ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.826 μέλη

    θέλω να μάθω το να μ'αγαπάς...βοηθεια!!!!!!!

    ins2anity
    21.04.2009, 15:39

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:43 ]


    earinos
    21.04.2009, 16:03

    εγώ πάντος δεν ξέρω κιθάρα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω πως να διαβάζεις τα τραγούδια με το αυτί σου.

    1) Μάθε να το τραγουδάς

    2) Βρές τις νοτες που λές με την φωνή σου πάνω στο όργανο.Να το μάθεις σόλο δηλαδή.

    3) Προσπάθα όπως το λές με την φωνή σου να το παίζεις και με την κιθάρα.Να έχει δηλαδή ωραία μελωδιά και πάνω στον χρόνο , να μη είναι ξερό.

    4)Οταν μάθεις το σόλο βρές την συγχορδία που ταιριάζει σε κάθε πάτημα.

    5)Κάθε φορά που θα το παίζεις να το τραγουδάς.

    6)Και σε λίγο καιρό με αγάπη και πολύ προσπάθεια θα το παίζεις άψογα.

    Το πρόβλημά σου είναι το αυτί .Οσο για την παρτιτούρα το λέει σωστά αλλά καμία δεν γράφει πως να βάλεις την ψυχή σου μέσα.Αφησε τον εαυτό σου ελεύθερο.ΠΟΤΕ δεν παρατάμε ένα τραγούδι που δεν το καταφέρνουμε απο την πρώτη στιγμή.ΠΑΝΤΑ με πολλές προσπάθειες καταφέρνουμε πολλά.

    Ακης Εαρινός.....


    ins2anity
    21.04.2009, 16:21

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:43 ]


    Amalia_little
    22.04.2009, 13:28

    Επειδή κι εγώ όταν πήρα κιθάρα αυτό ξεκίνησα να μαθαίνω αλλά τελικά έμαθα μόνο την αρχική μουσικούλα με την οποία ξεκινάει (κι αυτή τυχαία) ξεκίνησε καλύτερα με άλλο κομμάτι. Γιατί ξεκίνησα με αυτό και τελικά παράτησα και την κιθάρα. Θεωρώ πως για να το μάθεις θες ένα με δύο χρόνια κιθάρας standardddddd! Φυσικά μην απογοητεύεσαι, υπάρχουν κι άλλα κομματάκια εκτός κι αν το παιδέψεις καιρό.


    ins2anity
    22.04.2009, 13:34

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:44 ]


    inkve
    22.04.2009, 16:10

    καταρχην ηρεμηστε ρε παιδια...

     

    ins2sanity??μην περιμενεις την πρωτη ημερα που πιανεις κιθαρα να παιξεις ενα ολοκληρο τραγουδι,,,δεν γινεται,,,καλο ειναι βεβαια που εχεις την <<<καψα σου>>...

     

    amalia little??το ιδιο υσχιει και για εσενα...σε συμβουλευω να ξαναπιασεις την κιθαρα και να εχετε και οι δυο σας υπομονη...μουσικη ειναι...οχι download αρχειο!!!

     

    οσο για το τραγουδι...

     

    οι συγχορδιες του κουπλε ειναι οι εξης,,,ΝΤΟ--ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ--ΦΑ--ΣΟΛ...ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΝΤΟ..(στο πρωτο κουπλε αυτος ο κυκλος επαναλαμβανεται 2 φορες μεχρι τους στιχους <<ορθιο στον κοσμο εισαι εσυ>>

     

    μετα κανει ενα μικρο γυρισμα ομως οι συγχορδιες δεν αλλαζουν ιδιαιτερα...ΦΑ--ΣΟΛ---ΝΤΟ...το γυρισμα αυτο μπαινει στους στιχους<<τι να τις κανω>> και επισης επαναλαμβανεται δυο φορες..

    μετα ακολουθει ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ--ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ...ΦΑ...ΣΟΛ...ΝΤΟ για μια φορα...μετα κανεις εκεινη την παυση για να μπει το ρεφρεν...

     

    το ρεφρεν ειναι...ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ...ΦΑ...ΣΟΛ....ΝΤΟ...

     

     

     

     

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΙΖΩ!!ΝΟΗΜΑ ΜΗΔΕΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ...

     

    ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ....

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΔΕΙΞΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΡΥΘΜΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

     

    ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ 5-6 ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ....

     

    ΥΓ...ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ!!

     

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ...ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑSmile

     

     


    ins2anity
    22.04.2009, 17:14

    ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια....για να καταλαβαιτε ακριβως τι παιζει...

    εχω τις παρτιτουρες,εχω ενα βιβλιο με τις συγχορδιες αλλα δεν μπρω να παιξω....{#emotions_dlg.crying}...θελω πολυ να το βγαλω πριν τις πανελληνιες....


    Amalia_little
    23.04.2009, 00:16

    Μα καλέ δεν την παράτησα τόσο απλά! Τι με πέρασες? χεχε Κι εγώ για παρόμοιο λόγο-->{#emotions_dlg.inlove} την είχα αρχίσει είδα κι αποείδα η δύσμοιρη ότι δεν μπορώ και το άφησα. όσο για σένα ins2anity καταλάβαμε ότι είναι για κοπελιά...δεν τα αφήνεις λέω εγώ αυτά να διαβάσεις που δίνεις και πανελλήνιες??{#emotions_dlg.smartass}(μίλησε η φιλόλογος τώρα) και της το παίζεις το κομμάτι μετά τις πανελλήνιες θα το ευχαριστηθεί το ίδιο μην σου πω και περισσότερο..!

    Α!και όχι Αμαλία επειδή έκανα το λάθος να γραφτώ από μικρή amelie παρακαλώ κι ας το χρησιμοποιεί η αδερφούλα μου!{#emotions_dlg.nono}


    ins2anity
    23.04.2009, 00:56

    σορρυ...δεν ηξερα...Innocent

    {#emotions_dlg.thumbup}

    τελικα αυτο που με δυσκολευει ειναι η συγχορδια F...

    απλα δεν παλευεται....

    τεσπα...θα το αφησω προς το παρον αλλα δεν το παρατω...θα πιασω υπογεια ρευματα με το ''μ'αρεσει να μην λεω πολλα''....

    μου φαινεται λιγο πιο ευκολο....

    αλλα κ σε αυτο η Gm ειναι λιγο ...περιεργη...τουλαχιστον για εναν αρχαριο οπως εγω(καλυτερα ασχετο..)...


    uNick
    23.04.2009, 13:40

    Φίλε ins2anity, θα σου πω μια γρήγορη ιστορία για να καταλάβεις ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη...

    Το καλοκαίρι του 1999, σε ένα στρατόπεδο της Κομοτηνής, μου ήρθε ξαφνικά να μάθω να παίζω κιθάρα. Είχα μια κλασική της κακιάς συμφοράς, δανεική από μια γκόμενα. Είχα και ένα φιλαράκι που έπαιζε χρόνια, ο οποίος μου έδειξε τα πρώτα βασικά βήματα: τα ακκόρντα του "Να μ'αγαπάς". Μου έδειξε πώς να πιάνω το καθένα ξεχωριστά, και πώς να αλλάζω... και μετά με άφησε μόνο μου!!!

    Από εκείνη τη στιγμή, όποτε δεν είχα υπηρεσία ή δουλειά στο γραφείο, καθόμουν σε μια άκρη και προσπαθούσα. Ώρες ατελείωτες, με αφόρητους πόνους στα ακροδάχτυλα, μέχρι να ακουστεί σωστά αυτό που έπαιζα... και ξανά από την αρχή! Για να φτάσω στο σημείο να παίξω κανονικά ολόκληρο το κομμάτι, χωρίς να χάνω τις αλλαγές και χωρίς να κάνω λάθη, πέρασαν περίπου 10 μέρες. Και μην βιαστείς να πεις ότι ήταν λίγο, γιατί είχα ήδη σχέση με τη μουσική (πλήκτρα, 2 χρόνια στου Νάκα και 6-7 χρόνια μόνος μου στο σπίτι), ήξερα θεωρίες κλπ, και επιπλέον είχα μάθει να "ακούω"...

    Εσύ θες να ξεκινήσεις από το μηδέν και να παίζεις ολόκληρο κομμάτι, έστω και ένα εύκολο, μέχρι τις πανελλήνιες... Δεν σου λέω ότι δεν γίνεται, αλλά αν δεν έχεις τη θέληση και τη διάθεση να ματώσεις τα χέρια σου πάνω στις χορδές, νομίζω ότι θα αργήσεις αρκετά να αφιερώσεις οποιοδήποτε κομμάτι.

    Προσπάθησέ το, πάντως. Εκτός από χρόνο δεν έχεις να χάσεις κάτι άλλο.{#emotions_dlg.rockon}

     


    freddieKrueger
    23.04.2009, 18:36

    Ρε μαγκα κυνηγα το παλεψε το καθημερινα αν η γυναικα για την οποια το κανεις αξιζει για σενα!{#emotions_dlg.biggrin}

    Παρε τους αρχικους στιχους του κομματιου με τα ακκορντα απο πανω,αλλα ριγμενο κατα 5 ημιτονια ωστε να μην εχεις δυσκολιες με το μπαρε...

    G                              D

    Σου γράφω πάλι από ανάγκη

    C        D          G

    η ώρα πέντε το πρωί

    G                                 D

    Το μόνο πράγμα που ’χει μείνει

    C              D                 D

    όρθιο στον κόσμο είσαι εσύ

    C          D              G

    Τι να τις κάνω τις τιμές τους

    C         D              G    Εm

    τα λόγια τα θεατρικά  α α

    Em                              D

    Μες στην οθόνη του μυαλού μου

    C         D                G

    χάρτινα είδωλα, νεκρά

     G         Am                                    G

    Να μ’ αγαπάς, όσο μπορείς, να μ’ αγαπάς

    Να μ’ αγαπάς, όσο μπορείς, να μ’ αγαπάς

    Τωρα,αν η φωνη σου δυσκολευεται να το τραγουδησει χαμηλα(στο ρεφραιν θα χρειαστει στιγμιαια να τραγουδησεις μια αρκετα μπασσα νοτα τη D2)η αν δυσκολευτεις μια οκταβα πανω(η φωνη σου θα χρειαστει να πιασει Ε4 στο 'τι να τις κανω τις τιμες τους),μπορεις με τη βοηθεια του ΚΑΠΟΤΑΣΤΟΥ να το ανεβασεις οσο θες εσυ...πχ αν βαλεις το καποταστο σου στο 5ο ταστο θα το εχεις κανονικα εκει που στο προτεινουν οι φιλοι πιο πανω και ειναι σχετικα ευκολο να το τραγουδησεις και μαλιστα χωρις να χρειαστει να πιασεις τη συγχορδια Φ που απαιτει τεχνικη μπαρε!Το καποταστο ειναι πολυ ευκολο να το αγορασεις σε οποιοδηποτε μουσικο καταστημα και ειναι φθηνο!Παρε και το σχετικο βιντεακι στο YouTube για να βρεις και το σωστο ρυθμο!
    https://www.youtube.com/watch?v=xshPCPaZjesLink

    >Φιλικη προτροπη:Παιξε το κομματι στην κιθαρα σου πρωτα χωρις να τραγουδας!Επισης τραγουδα το χωρις κιθαρα σωστα προσεχοιντας τις νοτες και χτυποντας ενα στυλο στο τραπεζι για ρυθμο(μετρονομο).Μετα ξεκινα να τραγουδας ενω παιζεις κιθαρα!Εξασκησου καθε μερα απο καμμια με δυο ωριτσες!Καλη επιτυχια!{#emotions_dlg.beer}ΥΓ:Κι εγω ηθελα καποτε να παιξω το κομματι που ερμηνευει ο Μαχαιριτσας με τιτλο 'της αγαπης την ουσια τη μετρω στην απουσια'...και θυμαμαι οτι ηταν δυσκολο για μενα και στην κιθαρα αλλα και στο τραγουδι...τελικα αφου το τραγουησα ανακαλυψα επιπλεον οτι της αγαπης την ουσια τη μετρουσα στη συνουσια χαχαχα(πλακα κανω{#emotions_dlg.oops})
    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 23-04-2009 18:48 ]


    johnfrusciante
    23.04.2009, 20:28

    χαχα...μπραβο ρε freddie...για μια ακομη φορα σωστος..

    οντως..παλι ειδα καποιους να λενε οτι να ναι πραγματα...ελεεος..τι τους λετε ρε σεις..κ τους κανετε να νομιζουν οτι ειναι βουνο...ελεος

    παρε την κιθαρα...μαθε που παει το καθε δαχτυλο σε καθε νοτα..

    βαλε μετα το τραγουδι να παιζει κ παιξε απο πανω ωστε το δεξι χερι καποια στιγμη να πιασει τον ρυθμο..

    ο φρεντι σου το βαλε κ χωρις μπαρε..αλλα καλυτερα πιστευω να το μαθεις με μπαρε ωστε να παιζεις πανω απο το κανονικο κομματι...

    δεν θελει ουτε χρονια..ουτε τπτ..ορεξη να χεις κ υπομονη...τα παντα ολα οπως λεει κ ο αλεφαντος γινονται..

    απλα αν ειναι να μαθεις μονο αυτο το τραγουδι κ μετα να αφησεις την κιθαρα..πολυ απλα σου λεω να μην μπεις στο κοπο..ποτε σου μα ποτε σου δε θα το παιξεις σωστα..(ασχετα που ειμαι υπερ στο οτι δεν χρειαζεται να το παιζουμε ακριβως ιδιο..αλλα αλλο να μπορεις κ να μην θελεις..κ αλλο να μην μπορεις)..παιζοντας κ αλλα τραγουδια σε κανουν να παιζεις καλυτερα κ τα πρωτα τραγουδια που εμαθες..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnfrusciante στις 23-04-2009 20:29 ]


    izlice
    23.04.2009, 20:56

    Κι εγω οταν αρχισα να μαθαινω νομιζα οτι με θα παιξω τα παντα με την πρωτη εγω πηγα με την λογικη(τη δικη μου!)οτι θα μου δειξει τα βασικα και κατι ρυθμικα και θα παιζω τα παντα....τωρα ειμαι εναμισι χρονο σε στη σχολη και ακομα το παλεβω να μαθω συχορδιες (εχει να κανει και με το ποσο ασχολειται καποιος)δεν ειναι τοαο απλα τα πραγματα τωρα αμα ειναι αισθηματικο το θεμα το κομματι το εχω και ας πουμε οτι το μπορω να το παιξω αν μπορουσα να σου δωσω το ρυθμικο!!!αν ξερεις καποιο που να παιζει κιθαρα  βαλτον να το ακουσει και να σου δειξει το ρυθμικο τις συνχορδιες αποτι ειδα στις εχουνε στειλει αρα καλη τυχη και με το κομματι και με το αισθημα!!!!!!

    και μην αφησεις καμια απο τις δυο....την μια θα την αγαπας για του δικου σου λογους και την αλλη(την κιθαρα...)θα την αγαπας γιατι χαρις αυτην την εκανες (θα την κανεις.!!)δικια σου!!!!!good luck!!!


    giorth
    27.04.2009, 01:18

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 23-04-2009 στις 00:56 έγραψε...

    τελικα αυτο που με δυσκολευει ειναι η συγχορδια F...

    απλα δεν παλευεται....


    Συγχορδία F

    E 1
    B 1
    G 2
    D 3
    A 3
    E 1

    Για έναν αρχάριο δύσκολη.

    Προσπάθησε με αυτόν τον τρόπο

    E 0
    B 1
    G 2
    D 3
    A 3
    E 0

    Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες το παραπάνω δες αυτό .

    Καλή σου επιτυχία φιλαράκι και κοίτα να αξίζει η κοπέλα! :)

     


    pavlos14
    29.05.2009, 15:23

    μην ακους τους αλλους!!!!μπορεις να το μαθεις σε μια εβδομαδα!!!κατεβασε το guitar pro!!!εκει μπορεις να βρεις τα ακορντα η αλλιως τις συγχορδιες!!!απο το νοτα!!!μετα απο διαφορα site οπως το kithara.vu βρες την παρτιτουρα!!!αν προσπαθησεις λιγο στις αλλαγες ειααι ετοιμος!!!καλη προσπαθεια!!!


    rory166
    29.05.2009, 15:36

    ρε παιδια,αυτο το topic με εχει αγγιξει πραγματικα..!Καθισα και διαβασα ολα τα posts {#emotions_dlg.biggrin}
    τωρα τελειωσαν οι πανελληνιες ε?Αμα δεν ειναι ακομα αργα,θα ηταν καλυτερα να το προσπαθησεις με τις συγχορδιες που σου εγραψε ο  freddie που δεν χρειζονται μπαρε..
    καλες κανταδες{#emotions_dlg.rockon}


    ins2anity
    29.05.2009, 15:53

    παιδια πραγματικα με συγκινει η βοηθεια σας...φιλε μου rory τελειωσαν ευτυχως οι πανελληνιες αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να το μαθω....και δυστυχως δεν ξερω κατα ποσο θα εχω την δυνατοτητα να το μαθω για τον λογο π ηθελα...απο την επομενη εβδομαδα ισως αρχισω μαθηματα γτ τωρα δεν προλαβαινω τπτ(περισοτερο χρονο ειχα οταν εγραφα...)τις συγχορδιες λιγο π τις προσπαθησα αρχισαν να βγαινουν αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως πρεπει να παιζω κ ποτε να τις αλλαζω...


    alex99
    03.06.2009, 12:16

    Μαγκες καλησπερα.εχω αρχισει και ψιλοασχολουμε παλι με ηλεκτρικη κιθαρα υστερα απο πολλα χρονια.Πηγα στην συναυλια της απιστευτης αυτης μπάντα που καλειται AC DC και πραγματικα ανατριχιασα με αυτον τον ανθρωπο που λεγεται Angus Young.Ο τυπος δεν παιζεται ειναι απιστευτος.Λοιπον ομως διαπιστωσα οτι δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα.Θελω να μου πει ενας γνωστης αν πρεπει να ξεκινησω μαθαινοντας παλι πρωτα ολα τα chords τελεια?Εχω ενα αρκετα καλο βιβλιο αλλα δεχομαι και συστασεις για καλυτερο.Και δευτερον να μου πει αν ισχυει οτι το διαδικτυο βοηθαει πολυ πλεον με καποια σαιντσς ειδικα εμενα που δεν ειμαι τελειως ασχετος (το thunderstruck to βγαζω παντως χαχαχαχα!)Σας ευχαριστω εκ των προτερων.