του...χρειάζονται και όλα εκείνα που μπορεί να σου προσφέρει ένας Δάσκαλος...για να το "βγάλεις" σωστά...

    Άν δεν "τό'χεις", με δάσκαλο ή χωρίς...μικρή η διαφορά...

    Δεν θα επεκταθώ για να μήν "πλατιάζω" την κουβέντα...

    Φιλικά,

    {#emotions_dlg.rockon}

    Π.Σ.



    ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ,ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,

    Αλλά εαν δεν έχεις ένα δάσκαλο δεν θα μάθεις ποτέ να χώνεις τα σωστά δακτυλά σου σωστά στη ταστιέρα και να κάνεις χωριό ???  Το πολύ να φτάσεις σε  ένα επίπεδο πολύ χαλαρά κάτω του μετρίου που τιπότα δεν θα είναι ικανοποιητικό στο παιξιμό σου. Οχι  σίγουρα

    όχι χρειάζεται δάσκαλος γιά κάποια αρχικά βήματα . Και φυσικά δεν μιλάω γιά το άλλο χέρι που δίνει το ρυθμό και το τέμπο?? Ολά αυτά από κάποιο που παίζει κιθάρα χάλια αλλά από

    επίπεδο μπορεί να παίζει και καλύτερα ή τουλάχιστον θεωρητικά να τη παλεύει αλλά βασικά ξέρει πολύ καλά πως χωρίς δάσκαλο δεν παλεύετε. Θα ήθελα να προτείνω πως τουλάχιστον γιά την αρχή και ασκήσεις πως τοποθετούμε δάκτυλα στη ταστιέρα.Αν δεν ξέρεις αυτό σωστά και αν υπάρχει τρόπος ανευ διδασκάλου (χλωμό) .Εν κατάκλέιδη δάσκαλος αβλεπεί !!!{#emotions_dlg.clap}


    dimarasjim
    16.04.2009, 20:37

    εγώ έχω μια παρόμοια εμπειρία. Αρχικά, ξεκίνησα να παίζω αρμόνιο με βοηθητικά βιβλία. δεν λέω, ήταν ενδιαφέρον. τελικά, όταν τελείωσα τα αγγλικά μου αποφάσισα να γραφτώ στο ωδείο. Τότε κατάλαβα οτι είναι καλύτερα με δάσκλο. Η πρόταση μου να ξεκινήσεις μόνος και αν δεις οτι τα πας καλά και σε ενδιαφέρει μπορείς να ζητήσεις βοήθεια απο ένα δάσκαλο. Ελπίζω οι συμβουλές μου να σε βοηθήσουν.

     


    delta66
    18.04.2009, 22:51

    Μπορεις να μαθεις και μονος σου, ουτε καν με το ιντερνετ.

    Ομως,

    Μαθηματα = Λιγοτερος χρονος εκμαθησης.

    Απαραιτητα προσοντα για να επιτευχθει ο στοχος σου

    α) Εσυ να εχεις ταλεντο (οξεια αντιληψη).

    β) Ο δασκαλος να ξερει τι κανει


    jorji
    11.01.2012, 12:18
    δεν ειναι αναγκη να παρεις ηλεκτρικη κιθαρα !!!!! απο το ιντερνετ δε νομιζω να μαθεις! εγω ειμαι αρχαρια προσπαθησα πολλες φορες απο το ιντερνετ αλλα δεν καταφερα τιποτα! θελω πολυ να παιξω τον ΝΟΝΟ αλλα δεν μπορω δεν ξερω καν να γραφω και να διαβαζω νοτες στο πενταγαραμμο παρακαλω αν ξερει κανεις το ΝΟΝΟ πως παιζεται ας μου πει!
    cobal
    11.01.2012, 12:50
    Αν σκεφτεις οτι οι μεγαλυτεροι μουσικοι ηταν αυτοδιδακτοι, ολα γινονται. Κατα τα αλλα σαφως με δασκαλο θα κανεις σωστο ξεκινημα. Αλλα αν δεν εχεις το μερακι λιγακι ταλεντο και το σημαντικοτερο ολων "μουσικο χρονο" δεν κανεις τιποτα...Παντως απο την μερια μου θα προτεινα εφοσον μπορεις να ξεκινησεις με δασκαλο
    Foidel
    11.01.2012, 13:24

    Προσωπικά εγώ είμαι αυτοδίδακτος.Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι πάρα πολύ καλός αλλά μπορώ να βγάλω σχετικά εύκολα κομμάτια.Το δύσκολο είναι να μάθεις να κάνεις τις εναλλαγές των δακτύλων πάνω στην ταστιέρα και φυσικά να προσεχεις ποιες χορδές να βαράς.Μετά όλα τα υπόλοιπα επιτυγχάνονται εύκολα!


    freddieKrueger
    11.01.2012, 13:35

    Αν θες να μαθεις να παιζεις απλα καλα οπως σε αυτο το βιντεακι

     

     

    Αν ομως θες να μαθεις αυτο

     

    TOTE NAI ΘΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟ!!!Smile


    delta66
    17.01.2012, 01:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Giovanni555 στις 10-04-2009 στις 22:34 έγραψε...

    Παιδια γεια σας, ειμαι καινουριος στο forum διαβασα μερικα post γι'αυτο το θεμα αλλα τελικο συμπερασμα δεν εβγαλα.Τελικα μπορω να μαθω κιθαρα με τη βοηθεια μονο του ιντερνετ?Επισης εχω μια κλασικη κιθαρα, χρειαζεται να παρψ ακουστικη?



    Ναι μπορεις να μαθεις και μονος σου και χωρις το ιντερνετ ακομα.

    Μπορεις να φτασεις σε πολυ υψηλο επιπεδο, να γινεις περιζητητος επαγγελματιας σε live και δισκογραφια, μεχρι και να διδαξεις στο τελος.

    Θελει πολυ "ταλεντο" και δουλεια (μελετη) ομως.